Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Tuncer Polat'ın anlattıkları..
Yazar Fakir - Şubat 18 2007 - 00:20:10
Konuk Yazar/Tuncer POLAT/ Bir yazının anlattıkları ve birileri!..

Tuncer Polat Günümüz dünyasında sosyal ve ekonomik alanlarda baş döndürücü bir değişim süreci yaşanıyor.
Bu değişim süreciyle toplumlar arasında hareket ve haberleşme alanları artıyor. İnsanlar daha gelişmiş yörelerde yaşayanların hayat düzeylerini görüyor, kendileri de aynı düzeye ulaşmanın yollarını arıyor, bunun delilleri yörelerin olanakları buna yetmiyorsa gündeme göç olayı geliyor.
Köyden kente göçü kapalı ekonomiden paralı ekonomiye geçiş süreci olarak görülüyor, yani göç olgusunu sanayileşme sürecine bağlanıyor. Bir ölçüde normal karşılanıyor, ancak ilimiz Ardahan, ilçemiz Göle, köye de indirgersek, (kendi köyümü örneklemeye çalışacağım) Durucasu gibi boşalma noktasına gelen yöreler için bu görüşe katılmak doğru olmasa gerek. Örneğin, Dünya’da ki teknolojik gelişmeler, gelişmiş ve sistemini oturtmuş ülkelerde olumlu sonuçlar verirken, az gelişmiş olan ülkelerde olumsuz sonuçlar veriyorsa bunun nedeni daha çok izlenen sosyal ve ekonomik politikaların kırsal kesimin sorunlarına çözüm getiremediğini görmek mümkündür. Hal böyle iken,1985 nüfus sayımlarında 600’lar da olan nüfusumuzla köyümüz kendi kendine yetmemiş, ortak paylaşım alanları az geldiğinden ve herkese yetmediğinden, iş alanlarının olmayışından, 2 ay çalışıp 10 ay yemek gibi durumla karşı karşıya iken, böylece insanlarımız umutlarını, yüce saydıkları değerlerini, doğup büyüdükleri topraklara gömerek bugün şehirlerin karmaşık ortamına itilmiş, göç etmek zorunda bırakılmıştır.
Sevgili arkadaşlar, göçün bir başka olumsuz etkisi de, yöresel kültürümüz üzerinde olmuştur İnsanlarımız metropollerin karmaşık ortamında değişik bölgelere dağılmışlar, geleneklerini, örf adet ve kültürel zenginliklerini, sıcak dostluk ilişkilerini sürdürme olanaklarından yoksun kalmışlardır. Böylece dostluk bağları kopma noktasına gelmiştir. İşte bu nedenledir ki, genelde Ardahan ve Göle’yi, özelde de köyümü birlik ve beraberliğe çağırmak, ortak sorunlarımıza çözümler aramak amacıyla derneklerimize sahip çıkalım. Oralar bizim örgütlenme evimizdir. Bakın bizim derneğimiz kurban bayramında dernek aracığıyla kurban derilerini toplayarak Göle Spor’a yardım etti. Bu bir dayanışma örneğidir, bu özveri Göle içindir, gençlerimiz içindir. Bu fedakarlığı yapan Durucasu Derneği Başkanı ve yönetimine sonsuz teşekkür ederim. Ancak bunu bir haber sitesinin haber müdürü, benim msn’de son vilayet yazısını görünce olmadık eleştiriler yaptı, “Sen nasıl Gölelisin” diyor. “Neden Ardahanlıların fotoğrafını koyuyorsun, al sana fotoğraf da bunları koy” diyerek msn’sini kapatmıştır. (Dolayısıyla bende cevabı buradan vermek zorunda kaldım, okuyucularımdan özür dilerim) Bu nedir? Anlamdım, bu çekemezlik nedir, nedendir? Bilmiyorum. Kendi aralarındaki husumeti bize neden yansıtırlar? Onu da bilmem. Yazılanlardan anladığım kadarıyla, biri bürokrasi ile iyi geçiniyor biri kavga ediyor, ihaleleri açıklıyor, yolsuzlukları açıklıyor. Neyse fazla girmeyeceğim, ama ben yörem için mücadele eden herkese saygı duyarım. Bu arkadaşımızın bu kaba tavrını okuyucularımın taktirine bırakıyorum. Benim ilim Ardahan, ilçem Göle’dir. Kimse havanda su dövmesin, bölge şövenizmini körükleyerek kendine pay çıkartmasın. Biz herkesi tanıyoruz, oturun oturduğunuz yerde, olur mu arkadaşlar insanları bölmeye kimsenin hakkı yok. Ardahan’ı, Göle’ye düşman, Göle’yi Ardahan’a düşman etmek kimseye yarar sağlamaz. Temel amacımız, koşulların güçlüğüne rağmen sıcak dostluk ilişkilerimizi samimi bir işbirliğine dönüştürmek, bu bağlamda doğacak potansiyeli yöremizin insanları yararına kullanmak. Aynen İzmir’de Durucasuluların yaptığı gibi, herkes üzerine düşeni yapması dileği ile hoşça kalınız.
Tuncer_63@hotmail.com
Bu yazı; www.yeniumut.net adlı siteden alınmıştır.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan