Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 63
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Çıldırlılara DAVET
Yazar Fakir - Kasım 29 2010 - 16:31:07
Çıldırlılara DAVET/Erdal Karasansar

Erdal Karasansar Sömürünün, haksızlığın kol gezdiği, adaletin güçlüden, imtiyazlı olandan yana kılıç savurduğu bir zamanda, hayatı yalın, saf ve temiz yaşayan insanların bu “kirli çarka” karşı ayakta kalabilmelerinin tek yolunun “örgütlü yaşamdan” geçtiğini düşünüyorum. Ancak örgütlü yaşamdan ve dayanışmadan taraf olmama karşın hemşeri dernekçiliğine ise bugüne kadar pek ısınamadım. Bunun nedeni, söz konusu dernekçiliğin “hemşeri temelli” yapılmasından ziyade oluşturulan yapının, amacı dışında “kişisel menfaatler” için bir araç haline dönüştürülüyor olmasıydı. Ki bugün de farklı düşünmüyorum, istisnai örnekler dışında bu yapılar birer “kartvizit” gibi kullanılmakta. Hal ve gidiş böyle oluyorsa da “hemşeri temelli” dernekçiliğe kökünden karşı değilim, çünkü bu durumun bize has toplumsal gelişmelerin (buna bir örnek Göç’tür) sonucu olduğunu düşünüyorum. Burada esas olan kurulan organizasyonların amaçları doğrultusunda hareket edip etmemesidir.
Bu girişten sonra yazımın başlığındaki “DAVET” hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Ama öncesinde bilmeyenler için Çıldır’a dair birkaç satır; Çıldır, ülkemizin kuzey doğusundaki sınır ilimiz Ardahan’ın, Gürcistan ve Ermenistan’a sınır olan, Çıldır ve Aktaş gölleriyle isim yapmış, kış boyunca beyaza bürünen ve tarihi oldukça eskiye dayanan (Çıldır, 16. yüzyılın son bölümünde Osmanlı’ İmparatorluğu’nun bölgedeki önemli sınır eyaletlerinden birisi oldu. Erzurum’un bir kısmı, Kars, Iğdır, Artvin ve bugün bir bölümü Gürcistan ve İran sınırlarında kalan geniş bir coğrafya Çıldır’a bağlıydı) önemli bir ilçesi.
Bu güzel ilçenin benim için özelliği ise “atayurdum” olması. Çıldır’da doğup büyümüş ve 1970’li yılların sonuna doğru oradan İstanbul’a göç etmiş bir ailenin çocuğuyum. Göç, ülkemizin geri bırakılmış birçok bölgesini etkilediği gibi Çıldır’ı da etkilemiş; başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve Avrupa’ya yoğun göçler yaşanmış.

**Çıldır ve Dernekleri ..

Gelinen noktada Çıldır’dan uzakta kendilerine yeni bir hayat kuran hemşerilerimiz, yaşadıkları bölgelerde, hem dayanışma hem de siyasal alanda bir erk olma amacıyla örgütlenmenin ucundan tutmuşlar. Bu süreç biri Esenyurt biri de Esenler’de merkezi olan iki Çıldır Derneği’ni doğurmuş. Ancak bugün baktığınızda, yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip olan her iki derneğin de amaçlanan noktadan çok uzakta olduğunu görüyoruz.
Şu günlerde kongre yapacak olan ve yıllarca aynı kişi tarafından yönetilen Esenler’deki dernek hakkında, yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle denetim kurulu üyeleri tarafından suç duyurusunda bulunulmuş.
Bir süre önce üyesi olduğum Esenyurt merkezli dernek ise ilgisizlik nedeniyle bir türlü beklenen ivmeyi kazanamamış. Sayısı oldukça az olan özverili birkaç kişinin yıllarca can verdiği derneğe giden gelen olmayınca varlığını-yokluğunu farkeden de olmamış. Bu derneğimiz de önümüzdeki ay içinde kongreye giderek yönetim değişikliği yapacak. Detaya girmeden kabaca bakıldığında her iki derneğin halinin de iç açıcı olmadığı ortada.
Bu iki tablodan, az ya da çok tüm Çıldırlıların kendilerine pay çıkarması gerekir. Dayanışmanın merkezi olması gereken kurumları yıllarca aynı kişilere teslim edip sorumluluk almayanlar kendilerine pay çıkarmak zorundadır.
Bu iki olumsuz tablo aynı zamanda, sivil toplum kuruluşlarının, örgütlenmenin önemini kavramış duyarlı kesimler için bir “DAVET” olarakta algılanmalıdır. Örgütlenme bilincine sahip olanların bu davete katılma zorunluluğu olduğunu düşünüyorum. Bu alanların “kişisel çıkarların” döndüğü yerlerin ötesine geçip “dayanışmanın ve paylaşmanın” merkezi haline gelebilmesi için, “iyiyi, güzeli ve doğruyu hâkim kılabilmek” için bu davete katılmak bir “görev” kabul edilmelidir.
Üyesi olduğum Esenyurt merkezli Çıldır Derneğin Kongresi için yaklaşık 20 günlük bir süre var. Mevcut yönetim göreve devam etmeme kararı aldı. Bu nedenle Çıldır Derneği yeni bir soluk arıyor. Sürekli gelişen ve nüfusu gittikçe artan bölgede dayanışmayı örgütleyecek, nefes alıp verdiği bölgenin sorunlarına duyarlı olacak, ihtiyaç olduğunda dayanışma ağını Çıldır’a kadar yayacak güçlü bir Çıldır Derneği yaratmak zorundayız. Bunu yapmak belki kolay değil ama imkânsız hiç değil.
Evet sevgili dostlar; bu “DAVET” bizim.
Katılmanız dileğiyle...
Tel: 0.536. 429 53 46

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan