Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 20
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SORUMLULUK DUYGUSU ÜZERİNE
Yazar Fakir - Kasım 24 2010 - 20:49:00
SORUMLULUK DUYGUSU ÜZERİNE/Kerem Atbaş

Kerem Atbaş Sorumluluk; bireyin yapıp eyledikleri şeylerin sonucunu üstlenmesidir. Özgür olmayan bireylerin davranışları nedeniyle yaptıklarından sorumluluk duymazlar. Özgür yaşam ve düşünceye sahip olan insan, yapıp eylediği davranışlarından dolayı sorumlu olan insandır.

Özgürlük ise, insanların doğuştan sahip oldukları vazgeçilmez ve devredilmez bir hak dır. Bu hak hiç kimseye insanların arasında dil, ırk, din ve cinsiyet ayrımı yapma hakkını vermez. Aksine eşit davranma sorumluluğunu hatırlatır. İnsanların doğuştan sahip oldukları temel hak, yaşama hakkıdır. Her insan diğer bir insanın yaşama hakkına sonuna kadar saygı göstermelidir. Bütün insanlar bundan sorumludur. Sorumluluk duymayanlara da, sorumluluklarını hatırlatma diye insani görevimiz vardır. Zira, sorumluluğumuzun bir gereğidir.

Dolayısıyla, toplumsal olayları azda olsa merakla inceliyorum. Gözlemcilere özgü bir dikkatle aralarındaki benzerlikleri, aynılıkları, ayrılıkları bulup çıkarmaya çaba gösteriyorum. Tarih, her insanın aynasıdır. Herkes geçmişini, geçmiş tarihin içinde aramalıdır. Zira, aynı değer yargıların etrafında kümelenmiş bir toplumun bireyleri olarak, birbirimizi kırarak, inciterek, ortak değerler etrafında, birleşmemizden söz etmek mümkün değildir. Mümkün olanı dururken, mümkün olmayana neden sarılıyoruz? Sonuç itibariyle de darılmalar, kırılmalar kaçınılmaz hale geliyor. Bazılarımız tarihle yüzleşmemek için karanlık dehlizlerden gün yüzüne çıkmaya korkuyor. Çıkacak yüzleri olmadığı içindir ki uzun suskunluklar altına gizlenmeye çalıştıktan sonra, artık daha fazla gizlenemeyeceklerine tahammülleri olmadığından, kılık değiştirmiş olarak ortaya çıkmaya niyetlenirler.

Konuşma dilimizin güzelliği, hitap edeceğimiz her cümle, her kalbin derinliklerine bir gül kokusu kadar ferahlatıcı olmalı ki, karşınızdakini doğru etkileyebilsin, ikna edebilsin ki, bilmediklerini sizleri dinleyerek öğrenebilsin. Doğa ana kendi içerinde devinimsel olarak, bunun sonucunda mucizeler yaratarak bir anda gelişmelerin seyirini değiştirebiliyor. Örneğin, kalahiri çölünde uzun aralıklarla yaşanana bir mucize vardır. Bir gün aniden bir sağanak boşalır ve kumların içine saklı tohumlar bekledikleri suya kavuşarak kabuklarını patlatırlar, birkaç dakika içinde çölün iklimi değişir. Sonsuz kum yığınları yemyeşil bir çayıra döner.

Böyle mucizeler insanın ruhunda da yaşanır. Durgun, kurak ve ölü bir sessizlikten bir anda sevgiyle coşan mutlu bir ruha dönüşür. Mucizeler yaratın demiyoruz, yapabileceklerimizin, sorumluluğumuzun bilincinde olalım, çünkü yükümlülüklerinizin genişliği, ağırlığı ile derinliğini bir gözünüzün önüne getirin. Ne kadar büyük sorumluluklarla karşı karşıya olduğumuzu anlayalım artık? Geleceğimizi etkileyecek yanlışlara girmeyin, tarihi geçmişimizi doğru değerlendirip, geleceğe öyle yürüyelim. İşlerini iyi ve bilinçli yürütenler, her zaman doğru yürüme becerisine kavuşmuş olanlardır.

Her zaman için yaptığınız konuşmalarınızın ağır başlılığı ile görüşlerinizin derinliği ile yaşam tarlalarınızdan topladığınız bunca bilgi ve birikimi ürüne dökme zamanıdır. Başkalarıyla didişmeden, doğru bildiklerinizi icraada döküp, sonuç aldığımız oranda hem bilgilerimizin doğruluğu kanıtlanmış olur, hem de bunca yıldır yaptığınız icraatların ürününü toplarsınız.

Dolayısıyla bir işte ki ustalık, ustalığın sırrı bütün duygu tellerine el atmak ve onlardan çıkaracağı sesleri incelemek için gerekli ölçüyü tutturmakla ancak uyumu sağlamış oluruz. Bir işi yaparken, o iş hakkında olan bilgi ve becerilerimiz belirleyici olsa gerek. Yaşama dair olan deneyimlerimizi, usta bir oyuncu inceliği ile pratiğe aktardığımız oranda başarı şansımız yüksektir.

kerematbas@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan