Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 68
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kura Duyarsızlığımızın Kurbanı Olacaktır .
Yazar Fakir - Eylül 16 2011 - 18:39:53
Kura Duyarsızlığımızın Kurbanı Olacaktır ..

Kura'ya Sahip Çık Kura nehrini tünelle Karadeniz'e Akıtma Projesi'nin hayata geçirilmemesi karşısında Ardahanlıların tepkisi artarak devam etmeli.
DSİ ile sürekli yazışma halinde olan İstanbul Ardahan Derneği Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde olan yürütmeyi durdurma davası sonuçlanmış ve bu karara rağmen DSİ 22 Temmuz 2011 tarihli yazısında Ardahan halkını ciddiye almadan, 2011 Eylül ayında Hidro Elektrik Kaynak Katkı Payı toplantısında kamuoyuna açıklanan "ihaleye açılan projeler" listesinde 8 tane yeni baraj ihalesi bulunmakta. Bu listenin 3 üncü sırasında yer alan ve seçim nedeniyle "geçici" kaydıyla ertelenen Kura-Çoru enerji grubu 28.09.2011 saat 0.9.30 da yapılacağı belirtilmekte.
Bu kadar uğraştan sonra DSİ, iktidar partisinin görüşünün doğrultusunda bir çizelge yayınlayarak, Türkiye genelindeki yapılacak olan HES'lerin listesini çıkartırken bu listenin 426.sırasındaki Kurtköy HES, 427 Yakın su, 719 Güney reğ HES, 720 Buldan HES projelerinin İPTAL edildiğini aynı listenin 18.sırasında Osmaniye Karaçay HES ile 19. sırada Artvin-Ardahan Kura Çoru projelerinin ertelenmiş Ama ne yazık ki Kura inadına ihaleye çıkarılmakta.
Dünya yaşadığı küresel ısınma yüzünden dünya su yataklarının kurumaması için bir dizi tedbir alırken, bizim damarımızdaki kan kadar ihtiyaç duyduğumuz Kura nehri baraj ve çıkar uğruna heba ediliyor ama toplum olarak bir ses çıkarmıyoruz.
Anadolu'da bazı köylerde bir damla su için insanlar ölmüş, yıllarca kan davaları sürmüş ve büyük bedeller ödenmiştir. Şimdi "Danıştay kararı"nı hiçe sayarak, birileri para kazansın diye Ardahanlıların bin yıllık mirası olan Kura'nın suyu cebri olarak Karadeniz'e akıtılmak isteniyor. Bu bir insanlık suçu değil midir?
Ardahan'ın 85 kurak alanının 38 hektarı sulanıyor. Kura nehri giderse bu rakam aşağı düşer, tarım ve hayvancılık zor durumda kalır.
Kaldi ki, Kura'dan çok su akmıyor. Yine de taşkın suların bir veya iki ay baharda olduğunu düşünelim… "Tünel projesi"nin yapımı için 4 milyon verildiği söyleniyor. Bununla beraber 15 kilometre tünele verilecek para, 2 ay taşkın suların götürüsü için harcanan parayı kurtarır mı? ..
Şimdi "Tünel" ihalesini alan firma, tüneli açacak ve parasını alıp gidecek... Peki ya sonra? Kura'nın arkasında bıraktığı enkazı kim kaldıracak? Biz söyleyelim, sonra olan Ardahan'a olacak.
###Duyarsızlığımız bize çok pahalıya mal olacak..
Son yıllarda Ardahanlıların bütün olaylara duyarsız kaldığını hepimiz görüyoruz. İrlandalının katırı Hanak'ta çalındı, kimseden ses çıkmadı. "Bu şehirden adam çıkmaz!" diyen Ardahan eski Belediye Başkanına ses çıkmadı. Sınır ticaretimiz kesildi, ses çıkmadı. Gümrükleme için sınır ticareti Erzurum'a bağlı olduğu için tamamen durdu, yine ses çıkmadı... Yabancı arıcılar geldi balımızı kirletti ses çıkmadı. Ardahanlılar müthiş derecede tepkisiz bir toplum olmuş.
Örneğin Geçtiğimiz aylarda Başbakan Erdoğan; Ardahan Göleli Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Halayla canlı yayında bir araya geldi. Dinlediği acı hikâye karşısında gözyaşlarını tutamadı. Türk halkının karşısında Berfo Hala'ya; "Oğlunu bulup sana teslim edeceğim" dedi.
Başbakanın bu mesajı, Kırbayır'ın yakınlarının, arkadaşlarının cenazesinin bulunması sürecine sahiplenme arzusu büyümüş, bulma umutları kabarmıştı
###Kars Ardahan Direnişçi Ruhunu Kaybetmiş..
TBMM İnsan Hakları komisyonu Kars'a karargâh kurdu. Yani korkulacak, çekinecek bir durum yok iken Cemil Kırbayır'ın işkencede öldürüldüğü binanın önüne gelmeyen Karslı, Ardahanlı, Iğdırlı "Dava arkadaşlarının bu duyarsızlık ve ilgisizliğine ne demeli?
Olayı şöyle özetleyeyim: Cemil Kırbayır'ın İşkencede öldürüldüğü binanın önünde eylem yapmak için ta İstanbul'dan Kayıp anneleri adına 50 kişi katılmıştı. Iğdır'dan Vekil Pervin Buldan ve beraberinde partiler, Digor'dan bir heyetin yanı sıra Diyarbakır'dan ve Türkiye'nin bir kaç ilinden kayıp yakınlarının katıldığı toplam 150 kişiye yakın insan katılmıştı.
Bunların 100 kişisi: İstanbul ve çevre illerden gelen 12 kişi Cemil Kırbayır'ın okçu köyünden akrabaları, 8 Kişi, Göle ilçesinden 15 -20 kişi tane Kars'taki dava arkadaşlarından katılırken Ardahan'dan tek kişi katılmamıştı.
Orada bütün katılımcılar çok güvendiği Türkiye'nin aydın yüzü sandıkları Ardahan, Göle, Kars'ın direnişçi ruhunu, eylemci, hak arayan ruhunu kaybettiğini anlamış ve ben orda çok mahçup olmuştuk çünkü çok yaşlı inanlar 1500 kilometre gelirken biz kahvelerden gelip destek sunmamıştılar söylelenler karşısında çok zor durumda kalmıştık. Ve ben çok kızdığımız için; "Kars'ı, Ardahan'ın ve Göle'nin ikiyüzlü oportinis ırkını değiştirmek için Küba'dan adamı getirmek lazım" demiştik.
Şimdi Ardahan'ın duyarsız insanlarının duyarlı hale getirmek için ne yapılmalı? Kura Nehri giderse göz o kenti çok yalnızlaştıracak nüfus azalınca bir milletvekilliğine düşecek. İller Bankasından da az gelir gelince belediyelerimiz hizmet vermeyecek
###Ruslara aç susuz 40 yıl derendik ve kazandık..
Dedelerimiz 40 yıllık Rus işgaline karşı koyup, bayraksız yaşayıp direniş göstermiş, sonra Şura hükümetlerini kurmuş ve daha sonra 1919 yılında Kars'ta Cenub-i Garbi Cumhuriyeti'ni kurup bu aydınlık günlerin pencerelerini aralamışlar.
Bu yüzden Kafkas ülkelerine direnişi öğreten bizler olmuşuz. Kars'ta insanlık anıtını yakarlarken seyreden bizler olduk. bu duyarsızlığı "düzen" öğrettiği için topraklarımıza, suyumuza sahip çıkamıyoruz. Değerlerimiz sahip çıkamaz hale geldik.
###Halit Paşa'nın Kemikleri Sızlayacak..
Ardahan, Kurtuluş Savaşı'nda Ruslar tarafından 17 kez işgal edilmiş, Deli Halit Paşa ve Ardahanlı milislerce 17 kez geri alınmıştır. Şimdi kuşlarımızın, balıklarımızın, hayvanlarımızın, insanlarımızın ekmek kapısı Kura'yı kurutuyorlar, Ardahanlılar ihaleyi durduracak kadar güçlü tepki göstermiyorlar. Ardahan'ı böyle sevmek olmaz
Kura nehrinin Karadeniz'e akıtılacak projesine, geçmişte yoğun destek sunan Ardahan Yerel basını ve Ardahan dernekleri aynı duyarlılığı 30 Eylül'de gösterilirse olayı tersine çevirebiliriz.
Sonuç olarak Ardahan halkına hiçbir fayda getirmediği gibi 40 köyün ikametinde önemli katkıları olan, yılda ortalama 1 milyon ton ot alınmasına vesile olan yeşillik ve çiçek sayesinde Ardahan'ın balını, kaşarını, et ve peyniri organikleştiren Kura nehri giderse, Ardahan ovası da kuraklığa terk edilince Ardahan'dan ikinci bir göç başlayacak. Bu "Ardahan'a ihanet" projesini durdurmak için "Uğruna ölmek varsa, oda vatandır" diyerek baba vatanına sahiplenmek için gereken tepkiyi göstermeliyiz.
Mustafa KÜPELİ
mustafakupheli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan