Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 17
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Festivaller
Yazar Fakir - Temmuz 06 2011 - 16:55:12
Festivaller Hangi Amaçlarla Yapılıyor?/Hüznü Bediroğlu

Fakir Yılmaz Doğu Anadolu’da İlk festival Kelimesinin Tanımı, Ardahan Göle Kaşar Festivaliyle Başlatılarak, Ürünün Sektör Haline Getirilmesi Yerine, Siyaset Arenasına Çevrilmiş Oldu.

Festivallerin Kültürel değerleri Prezante etmek ve ilgili bölgenin kalkınmasına dayalı etkinliklerin ışığında sarf edilen emeklerin bilinçsizce heba edilmesi, bir daha ki etkinliğin hayatiyetini de cesaretsizliğe sürüklemiş olması kaçınılmazdır.

Birkaç örnek vermek gerekirse, Bölgenin beyaz petrolü niteliğinde olan süt ürünlerinin ana üssü, Göle İlçemizde İlk Kaşar Festivali 5-6 yıl dillere destan oldu. Üretilen Kaşar Peynirlerinin 500 Kilo- 1000 Kilo’luk teker Peynirleri Gınnes Rekorları Kitaplarında yer alarak gurur kaynağımız olmuştu. Yazdan yaza memleketleri aklına gelenler Festival bahanesiyle Kibar beylerimiz yeşilliklerde görünmeye başlarlar ve Ne yazık ki son yıllarda Mantar gibi türeyen Dernekler ve bunların Müsfetelerinin çoğalması ise anlaşılacak türden değil. Çıldır Gölü’nden sadece turizm yönünden faydalanılabilinir ve bu anlamda Damal Bir Doğa harikası olup, konumları farklı kategoride değerlendirilmeli ve ciddi bir AR-GE çalışmasıyla Üniversiteye destek sunmakla daha bilimsel nitelik kazacağı kanaatimi paylaşmak istediğimi belirtirim.
7.Yaşında ki Kız Çocuğunun Boyunda, 500 Kg Ağırlığında Göle Kaşarı

Fakat ‘’Göle Kaşarı, Damal Bebeği ve Ardahan Balı’’ bu üç Kalem ürün her biri kendi dalında Dünya da bir başka benzeri yoktur. Bugün ekonomi verileri açıklandı ve en düşük fiyat artışıyla değer bulamayan ürünler arasında Kaşar Peyniri oldu. Demektir ki sektör haline gelememiştir, sahipsizlikten dünya pazarındaki yerini bulamamıştır. Bu hafta kameralarınızı Göle Kaşar festivaline çevirelim ve bu yıl neler yaşanacak bakalım.

Bu ürünlerin öncelikle üreticilerimizin her birileri olmak üzere ayrı ayrı üzerlerine düşen çok önemli görevler vardır. Kendileri belki az’a kanaat olarak, sıradan bir geçim kaynağı ve hobi olarak ürettiğini düşünüyorsa da, asla ve kesinlikle ürünü sokağa ve ayaklar altına atmamaları ve tanıtım alanlarında kimsenin çırtık (Cirit) atmalarına malzeme yapmalarına izin vermemelerini önemle hatırlatmak isterim.

Çünkü geçen yıl son bir kötü örneğini yaşadık ve birbirlerine en ağır hakaretlerle giren bazı partilerin hatta en üst düzeydeki ve ülkeyi yöneten makamlardaki insanların yaşattıkları çirkin tablo hafızalarda hala kazınmadı.

Ve daha bir hafta evvel Festivalin vesile olmasıyla sıla hasretini gidermek için gelerek,

Elim trafik canavarına yenilen Avşar ailesi ve diğer hemşerilerimizin aile fertlerinin bıraktığı acı unutulmamalı ve bu Festivalleri vatandaşın kültürel hizmet hakkını keyfi ayaklar altına atılmamalıdır.

Patenti sahiplenmek tek Sorumluluk değil, Müessesesinin Müdavimliğini Üstlenmekle birlikte. Mülki, Yerel Yönetim ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla kombineli dayanışma ile yürütmenin öneminin bilinciyle gerçekleştirilmelidir.

Geçen yıl Ardahan Bal Festivalinde Patent Trajikomikliği yaşanması tam bir rezaletin zeminini yaratmıştır.

Vatandaşın biri Bal festivali Patent’im var diyerek, Adliye kapısından içeri girdi bu telaş üzerine Ardahan Belediyesi Hem İsim hem de Yıl ve sayı olarak 11. Festivali diye afiş bastırdı. Peki bu yanlışı nasıl düzelteceksiniz?

Önce bir varyasyonla ortalara çıkıp reklamasyonla kamuoyunu meşgul edip, sonradan ortalardan kaybolmaya ne ad verilir?

Hoçuvan, 7. Ci Yayla Festivali Bir yandan Cenazelerin yan yana dizilen tabutlar zinciri hazin törenlerinden gelen ezan, dua ve ağıtlarla inlerken, diğer taraftan da Mızıka ve davulun sesine kendini kaptıranların hangi amaca hizmet ettikleri ise akıllara şaşkınlık getirdi? Ve sadece bölge insanının duygularını incitmiştir.

Peki, bu vatandaşın zamanı ve kültürel umutlarının hesabını kimlerden sual etmeliyiz?

Temennim söz konusu Festivallerin Ürünlerini ulusal düzeyde temsil ve ticari sirkülâsyonları bazında sorumluluklarını almak koşuluyla ve hem de siyasi emellerden arındırmak adına ciddi PATENT almaları daha sağlıklı olacağı kanısındayım. Yani sorumluluk hanesi ciddiyet kazanmalı.

Bölgede önem kazanan ve Ulusal boyutta, kamuoyundaki yerini alan geçtiğimiz yıllarda Kars'taki Festivaller, Altın Kaz, Kafkas Kültürleri, Aşıklar Bayramı gibi gerçek anlamda ses getiren etkinliklerdi. Uluslar arası Medya da önemli ölçüde yer edinmişti.

Şimdi bu Şehirdeki Kültürel etkinlikleri de hayallere ve masallara terk ettiler.

Ürününüz Verimli, Keseniz bereketli Olması dileğimle.
Saygılarımla...

**Doğu Haber Gazetesi

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan