Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 70
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
TRT Kars'taki Türkü Yarışmasını Neden Çekmedi?
Yazar Fakir - Aralık 12 2010 - 22:06:31
TRT Kars'taki Türkü Yarışmasını Neden Çekmedi?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 29 Ekim'de Cumhuriyetin Kuruluşu, 30 Ekim'de Kars'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 90. Yıldönümü, 31 Ekim'de Türkü yarışması programını yaparak 3 bayramı birarada kutlayıp Türkiye' ye önemli mesaj vermeye çalıştık ama medya bu önemli 3 bayramı Türkiye'ye aktarmayı görev bilmedi.
29-30-31 Ekim tarihinde Kars'ta yapılan 1. Türkiye Türkü Bayramı için Kültür ve Turizm Bakanlığın 10 bin lira verince, bütün yük Kars Belediyesi'ne kaldı. Bu nedenle de programlarda görülen ufak tefek eksikliklere rağmen güzel bir yarışma oldu
Ne gariptir devletin televizyonları Kars'ı hep teyet geçiyor. Bu sene de yine öyle oldu. Bu güne adar yapılan türkü yarışmalarına bakıldığında, devletin kameraları canlı yayın arabalarını kurarak bütün dünyaya ve Türkiye'ye canlı yayın yaparak büyük katkılar sunarken, Kars'taki türkü yarışmasını TRT'den gelen yalnızca bir kameraydı. Onu da görene aşk olsun. Üç gün içinde bazen göründü, bazen kayboldu ve toplam 1-2 saat çekim yaptı ve ortadan kayboldu. Haber değeri taşıyan bölümler çekilmediği için TRT haber yapmadı Birileri Devlet Televizyonlarının görevlerini anlatmalı.
Şimdi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle, TRT ve Kültür Bakanlığı yarışma jüri üyeleri ve 5 tane sanatçı göndererek katkıların sunmasıyla yapılan bu programın devletin hiçbir televizyonunda haber olarak verilmemesi düşündürücüdür. TRT Bölge sorumlusu Karslıları mı haber değeri olarak görmedi yoksa Türkü yarışması programını mı? Bunun hesabını da, Yanı başımızdaki TRT Erzurum Bölge müdürü vermelidir.
Acaba bu yarışma Sn Başbakan'ın memleketi Rize'de olsaydı veya bir bakanın, hükümette güçlü bir milletvekilinin memleketinde olsaydı böyle mi olurdu? Olmaz, olamazdı. Bütün kurum ve kuruluşlar, Başbakanın veya hükümetin gözüne girmek için bütün imkânlarını seferber ederlerdi ve yer yerinden oynardı. Bu program TRT televizyonlarında canlı yayınlanarak yine büyük fırtınalar kopartılırdı. Bu yarışma Komşumuz Erzurum'da olsaydı TRT Canlı yayında dünyaya duyururdu.
Sn Başbakan sınır kapılarımızın açılmasını engelleyen lobiyi ve Erzurum'un Kars üzerindeki sömürgesini kaldırmalıdır!
Buradan Bütün Türkiye'ye sesleniyoruz Kars eski Kars değil… Herkes aklını başına almalı! Biz Türkiye'yi iyi takip ediyoruz. Türkiye'de yapılan yatırımları, teşvikleri, kredileri iyi biliyoruz. Kamuda, eğitimde, bütün yatırımlarda eşitlik istiyoruz
Özellikle konusunu ettiğimiz Türkiye'de yapılan türkü yarışmalarına hükümetin Kültür Bakanlığı'nın nasıl destek sunduğunu yalnız biz değil, bütün Türkiye görüyor.
Kars'ta kutlanan 3 Bayram'ı "haber değeri yoktur" diyerek, Karsı teyet geçen özel medya ve devletin televizyonlarının Ak Parti'nin nasıl reklâmının yapıldığını da görüyoruz. Artık yeter!.. Sn Başbakan bu eşitsizliği gözden geçirmelidir
Medya "50 Milyara satılık Kars"ı özlemiş galiba
Eşitsizliğin en büyüğü ise devletin televizyonları Arap çöllerinde, Orta Asya'da, Makedonya'da, Afrika'da ve daha sayamadığımız dünyanın birçok bölgesinde milyonlarca lira harcayarak belgesel çekip program yapmak için yoğun çaba gösterirken, kulağının dibindeki Kars neden görüntülenmedi? Bunun hesabı da Karslılara verilmelidir.
Yoksa Karslılar, Araplardan, Afrikalılardan, Makedonyalılardan, Orta Asyalılardan daha mı değersiz?... Bu konu hakkında birileri açıklama yapıp, Kars halkını rahatlatmalı
Bu gün Türk basını, devletin medyası "illerin örf, adet, gelenek ve kültürlerini eşit bir şekilde tanıtılmalıdır" diye düşünüyorum. Bu ilgisizliği için medyayı "50 milyara satılık Kars" haberini özlemişe benzetiyorum.
Kars sanatçılara kucak açtı
Bu kadar ilgisizliğe karşı program boyunca yarışmayı eşiyle izleyen Belediye Başkanı Sn Nevzat Bozkuş'un tüm bu sürede gülen yüzünü hiç eksik etmedi. Jüri masasında benimle birlikte üç gün hiç ayrılmayan Kars Belediyesi Başkan Yardımcısı Cihangir Umurbey, Basın ve Halkla ilişkiler Müdürü Mürsel'de programı takip etti.
Özel Kalem Müdürü Orhan Aslan, Teknik Masada görev yapan Kemal Parlak. Basın Danışmanı Özden Öztürk, görevi olmamasına rağmen Muhasebe Müdürü Dursun Erdağ program boyu sanatçıları ve konukları yalnız bırakmadılar
Hele Edebiyat öğretmeni, araştırmacı yazar Kemal Ali'nin beyinlerde iz bırakan sunumunu Jüri başkanımız Salih Şahin'in 3 gün boyunca söylediği türküleri hiç unutmamak lazım.
KAI'lı sanatçılar renk kattı
Türkü yarışmasına İstanbul'dan, Ankara'dan, İzmir'den Karslı hemşehrilerimiz katılıp destek sundular. Yarışmada en az sahneyi yine Kars, Ardahan, Iğdırlı sanatçılar aldılar
Karsın medyası yarışmaya sahip çıktı
Programı başından sonuna kadar kameralarıyla takip eden Kanal 7'den Karslı hemşehrimiz Seyfullah Türksoy, Vatan TV'den Yener Yılmazoğlu, Ekin TV'den Kemal Karabulut, Karsın Tek Ekranı SERHAT TV ve Siyasal Birikim'den Erol Kırım 3 bayramı 3 gün boyunca çekim yaptılar. Karın yeril basını 3 günü sürekli yazıp çizdiler Şekilde görüldüğü gibi bu anlamda "Kars Türkü Yarışması" Karslının gücüyle yapıldı.
Kars; Erzurum'un sömürgesi durumundan kurtulmalıdır
Şimdi Doğunun uygar kenti, kültür kenti Kars'ta kurulan Kars Radyosu'nu kapatıp Erzurum'a götürdüler. Türkülerimize sahip çıktılar. Bütün müdürlükler Erzurum'da. Kars'a yatırım Erzurumluların insafına kalmış
Kars, Erzurum'a göbekten bağlı olduğu için bir türlü kalkınamıyor.
Kars'ın siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, Kars'ın kurum ve kuruluşları, sanatçıları, aydınları, basın kuruluşları "Erzurum'un sömürgesinden" kurtaramazlarsa, Kars 50 yıl daha Erzurum'un gölgesinde serinleyerek Kars'ın kalkınmasını hayal eder..
mustafakupeli@gmailh.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan