Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 48
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 252 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan'da; Valiler Kaymakamlar Yöneticiler 5 Yıl Kalmalı
Yazar Fakir - Şubat 03 2012 - 10:47:20
Ardahan'da; Valiler Kaymakamlar Yöneticiler 5 Yıl Kalmalı /Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Ardahan'ın Cumhuriyetin ilk yıllarından ne farkı var? Ardahan arabalardan, teknolojiden yararlanabiliyor ama hâlâ o dönemdeki fakirliğiyle yaşamaya çalışıyor. Tarihiyle, doğasıyla, bakir alanların en başında gelen Ardahan; Türkiye'de geri kalmışlığı ayyuka çıkmış bir il. Kalkınması için görevlendirilen siyasetçi ve bürokratlar bölgeyi iyi tanımalıdır. . Diyen Gazeteci yazar Mustafa Küpeli; tezek kokusundan iğrenmeyecek, karda yürürken düşmeyecek, bölgenin ahırından çıkmış insanıyla otururken bir şeylerden tiksinmeyecek insanlar yönetici olmaz ise, Ardahan'ın kalkınmasından söz etmek mümkün olur mu? Dedi.
###Ardahan projelendirilmemiş bir il
Hayvancılıkla ve yayla turizmiyle ilgili çok ciddi potansiyel var ama bunlar değerlendirilemiyor. Neyin yapılması, nasıl yapılması ve hangi ilçelerde yapılması ile ilgili bir projenin olmaması Ardahan'ı geriye itiyor. Diyen Küpeli; Devlette devamlılık ilkesi gereği, idarecilerde de devamlılığı sağlamak gerekir. Bizim ülkemizde mülki idare amiri vardır. Her ülkede iz bırakan bir amir vardır. Ama Ardahan 7 ay kış 5 ay yaz. Projelerin hayata geçirilmesi de güçleşiyor. Bunun için Valiler Kaymakamların göre süreleri 5 yıla çıkarılmalıdır dedi.
###10 trilyon Ardahan'ı havaya uçurur
Ardahan devletçilik ilkesinin uygulanacağı, hayat bulacağı nadide bir şehrimizdir. Burada ki doğal güzelliklere sahip çıkılıp, ondan bir marka yaratılması gerekiyor. Dünya Bankası'nın, AB hibe kredilerinin, devlet fonlarının çok ciddi bir potansiyeli var. Bu kaynakları Ardahan'a çekecek projelerin üretilmesi ve o kaynaklardan faydalanılmasıdır. Diyen Küpeli; Yani 10 trilyonluk bir proje Ardahan'ı uçurmaya yetecektir. Bu parayı da almak çok kolay ama proje şarttır. Dedi.
Uzun yıllar bölgede gazetecilik yapan Mustafa Küpeliyle Ardahan neden kalkınamıyor'u tartıştık.
### Vali, Vali yardımcıları İlçe kaymakamları en az 4yıl çalışmalıdır
.: Ardahan'ın kalkınması neden gecikiyor?
M. Küpeli: Ardahan ilinin ve geri kalmış Anadolu illerinin Vali ve Kaymakamları tayini çıkacağı tarihe yetişmeyen projeleri hayata sokmadıkları için Ardahan kalkınmıyor. Bu anlamda Ardahan iline atanan başta Vali, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları ve birlikte çalışacağı ekip en az 4-5 yıl Ardahan'da kalır, bu kentle ilgili sivil toplum örgütleriyle, iktidar, muhalefet demeden hepsiyle bir çalışma ekibi kurulur ve "Ardahan için ne yapılır, sorunları neler?" diye masaya yatırılarak projeler hazırlanırsa, 1-2-3-4 yılda Ardahan'ın sorunları çözülecek ve göç kendiliğinden duracaktır.
###Ardahan Birlikte hareket ederek proje hazırlayacak
……..:Bahsettiğiniz Kalkınma Projesi hakkında ne söyleyeceksiniz?
M. Küpeli: Projeyi hazırlayan kişilerin birikiminin olması gerekmektedir. Ayrıca yöredeki siyasetçiden, halktan, sanatçıdan… Kısaca herkesten istekleri ve sıkıntıları konusunda bilgi alınmalı, bu bilgiler koordinasyonlu bir şekilde projeyle sonuç bulmalıdır. Bu gün en iyi proje hazırlayan kişi bile üstlense dahi bölgeyi tanımadan, bölgeyle iletişime girmeden bir proje hazırlayamaz. Az önce belirttiğim gibi atananların en az bölgede 4 yıl kalarak ve o 4 yıl içinde çevresinde ihtiyaç duyduğu eksiklikleri tespit edecek, bölgenin iklimini, insanlarını tanıyacak mülki idarecilere ihtiyaç var. Öyle iki yılda gelip gidecek insanlar buraya bir şey yapamazlar.
###Tezek kokusundan iğrenmeyecek yöneticiler olmalı ..
En önemlisi Ardahan'ı tanıyan, kalkınması noktasında bilgi sahibi olan yöneticilerin gelmesi gerekir. Az önce belirttiğim gibi tezek kokusundan iğrenmeyecek, karda yürürken düşmeyecek insan. Bölgenin ahırdan çıkmış insanıyla otururken bir şeylerden tiksinmeyecek yöneticileri tayin etmek lazım. Bu bahsettiklerim yapılsa, ben iddia ediyorum; 5 yıl içinde Ardahan iktisadi, sosyal, ekonomik olarak beş kat daha gelişir ve göç durur.
###Ardahan İsviçre gibi kardan kâr etmelidir
……..:Yayla turizmi hakkında neler söyleyeceksiniz?
M. Küpeli: Yaz turizmi kapsamında yayla turizmi de yapılabilir, spor kompleksleri yapılıp spor takımları buraya getirilebilir, Gürcistan ile görüşülerek bir kısım malların ithalatı yapılabilir. Bunun yanında eskiden Malakanların da yetiştirdiği ayçiçeği üretimine de yoğunlaşmak lazım. Çünkü Ardahan, Kars yöresine göre Artvin'e daha yakın olduğundan daha ılıman bir iklim özelliği göstermektedir. Bu ılımanlıktan yararlanmak için çalışmalar yapılması gerekiyor. Bunun yanında sadece mısır bile üretirsek hayvancılığa büyük katkı sağlamış oluruz. Bunlar yapılırsa Ardahan kalkınır. Ardahan'ın nüfusu turistik ziyaretlerle iki katına çıkacak ve Ardahan'ın milletvekili sayısının bire düşme tehlikesi de ortadan kalkacaktır.
###Uğurlu Dağı Projesi Turizmin can damarı olacak
……..:Kış turizmi hakkında ne düşünüyorsunuz?
M. Küpeli: Kış turizmi konusunda elimizde çok güzel bir imkân var. Dünyada nadir bulunan kristal kara sahibiz biz. Bu kayak sporları için çok önemli bir nimettir. Bunun yanında Uludağ gibi, Palandöken gibi kayak tesislerimiz dolup taşıyor. Yeni pistlere ihtiyaç var. Bunu Sarıkamış Kayak tesislerimizde görebiliyoruz. İmkânların kısıtlı olmasına rağmen komşu ülkelerden Sarıkamış Kayak tesislerimize turist yağmaktadır. Neden Ardahan'a Yalnızçam kayak tesislerini açmıyoruz ki? Pist konusunda sıkıntı çekeceğimizi sanmıyorum, güzel pist alanlarımız var. Mesela Çıldır Gölü'ne su sporlarını çok rahat getirebiliriz. Bütün bunları bir araya getirip yerel kaynakları harekete geçirmediğimiz müddetçe kalkınmayı hayal etmek doğru değildir.
###Siyasiler Proje operatörleriyle kol kola çalışmalı
……..:Ardahan'ı kalkındıracak Projeler konusunda siyasiler ne yapmalı?
M. Küpeli: Ardahan'ın Cumhuriyetin ilk yıllarından ne farkı var? Ardahan arabalardan ve teknolojiden yararlanabiliyor ama hâlâ o dönemdeki fakirliğiyle yaşamaya çalışıyor. Bunu tersine çevirmek için Ardahan'ın üzerinden ölü toprağını atmalıyız. Ardahan'ı kalkındıracak politikaları, kimilerinin hoşuna gitmese de hükümeti oluşturan parti, halkın oylarıyla başa gelmiş bir parti. Bir kere atadan dededen aldığımız terbiye gereği buna saygı duymamız gerekiyor. Sayın Başbakan olsun, bakanlar ve yöre milletvekillerimiz olsun faydalı ve mantıklı bir projeye hayır demiyorlar. Hemen faaliyete geçirmek için ödenek veriyorlar. Bir kentte iktidar ve muhalefet aynı yöne bakarsa çok muazzam gelişmeler olur. Fakat iktidar başka yöne, muhalefet başka yöne ipi çekerse kim güçlüyse ipi o çeker ve diğerini düşürür faydalı bir şey yapmış da olmaz.
Ardahan'ın kalkınması için ilin belediye başkanı, ilçe kaymakamları ile belediye başkanları ve sivil toplum örgütleri, özellikle de gazetecileri… Hepsi Vali'nin etrafında toplanacak ve ortak paydada kararlar alınması için uğraşacak. Kalkınma gemisinin kaptanı Vali olacak, diğer yöneticiler ve halkta tayfalar olacak. Bu şekilde gemiyi Ankara'ya kadar götürüp, ilin milletvekillerine projeleri teslim edip, çözüm noktasında da sürekli takip etmek gerekli.
###Ardahan sonuncu olmaktan tek projeyle kurtulur
……..:Eğitim konusunda ne düşüyorsunuz?
M. Küpeli: Yıllardır eğitimde sonuncuyuz. Ardahan ilçelerin birbirine yakınlığı bakımından elverişli bir ildir. Burası pilot bölge seçilip eğitim kampüsleri yapılabilir. Ardahan merkeze bir okul yaparsınız, anaokulundan fen lisesine kadar alır öğrenciyi götürürsünüz. Yani 500 kişilik bir okuldan bahsetmiyorum, 10 bin öğrenciyi barındıracak bir kampüs kuracaksın. Bu kampüste tenis kortu, basketbol sahası, futbol sahası, olimpik yüzme havuzu, kimya, fizik, biyoloji laboratuvarı kurarsanız Türkiye'nin en iyi öğrencileri o okuldan çıkmasın da göreyim. Çünkü bu benim saydıklarımın hepsini birden barındıran bir okul bile yoktur.
###Festivaller uluslar arası yapılmalı
……..:Yöremizdeki festivaller konusunda ne düşünüyorsunuz?
M. Küpeli: Yöremizde çok fazla festival var. Her ilçenin bir festivali var. Bu ayrımcılığa sebep olur. Bunların hepsinin tek bir çatıda birleştirilmesi gerekmektedir.
Ardahan ili, ilçeleri ve köyleri Festivali diye adlandırılması gerekmektedir. Bu festivalde de her ilçe kendi ürünü pazara tanıtmalıdır. Örneğin Ardahan'ın balını almaya gelen insan, yandaki stant da Göle kaşarını görecektir, diğer bir stantta Posof'un meyvesini görecektir. Bu şekilde 7 - 8 gün süren bütün ilçeleri barındıran bir festival yapılmalıdır.
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan