Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 18
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 27 Gün Gelmedi
abdullahank 179 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 268 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 273 Gün Gelmedi
atlantis 294 Gün Gelmedi
baris dursun 294 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 303 Gün Gelmedi
adacala 304 Gün Gelmedi
admin 306 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 306 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Adsız
Yazar Fakir - Aralık 13 2011 - 06:50:01
Kayıp Kent/Ali Kaya
Adsız

Ali Kaya **Kayıp kent’te
Seni Aramak ..

Kayıp kenti,
alt üst eden
Aliş’in bile seni görüp, bulamadığı
bu Kayıp Kent’te
seni aramak,
O, Çok sevdiğim
haber yapmaktan daha zor desem inanırmısın?.
GAZETECİ

Bir yazı yazmalıydım, öyle sıradan her zamankinden daha kopuk olmalıydı. Yazılarımı beğenmeyip yinede okuyanlara inat.
Çok biliyorsan gel sen yaz ulan, gel yazda ben gebere gebere okuyayım seni. Gebere gebereye esprisine gülüyor musunuz bilmiyorum ki sürekli kullanıyorum ama.
Bir yazı yazmalıydım Adsız başlığı ile ortada ki fotoğrafla bütünleşmeli ve buz kesilmeliydi parmaklarımın uçları... Bu kez az olsun diye 15 punto ile yazılmalıydı.
Bir paylaşım sitesinde bir yorum bana bu karamsar dakikaları yaşatıyordu. Ardahan’a gelmiş bu arkadaş ve yorum yazmış.
“Artvin'e gittiğinizde az daha kilometre yapıp uğrayın derim, tecrübeyle sabittir”
Tentirdiyot koktu o an, bu yorumla yok oldum.
O kadar zavallı insanlarız ki aslında, kazandığımız paranın bile neredeyse hepsi yaktığımız kömüre giden bu memleketin nesine üzülüyoruz yaw!
Silmeyecem şu son yazdığımı, iyice çelişsin yazılarım ve iyice kopsun kopuk düşüncelerim... Bilet parasını denkleştirip kaçsak mı ne yapsak... “Sus la, sende yalandan gidecem, gidecem diyorsun hiç gitmiyorsun” diyenler olacaktır, herkes kendi ateşini başkasının cehenneminde sınar kanısından yola çıkarak gidememenin belki Ali Kaya de kalmak istemiyle uçuk hayallerle bu ne biçim yazı oldu... Bir ikilemde kalıyoruz hep gitsek mi, kalsak mı? Kayıp Kent halkı da burda yaşayıp yaşamama yani batıya göçüp göçmeme arasında herzaman bir ikilemdedir. Ne göçenler mutludur, ne de kalanlar.. Göçenler arkalarında memleketlerini ve onunla birlikte bir yaşam dolusu anıyı bırakmışlardır. Kalanlarsa az gelişmiş bir ülkenin az gelişmiş insanlarıdırlar ve hep ezil meye ve bunun farkına hiç varmamaya mahkumdurlar. Bu yalnız Ardahan’ın değil doğuda ki birçok kayıp kentin kaderidir.
TKP'nin yüzde olarak en fazla oy aldığı Kayıp Kentim. 0,22 Türkiye ortalaması olan parti Ardahan'da Türkiye ortalamasından 7 kat daha fazla oy almıştır. Bunca olup biten saçmalığa, şu fotoğrafta ki yal nızlığa, sağda ki sırıtan bana rağmen ben biraz daha buralardayım... Biraz daha eldivensiz dolaşacağım, her öksürüğümde içi acıyan annemin papak takmayışıma kızması kadar sade seviyorum memleketimi... Annemin, ‘Aliş montta papak var’ demesine karşın, takmayışlarım gibi biraz daha kandıracağım kendimi; biraz daha bekleyeceğim altının çıkmasını ben ne diyorum la...

**Ajan-Polis..

Haftanın yorgunluğunu, hastalığını atmak için uyumak ve TV seyretmek dışında başka işlerinde yapılabileceği düşüncesiyle o an ki ruh hali ve Cumartesi sendromundan kendini arındırması için kafa dağıtması gerek. Her hafta Cumartesi günleri oynadığımız Ajan-Polis’i oynamak için çok sıkı dostluklara ihtiyaç duyuluyor tabi. 10 arkadaşın bir ortamda hiç sıkılmadan 5 ya da 6 saat bu oyunu oynaması ilk başlarda saçma gelebilir. Deniz'in ellerini savuşturarak ben her zaman demişim diye cümleye başlayıp oyunu mahvetmesine rağmen bıkmadığımız ve ajanların gözlerini açıp birbirlerine baktıklarında bir polisin onları gözlemesi de oyunun bozulmasına sebep olmuyor ve yeniden kâğıtlar dağıtılıyor. Oyunu kısaca anlatayım ne anlattığım saçma gelmesin. 10 adet kâğıda 8 polis ismi yazılıyor, 2 de ajan. Sonra herkesin gözlerini kapamasını istiyor oyunu yöneten, Ali Avukatın genelde üstlendiği bu işlem TBMM Başkanının bile zaman zaman ortamı sakinleştirmede zorlanması kadar zor bir hal alabiliyor. Herkes gözlerini kapatıyor, değerler üzerine yemin ederek kimsenin gözlerini açmaması sağlanıyor. Ve sonra ajanların birbirine bakmasını istiyor Ali, "Bu hıyar ajanlar birbirlerine bakmışlardır, o zaman herkes gözlerini açsın" Diye oyun başlıyor. Polislerin Ajanları bulması için herkesin bir isim söyleyerek elediği oyun yüzeysel olarak sıkıcı gelebilir size ama bizim 6 saatimizi verdiğimiz oyun sonunda sert tartışmalara bile neden olabiliyor. Benim profesyonel olduğum bu oyunda 2 ajanla oyunu kazanmanın zorluğunu da belirtmek isterim. Fatih ile beraber kazandığım geçen ki oyunda oyunun en acemisi (ilk oynadığı için) Selami'nin ta ilk baştan bizlerin ajan olduğunu bulması da onun iyi bir oyuncu olma yolunda ki adımlarını hızlıca attığını gösteriyordu. Doğu'nun her zaman ilk elenmesi, Ali'nin ortamı sakinleştirme çabaları, Deniz'in ellerini savuşturarak "Ben her zaman demişim" diye oyuna yeni boyutlar katmak istemesi, Özkan'ın her el bana ajan muamelesi yapıp bed bed bakması, Kubilay'ın ajanken kendini belli edip kırmızılaşması, Ozan Ç'nin aramıza biraz geç katılması, diğer Ozan'ın isim elemeden önce aristokrat yorumları, Kadir'in yemin içtirmesi, Sedat'ın oyun içinde ajan olduğunu unutması, bu geçen sürede yapılan muhabbetlerin birer basamağı oluyor. İnsanın haftanın yorgunluğu içinde kendine zaman ayırması gerekiyor kendini yenilemesi.
Giriş bölümünde kullandığım 'Dost' cümlesini tekrar kullanma gereği duyduğum gelişme bölümünde vurgulamak istediğim mevzunun dostluk olduğunu hatırlatmak isterim. İnsanın bir grup halinde zaman geçirmesi kadar güzel ne olabilir. Ortak noktamızın ajanları yakalamak olduğu bu oyunda anlatmak istediğim sadece oyun oynayıp zaman geçirmek değil tabi.
Anlatmak istediğim Facebookta okey oynamak ve evde dizi izlemekten başka yapılacak birçok şeyin olduğudur. Kafanızda 50 tane tilki dolaşsa da, para kazanmak zorunda olsanız bile, çok yorgun ve hasta da olsanız yine de hep aynı ve çoğu zaman içinden çıkılması güç durumları ve sorunları çözmesini istediğiniz beyninizi dinlendirmeniz gerekiyor. Beyincik hele söyle biz ne yapacaz bu işi, beyin kömür bitti ne yapacaz, ola beyin diye yorup fındığa çevirdiğiniz ve hep aynı şeyleri düşündüğünüz beyninizi ödüllendirin. Farklı bir şey yapmak adı altında toplayacağımız bu maddelere roman okumayı da ekleyebiliriz. Giriş ve gelişmede vurguladığım şu dost kelimesini sonuç bölümünde de vurgulamakta yarar olduğunu düşünüyorum. İnsanın güleceği, eğleneceği, dozunda tartışabileceği bir dostunun olması kadar müthiş ne olabilir... En büyük tartışmalarda bile atışmaların boyutunu belirleyen dostluklar içkili barlarından başka bir sosyal aktivitesinin olmadığı Ardahan'da her zaman birinci ihtiyaç olacaktır.
Esen kalın

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan