Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 70
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Hadi Gelin Köyümüze Geri Dönelim
Yazar Fakir - Şubat 09 2007 - 12:41:24
Hadi Gelin Köyümüze Geri Dönelim/Cevdet Şentürk

>Cevdet Şentürk<font> <font face=Anadolu’dan batıya, kentlere göç elli yıldır aralıksız sürüyor. Doyma noktasını çoktan aşan büyük şehirler, var olan iş, eğitim, sağlık gibi olanaklarının yanında trafik yoğunluğu, hava-su kirliliği, hayat pahalılığı, yüksek suç oranı, zayıflayan sosyal ilişkiler gibi bir çok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor.

Yıl boyu büyük şehirlerin her türlü olumsuzluğunu yaşayan insanlar yaz tatillerinde şehirden uzaklaşarak dinlenmek arayışındalar. Gerek tüm turizm yatırımlarının oralara yapılması ve gerekse medyanın da yönlendirmesiyle büyük çoğunluk tatilini güney sahillerinde geçiriyor. Yeni yeni gelişen yayla turizmi ise henüz emekleme aşamasında.

Gerek maddi sıkıntılar gerekse alışkanlık oluşmaması nedeniyle ciddi oranda halkımız ise tatillerini yine yaşadıkları şehirlerde geçiriyorlar.

Şimdi sizlere son zamanlarda ilgi gören başka bir tatil şeklinden bahsedeceğim.

Hadi Gelin Köyümüze Geri Dönelim

Geçenlerde Bekir Çoşkun’un da köşesinde yazdığı gibi; “”Türkiye son elli yılda 2,5 milyon hektar sulak alanının 1,3 milyon hektarını kaybetti... Doğrusunu isterseniz ben her zaman Orta Asya’yı Türklerin kuruttuğuna inanırım. Kanıt; İşte Anadolu… DSİ’nin açtığı kurutma kanalları. İktidarların sulak alanları, hatta gölleri kurutup kurutup oy karşılığı köylüye dağıtması. Tüm dünyanın yasakladığı fıskiyeyle sulama yöntemi. Önüne gelenin yeri deldiği yüz binlerce artezyen kuyusu. Daha bir çok akılsızca-ahmakça uygulama yüzünden Anadolu kuruyor.”

Ardahan şimdilik bu olumsuzluklardan etkilenmemiş görünüyor. Henüz yeşilliğini kaybetmemişken, organik bal yetiştiriciliği için gen bölgesi ilan edilmişken, Ardahan balı, peyniri, yağı halen seçkinliğini korurken hayatın kendilerini savurduğu büyük şehirlerden en azından yaz aylarında kopup gelmeli insanlar doğup büyüdükleri topraklara.

Hadi Gelin Köyümüze Geri Dönelim dememizin bir nedeni büyükşehirlerde boğulan insanlarımızın hem yazlarını ana yurtlarında geçirerek sağlıklı, dingin bir şekilde iş yaşamlarına geri dönmeleriyken bir diğer nedeni de Ardahan’ın bu turizme ihtiyacı olmasıdır. Yapılan hesaplara göre her yıl bin gurbetçi Ardahanlı yurttaşımızın Ardahan’da tatilini geçirmesi ve ortalama 1000 YTL harcaması durumunda, Ardahan’a 1.000.000 YTL sıcak para girecek demektir. Bu da bölge ekonomimiz için oldukça önemli bir katkıdır.

Daha da ötesinde emekli yurttaşlarımız için önerimiz ise köylerinde ki evlerini yenileyerek yada yeniden yaparak tüm yazlarını orada geçirmeleridir. Böylece yeni nesiller de oralarda tatil yapabilir, memleketlerini daha iyi tanırlar.

Durumun bilincinde olan Ardahan Belediye Başkanı sayın Mikail Kayatürk ve bölge milletvekili Ensar Öğüt ile yaptığımız görüşmelerde geri dönüp köylerinde ev yapanlara yol, su, elektrik gibi temel sorunlarını aşmada yardımcı olup, katkı sunacakları konusunda mutabık kalınmıştır. Şahsen benim köyüme yaptırdığım ev için yardımlarından dolayı Mikail Kayatürk’e, Ensar Öğüt’e, Köy Hizmetleri Müdür Vekili sayın Fehmi Türkan’a. Ve tüm Köy Hizmetleri çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım.

Ben geçen yaz köyüm Ölçek’te, akarsu kenarında, söğüt ağacının altında evimi yaptım. İstanbul’da ev yapmaktan çok daha ucuza maloldu. Bu yıl tüm yazı orada geçireceğim. Çocuklarım ve torunlarımda yanıma gelecekler. Bahçede su kenarında, kuzu çevirip hengel yiyeceğiz.

Sizleri de beklerim.
cevdet@ardahan.org.tr

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan