Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 17
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Yorumlar
Yazar Fakir - Kasım 29 2010 - 04:22:59
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Yazıyorsam Sebebi Var/Fakir Yılmaz
Hareket değil, hararet ..

Fakir Yılmaz Ciddi anlamda lobicilik yapmamakla eleştirilen Ardahan adını taşıyan STK’lar, yani dernek ve vakıfların bu günlerde bir hayli hareketli olmazsalarda, hararetli olduklarını internet üzerinde görüp, takip ediyoruz.
Merkezi Ankara’da bulunduğu söylenen Ardahan Vakfı’nın ne iş yaptığının bilinmediği bir sırada İstanbul’da bulunan onca derneğin bir hayli hararetli oldukları, bu hararetin ise Ardahanlılara, Ardahan’a ve de üyelerinin sorunlarına yönelik olmaktansa kendi aralarında ve onları takip edenler arasında olduğunu izliyoruz.
Rodi Baz’ın HOÇ/FED’e, Ramazan Tan’ın ise bir taraftan dün ret ettiği, bugün katılınılması gerektiğini belirttiği Lahmacuncu da kurulan Ardahan Federasyonu ve yeni kurulan KAI Derneğine yüklendiği, HOÇ/FED’in Rodi Baz’a yüklenirken bir çuval inciri ezdiği, gazete çıkarmayıp, gazeteci geçinenlerin ise başta Ahmet Demirbaş’ı olduğu gibi yeni kurulan KAI’de batırmak adına sözüm ona eleştiriler yaptığını gördümüz bir sırada onca sorunun burada, Ardahan’da olduğu gibi İstanbul’da da toz/duman altında kaldığını üzülerek görüyor, izliyoruz ..
Saçını boyayarak akıl danışmanlığına çıkanların, Ardahan’a yıllardır gelmeyip Ardahan adına sözde gazetecilik yapanların ve onlardan aşağı kalmayan derneklerin son günlerde ki bu hararetine kimin, nasıl bir su dökeceğini de merak ederken, bir yılın daha geride kaldığını ve o ilin kendisi gibi sorunlarının da aynı kalıp, çözülmediğine kimsenin ses çıkarmadığı ve harekete geçmediğiinde görüyoruz ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
KÖSTEBEK YUVASI İLÇE../Ecevit Ulavur

Ecevit Ulavur  Bir zamanla, Kuzey Doğu Anadolu'da şirin bir ilçe vardı, kendi yağı ile kavrulan, kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayan, kendi halinde, devletten umudunu kesmiş ama huzurlu, sakin ve o kadarda tertemiz bir ilçe vardı.
Tarihinde, ne sol iktidarlardan ne de sağ iktidarlardan bir şey görmemiş, sadece oy verme mükellefti ile sorumlu vatandaş topluluğu yaşarmış.
Bir gün bir kadın başbakan çıkagelmiş ve 13 ülkeye açılan bir sınır ticaret! kapısı açmış, mazot ticaretini de serbest bırakmış ..
Birileri iyi para kazanmış, halkta vergi batağına batmış, sonra anlaşılmış ki ticaret dedikleri sadece beyaz kadın ticaretinden ibaretmiş, bir iki yılda kazandıklarını da vatandaşlar o bankaya yatırarak ,ticaret hacmini bayağı büyütmüşler ..
Sonuç kocaman bir sıfır ..
Sonra bu başbakanın Sülo babası vardı ..
BOTAŞ projesini çıkartıp emperyalistlerle iş birliğine girip, petrol boru hattı geçirdi ilçemizden, 'tamam' dedik, 'iş imkanı çıktı, halkımıza' dedik ..
Ama ne göresin, gelen siyasi kendi adamını alıyor, bizimkiler camdan bakıyor, sonuç yine kocaman sıfır.

***Bu yazının ve diğer bir çok yazarımızın günlük/güncel yazılarını okumak için sitemizin sağ köşesinde bulunan EN YENİ MAKALE linkini TIKLAYINIZ ..
Ve diğer bir çok haberimiz için DEVAM ları TIKLAYINIZ ..

Cavit ÇETİN : HERŞEY ARDAHAN İÇİN…

Cavit Çetin "Sevgili dostlarım bugün size ilimiz ve bölgemiz için çok önemli olduğunu düşündüğüm ve sevgili hemşerililerimin hayatını kolaylaştıracak, onlara kazanç kapısı açacak ve yaptıkları işleri daha iyi yaparak güzel yaşamalarını sağlayacak ülkemizde çok yaygın olmayan fakat yaygınlaşması gereken ve kullanılmayı bekleyen bir yığın "Avrupa Hibe Kredileri"nden bahsedeceğim.
Bilindiği gibi dostlarım Avrupa Birliği, 25 üye devletin bir araya gelmesi ile oluşan, ekonomik kalkınma ve sosyal ilerlemeyi iyileştirmek ve geliştirmek amacı ile kurulan bir yapılanmadır. 1992'de imzalanan Maastricht Anlaşmasına kadar ekonomik alanda işbirliğini sağlayan ve ortak bir pazar kuran üye devletler, bu anlaşmayla beraber parasal birliği sağlamayı, devletler arası işbirliğini güçlendirmeyi ve ortak politikalar üretmeyi hedeflemektedirler.
Bu amaçla Avrupa Birliği kendi bünyesinde, komşu ülkelerde ve dünyanın birçok ülkesinde sosyo-ekonomik alanda belirli politikalar yürütmektedir. Bu politikalar çerçevesinde geliştirilmesi düşünülen bölgelere çeşitli yardımlarda bulunarak, dezavantajlı bölgelerin refah seviyesini yükseltmeyi, her alanda istihdam ve üretimi Kar yağışı kent merkezindede etkili oluyor güçlendirmeyi, rekabet gücünü arttırmayı hedeflemektedir.
Avrupa Birliği bu alanlarda düzenlediği programların finansmanını sağlamak için hibe ve kredilendirme yolunu kullanmaktadır. Ülkemizde aday statüsü nedeni ile bu hibe ve kredilerinden faydalanmaktadır. AB ve Türkiye arasındaki mali işbirliği ve faydalanabilecek fonlar Hibe Programları, Krediler ve Topluluk Programları olarak 3 ana başlık altında incelenebilir. Katılım Öncesi Uyum için Mali Yardımlar
Avrupa Birliği'ne aday ülkelerin üyelik öncesi Kopenhag kriterlerini yerine getirmeleri beklenmektedir. Katılım Öncesi Ekonomik Program da bu kriterlerin yerine getirilmesi için üye ülkeler için çizilmiş bir yol haritasıdır. Bu program çerçevesinde, AB mali yardımları 3 ana alanda toplanmaktadır.
1. Mevzuat Uyumunun Desteklenmesi için Yatırımlar
2. Kurumsal Yapılanma için Teknik Yardım
3. Ekonomik ve Sosyal Uyum
Bu alanlarda Türkiye'ye yapılmış/yapılacak mali yardımların miktarı aşağıdaki gibidir.
250 milyon € 300 milyon € 500 milyon €
Bu yardımlar yukarıda da görüldüğü gibi rakamsal olarak çok büyük rakamlar olmayıp yetkililerle görüştüğüm kadarıyla artırılabileceği belirtilmiştir. Hatta bizim statümüzde olan diğer aday ülkelere yapılan yardımları incelediğimde bize yapılacak olan destek kredilerinin hangi boyutlara çıkabileceğini gördüm (Romanya 5,1(milyar €) Bulgaristan 2,8 (milyar €), Polonya 15,3 (milyar €)) Bu rakamlar ülkelere yapılan yardım miktarlarıdır, görüleceği gibi ülkemize verilen kredi miktarı düşük olup geliştirilebilecek proje oranında artırılabileceği belirtilmiştir.
Ülkemiz bu konuda özellikle hükümetimiz üzerine düşen her şeyi yapmış olup, AB Genel Sekreterliği gibi yapılanmalar kurarak yardım talep eden herkese elini uzatmıştır. Fakat ilimizde henüz böyle kapsamlı bir çalışma yapılmadığı belirtilmiştir. İki milletvekilimiz olmasına rağmen hibe kredilerinden faydalanmaya yönelik hiçbir gelişme sağlanamadığını üzülerek görmekteyim.
Milletvekili olmak milletine yeni ufuklar açıp gelişimini her yönde sağlamaktır, Ankara da oturup oradan buraya selam yollamak veya festivallere katılıp halkı selamlamakla olmayacağını ilimiz gibi gelişmeye muhtaç bir coğrafyayı nasıl olurda geliştirebilirimi düşünmeyi mecbur kılmaktadır. Bu konuda boşa harcayacak tek bir anımız yoktur. Çalışmak zorundayız insanımız hizmet bekler.
İlimiz sahip olduğu potansiyeller nedeniyle bahsettiğim hibe kredilerinin bir çoğuna alabilecek yapıya sahiptir. Hemde kolaylıkla alabilecek bir yapıya sahiptir. Tek yapmamız gereken insanımızı yönlendirmek onlara projeler üretebilecek birimler kurmak. Ben kendi hesabıma halkımıza bu olanakları ve ilişkileri sağlayabilecek girişimlerde bulunmaya başladım. Hükümetimizin geniş destekleri mevcuttur. Sadece gelin görüşelim ve proje üretin demektedirler. Sayın valimiz, kaymakamımız, yerel yöneticilerimiz ile bu süreci kolaylıkla yaşayabiliriz. Benim düşündüğüm ve olmasını kesinlikle istediğim projeler mevcuttur. Bunları hibe kredileri ile kolaylıkla sağlayıp vatandaşımıza layık olduğu yaşamı sunmayı amaçlamaktayım.
Yaptığım araştırmalar neticesinde, Avrupa Birliği Hibe kaynakları programı, aday ülke konumunda olan ülkemize üyelik yükümlülüklerini yerine getirebilmesi ve AB Müktesebatını üstlenebilmesi konusunda yardım etmek için AB tarafından katılım öncesi mali yardım sağlanmak istenmektedir.
Bu çerçevede Düzey 2 bölgelerin de gelişmişlik farklarını azaltmak ve kapasite geliştirmek üzere tasarlanmış, AB eş finansmanı ile desteklenen bütüncül bir bölgesel kalkınma programıdır. Bu kalkınma Hibeleri üç başlık altında programlanmıştır.
1-Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı
2-Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Hibe Programı
3-Küçük Ölçekli Altyapı Hibe Programı
Bölgesel düzeyde uygulanan Hibe Programları, ekonomik kalkınma için bölgesel yaklaşımı destekleyen araçlar olarak görülebilir. Hibe Programları deneyimi ile başarılı bölgesel politika araçları, bölgelere aktarılacaktır. Bu Hibe Programları, projelerin seçimine ilişkin bölgesel kriterler getirilmesini, izleme ve değerlendirmeye önem verilmesini ve geri kalmış bölgelere destek verilerek, ekonomik ve sosyal uyumun artırılmasını içermektedir.
Bu üç Hibe Programı için tahsis edilen toplam bütçe 81,67 milyon Avro'dur. Bu bütçenin üç Hibe Programına göre dağılımı şu şekildedir; YEREL KALKINMA GİRİŞİMLERİ: 16,34 milyon Avro; KOBİ'ler: 24,50 milyon Avro ve KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI: 40,83 milyon Avro. Bu tutarlar temsili mahiyette olup, kullanım kapasitesine ve sunulan projelerin kalitesine bağlı olarak bileşenler arasında yeniden tahsis edilebilecektir.

Cavit Çetin Program dört Düzey 2 Bölgesini kapsamaktadır. Bu bölgeler; TRA2 (Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars), TR72 (Kayseri, Sivas ve Yozgat), TR52 (Karaman ve Konya) ve TRB1 (Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli). Bu bölgeler Ön Ulusal Kalkınma Planında öngörülen on iki Öncelikli Bölge arasındadır.
Yukarıda da belirttiğim gibi ilimiz öncelikli yatırım bölgelerine alınmış olup yapmamız gereken sadece sorunlarımızı dile getirip çözüm önerileri ile birlikte başvuru yapmaktır. Bu kapsamda, kalkınma plan ve programları ile 2006-2010 Ulusal Tarım Stratejisi çerçevesinde, tarım üreticilerine, kırsal alanlarda bireysel ve/veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı projeli yatırımları için belirlenen iller dahilinde kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için, gerçek ve tüzel kişilerin tarım ürünlerinin işlenmesi, değerlendirilmesi ve pazarlanmasına yönelik ekonomik faaliyet yatırımları ile mevcut altyapı tesislerimizin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla destek talep edebiliriz.
Amacımız; doğal kaynaklarımızı koruyarak, tarımla uğraşan halkımızın gelir düzeyinin yükseltmek, altyapının iyileştirilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, gıda güvenliğinin etkinliklerinin arttırılması, temel kamu hizmetlerinin düzeyinin yükseltilmesi, hizmetlere erişimin arttırılması ve tarımsal üretim kapasitenin artırılmasıdır. Bu kapsamda düşündüğüm ve gerçekleşmesi için elimden geleni yapacağım proje başlıkları aşağıda belirttiğim gibidir;
1. Tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanmasına yönelik yatırım tesisler
2. Jeotermal, güneş, rüzgar ve benzeri alternatif enerji kaynakları kullanılan seraların yapımı
3. Köy bazlı sulama tesislerinin kurulması
4. Köy bazlı koopereatiflerin yaygınlaştırılması
5. İlimiz dahilindeki gençlerimizin kişisel ve mesleki gelişimi için meslek edindirme kurslarının açılması
6. Meslek edinen gençlerimizin istihdam olanaklarının araştıılması
7. İlimiz dahilinde var olan kayak tesisleri atıl durumda olup buranın aktif duruma getirilmesi, sağlanacak hibe ile yakın köylerindeki gençlerimizi kayak sektöründe çalışabilecek nitelikte kalifiye eleman statüsüne getirebilecek eğitim programlarının gerçekleştirilmesi,
8. Talep eden her çiftçiye fenni ahır kurulumunun sağlanması için gerekli proje çalışmalarının yapılması,
9. Durumu iyi olmayan aile çocuklarına eğitimini devam ettirebilmeleri için gerekli burs ve yurt olanaklarının sağlanması
10. İl dahilide mevcut ve planlanan tarımsal ürün niteliğinin saptanabilmesi için toprak analizlerinin yapılması
11. Organik tarım için gerekli olan alt yapının kurulup üretim ve pazar olanaklarının araştırılması
12. Turizm potansiyellerimizin araştırılıp güncellenerek tesisleşme için ön adımlarının atılması
13. Kurulacak olan meslek edindirme kurslarından mezun olacak gençlerimizi ilimizin tanıtımında ve ilimiz dahilinde bulunan ekonomik değeri olan ticari ürünlerin sunumunda ve pazarlamasında değerlendirerek iş olanakları yaratılması ve ilimiz için çalışan gönüllü neferler haline getirilmesi
14. Böylece Sürdürülebilir İnsani Gelişme modellerinin oluşturulmasına yardım ederek bölgeye kırsal kalkınma, yerel girişimcilik ve kırsal turizm konularında destek sağlanması şeklinde özetleyebilirim.
Sevgili dostlarım bütün bunları el ele vererek başarabiliriz, yapılacak tek şey koordinasyon sağlayıp birlikteliğimizi devam ettirmek, özellikle sayın valimizin, kaymakamımızın, yerel yöneticilerimizin ve hükümetimizin desteğiyle kısaca bahsettiğim çalışmaları yapabiliriz , bizim Ankara'da oturup selam gönderen vekillerimize ihtiyacımız yok, biz bize yeteriz.yeter ki azimli olalım selamlar…
Haftaya buluşmak dileğiyle ..
Haber/Yorum ekleme saati: 10.46-08 Kasım 2010
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Cavit ÇETİN : HERŞEY ARDAHAN İÇİN…

Cavit Çetin "Sevgili dostlarım bugün size ilimiz ve bölgemiz için çok önemli olduğunu düşündüğüm ve sevgili hemşerililerimin hayatını kolaylaştıracak, onlara kazanç kapısı açacak ve yaptıkları işleri daha iyi yaparak güzel yaşamalarını sağlayacak ülkemizde çok yaygın olmayan fakat yaygınlaşması gereken ve kullanılmayı bekleyen bir yığın "Avrupa Hibe Kredileri"nden bahsedeceğim.
Bilindiği gibi dostlarım Avrupa Birliği, 25 üye devletin bir araya gelmesi ile oluşan, ekonomik kalkınma ve sosyal ilerlemeyi iyileştirmek ve geliştirmek amacı ile kurulan bir yapılanmadır. 1992'de imzalanan Maastricht Anlaşmasına kadar ekonomik alanda işbirliğini sağlayan ve ortak bir pazar kuran üye devletler, bu anlaşmayla beraber parasal birliği sağlamayı, devletler arası işbirliğini güçlendirmeyi ve ortak politikalar üretmeyi hedeflemektedirler.
Bu amaçla Avrupa Birliği kendi bünyesinde, komşu ülkelerde ve dünyanın birçok ülkesinde sosyo-ekonomik alanda belirli politikalar yürütmektedir. Bu politikalar çerçevesinde geliştirilmesi düşünülen bölgelere çeşitli yardımlarda bulunarak, dezavantajlı bölgelerin refah seviyesini yükseltmeyi, her alanda istihdam ve üretimi Kar yağışı kent merkezindede etkili oluyor güçlendirmeyi, rekabet gücünü arttırmayı hedeflemektedir.
Avrupa Birliği bu alanlarda düzenlediği programların finansmanını sağlamak için hibe ve kredilendirme yolunu kullanmaktadır. Ülkemizde aday statüsü nedeni ile bu hibe ve kredilerinden faydalanmaktadır. AB ve Türkiye arasındaki mali işbirliği ve faydalanabilecek fonlar Hibe Programları, Krediler ve Topluluk Programları olarak 3 ana başlık altında incelenebilir. Katılım Öncesi Uyum için Mali Yardımlar
Avrupa Birliği'ne aday ülkelerin üyelik öncesi Kopenhag kriterlerini yerine getirmeleri beklenmektedir. Katılım Öncesi Ekonomik Program da bu kriterlerin yerine getirilmesi için üye ülkeler için çizilmiş bir yol haritasıdır. Bu program çerçevesinde, AB mali yardımları 3 ana alanda toplanmaktadır.
1. Mevzuat Uyumunun Desteklenmesi için Yatırımlar
2. Kurumsal Yapılanma için Teknik Yardım
3. Ekonomik ve Sosyal Uyum
Bu alanlarda Türkiye'ye yapılmış/yapılacak mali yardımların miktarı aşağıdaki gibidir.
250 milyon € 300 milyon € 500 milyon €
Bu yardımlar yukarıda da görüldüğü gibi rakamsal olarak çok büyük rakamlar olmayıp yetkililerle görüştüğüm kadarıyla artırılabileceği belirtilmiştir. Hatta bizim statümüzde olan diğer aday ülkelere yapılan yardımları incelediğimde bize yapılacak olan destek kredilerinin hangi boyutlara çıkabileceğini gördüm (Romanya 5,1(milyar €) Bulgaristan 2,8 (milyar €), Polonya 15,3 (milyar €)) Bu rakamlar ülkelere yapılan yardım miktarlarıdır, görüleceği gibi ülkemize verilen kredi miktarı düşük olup geliştirilebilecek proje oranında artırılabileceği belirtilmiştir.
Ülkemiz bu konuda özellikle hükümetimiz üzerine düşen her şeyi yapmış olup, AB Genel Sekreterliği gibi yapılanmalar kurarak yardım talep eden herkese elini uzatmıştır. Fakat ilimizde henüz böyle kapsamlı bir çalışma yapılmadığı belirtilmiştir. İki milletvekilimiz olmasına rağmen hibe kredilerinden faydalanmaya yönelik hiçbir gelişme sağlanamadığını üzülerek görmekteyim.
Milletvekili olmak milletine yeni ufuklar açıp gelişimini her yönde sağlamaktır, Ankara da oturup oradan buraya selam yollamak veya festivallere katılıp halkı selamlamakla olmayacağını ilimiz gibi gelişmeye muhtaç bir coğrafyayı nasıl olurda geliştirebilirimi düşünmeyi mecbur kılmaktadır. Bu konuda boşa harcayacak tek bir anımız yoktur. Çalışmak zorundayız insanımız hizmet bekler.
İlimiz sahip olduğu potansiyeller nedeniyle bahsettiğim hibe kredilerinin bir çoğuna alabilecek yapıya sahiptir. Hemde kolaylıkla alabilecek bir yapıya sahiptir. Tek yapmamız gereken insanımızı yönlendirmek onlara projeler üretebilecek birimler kurmak. Ben kendi hesabıma halkımıza bu olanakları ve ilişkileri sağlayabilecek girişimlerde bulunmaya başladım. Hükümetimizin geniş destekleri mevcuttur. Sadece gelin görüşelim ve proje üretin demektedirler. Sayın valimiz, kaymakamımız, yerel yöneticilerimiz ile bu süreci kolaylıkla yaşayabiliriz. Benim düşündüğüm ve olmasını kesinlikle istediğim projeler mevcuttur. Bunları hibe kredileri ile kolaylıkla sağlayıp vatandaşımıza layık olduğu yaşamı sunmayı amaçlamaktayım.
Yaptığım araştırmalar neticesinde, Avrupa Birliği Hibe kaynakları programı, aday ülke konumunda olan ülkemize üyelik yükümlülüklerini yerine getirebilmesi ve AB Müktesebatını üstlenebilmesi konusunda yardım etmek için AB tarafından katılım öncesi mali yardım sağlanmak istenmektedir.
Bu çerçevede Düzey 2 bölgelerin de gelişmişlik farklarını azaltmak ve kapasite geliştirmek üzere tasarlanmış, AB eş finansmanı ile desteklenen bütüncül bir bölgesel kalkınma programıdır. Bu kalkınma Hibeleri üç başlık altında programlanmıştır.
1-Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı
2-Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Hibe Programı
3-Küçük Ölçekli Altyapı Hibe Programı
Bölgesel düzeyde uygulanan Hibe Programları, ekonomik kalkınma için bölgesel yaklaşımı destekleyen araçlar olarak görülebilir. Hibe Programları deneyimi ile başarılı bölgesel politika araçları, bölgelere aktarılacaktır. Bu Hibe Programları, projelerin seçimine ilişkin bölgesel kriterler getirilmesini, izleme ve değerlendirmeye önem verilmesini ve geri kalmış bölgelere destek verilerek, ekonomik ve sosyal uyumun artırılmasını içermektedir.
Bu üç Hibe Programı için tahsis edilen toplam bütçe 81,67 milyon Avro'dur. Bu bütçenin üç Hibe Programına göre dağılımı şu şekildedir; YEREL KALKINMA GİRİŞİMLERİ: 16,34 milyon Avro; KOBİ'ler: 24,50 milyon Avro ve KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI: 40,83 milyon Avro. Bu tutarlar temsili mahiyette olup, kullanım kapasitesine ve sunulan projelerin kalitesine bağlı olarak bileşenler arasında yeniden tahsis edilebilecektir.

Cavit Çetin Program dört Düzey 2 Bölgesini kapsamaktadır. Bu bölgeler; TRA2 (Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars), TR72 (Kayseri, Sivas ve Yozgat), TR52 (Karaman ve Konya) ve TRB1 (Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli). Bu bölgeler Ön Ulusal Kalkınma Planında öngörülen on iki Öncelikli Bölge arasındadır.
Yukarıda da belirttiğim gibi ilimiz öncelikli yatırım bölgelerine alınmış olup yapmamız gereken sadece sorunlarımızı dile getirip çözüm önerileri ile birlikte başvuru yapmaktır. Bu kapsamda, kalkınma plan ve programları ile 2006-2010 Ulusal Tarım Stratejisi çerçevesinde, tarım üreticilerine, kırsal alanlarda bireysel ve/veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı projeli yatırımları için belirlenen iller dahilinde kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için, gerçek ve tüzel kişilerin tarım ürünlerinin işlenmesi, değerlendirilmesi ve pazarlanmasına yönelik ekonomik faaliyet yatırımları ile mevcut altyapı tesislerimizin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla destek talep edebiliriz.
Amacımız; doğal kaynaklarımızı koruyarak, tarımla uğraşan halkımızın gelir düzeyinin yükseltmek, altyapının iyileştirilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, gıda güvenliğinin etkinliklerinin arttırılması, temel kamu hizmetlerinin düzeyinin yükseltilmesi, hizmetlere erişimin arttırılması ve tarımsal üretim kapasitenin artırılmasıdır. Bu kapsamda düşündüğüm ve gerçekleşmesi için elimden geleni yapacağım proje başlıkları aşağıda belirttiğim gibidir;
1. Tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanmasına yönelik yatırım tesisler
2. Jeotermal, güneş, rüzgar ve benzeri alternatif enerji kaynakları kullanılan seraların yapımı
3. Köy bazlı sulama tesislerinin kurulması
4. Köy bazlı koopereatiflerin yaygınlaştırılması
5. İlimiz dahilindeki gençlerimizin kişisel ve mesleki gelişimi için meslek edindirme kurslarının açılması
6. Meslek edinen gençlerimizin istihdam olanaklarının araştıılması
7. İlimiz dahilinde var olan kayak tesisleri atıl durumda olup buranın aktif duruma getirilmesi, sağlanacak hibe ile yakın köylerindeki gençlerimizi kayak sektöründe çalışabilecek nitelikte kalifiye eleman statüsüne getirebilecek eğitim programlarının gerçekleştirilmesi,
8. Talep eden her çiftçiye fenni ahır kurulumunun sağlanması için gerekli proje çalışmalarının yapılması,
9. Durumu iyi olmayan aile çocuklarına eğitimini devam ettirebilmeleri için gerekli burs ve yurt olanaklarının sağlanması
10. İl dahilide mevcut ve planlanan tarımsal ürün niteliğinin saptanabilmesi için toprak analizlerinin yapılması
11. Organik tarım için gerekli olan alt yapının kurulup üretim ve pazar olanaklarının araştırılması
12. Turizm potansiyellerimizin araştırılıp güncellenerek tesisleşme için ön adımlarının atılması
13. Kurulacak olan meslek edindirme kurslarından mezun olacak gençlerimizi ilimizin tanıtımında ve ilimiz dahilinde bulunan ekonomik değeri olan ticari ürünlerin sunumunda ve pazarlamasında değerlendirerek iş olanakları yaratılması ve ilimiz için çalışan gönüllü neferler haline getirilmesi
14. Böylece Sürdürülebilir İnsani Gelişme modellerinin oluşturulmasına yardım ederek bölgeye kırsal kalkınma, yerel girişimcilik ve kırsal turizm konularında destek sağlanması şeklinde özetleyebilirim.
Sevgili dostlarım bütün bunları el ele vererek başarabiliriz, yapılacak tek şey koordinasyon sağlayıp birlikteliğimizi devam ettirmek, özellikle sayın valimizin, kaymakamımızın, yerel yöneticilerimizin ve hükümetimizin desteğiyle kısaca bahsettiğim çalışmaları yapabiliriz , bizim Ankara'da oturup selam gönderen vekillerimize ihtiyacımız yok, biz bize yeteriz.yeter ki azimli olalım selamlar…
Haftaya buluşmak dileğiyle ..
Haber/Yorum ekleme saati: 10.46-08 Kasım 2010
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Cavit ÇETİN : HERŞEY ARDAHAN İÇİN…

Cavit Çetin "Sevgili dostlarım bugün size ilimiz ve bölgemiz için çok önemli olduğunu düşündüğüm ve sevgili hemşerililerimin hayatını kolaylaştıracak, onlara kazanç kapısı açacak ve yaptıkları işleri daha iyi yaparak güzel yaşamalarını sağlayacak ülkemizde çok yaygın olmayan fakat yaygınlaşması gereken ve kullanılmayı bekleyen bir yığın "Avrupa Hibe Kredileri"nden bahsedeceğim.
Bilindiği gibi dostlarım Avrupa Birliği, 25 üye devletin bir araya gelmesi ile oluşan, ekonomik kalkınma ve sosyal ilerlemeyi iyileştirmek ve geliştirmek amacı ile kurulan bir yapılanmadır. 1992'de imzalanan Maastricht Anlaşmasına kadar ekonomik alanda işbirliğini sağlayan ve ortak bir pazar kuran üye devletler, bu anlaşmayla beraber parasal birliği sağlamayı, devletler arası işbirliğini güçlendirmeyi ve ortak politikalar üretmeyi hedeflemektedirler.
Bu amaçla Avrupa Birliği kendi bünyesinde, komşu ülkelerde ve dünyanın birçok ülkesinde sosyo-ekonomik alanda belirli politikalar yürütmektedir. Bu politikalar çerçevesinde geliştirilmesi düşünülen bölgelere çeşitli yardımlarda bulunarak, dezavantajlı bölgelerin refah seviyesini yükseltmeyi, her alanda istihdam ve üretimi Kar yağışı kent merkezindede etkili oluyor güçlendirmeyi, rekabet gücünü arttırmayı hedeflemektedir.
Avrupa Birliği bu alanlarda düzenlediği programların finansmanını sağlamak için hibe ve kredilendirme yolunu kullanmaktadır. Ülkemizde aday statüsü nedeni ile bu hibe ve kredilerinden faydalanmaktadır. AB ve Türkiye arasındaki mali işbirliği ve faydalanabilecek fonlar Hibe Programları, Krediler ve Topluluk Programları olarak 3 ana başlık altında incelenebilir. Katılım Öncesi Uyum için Mali Yardımlar
Avrupa Birliği'ne aday ülkelerin üyelik öncesi Kopenhag kriterlerini yerine getirmeleri beklenmektedir. Katılım Öncesi Ekonomik Program da bu kriterlerin yerine getirilmesi için üye ülkeler için çizilmiş bir yol haritasıdır. Bu program çerçevesinde, AB mali yardımları 3 ana alanda toplanmaktadır.
1. Mevzuat Uyumunun Desteklenmesi için Yatırımlar
2. Kurumsal Yapılanma için Teknik Yardım
3. Ekonomik ve Sosyal Uyum
Bu alanlarda Türkiye'ye yapılmış/yapılacak mali yardımların miktarı aşağıdaki gibidir.
250 milyon € 300 milyon € 500 milyon €
Bu yardımlar yukarıda da görüldüğü gibi rakamsal olarak çok büyük rakamlar olmayıp yetkililerle görüştüğüm kadarıyla artırılabileceği belirtilmiştir. Hatta bizim statümüzde olan diğer aday ülkelere yapılan yardımları incelediğimde bize yapılacak olan destek kredilerinin hangi boyutlara çıkabileceğini gördüm (Romanya 5,1(milyar €) Bulgaristan 2,8 (milyar €), Polonya 15,3 (milyar €)) Bu rakamlar ülkelere yapılan yardım miktarlarıdır, görüleceği gibi ülkemize verilen kredi miktarı düşük olup geliştirilebilecek proje oranında artırılabileceği belirtilmiştir.
Ülkemiz bu konuda özellikle hükümetimiz üzerine düşen her şeyi yapmış olup, AB Genel Sekreterliği gibi yapılanmalar kurarak yardım talep eden herkese elini uzatmıştır. Fakat ilimizde henüz böyle kapsamlı bir çalışma yapılmadığı belirtilmiştir. İki milletvekilimiz olmasına rağmen hibe kredilerinden faydalanmaya yönelik hiçbir gelişme sağlanamadığını üzülerek görmekteyim.
Milletvekili olmak milletine yeni ufuklar açıp gelişimini her yönde sağlamaktır, Ankara da oturup oradan buraya selam yollamak veya festivallere katılıp halkı selamlamakla olmayacağını ilimiz gibi gelişmeye muhtaç bir coğrafyayı nasıl olurda geliştirebilirimi düşünmeyi mecbur kılmaktadır. Bu konuda boşa harcayacak tek bir anımız yoktur. Çalışmak zorundayız insanımız hizmet bekler.
İlimiz sahip olduğu potansiyeller nedeniyle bahsettiğim hibe kredilerinin bir çoğuna alabilecek yapıya sahiptir. Hemde kolaylıkla alabilecek bir yapıya sahiptir. Tek yapmamız gereken insanımızı yönlendirmek onlara projeler üretebilecek birimler kurmak. Ben kendi hesabıma halkımıza bu olanakları ve ilişkileri sağlayabilecek girişimlerde bulunmaya başladım. Hükümetimizin geniş destekleri mevcuttur. Sadece gelin görüşelim ve proje üretin demektedirler. Sayın valimiz, kaymakamımız, yerel yöneticilerimiz ile bu süreci kolaylıkla yaşayabiliriz. Benim düşündüğüm ve olmasını kesinlikle istediğim projeler mevcuttur. Bunları hibe kredileri ile kolaylıkla sağlayıp vatandaşımıza layık olduğu yaşamı sunmayı amaçlamaktayım.
Yaptığım araştırmalar neticesinde, Avrupa Birliği Hibe kaynakları programı, aday ülke konumunda olan ülkemize üyelik yükümlülüklerini yerine getirebilmesi ve AB Müktesebatını üstlenebilmesi konusunda yardım etmek için AB tarafından katılım öncesi mali yardım sağlanmak istenmektedir.
Bu çerçevede Düzey 2 bölgelerin de gelişmişlik farklarını azaltmak ve kapasite geliştirmek üzere tasarlanmış, AB eş finansmanı ile desteklenen bütüncül bir bölgesel kalkınma programıdır. Bu kalkınma Hibeleri üç başlık altında programlanmıştır.
1-Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı
2-Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Hibe Programı
3-Küçük Ölçekli Altyapı Hibe Programı
Bölgesel düzeyde uygulanan Hibe Programları, ekonomik kalkınma için bölgesel yaklaşımı destekleyen araçlar olarak görülebilir. Hibe Programları deneyimi ile başarılı bölgesel politika araçları, bölgelere aktarılacaktır. Bu Hibe Programları, projelerin seçimine ilişkin bölgesel kriterler getirilmesini, izleme ve değerlendirmeye önem verilmesini ve geri kalmış bölgelere destek verilerek, ekonomik ve sosyal uyumun artırılmasını içermektedir.
Bu üç Hibe Programı için tahsis edilen toplam bütçe 81,67 milyon Avro'dur. Bu bütçenin üç Hibe Programına göre dağılımı şu şekildedir; YEREL KALKINMA GİRİŞİMLERİ: 16,34 milyon Avro; KOBİ'ler: 24,50 milyon Avro ve KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI: 40,83 milyon Avro. Bu tutarlar temsili mahiyette olup, kullanım kapasitesine ve sunulan projelerin kalitesine bağlı olarak bileşenler arasında yeniden tahsis edilebilecektir.

Cavit Çetin Program dört Düzey 2 Bölgesini kapsamaktadır. Bu bölgeler; TRA2 (Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars), TR72 (Kayseri, Sivas ve Yozgat), TR52 (Karaman ve Konya) ve TRB1 (Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli). Bu bölgeler Ön Ulusal Kalkınma Planında öngörülen on iki Öncelikli Bölge arasındadır.
Yukarıda da belirttiğim gibi ilimiz öncelikli yatırım bölgelerine alınmış olup yapmamız gereken sadece sorunlarımızı dile getirip çözüm önerileri ile birlikte başvuru yapmaktır. Bu kapsamda, kalkınma plan ve programları ile 2006-2010 Ulusal Tarım Stratejisi çerçevesinde, tarım üreticilerine, kırsal alanlarda bireysel ve/veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı projeli yatırımları için belirlenen iller dahilinde kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için, gerçek ve tüzel kişilerin tarım ürünlerinin işlenmesi, değerlendirilmesi ve pazarlanmasına yönelik ekonomik faaliyet yatırımları ile mevcut altyapı tesislerimizin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla destek talep edebiliriz.
Amacımız; doğal kaynaklarımızı koruyarak, tarımla uğraşan halkımızın gelir düzeyinin yükseltmek, altyapının iyileştirilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, gıda güvenliğinin etkinliklerinin arttırılması, temel kamu hizmetlerinin düzeyinin yükseltilmesi, hizmetlere erişimin arttırılması ve tarımsal üretim kapasitenin artırılmasıdır. Bu kapsamda düşündüğüm ve gerçekleşmesi için elimden geleni yapacağım proje başlıkları aşağıda belirttiğim gibidir;
1. Tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanmasına yönelik yatırım tesisler
2. Jeotermal, güneş, rüzgar ve benzeri alternatif enerji kaynakları kullanılan seraların yapımı
3. Köy bazlı sulama tesislerinin kurulması
4. Köy bazlı koopereatiflerin yaygınlaştırılması
5. İlimiz dahilindeki gençlerimizin kişisel ve mesleki gelişimi için meslek edindirme kurslarının açılması
6. Meslek edinen gençlerimizin istihdam olanaklarının araştıılması
7. İlimiz dahilinde var olan kayak tesisleri atıl durumda olup buranın aktif duruma getirilmesi, sağlanacak hibe ile yakın köylerindeki gençlerimizi kayak sektöründe çalışabilecek nitelikte kalifiye eleman statüsüne getirebilecek eğitim programlarının gerçekleştirilmesi,
8. Talep eden her çiftçiye fenni ahır kurulumunun sağlanması için gerekli proje çalışmalarının yapılması,
9. Durumu iyi olmayan aile çocuklarına eğitimini devam ettirebilmeleri için gerekli burs ve yurt olanaklarının sağlanması
10. İl dahilide mevcut ve planlanan tarımsal ürün niteliğinin saptanabilmesi için toprak analizlerinin yapılması
11. Organik tarım için gerekli olan alt yapının kurulup üretim ve pazar olanaklarının araştırılması
12. Turizm potansiyellerimizin araştırılıp güncellenerek tesisleşme için ön adımlarının atılması
13. Kurulacak olan meslek edindirme kurslarından mezun olacak gençlerimizi ilimizin tanıtımında ve ilimiz dahilinde bulunan ekonomik değeri olan ticari ürünlerin sunumunda ve pazarlamasında değerlendirerek iş olanakları yaratılması ve ilimiz için çalışan gönüllü neferler haline getirilmesi
14. Böylece Sürdürülebilir İnsani Gelişme modellerinin oluşturulmasına yardım ederek bölgeye kırsal kalkınma, yerel girişimcilik ve kırsal turizm konularında destek sağlanması şeklinde özetleyebilirim.
Sevgili dostlarım bütün bunları el ele vererek başarabiliriz, yapılacak tek şey koordinasyon sağlayıp birlikteliğimizi devam ettirmek, özellikle sayın valimizin, kaymakamımızın, yerel yöneticilerimizin ve hükümetimizin desteğiyle kısaca bahsettiğim çalışmaları yapabiliriz , bizim Ankara'da oturup selam gönderen vekillerimize ihtiyacımız yok, biz bize yeteriz.yeter ki azimli olalım selamlar…
Haftaya buluşmak dileğiyle ..
Haber/Yorum ekleme saati: 10.46-08 Kasım 2010
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan