Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 88
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Aradığımız Kadın..
Yazar Fakir - Mart 04 2007 - 14:46:58
Aradığımız Kadın../Engin Kasap

>Engin KASAP<font> <font face=Görsel ve yazılı medyada tiraj ve izlenme oranlarını artırmak için kadınlarımız, genç kızlar birer obje olarak sunulmaktadır.
Öyle abartıya kaçtılar ki anlatılmaz.
Otomobil fuarlarında koca,koca kamyonların koltuklarında şuh ve şehvet dolu bakışlarıyla bakan, cep telefonlu ziyaretçilere (magandalar) akşama kadar poz vermekteler.
Başka bir fuarda gözlük tanıtımını bikinili kızlar yapmakta, Yemek ve Aşçılık fuarında Bolu Mengen’li güler yüzlü, biraz göbekli ustalar yerine çıtır,çıtır mankenler kilo almamak için yemeklerin tadına bile bakmadan kikiri, kikiri gülerek ürünleri ……pazarlamakta..

Efendim gelelim olayın anlatılmak istenen esas kısmına,

……yaş otuz beşten fazla, Dante’nin dediği gibi ömrün ikinci yarısındayız.
Kadınlar aradık,salına salına gezen,melekler kadar saf,okyanuslar kadar engin, gözleri yeşil, yanakları elma kırmızısı, saçları rüzgarlarda savrulsun…olacaksa en güzeli bizim olsun…!
Oysa zaten biz bu kadınlarla yan yanayız, kimisi annemiz,kardeşimiz. Kimisi de çeşme başlarında mendilinin ucunu yakmış yavuklusundan haber bekleyen kızlarımız.
Aradığımız kriterlere uygun kadınlar var, lakin biz bakmasını bilemedik.
Onların “ sofrada ki yeri öküzlerimizden sonra gelir” diye yazar şairler,Onlar nasırlı elleriyle çapada, tırpanda Anadolu’nun yakıcı güneşinin altında ot yığınlarının, toprak tümseklerin kenarlarında bebek büyüttüler.
Öyle yılan derisinden çantaları,rugan ayakkabıları,allı pullu yazmaları,kadifeden fistanları yoktu, başörtülerinin altında üç-beş günde bir yıkanan saçları, güneşin parça,parça ettiği yanık tenleri ve nasırdan siyahlaşmış elleriyle eşine sadık,evine bağlı kadınlar vardı.
Çeşme başlarında kızlarımız, yanaklarında kan kırmızısı gamzeler, gözleri ışıl,ışıl masumiyet ve sadelik. Orta Asya’dan Ahıska’dan gelen ninelerine inat daha da güzelleşen Çerkez,Gürcü, Türkmen, Kürt, Terekem ,veya şimdiki Avrupalı Arnavut, Kosova güzellerini, sarı saçları, mavi gözleriyle ah nenen ölsün türküsüne konu olan güzelleri (sarı gelinleri)görmediniz mi.?
Onların yalan ve riyadan uzak dünyalarında sadakat,sevgi ve hoşgörü vardır. Onlar sizin görmek istediğiniz gibi şehvetli sevişmediler,Ellerinde kırbaçlar, kırmızı çamaşırlar içinde Dolar, Yüro demetlerinin kölesi olmadılar.Oysa gaz lambasının kısık alevini üfledikten sonra kaz tüyü yastıklar,koyun yünü yataklar dile gelse anlatamaz o zifiri karanlık gecelerde yaşananları.
Yaşam kavgasının tam orta yerindedirler.Şeker çuvalından iç çamaşırı,yatak yüzü diker, deterjan yerine kuru sabunu doğrayıp kazanlarda çamaşır kaynatır,katran karası kirler kar beyazına döner ellerinde.
Belki aktüaliteden haberleri yoktur,Sosyal klasikleri okumamış,Marks’ın teorisinden habersizler, Güler Erkan provalı dergilerde fotoroman kahramanlarına üzülür, Türk filmindeki “al yazmalı “ yerine kendisini özdeşleştirir ağlarlar.
Örfü adeti,Dedekorkut hikayelerini, Köroğlu koşmalarını, halk türkülerini ezbere bilirler. Oynarken manileri, ağlarken ağıtları vardır. Sevdalarını dokudukları halıda ilmek,ilmek işlerler.
Biz onların saf ve temiz duygularına inat “ Türk filmlerinde arzu ve şehvet rolü oynayan,boyalı, yapmacık avratlara özendik” Onların gerçek olmadığını bile,bile inandık, inandırıldık.
Gerçek; yanı başımızda omuz,omuza çalıştığımız, kuşluk vakti demlediği çayı gaz tenekesine koyduğu tezek korunda soğutmadan kilometrelerce ötedeki eşine götüren,Fabrikalarda makinelerin sesine inat sessizce çalışan, atölyelerde, iş yurtlarında emek veren, kadınlarımız,.
Sofraya en son oturup,en önce kalkan, çocukları yesin diye tarladan topladığı otlarla,pazar sonrası atılan yiyecekleri toplayan, yemek pişiren ailesine bakan kadınlarımız.
Dağ taş dolaşan ebelerimiz,kör ve kahpe kurşunlara şehit olan gencecik öğretmen kızlarımız,onuru ve namusu ile çalışan kadınlarımız,kızlarımız, yada yetmiş yaşında ağalara para karşılığı satılan, onuru’nu,insanlığını korumak için son çare intihar eden Dilan’larımız.
Velhasıl yürekleri temiz,sevdaları çıkarsız alın teri, emek ve insana insan gibi değer veren, seven kadınlarımız,kızlarımız var.
Komşu kızları bacımız, namusları onurumuzdu,Bir düğüne, bir uzak yere gittiğimizde onlar bize emanet edilirdi. Harman yerinde,Buğday,ot yığınlarının altında üşümemek için birbirimizin ellerini tutarak ısıtırdık.Sarılır yatardık beraber.Ama inanın içimizde kötülük,art niyet yoktu.
Gün geldi sevdalandık içlerinden birine, diğerleri yine bacımız, kız kardeşlerimiz oldu.Sevdiklerimizi kimseler bilmesin, onlara bir zarar gelmesin diye ayna, mendil gönderdik teyze kızlarının yardımlarıyla.
Benim güzel ülkemde halen kar beyazı temiz, anlı açık kızlarımız, eşine can yoldaşı olan kadınlarımız, ömrünü evlatlarına adamış eli öpülesi annelerimiz var.
Dostlar etrafımıza iyice bakmamız lazım. Güzelliklerin uzaklarda değil içinizde olduğunu göreceksiniz.. Engin KASAP/İstanbul..2006
www.enginkasap.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan