Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 95
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ADI YILMAZ
Yazar Fakir - Eylül 20 2011 - 08:02:27
ADI YILMAZ/Sunay Karataş

Sunay Karataş "Fevzi Yılmaz" adını ilk Ardahanlı Öğretmen Yazar Dursun Akçam 'ın Taş Çorbası öykü kitabında duymuştum. Kara yağız "Yiğit Kürt" genci diye Fevzi Yılmaz'ı anlatıyordu. Ardahan da duyarlılık adına stratejik öngörüsü olan sayılı insanların başında geliyordu. Ya da gönüllerdeki liderlik vasfı… Aslında bir bakıma zamanın duyarlıları Ardahan'a dair özeleştiri yaptıklarında en önemli eksikliklerinin" strateji ve ekonomiyi "dikkatte almadıklarını belirtirlerdi… Öylede olmuştu. Gençleri ve Ardahan'ı kullanan sözde duyarlılar tehlikeyi görünce önden gemiyi… Yani Ardahan'ı terk etmişlerdi. Tamda bu konuyu irdelemişken Fevzi Yılmaz Ardahan'ın geleceğine dair birçok akılcı ve gerçekçi öngörüleri olmuştur. Ama duyarlı Ardahan safları onu anlamamıştır.
Bakınız! Herkesin aşina olduğu bu "Ardahan" şiirden dolayı bazıları başka manalar çıkarır zira gerçekler ve yazılma ana fikir hissi şöyledir. Bu şiirde geçen karakterlerin hiç birine yönelik kötü bir ifade ve karalama yoktur aksine övücü manadaki bir anlamla belirtilmiştir. Şiir genel manada Ardahan'ı anlatmaktadır. Zira önyargılı olan toplumsal algılama gerçeğimiz kötüye yormuştur.

**Ardahan

Başefendi, ne yazayım
Hal mi kalmış Ardahan'da
Arı küsmüş, petek sönmüş
Bal mı kalmış Ardahan'da

Dualık, nazarlık olmuş
Üstüne pazarlık olmuş
Ardahan, mezarlık olmuş
Sağ mı kalmış Ardahan'da

Yere düşmüş, sürütmüşler
Düz ova'yı çürütmüşler
Büyük Çay'ı kurutmuşlar
Sel mi kalmış Ardahan'da

Eskiden, beyler yaşardı
Ekinler, boyu aşardı
Meydanlardan mal taşardı
Mal mı kalmış Ardahan'da

Fevzi Yılmaz Ardahan'ı tüketmişler
Koca şehri, çökertmişler
Tükenince, terk etmişler
Laz mı kalmış Ardahan'da

Ticaret, hırtlara kalmış
Siyaset, kurtlara kalmış
Meydan mutruflara kalmış
Yer mi kalmış Ardahan'da

Başefendi, onsuz olmaz
Bir daha öylesi gelmez
Hani nerde, Zikri Yılmaz
Bey mi kalmış Ardahan'da

Yado, tabela yazdırmış
Pırlanta künye kazdırmış
Mutruf Simo, kart bastırmış
Ad mı kalmış Ardahan'da

Hele bakın şu feleğe
Fezo, ANAP'tan delege
Siyaset gelmiş, keleğe
Sol mu kalmış Ardahan'da

"Ardahan'ın yollarında
Güller açar bağlarında"
O,senin dediğin, şarkı
Gül mü kalmış Ardahan'da

Başefendi, bu kasaba
Viran olmuş bu kasaba
Yusuf'un canı kasaba
Az mı kalmış Ardahan'da

Ankara-1989

Oysa! Bu şiirden de anlaşılıyor ki… Fevzi Yılmaz'a kaç zamanda ne denli umutlar bağlanmıştır. Ama gel gör ki ardından gidebilecek olmamıştır!… Fevzi Yılmaz bilinç üstü yaşamı fark etmiştir. Geleceği görmüştür. Ardahan da toplumun gelişmesi konusunda benzer işlevsiz teorik fikirlerin aksine kendi özgün düşüncelerini hayata geçirmeye çalışmıştır. Bütün gayreti ve tek derdi! Ardahan'a yatırım yaptırmak, büyük şehirlere göçü önlemek, yoksulluk ve geri bırakılmışlık Ardahan halkının kaderi olmadığı bilincinin benimsenmesi için öncülük etmektir.
Yörenin tarım, hayvancılık ve diğer sosyolojik konuları ile birlikte Ardahan da müthiş bir göç olgusu olduğuna ve Ardahan kazanımlarının başka yerlere yatırım olarak kaydığı gerçeğine temas ederek, o atıfla Fevzi Yılmaz'ın ancak bunları durdurabileceğini ve onun eksikliğinde bir eksen kayması olma risk'i ile karşılaşılabileceği gerçeği sözlü ve yazılı edebiyatta da dile getirilmiştir.
Ardahan'da demokrasi ve hürriyet bilincinin gelişmesi adına çok pratik katkı sunmuştur. Hatta 12 Eylül sürecinde Afyon da sürgünde kalarak zamanın koşullarında ağır bedeller ödemiştir.

**YILMAZ SÜVARİ

Sürgün bir alaz süvari
Önden gidiyor
Korkuya çelme atmış
Zemheride Afyon'a doğru
Buzdan heykel değil
Et ve kemik
Meyman türküleri
Kürdün gelini içli
Gurbet akşamlarında
Hasret,
Donduğu yere eriyor…

Fevzi Yılmaz Bir mülakatında duyarlılığa şöyle temas eder.
"Siyasiler; Ardahan'a geldiklerinde yollarına halılar ve altlarına minderler koymak yerine, onları taşların üstüne oturturduk ki Ardahan'ın geri kalmışlığını anlasınlar veya kokmuş ayaklarınızla makamlarına giderdik… Bu denli Ardahan'ın realitesini göz önüne çıkaracak öngörüsü olan başka birini göremezsiniz.
İşte duyarlılık buna denir."Ailesini örgütlemeyen toplumu da örgütleyemez"…Fevzi Yılmaz işe ailesinden başlamıştı. Örneğin çocuklarına Adil, Fakir.''Savaş''Dicle, Cenk, Barış, Cihat ve Özgür isimlerini koyarak adalet, hak duygularını bilinçaltına kazmıştı. Kardeşi Casim Yılmazı'ı okutarak Hukuk Fakültesine göndermişti.
Fevzi Yılmaz otoriter bir kişiliğe sahipti. Bu halini yaşamının her alanında gözlemlemek mümkündü. Aile içinde bile bu disiplini mevcuttu. Söylemi ve eylem'in de duraksama yoktu kesindi. Çok etkileyici bir hitap şekli kulanındı… Özelikle hitaplarında " SÖZÜM ONA" diyerek gerekeni, gereken adrese gönderirdi. Bu denli otoriter olmasının yanında; dostunu, yoldaşını ve ailesini kimseye haksız yere ezdirmezdi. Onları sahiplenirdi. Çocuklarına ve torunlarına zamanlı öğretici espriler yaparak onların hayatı gerçeklerle öğrenmesini sağlardı.
Ağaların köylüleri sömürerek sütlerini üç kuruşa satın almasına karşı koymuştu. Belediye Turistik Otelini işletmesi ile Ardahan tanıtımına katkı sunmuştu. Ergaz Bayisini Ardahan'a getirerek ürün tekelciliğinin önüne geçerek rekabet yaratarak vatandaşın ucuz tüketim yapmasını sağlamıştı… Ardahan'ın halkının saatlerce akaryakıt alabilmek için kuyruklarda beklediği günlerin hatırasına inatla yılar önceki hayali gerçek oluyordu akaryakıt bayiliği Ardahan'a getirmişti.
Hakan, Tunç ve Serhat'ın babası Necati SEFEROĞLU onun emsal arkadaşı idi. O dönemi anlatırken Ardahan'ın il olması konusunda Ankara'nın senaryolarına karşılık onca siyasi karakter ve zemin varken pek etkili olmamasına karşın; Fevzi Yılmaz'ın bireysel katkıları ve önerileri bu yolu açmada zorlayıcı ön koşul olmuştur demiştir.
Eski Belediye Başkanı Salih Aktürk bile bir mülakatında Ardahan da ailesinin ticari faaliyetlerinin etkin olduğu dönemlerde Sayın Fevzi Yılmaz'ın bizimle ticari rekabet oluşturmasını istemezdik. Zira kısa zaman süreci içinde anladık ki rekabet varsa değer vardır. Yenilik vardır… Yani sarsılmadan değişim vardır. En kızdığımız şahsiyetler bile meğer bizim sosyal yüzümüzmüş…" Anladık ama geç oldu… demiştir…
Av. Haşim Aktaş bir mülakatında genç Avukatlara Ardahan'ın hukuki geçmişini anlatırken… Benim Yavrularım bir memleket düşünün kendi evladına bu denli mi haksızlık eder. Sayısız imlasız, isnatsız ve ispatsız davamı açılır. Onca Takipsizlikler raflarda sıralanmışken…
Çocukken köyümüzde çeşme yoktu. Kuyulardan suyu içerdik. Büyükler bizim kaderimiz böyle derlerdi. Bizde bu hale boyun bükerdik. Başka köylerdeki billur gibi akam çeşmeleri görünce; Sözüm ona… Kaderi de, kederi de sorguladım…

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan