Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 63
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
O’GÜN HRANT’I ÖLDÜRDÜ
Yazar Fakir - Şubat 07 2007 - 22:45:46
TOPRAK OLMAK /ÖMER FARUK TOPRAK/O’GÜN HRANT’I ÖLDÜRDÜ

Fakir Yılmaz> O’gün Hrant Dink’in sadece bedeneni öldürebildi ama onun sevgilisi ve ona olan sevgi “O’gün”ün arkasındaki karanlık ve yobaz zihniyeti öldürdü. Hrant’ın eşinin ağzından dökülen “Yaşı kaç olursa olsun, 17 ya da 27 olsun. Katil kim olursa olsun. Bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz” cümleleri ve cenazeye gelen on binler de işte bu zihniyetin katili oldu.

Gerek büyüklerimizden gerekse devlet arşivlerinden Ermenilerin bölgemizde yaptığı katliamları öğreniyoruz. Olaylara salt bu pencereden baktığımız zaman mazlum durumunda olan biziz, katledilen biziz, hatta büyüklerimize göre “camilere doldurulup ateşlere verilen” de biziz. Peki ya onların derdi ne, nedir davaları diye sormaya başlamamıza Nobel ödüllü yazarımız sebep oluyor. Bir savaş var, her taraf yanıyor, ne bizden ne de onlardan, evinde huzur içerisinde aşını yiyen, çorbasını pişiren kimse kalmamışken; nasıl bizim misafirperverliğimizden onların barbarlığından bahsedebiliriz, daha 3 asır evvelinden millet-i sadıka dediğimiz Ermenilerden.

Bir kül kalmış ama yazık ki zaman hep o külü korlatmış ve hala duman çıkıyor, hala sis var hala karanlıklar içinde Millet-i Sadıka’nın ve diğer milletlerin parlayan ışıl ışıl gözleri, söyleyen dilleri ve ağlayan gözleri. Sadece zahiren bir körlük içinde değiliz, beyinler ve dolayısıyla düşünceler de körleşmiş, ve maalesef idealler de.

Hepimizin sadece bir kalp taşıdığı dünyamızda sadece onun adı yürek olarak kalmış ama etiketler farklılaşmış Türk, Ermeni, Kürt, Arap gibi. Yani özde aynı zahirde farklılaşmışız . hepimiz Ermeniyiz diyordu on binler ve inadına hepimiz Türk oğlu Türk’üz diyordu milliyetçi cepheler, ve düzeltiyorlardı “hepimiz insanız” daha yerinde olur diyerekten...

İşte sıkıntı burada başlıyor bana göre; Milliyetçiliği bir etikete sığdıracak kadar sığ zihniyetlerin, o etiketlerin özünde kendi tarif ettikleri “HEPİMİZ İNSANIZ” sloganını görememeleri... Hepimiz Ermeniyiz, Kürdüz, Türküz derken hepimizin gözlerinden akan yaşların aynı saydamlığa sahip olduğunu görememeleri...

Ve bu körlük farklı bir dünya sunmuş ki sözde milliyetinin müptelası olan zavallılara, bu vatanı sadece kendilerine verilmiş bir hediye olarak görme acizliğini de gösterebiliyorlar. Oysa övündüğümüz milletin en büyük padişahlarından Fatih’in fermanındaki hoşgörünün asırlara nasıl tahakküm ettiğini daha iyi anlamak için bakalım ne buyurmuş :

“Ben Fatih Sultan Han, bütün dünyaya ilan ediyorum ki; kendilerine bu padişah fermanı verilen Bosnalı Fransiskenler himayem altındadır ve emrediyorum:

”Hiç kimse ne bu adı geçen insanları, ne de onların kiliselerini rahatsız etmesin ve zarar vermesin. İmparatorluğumda huzur içinde yaşasınlar. Bu göçmen durumuna düşen insanlar özgür ve güvenlik içinde yaşasınlar. İmparatorluğumdaki tüm memleketlere dönüp korkusuzca kendi manastırlarına yerleşsinler.

Ne padişahlık eşrafından, ne vezirlerden veya memurlardan, ne hizmetkarlarımdan hiç kimse bu insanların onurunu kırmayacak ve onlara zarar vermeyecektir. Hiç kimse bu insanların hayatlarına, mallarına ve kiliselerine saldırmasın, hor görmesin veya tehlikeye atmasın. Hatta bu insanlar başka ülkelerden devletime birisini getirirse onlar da aynı haklara sahiptir.

Bu padişah fermanını ilan ederek burada, yerlerin, göklerin yaratıcısı ve efendisi Allah, Allah'ın elçisi aziz peygamberimiz Muhammet ve 124 bin peygamber ile kuşandığım kılıç adına yemin ediyorum ki; emrime uyarak bana sadık kaldıkları sürece tebaamdan hiç kimse bu fermanda yazılanların aksini yapmayacaktır.”

Sözde milliyetçiyim diyenlere güzel öğütler var bu fermanda, ben milliyetçiyim diyip karanlık grupların içindekilere, derindekilere, nepotistlere, bu ülke sadece benimdir diyenlere...

Hrant Dink öldürüldüğünde katil O’gün daha yakalanamamışken televizyonlar gözaltına alınanlardan biri Şırnak’lı diye haber geçti. Şimdi sizin olduğu gibi benim de o dakikalarda aklımdan birçok şey geçti, neler oluyor böyle derken ertesi gün O’gün yakalandı... Bir başka zihin bulanıklığı daha! Popüler kültürün yaratıcısı olan kitle iletişim araçlarının yaptıklarına bakın! O’gün’ün Şırnaklı olmaması kesinlikle sorunu çözmüyor ama böyle haberler başka sorunlara gebe oluyor.
Körlük, duman, sis O gün Hrant’ı öldürdü.

Yobazlık ve bilinçsiz milliyetçilik o gün katil oldu.

Bu bilinçsizliğin yetiştirdiği OGÜN katil oldu.

Bu ciddi sıkıntılarımızın ilacı eğitimdir,eğitmektir,öğretmektir ve kurtarmaktır. Eğer kendimiz eğitemiyorsak eğitenlere destek vermektir,okul açmaktır...
toprakof@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan