Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 95
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Şemsettin Hoca’dan Yorumlar
Yazar Fakir - Mart 02 2012 - 16:11:09
Şemsettin Hoca’dan Yorumlar

Şemsettin Şenel **GDO’lu Ardahanlı..

Sevgili Basın, değerli okuyucular, herkese merhaba.
Hani derle ya, ya okuyup yazacaksın, ya da gezip göreceksin. Bizler kısmen de olsa, gezip görüp okuyup yazdıklarımızdan, doğrusu gerçek yaşamdan, hiç de bir şey görmedik gibi.
Be kardeş sen ne söylersin olmaz böyle bir şey.
He ya, olur olur...
Bu kafa bizde varken bu memlekette daha çok şeyler olur.
Ben sadece memleketim için yazar söylerim.
Ha diyeceksin ki sen korkaksın, erkeksen memleket için de yaz, o zaman adam sanırım.
Ben adam gibi adamım, doğdum bağımsızca ülkemde yaşadım. Doğdum bağımsız Türkiye dedim, ölsem de yine derim, kahrolsun faşizm emperyelizm ve de yandaşları derim.
Sen de kimsin bana lolo satarsın, bizim orada satıcılar olmadan pazarcı katırcılar, eskiden karadenizden gelirdi, bizim saf köylüleri kandırır bir çuval mısıra bir tarla satın alırdı.
Bir cuka bir buka, bir kilo peynir üç kilo kiraz, biz o köylü değil miyiz? Şimdi ne olmuş, iki sepet kirazı satan adamlar şimdi memleketi satıyorlar, sen neresini alırsın?..
Hayır olmaz öyle bir şey, bu memleket hepimizin, biz kardeş değil miyiz, ben neresini alayım emmi çok ayıp, demek sen bizi de satarsın.
Ama kime sorması ayıptır, yok öyle bir şey, sata sata bir şey kalmadı ki. Kalmadı, değerlei bitirdi, başı boş sağda solda, insan dediğin üç beş canavar kaldı.
Emi onları kimse almaz ki, başına bela mı edecek?
Niye oğul? Balı sizin peteği bizim gibi, siz uyanıksınız ya, başımı fazla ağırtma neler bucalıyorsun, pek de ilgi alanıma girmiyor, ola niye sende kimsin oğul biz hem emoğlu hemşeri Ardahanlıyız lo. Bizim memleketin güzel balı, yağı kaşarı ve de eti, hele de kaz eti meşhur olurdu he mi? Ha, amma şimdi meşhurluk da kalmadı. Niye kardeş ne oldu, meşhurlar ABD li oldu sosyeteye karıştı. Meşhur olmayanlar da Hindistan dan gelen GDO lu kaza ördeğe karıştı. Ula o da nereden çıktı, Hindistan, Çin.
Hükümet hükümdar oldu ya, açıldı saçıldı, o da eteklerinin altından çıktı, ne oldu beğenemedin mi kardeş?
Nasıl beğenemedin yoksa beni de mi?
Yoksa Silivriye götürürler?
Yok kardeş ben de beğendim, ben de kaz eti yemem.
Madem ki Tayip emmi sana kızar. Niye kızmasın ki?
Memleket namussuz iffetsizlerle dolmuş, herkes olabildiğince şerefsiz olmuş, memlekette üç beş insan kalmışta ne olmuş, Tayyip emmi de devrimci olmuş. Birileri devlete, millete kral gibi hükümdar olmuş.
Bizim bir kazımız vardı onu da Çinliler’in GDO’lu kazları ördekleri kalmış,, yiyecek bize bir şey kalmaış. Bu memleket bu kadar mı sahipsiz, bir zamanlar ABD’nin GDO’lu sığır etleri yetmedi hepimizi kanser etti, bir de Rus un Çernobili yetmemiş gibi şimdi ÇİN, Hindistan kazı nereden çıktı, sanki memlekette kaz ördek yokmuş gibi. Hepimiz kanser memleket kanser. Tayyip hasta meclis hasta, memleket ölmüş, vaylar bize memleketin haline.
Ordu komutanıhapis olmuş.., suçu ABD’li olmamış, Tayyip hastalanmış bizim memleketin kazlarına ne olmuş. Soruyorum o Çin’in ördeğine kazına nasıl o memlekete sala durmuş.
Ya olur mu böyle?
Sayın Tarım Müdürümüz bunları denetledi mi?
Bize karı mı var zararı mı?
Biz memleketin kazını meşhur etmeye çalışırken, bunlardan nereden çıktı?
Yazıklar olsun bize, yazıklar olsun Avrupa’nın GDO lu inekleri ile memleketi kanser edenlere yazıklar olsun.
Üç beş değerimizi elimizden almaya çalışan yöneticilere yazıklar olsun. Şimdi de çin kazlarını yer ölürüz.
Peki müdür siz denetleyin biz ölelim, siz sorun biz cevap verelim, bu zavallı halkı kim uyandıracak, bu zalimlere karşı kim dur diyecek, bnlardan kim hesap soracak, peki sonumuz ne olacak, ya Irak ya Libya da Suriye olacak. Adam birkez doğar birkez ölür, amacımız adam gibi ölmek. Lütfen adam olun ülkemiz değerlerine sahip çıkın.

**Ne iş yapar benim 109 derneğim?

Sayın Basın doğru, siz de yazarçizer döver, yeri geldiğinde onure eder, yerinde de döversiniz, bunları biliyoruz, tabi ki haklısınız. Sizlerde ya varız ya da yok.
Ya göründüğümüz gibi olmalıyız, bir şeyler üreterek, ya da olduğumuz gibi olmalıyız. Kapasitemiz bu kadar, üretemeyen varlıksız bir örgütüz. Söylenenleri, yazılanları da sindirerek bu kadar da verimsiz bir şeyler üretemeyecek kadar da yetersiz bir sivil toplum örgütüyüz. Ancak her zaman her yerde olmalıyız ve de olacağız diyecek güce sahibiz.
Peki, sizde kimsiniz?
Dur orada, sende kimsin, adın ne, nerelisin, ney apar kime hizmet edersin? Yok, öyle birini tanımayız, öyle bir kuruluşumuzda yok. Öyle bir kuruluşumuz da yok üyemizde yok, sen git kimliğini başka yerlerde ara, adam gibi gel bizimle konuş. Ardahanlıyım de biz de sizi tanıyalım, övelim. Ya yok olalım ya tanıyalım, olmaz mı? Tabi ki işine gelirse..
Biz çok adam olmayanları bağrımıza bastık, neler gördük neler yazdık. Boş kuru gürültüden öte bir yol alamadık.
Yine kapıları kapalı, yine uları kesik, yine yüzü gülmeyen, yine kar da ısınamayan, yine yolları bozuk, yine eğitimden yoksun, yine kaderine küsmüş yürekli yiğitleri bıkmadan yollara düşmüş, çığlıkları atarak memleket sevdaları ile coşan, gönülleri zorlukları ile alışmış sevdaları ile aşan güzel yiğitlere selam olsun. Selam olsun Ardahanlının savunucusu yürekli yiğitlere selam olsun. Selam olsun korkmadan, kederinde yanında, acısı ile tatlısını paylaşana yiğitlere selam olsun. Karlar kasırgalar başında gereksiz estirilen diyarıma selam olsun.
Biz amiriz, biz vekiliz, biz başkanız, biz dedik mi yaparız diyenlere karşı, direnen basınımıza selam olsun. Ardahanlıyız deyip kükreyen, boş kaoslar ile hava atan dernekçilere selam olsun. Selam olsun dernekçilere, selam olsun sahipsiz memleketimin haline. Selam olsun halkımıza, selam olsun yanlış yönetici ve idarecilere, selam olsun selam Ardahan’ın yürekli yiğitlerine selam olsun.

**Yazıklar olsun

Yazıklar olsun memleketimi yanlış yönetenlere, yazıklar olsun onların savunucusu siyasiler, yazıklar olsun gerçekleri görmeyen Ardahanlılara. Yazıklar olsun memleketimin insanlarının duygularını emeğini sömüren zavallılara yazıklar olsun. Be kardeş, Ardahanlı sanıyor musunuz ki yaptıklarınız görmüyor?
Görüyor, ancak sizler Ardahanlıları görmemezlikten gelerek, yapmak istediklerinizi öğrenene dek kaçırıyor Ardahanlı. Unutuyor o geçen zamanı. Yine döküyorsun aklından geçen lütufları, yine kandırıyorsun Ardahanlıyı hiçbir şey olmamış gibi her şey tozpembe yine Ardahanlı alkışlamakta şahane. Seçilene kadar, anam bacım kardeşim, kapıları açacağım, doğalgazı getireceğim, lojistik bölge ilan edeceğim, her derdinize deva olacağım. Hani nerede yaptıklarınız? Ardahanlıyı değil kendi haklarınız savunmaktan acizsiniz. Hani diyorum ya yazıklar olsun, kızmayın bana. Yanlış mı kardeş? ARFED gecesine valisi vekili başkanı iş adamı geleceğim diye kandırırsan, a.. federasyondan bana ne. Buradaki halk şahane dersen, yöneticilerin kılına dokunmazsan, halkın sorunlarını hiçe sayarsan elbette ki yazıklar olsun. Ardahan’ın yürekli bir basını var, onunla durmadan uğraşır, yargılarsın. Tabi ki yazıklar olsun. Öyle ya kel başa şimşir tarak derler ya, tara tarayabilirsen.
Buradan Ardahanlıya soruyorum hani nerede gücünüz, hani haklarınızı savunacak sivil toplum kuruluşlarımız, derneklerimiz nerede?
Yaz olacak yonca bitecek misali, ancak yazın cırcır böceği gibi şenliklerde ötecek, kış gelince uykuya yatacak, bu mu dernekçilik, bu mu Ardahanlının yanında olmak, bu mu haklarını savunmak. Bu mu Ardahan basının her gün ağır ceza kapılarında geri durdurmak, tabi ki bu değil. Öyle ise sen haklısın gazeteci kardeş, aklına ağzına geleni yaz, adam olmayanları yaz, Ardahan’ı da Ardahan’ı tanımayanları da yaz, halkına söz verip sözünde durmayanları yaz, halkına hainlik eden zavallıları da yaz, yaz gazeteci kardeşi yaz, şairin dediği gibi:
“Sen seni bilirsin sen seni
Sen tanımazsan, bir gün vurur onursuzca patlatırlar enseni.”
Bunları da yaz.
Buradan tüm Ardahanlı iş adamlarına, Ardahan’ın ilçe köy derneklerine ve de Ardahan’ın değerini savunamayan siyasilerine sesleniyorum. Memleketin değerlerine sahip çıkmayan herkesi göreve davet ediyorum.

Saygılarımla.
ARDAHAN DERNEKLER FEDARASYONU EĞTİM SEKRETERİ
ŞEMSETTİN ŞENEL

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan