Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 50
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Dağılmak için birleşenler ..
Yazar Fakir - Şubat 22 2007 - 14:20:51
ÇİZGİ /Dağılmak için birleşenler

Birleşmek için mi dernekleşiyoruz, yoksa parçalanmak için mi, gerçekten insan bazen şaşırıyor. Benzer isimlerle, aynı amaca yönelik, aynı bölgelerde kurulan farklı dernekler insanı kara kara düşündürmeye yetiyor.
Yıllardır dernekçiliği körüklemek için çaba gösterdik. Ardahan dernekleriyle aşağı yukarı aynı dönemlerde ve benzer şartlarda kurulan Kastamonu Derneği, 7 kişiyle kuruldu, önce şirket sonra anonim şirket oldu. Şimdi de Kastamonu Holding'i kurmuş, 500 kişiye de iş olanağı sağlamış durumdalar. Ardahan derneklerinin kuruluğu yıllarda kurulan derneklerin şimdi 30 - 40 bin üyesi var. Biz ise dernek yönetimine girecek isimleri kongrelerde telefonla arıyor ve kongreyi hatırlatıyoruz.
Parça parça ve güçsüz Ardahan Derneklerini görünce akıl sır erdirmek mümkün olmuyor. Bu dernekler mademki Ardahanlıyı toplayamıyor, Ardahanlı için bir çivi çakamıyor, Ardahanlılara destek olmuyorsa, varlık sebebiniz nedir? Kendinize "başkan" denilme aşkınız varsa bilemem ama yoksa, ne diye parça parça duruyorsunuz, ne diye birleşmiyorsunuz.
Bu işe yapamayanlar ehli olana vermelidirler. Ardahan ve Ardahanlıya en büyük kötülüğü yapmayı artık bırakmalılar. Önümüzdeki iki seçimde Ardahanlılar bir yere seçilemezse tek sorumlusu birlik olmaktan aslandan kaçar gibi kaçan Ardahan dernek yöneticileridir.
Zaten Ardahan dernekleri bütün ilçeleri içine alarak kurulan dernekler değil ki. Her dernekte Posoflu, Göleli, Hanaklı, Damallı Çıldırlı Yönetim Kurulu Üyesi yok. Varsa açıklansın. Bu dernekler bütün Ardahanlıalr kucaklamıyor. Kongrelerde kim istiyorsa onun ismi yazılıyor. Ardahan kimliği yerlerde sürünmeye devam ediyor.
İstanbul'da 4 Ardahan derneği var. Hemşehri gecelerinde dördünün ünvanı arka arka sıralanmaya başladı mı, herkes şaşırıyor.
İlk Ardahan Derneği 1987 yılında Kartal'da kuruldu. Bütün derneklerin kurulmasına, Ardahanlıların bir araya gelmesine ev sahipliği yaptı. Daha sonra Kâğıthane Ardahanlılar daha sonra da Beykoz ve Kıraç Ardahanlılar Derneği kuruldu. Bu dernekleri hepsinin kongrelerine katıldık. Katılım az olduğu için yönetim, denetim ve yedeklerin birçoğunun telefonla aranarak yazıldıklarına şahit olduk.
Bu dernekler, "İstanbul'da tek dernek olalım" toplantılarını başlattılar. Son Kartal toplantısında Üsküdar, Esenyurt, ve Ardahan'da bir dernek kurulması gündeme geldi. Almanya duvarlarını kaldırdı. 21 Avrupa ülkesi tek ülke oldu. Biz ha bire parçalanıyoruz. Birleşme toplantılarında bile bölünmeler yaşıyoruz. Kimsenin vicdanı sızlamıyor.

Derneklere şu soruları sormak istiyorum

1)Dernek merkezlerinin bağlı olduğu belediyeler, her yıl öğrencilere burs veriyorlar. Siyasal Birikim Gazetesi bu bölgelerde her yıl burs almaktadır. Konuyu iyi bildiğim için bu dernekler zahmet edip yoksul, Ardahanlı, okuyan kaç öğrenciye burs vermişler? İsimlerini açıklasınlar

2) Derneklerinin bağlı oldukları kaymakamlılar bu yıl yüklü miktarda kömür, nakit para ve erzak yardımı yaptı. Lütfen bu yardımlar için kimlere aracı oldunuz?

3) Dört büyük il derneği bağlı olduğu belediyelerle ilişkiye girip kaç hemşehrimize iş buldu? Belediyelerden yoksullarımız, hastalarımıza yardım alabildiler mi? Lütfen isimlerini araştıracağız

4) İstanbul'da yaşayan 400 binin üzerindeki Ardahanlıların bin tanesi bile derneğe üye değil. 399 bin Ardahanlı bu derneklerin çatısı altına neden girmiyorlar.

5) Ardahan'ın 4 ve belde ve ilçe derneklerini sayısı 100'e yakın. Neden bir Ardahan Dernekler Federasyonunun kurulmasının önü açılmıyor.

6) Dernekler bünyesinde gençlik kollarını neden kurmadınız

7) Dernekler bünyesinde kadınlara neden yer vermediniz? Kadınlar kollarını neden kuramadınız?

8) Bu Ardahan dernekleri kaç muhtar seçtirebildi? Kaç belediye başkanı seçti? Kaç milletvekili seçti?
Dernekleri kendisine kartvizit olarak kullanmanın kimseye faydası yoktur. Örgütsüzlük Ardahanlıları yakarsa, Ardahanlılar da bunun hesabını sizden sorar. Gelin tek yürek, tek dernek olun. Biz de arkanızdan destek sunalım Bu kadar. Ardahan kimliği bu kadar kullanıldıktan sonra Ardahanlılar tabiî ki destek vermez bu derneklere.
Gelin Ardahanlılar arasında anket çalışması yapalım. Ardahanlı hemşehrilerimiz sizi kabul ediyorsalar devam, yoksa!.. Özel çıkarlarınızı bir kenara bırakın, bu ağır veballerin altından kalkamazsınız. İstanbul'da yaşayan hemşehrilerimizin geleceğiyle oynamayın. Çocuklarımızın geleceğiyle oynamayın: İşsiz gençlerimiz tinerci olursa, tek sebebi siz olursunuz. Siz birlik olur da, bir Belediye başkanı seçseniz bu kötü durumları yaşamayacağız. Genel seçimler yakın... Biz yazdık, takdir hemşehrilerimizindir.
Alparslan Kaya
Siyasal Birikim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
alpkaya36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan