Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 13
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Saffet değil Kenan Altun ..
Yazar Fakir - Aralık 07 2010 - 05:24:03
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
CAVİT ÇETİN
Bugün gerçekleşen yatırımlarn Saffet kaya döneminde değil, Kenan Altun döneminde gerçekleşen yatkırımlardır ..

Cavit Çetin **Çetin: “Alt yapı olmadan yatırım gelmez”

Ardahanlı iş adamı Cavit Çetin, 1992 yılında il olan Ardahan’ın “alt yapı konusunda eksikliklerin giderilmeden yatırım beklenmesi hayalden öte bir şey değildir” diyerek yetkililerden bir an önce alt yapı konusunda kalıcı çözümlerin üretilmesini istedi.
Ardahan’ın 20 yıldır boşuna ömür törpülediğine dikkat çeken Çetin: “Yaklaşık olarak 20 yıldır Ardahan’da siyaset yapan, Ardahan’da yetkileri elinde bulunduran, yapacağım edeceğim diyen ve insanlarımızın hayalleriyle oynayanların tüm plan ve projeleri fos çıkmıştır. Birilerinin projeleri hayalden öte bir arpa boyu yol almamıştır, yıllar önce söylenen ve dile getirilen tüm projelerin bu gün alt yapısı olmadığı için bir türlü amacına ulaşmamıştır. ‘Sayfayı çevir yeniden başlayalım’ mantığının artık tutmadığını, yeniden beyaz bir sayfa açmanın ise kendileri için zaman kazanma olarak algılanmaktadır. ‘Yapacağım, çözeceğim, canım ve canlarımın’ bakan olmaması nedeniyle kaybeden kendileri değil, Ardahanlı olmuştur. İstemesini bilmeden atıp tutmanın Ardahan’a zarar kendilerine ise siyasi malzeme olarak sıfır yine elde sıfır kalmıştır.” dedi.

**Mevcut yatırımlar Kenan Altun döneminde yapılmıştır ..

Ardahan siyasetinde iktidarsızlığın yaşandığını belirten Cavit Çetin: “Küçük olsun benim olsun’ mantığı ile hareket edenler bu gün teşkilatlarıyla ters düşmüştür. Kendisini seçen ve son derece ehemmiyetli konumda bulunan teşkilatlarla hiçbir fikir ortaklığı içinde olmayanlar, Ardahan kaderine hançer saplamıştır. Bakın Ardahan ve ilçelerinde Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin çok ciddi yatırım ve projeleri olmuştur. Bu yatırım ve projeler suskun bildiğimiz ama ağlayarak kendi ili için hükümet nezdinde ki Bakan ve Müsteşarlardan yatırım isteyen eski Milletvekili Kenan Altun’un çalışmalarıdır. Genel seçimlerin yapıldığı 3,5 yıl oldu, hani ne tür proje ve yatırım gerçekleşti?
Hastane ve TOKİ Kenan Altun’un projesiydi. Köy-Des AK Parti Hükümetinin icraatıdır. Tarımsal destek ve teşvikler Tarım Bakanlığının faaliyetleridir, birilerinin projeleri ise hep fos çıkmıştır. Şimdikiler Sayın Altun’un yatırım ve projeleri üzerine siyaset yapıyor, ama vatandaş biliyor ki; ‘Gölgelendiğin serinlik senin değil başkasınındır’ diyerek bu dönem Ardahan ciddi anlamda yatırım almamıştır.

**Önce altyapı hazırla, sonra yatırım iste ..

Ardahan sorunlarının sadece lafta ve konuşmalarda kaldığını işaret eden İş adamı Cavit Çetin: “Ardahan’ın çok önemli iş adamları vardır, Ardahan’da yapılması gereken yatırımlar ve bu yatırımların gerçekleşeceği alanlar tespit edilip ilgili makamlara iletilmeden konuşmak dereyi görmeden paçayı sıvamaya benzer. Ardahan hep bu yanlış tutum ve uygulamalardan dolayı kaybetmiştir.
Bölgemizin sanayileşmesi için alt yapısının ve teşviklerinin yeterli olması gerektiğini siyasilerimiz ve yetkililerimiz her fırsatta ifade ediyorlar. Biliyorsunuz ki diğer bölgelerin alt yapısı olması bölgelerinin daha fazla gelişmesine sebep olmuştur. Gelişen bu bölgeler birer çekim merkezi haline gelip, ilimizin sermayesini ve kalifiye elemanlarını kendine çekmiştir. Bu durum bir nevi beyin göçünün yaşanmasına ortam hazırlamıştır. Bu nedenle iller arasında milli gelir dağılımı açısından farklılıklar olmuştur. Bu farklar giderilmeden İlimizin sanayileşmesi ve kalkınması mümkün değildir.”dedi.

**Proje Ofis Birim Merkezine devasa projeler sunulmalıdır ..

Ardahan Valiliği Özel İdare Genel Sekreterliği bünyesinde kurulan Proje Ofis Birimi’nin önemine dikkat çeken Ardahanlı İş Adamı Cavit Çetin: “Ardahan Valiliği tüm kurumlarıyla Ardahan’a bir şeyler katma düşüncesiyle geceli gündüzlü çalışıyor. İl Genel Meclis Üyelerinin tutarlı çalışmaları söz konusu, günümüzde çok akıllı bir uygulama var, getir projeyi götür yatırımı. Bölgemizin kalkınması için bazı hizmetlerin olması şarttır ve bu hizmetlerin en önemlilerinden biride alt yapı hizmetleridir.
Bölge Belediye Başkanlarımız bu alt yapı hizmetlerini Avrupa Birliği kalkınma fonlarına ve Kalkınma Bankası destekli atık su, arıtma tesisi, kanalizasyon, tarım, hayvancılık ve içme suyu projelerini hazırlayıp göndermeleri lazım. Bu projelerinin kısa zamanda kabul görmesi temennimizdir. Ayrıca alt yapı hizmetlerinin yanı sıra sağlık, eğitim ve kültür alanlarında mevcut bulunan sorunlarda hızla çözülmeye devam edilmelidir. Bu projeler hayata geçirildiğinde bölgemizin göç sorununun sona ereceğine eminim.” dedi.

**Sularımız boşa akmasın, fırsatları kaçırmayalım ..

Ardahan’da yapılacak her türlü yatırımın çok kolay ve basit bir şekilde gerçekleşeceğine inandığını açıklayan Çetin: “ Bölgemizin ekonomik kalkınması için teşvik sistemi politikaları da uygulanmıştır. Bölgesel kalkınma tedbirleri içinde devlet yardımının yanı sıra mahalli ve bölgesel teşviklerinde olması gerekir. Teşviklerin sadece üretici firmaya yönelik olması doğru bir yaklaşım değildir. Teşvikler tüm bölge halkını kapsayacak şekilde uygulanmalı ve özellikle tarım ve hayvancılığa yönelik olmalıdır. Bölge kalkınmasında öncelikli olan tarım ve hayvancılık sektörlerinin geliştirilmesi için ise mevcut su kaynaklarımızın en verimli şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu doğrultuda sulama amaçlı kullanılmak üzere baraj ve gölet yapımı önem arz eder. Doğal kaynaklar birer enerji potansiyelidir. Bu potansiyel İsrail’de olsa, sanayide dünyaya hükmeden İsrail, Tarım’da da dünyaya hükmederdi.
Ardahan’ın suyunu boşa akıtmayalım, var olan mevcut fırsatları kaçırmayıp değerlendirelim. Dolayısıyla Doğu Anadolu Bölgesinde tarım ve hayvancılığın gelişmesi adına önemli bir adım olacaktır.” dedi.

**Haftaya tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın esenlikler diliyorum…
Cavit ÇETİN 05327355477

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan