Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 88
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
HOÇ/FED ile Röportaj
Yazar Fakir - Aralık 23 2010 - 08:16:57
Yazarlarımızı okuyormusunuz?
GECEYE HAZIRLANAN HOÇ/FED'İN BAŞKANI İLE SÖYLEŞİ ..

Rodi Baz Osman Avşar ile görüştü .. 25 Aralık Cumartesi günü Saat 19.00’da bir gece düzenleyecek olan Hoçvan Federasyonu Başkanından gece öncesi önemli açıklamalar.
İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan IŞILDAK KÜLTÜR SARAYI (Salon Gold( da düzenleyecek olan ‘Geleneksel Hoçvanlılar Dayanışma Gecesi’ ne hazırlanan Hoç/Fed Başkanı Osman Avşar ile Rodi Baz görüştü.
İşte önümüzdeki Cumartesi günü E-5 Karayolu üzerinde bulunan Soln Gold’da Hoçvanlıları bir araya getirecek olan 21 Köyün Derneğini çatısı altında birleştiren Hoç/Fed Başkanı ile yapılan o önemli röportaj

**HOÇ-FED BAŞKANI OSMAN AVŞAR'LA SÖYLEŞİ

Alt yapısı ve hazırlık çalışmaları yaklaşık 5 yıl süren Hoçvan Dernekler Federasyonu (HOÇ-FED), 2009 yılının mayıs ayında resmi olarak kuruldu. Resmi olarak kurulmadan önce de, platform niteliğinde işlevini sürdüren HOÇ-FED’in başkanlığına Osman Avşar ve yönetim kuruluna Hoçvan’ın önde gelen simaları seçilmişti. Uzun bir süredir suskunluğunu koruyan HOÇ-FED’in içe dönük ciddi bir örgütlenmeye girdiği söylemleri üzerine HOÇ-FED başkanı Osman Avşar’la A’dan Z’ye HOÇ-FED’i konuştuk, merak ettiğiniz sorulara yanıt aradık.

- Sayın başkan uzun bir süredir kamuoyu ile görüşlerinizi paylaşmadınız, Bizde bu nedenle HOÇ-FED’in çalışmaları ve projeleriniz hakkında sizlerle bir söyleşi yapmak istiyoruz.

- Tabi ki, memnuniyetle, buyurun

- Sayın başkan, 26 Aralık’ta bir dayanışma yemeği vereceğinizi biliyoruz. Bu gecede neyi amaçlıyorsunuz, sadece ekonomik bir beklenti mi?

- Hayır, bizim bu geceden ekonomik olarak bir beklentimiz yok. Bu amaçla gece düzenlemiyoruz. Aslında bunu bir gelenek haline getirdik. Bunu her yıl yapıyoruz. Amacımız; Ardahan ve Hoçvan halkı ile buluşmak, sorunlarını, görüşlerini, çözüm önerilerini birinci elden dinlemek, özellikle de kültürel anlamda moral değerleriyle buluşturmak... Tabi bizim bunu yeni yıla denk düşürmemiz biraz da bu nedendendir. Bir şölen havasında olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca Ekonomik sorunlarımızı bu tür gecelerle çözmeyi doğru bulmuyoruz. HOÇ-FED fedakârlıklar üzerinde şekillenen bir sivil toplum kuruluşudur. Burada özveri esastır. Biz bu gecelerde insanlarımızdan bağış da talep etmiyoruz. Bu tamamen kültürel sosyal bir etkinliktir. Çok değişik bir gece olacağını tahmin ediyoruz.

- Peki, sayın başkan Ekonomik olarak belli sıkıntıları yaşadığınızı biliyoruz. Bu sıkıntıları nasıl aşmayı düşünüyorsunuz? Örneğin federasyonun yeri sizin özel mülkünüz ve siz buradan kira almıyorsunuz. Peki bu nereye kadar sürecek, bu konuyla ilgili bir projeniz var mı?

- Şimdi siz de çok iyi biliyorsunuz ki, bu tür kurumlar özveri ile ayakta durun kurumlardır. Bizim yönetimimiz bu konuda olağanüstü bir çaba harcayarak HOÇ-FED’in kurumsal kimliğine gereken önemi veriyor. Biliyorsunuz, bu tür sivil toplum örgütlerinin hemen hemen hepsinde ekonomik sorunlar var. Ancak bu tür korumlar her koşulda ayakta durmayı başarmıştır. HOÇ-FED de bunlardan biridir. Bu güne kadar duyarlı iş adamlarımız ve yöneticilerimizin ciddi katkıları olmuştur ve olmaya devam edecektir.

- Sayın başkan federasyon olarak bu güne kadar misyonunuza uygun bir çalışma içinde olduğunuzu düşünüyor musunuz? Ya da sorumu şöyle sorayım; Bu güne kadar hayat geçirdiğiniz bir projeniz var mı? Tabi Hoçvan Yayla Şenliği’ni sormuyorum, o şenlik federasyon kurulmadan 3 yıl önce de yapılan bir şenlikti. Bunun dışında sizin hayata geçirdiğiniz bir projeniz veya bir çalışmanız var mı?

Şimdi şöyle bakmak lazım. Sivil toplum örgütlerini yönetenler kendi zamanlarını, olanaklarını ve deneyimlerini aktararak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Tabi her kesin de bir işi var. Dolayısıyla da yapacakları sınırlıdır. Bu iş profesyonelce yapılmadığı sürece sorunları bitmez. Bütün sivil toplum örgütlerinde bu böyledir.

- Sayın başkan bu iş boş insanların yapacağı bir iş mi? Yani dernekçilik işi olmayan emekli insanların işi midir? Bunu mu demek istiyorsunuz?

- Hayır değil tabi ki…Bir sahiplenme olmalı. Her kes bir tarafından tutarsa daha başarılı olur. Bunu demek istiyoruz. Bakın misal siz bu gün gazeteciler olarak yerel düzeyde bizim sesimizsiniz. Ne oluyor? Sorunlarımızı kamuoyu ile paylaşmamızda sizin de bir katkınız oluyor. Böylece sorunlarımızı paylaşmış oluyoruz. Demek ki bazı şeyleri paylaştığımız zaman hafifliyor. Bu da dayanışma ile olur.

- Söyledikleriniz iyi birer temenni sayın başkan. Bu temennilerinize elbette biz de katılıyoruz. Ama sorum bu değildi. Tekrar sormak zorundayım; Sayın başkan Hoçvan Dernekler Federasyonu’nun kurulduğu günden bu yana hayata geçirdiği bir projesi var mı?

- Yani poroje derken nasıl bir şeyden bahsediyorsunuz. Tabi ki biz ciddi konular üzerinde duran bir kurumuz. Bu tür projeleri gerek burada gerekse de bölgede yapmaya çalışıyoruz. Şimdi binlerce yıldır ihmal edilmiş bir coğrafyada birden bire birçok şeyin değişmesini bekliyoruz. Bu da zor tabi. Düşünün bir üretim atölyesi bile yok. Bizim sihirli değneğimiz yok ki her şeyi bir anda yapalım.

Osman Avşar Rodi ile görüştü ... **-Ben zaten ekonomik olarak sormuyorum. Malum siz hükümet değil bir sivil toplum örgütüsünüz. Bir sivil toplumu olarak bu güne kadar ne yaptınız?

- Bakın her sene yapılan yayla festivali hem ekonomik hem de kültürel anlamda ciddi anlamda bölgeyi rahatlatıyor. Binlerce insan bölgeye akıyor. Buralarda ciddi bir ekonomik girdi oluyor. Bunları görmek gerek. HOÇ-FED’le birlikte bölgeye bir öz güven geldi. İnsanlar yüzünü doğduğu topraklara çevirdi. Bu bir gelişme değil mi? Geçenlerde belediye başkanına da söyledim. Sivil toplum örgütleri bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynuyorlar.

- Haklısınız sayın başkan ancak Hoçvan Yayla Şenliği HOÇ-FED’in bir projesi değil. HOÇ-FED kurulmadan önce de bu şenlik yapılıyordu. Derneklerimiz bir şekilde bunu organize ediyorlardı. Ben size HOÇ-FED’in yaptığı projeleri soruyorum.

- Yani şimdi Hoçvan Yayla Şenliği HOÇ-FED’in bir zihniyeti değil mi? Aynı zihniyet aynı arkadaşlar. Değişen bir şey yok. HOÇ-FED’in oluşumu da bu arkadaşlardan kaynaklandı. Temel oradan geliyor. Yani işin özü bu.

- Peki sayın başkan bölgedeki meslek grupları veya değişik toplumsal katmanlarla bir toplantınız, bir dayanışmanız veya bir çalışmanız oldu mu? Örneğin bugüne kadar kaç öğrenciye burs verdiniz, yayla şenliği dışında hangi kültürel etkinlik yaptınız? Bu konu üzerinde ısrarla durmamın nedeni; federasyon olarak yaptıklarınız kamuoyu ile paylaşmaktır.

- Bunlar kolay şeyler değil. Bu saydıklarınızın tamamı bizim gündemimizde. Örneğin burs konusunu seneye kesinlikle oluşturmaya çalışıyoruz. Bakın size bir şey söyleyeyim mi, biz hiçbir şeyi göstermelik yapmıyoruz. Bu kurumun içindeki arkadaşlarımız bölgemiz için Hoçvan için bir şanstır. Arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Bakın bölgemizin bazı sivil toplum örgütleri böyle çalışmalar yapıyorlar. Yani bunların sağlam bir zemin üzerinde şekillenmesi lazım. Yarın ben de basını çağırırım, gelin şunu yaptık bunu yaptık falan filan derim, ama böyle olmuyor. Şimdi derneklerin bir özgüven sorunu var. Biz birkaç yıldır belli deneyimler ışığında bunu olgunlaştırdık. Örneğin bölge için entegre bir tesis düşünüyoruz. İş adamlarımızla defalarca toplandık. Görüşmelerimiz oldu. Yani olaylara yüzeysel bakmıyoruz.

- Sayın başkan genelde HOÇ-FED için taziyeler ve düğünlere gitmenin dışında bir çalışmasının olmadığı yönünde eleştiriler var. Sayın başkan siz HOÇ-FED’in taziye ve düğünlerin dışında başka şeyler yaptığına da inanıyor musunuz?

- Ne demek tabi ki inanıyorum. Onlar da bizim değerlerimiz değil mi? Taziyeler ve düğünler toplumumuzun en önemli gelenekleridir. Kültürümüzde önemli yerleri var. Bunlar da işimizin bir parçası. Ama bu demek değil ki, HOÇ-FED başka bir şey yapmıyor. Hasta ziyaretine veya taziye gitmesen halk seni nasıl algılar. Bu kötü bir şey değil ki. Örneğin Kısır dağının suyunu Hoçvan’a dağıtma projemiz var. Üzerinde şu an çalışmalar devam ediyor. Bizim Hoçvanlı mühendis bir arkadaşımız bu projeyi yürütüyor. Bu proje HOÇ-FED’in bir projesidir.

Osman Avşar Rodi ile görüştü ... **- Bu projeyi kim yürütüyor dediniz efendim?

- Süleyman Koç diye bir arkadaşımız. Bu arkadaşımız DSİ’den emekli bir mühendis arkadaş. Bu işi gönüllü olarak üstlendi. Biz de kendisine destek sunuyoruz. Yani bu işleri olgunlaştırdıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. Öyle her şeye, biz bunu yaptık şunu aldık, şunu verdik, demekle olmuyor.

- Sayın başkan geçenlerde Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Hoçvan’da kurulan Mal Meydanı’nın Ardahan eknomisini kötü yönden etkilediğini, esnafa zarar verdiğini düşünüyor. Bu projenin Ardahan esnafına darbe vuracağını düşünüyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz ne?

- Bu sayın belediye başkanın görüşüdür. Bize göre bu Ardahan’ı hiç etkilemez. Aksine güçlendirir. Şunun da altını çizerek söylüyorum. Hoçvan’daki Mal Meydanı’na gelen malların büyük bir bölümü Hoçvan’a yakınlığı nedeniyle Susuz ve Kars’tan geliyor. Bırakalım Ardahan’a zarar vermeyi, büyük bir katkı sunacağını düşünüyorum. Öte yandan söz açılmışken şunu da belirtmek istiyorum. Biliyorsunuz “Mal meydanı” projesi HOÇ-FED’in bir projesiydi. Ama sonra Muhtar arkadaşlarımız el attı. Onlar da bizim birer parçamız. Biz bu projenin bölgenin kalkınmasında önemli olacağını düşünüyoruz. Kapanmasına da sonuna kadar karşı olacağız. Belediyenin bu konudaki tutumunu tekrar gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tabi kurum olarak görüşmelerimiz de devam edecek.

- Sayın başkan sizin şahsınıza yönelik bir sorum olacak, Efendim iddialara göre siz HOÇ-FED’in içinde alınan kararları bazen tek başınıza alıyormuşsunuz. Örneğin evinizde Bir sabah kalkıp, “şöyle bir karar aldım”, ya da “bunu şöyle yapalım” gibi görüşler ileri sürdüğünüz söyleniyor.

- Bunu nerden çıkardınız. Bunu arkadaşlarımıza sorun. Böyle bir şey yok. HOÇ-FED sivil toplum örgütleri içinde en şeffaf olanıdır. Biz her şeyi tartışarak karar alır ve uygulamaya koyarız. Kendi başıma aldığım hiçbir karar yok.

-Peki HOÇ-FED içinde sizin dışınızda kararları almada etkili olan küçük bir ekibin daha olduğu söyleniyor. Yani bir çok başlılıktan bahsediliyor. Buna ne diyeceksiniz?

- Kesinlikle böyle bir şey yok. Bilinçli olarak böyle bir şey çıkarılıyor. Biz şeffaf bir örgütüz. Herkes kendini burada ifade ettiği gibi görüşlerini de açık bir şekilde söyler.

- Örneğin yine bazı görüşlere göre, yapılan çalışmalar olduğundan fazla abartılarak, eleştirilerin önü alınıyor. Eleştiri yapılmıyor. Sadece birbirinizi takdir ve takdis ettiğiniz söyleniyor. Buna ne diyorsunuz? Sayın başkan özeleştiri mekanizmasının sizde çalıştığını söyleyebilir miyiz?

- Bu görüşlere katılmıyorum. Bizim gibi açık bir sivil toplum örgütüne rastlayamazsınız. Çünkü biz fedakârlık üzerinde şekillenmiş bir kurumuz. O nedenle de biz her türlü tartışmaya ve eleştiriye açığız. Tabi insanların da eleştiri özgürlüğü var. Böyle düşünen arkadaşlarımız olabilir. Bunlara da bir şey diyemem.

- Efendim HOÇ-FED’in bir arşivi var mı? Yani yeni gelecek bir yönetime çalışmalarınızı belgeleyecek bir arşiv çalışmanız var mı? Yoksa eğer bunu nasıl aktarmayı düşünüyorsunuz?

- Şimdi bakın biz bütün çalışmalarımız bizden sonra gelecek yeni yönetime aktaracağız. Onlar kadar duyarlı olacağız. Onlarla birlikte çalışarak yaptıklarımız anlatacağız. Yani yönetime girmesek de onların yanında olacağız.

- Yani arşive gerek yok, biz bilgimizi ve deneyimlerimizi canlı canlı mı aktaracağız demek istiyorsunuz?

- Evet, aktaracağız, yani arşivler de olacak tabi. Ne olmuş ne yaşanmış, bunların arşivleri olacak. Ama asıl olarak bizim desteğimiz bilgi ve deneyimlerimizi aktarmamızla olur.

- Siz de biliyorsunuz HOÇ-FED kurulduğundan beri sistem tarafından “öteki” olarak algılandı, böyle okundu. Sizin de bazı hassasiyetlerinizin olduğunu biliyoruz. Örneğin “anadil” konusunda kamuoyuna yaptığınız açıklamalar var. O nedenle de sormak istiyorum, Sizin federasyon olarak “anadil”e yönelik bir çalışmanız olacak mı?

- Tabi bu önemli bir konu. Bu konu sadece HOÇ-FED’in tek başına el atacağı bir konu değil. Türkiye’nin iktidarı ve muhalefetiyle ele alması gereken bir konudur. Ancak bu konuda elbette bazı çabaların da olması gerek. Biz bu noktada “anadil”in evrensel bir insan hakkı olduğunu düşünüyoruz. Doğal olarak da bu konunun bir an önce çözüme kavuşması ve Kürtçe’nin devlet okullarında eğitimi ve öğretimi yapılmalı. İnsanların bu yöndeki taleplerini destekleyeceğimiz gibi, kendi anadilimizde konuşmak –yazmak gibi bir hakkımız olduğunu düşünüyorum. Bunun mücadelesini her zaman vereceğiz.

- Peki sayın başkan bu kadar başarılıysanız neden kongre istediniz?

- Bu benim şahsi tasarrufum. İşlerimden dolayı yeterince ilgilenemeyeceğimi düşünerek böyle bir karar verdim. Yoksa başka bir nedeni yoktu.

Osman Avşar Rodi ile görüştü ... **-Eleştiri mi alıyordunuz?

- Hayır hayır, her hangi bir eleştiri almış değilim. Bu sadece benim şahsi bir kararımdı. Ancak arkadaşlar bunu doğru görmediler. Devam etmemde ısrarcı oldular. Biz de görevimizin başındayız ve devam ediyoruz. Yani kısacası bireysel bir karardı. Bakın demin çok başlılıktan bahsediyordunuz. Böyle olsaydı arkadaşlar benim istifamı isterlerdi. Hayır, aksine aklıselim hâkim oldu. Arkadaşlar uygun görmedi. HOÇ-FED biraz daha yol aldıktan sonra böyle bir şeyin olabileceğini söylediler.

- Sayın başkan çalışmalarınız hakkında sizden her ne kadar doyurucu bir yanıt alamadıysak da sormak zorundayım; Bundan sonra ne gibi projeleriniz var?

- Ayın 25’indeki etkinliğe geldiğiniz zaman göreceksiniz ki biz haklıyız. Bakın siz bu yaşa geldiniz, hiç büyük şehirlerde “Qırtık” diye bir oyun izlediniz mi? Oyunu o yörenin çocuğu olarak biliyorsunuz herhalde.

- Elbette biliyorum. Her yılbaşında bölge halkının kendi içinde yaşattığı bir tiyatral oyundur.

- İşte biz bunu profesyonel anlamda tiyatrolaştırdık. Kültürel faaliyet diyordunuz. İşte bunlar faaliyettir. O zaman bizi takdir edersiniz. Biz gerçek anlamda insanlarımızın beklentilerine cevap olmak için böyle bir etkinlik düzenliyoruz. Ekonomik bir beklentimiz yok.

- Basınla aranız nasıl sayın başkan, basını yeterince kullandığınızı düşünüyor musunuz?

- Evet, basın bizim için çok çok önemlidir. Biz basının aracılığıyla halka ulaşıyoruz. O nedenle de büyük değer biçiyoruz. Basın hem bizim gözümüz, hem sesimiz, hem de kulağımızdır. Basınla iyi olmazsan başaramazsın. Ama yeterince ilişki sağlayamadığımız bir gerçek, bundan sonra daha dikkat ederek bu ilişkileri iyileştireceğiz.

Osman Avşar Rodi ile görüştü ... **- Sayın başkan ARDAFED gecesine o ünlü SMS mesajına rağmen katıldınız. Bu konuda kamuoyunu tatmin edecek bir açıklamanız olacak mı, katılma gerekçeniz neydi?

- Biz bütün sivil toplum örgütlerinin böylesi önemli gecelerine katılarak destek veriyoruz. Bölgenin bütün kurum ve kuruluşlarıyla dayanışma ve destek içinde olmak gibi bir anlayışımız var. Ancak birileri siyasetle bu işi kirletiyor. Bunlar hoş şeyler değil. Buna rağmen biz her türlü örgütlenmenin bölgenin bir kazanımı olduğunu düşünüyoruz. Evet, bu mesaj bizi de rahatsız etti. Ancak daha önce aldığımız bir karar olduğu için katıldık. Biz aldığımız kararların her zaman arkasında olduk. Ama bu arkadaşlarımız sanki bölgenin tek hâkim gücüymüş gibi bir yaklaşımın içine girdiler. Bu anlayışa diğerlerini yok sayma anlayışıdır ve son derce tehlikelidir. Umarım arkadaşlarımız bu konuda kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapar ve bir özür dilerler.
- Sayın başkanım Arya haber’i kabul edip sorularımız yanıtladığınız için teşekkür ederim.

- Asıl bizim görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmamıza aracılık ettiğiniz için ben teşekkür ederim.
Haber/Röportaj: Rodi Baz/İstanbul
Haber/Fotolar Rodi Baz/İstanbul

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan