Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 21
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 9 Gün Gelmedi
abdullahank 160 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 250 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 255 Gün Gelmedi
atlantis 276 Gün Gelmedi
baris dursun 276 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 285 Gün Gelmedi
adacala 286 Gün Gelmedi
admin 288 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 288 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DERNEKÇİLİK VE ARDAHANLILAR
Yazar Fakir - Mart 05 2007 - 20:53:58
YAZI-YORUM/DERNEKÇİLİK VE ARDAHANLILAR

Tuncer Dağ Bölgemiz insanları 1980 sonrası batıya göç etmiş ve Türkiye de en fazla göç veren iller arasında ilk sırada yer almaktadır. Göç eden kesimin önemli bir bölümünün eğitim seviyesinin düşük olması şöyle ki göç edenlerin %58 i ilkokul %7 diplomasız, %19 ortaokul % 12 Lise ve %4 u Üniversite mezunuydu. Lise ve Üniversite mezunu olan oran içerisinde %65 e yakını kamuda olan görevinden dolayı zorunlu göç etmiştir. Göç eden kesim içerisinde %84 u vasıfsız eleman konumundaydı. Kalan %16 lık oran içerisinde kamuda görev alan kesim çıkarıldığında vasıflı olanların sayısı yok denecek kadar az bir seviyedeydi.
Göç eden insanlarımız 1980-1990 yılları arasında hayat mücadelesi verdiler. İlk dönemlerde başını sokacakları bir gecekondu ve eve ekmek getirecek kadar bir işinin olmasını istediler. Zaman içerisinde büyüyen çocukların okumaları ve kent ortamına ayak uydurma mecburiyeti doğdu. Özellikle yeni yetişen gençlik atalarının kültürünü unutma aşamasına kadar geldi. Gelenek ve göreneklerinin yaşatılması ve sosyal dayanışma zaman içerisinde zorunlu hale geldi. Türkiye’nin dört bir yanında hareketlenen göç özellikle iç Anadolu ve batıya yöneldi. Bu merkezlere göç edenler yöresel derneklerin kurulmasına ağırlık verdiler.
1980 den sonra İstanbul’da ilk kurulan dernek Kars Kafkas Derneği oldu. Akabinde Ardahan İlçesi ve Köyleri Derneği sonrada Göle İlçesi Serinçayir Köyü Derneği kuruldu. 1990 dan sonra başta İstanbul olmak üzere çok ciddi bir dernekleşme başladı. 1993 yılına kadar kurulan derneklerde ilçe ve köy dernekleri kendi adına açılırken il adına kurulan dernekler “Kars” adına kuruldular. 1993 yılında Kars ilinin üçe ayrılması ile İl Derneklerinde çok ciddi hareketlenmeler baş gösterdi. Zira birçok derneğin mal varlığı mevcuttu. Bu mal varlığı da Kars adına kayıtlıydı. Oysa Ardahan ve Iğdır iki ayrı il olmuşlardı ve derneğin mal varlığında hak sahibiydiler. Bu aralar Kars adına kurulan birçok dernek isim değişikliğine giderek Kars Ardahan Iğdır adını almaya başladılar. İlçe adına kurulan ilk dernek 1990 yılında kurulan Göle Derneği’dir. 1987 yılında kurulan Serinçayır Köyü Derneği 1990 yılında kendini fes ederek Göle Derneği ile birleşti. Göle Derneği 1990 dan bu yana 17 yıldır kesintisiz devam ediyor. İlçe olarak Çıldır, Hanak ve Posof Dernekleri kuruldu. Damal ise ilçe adından ziyade farklı isimler altında örgütlenme yoluna gitti. Özellikle İstanbul’da kurulan ilçe dernekleri normal faaliyetlerini tek isim ve tek çatı altında sürdürürken il adına kurulan derneklerin birbirlerine karşı olan rekabeti bölgeye olumsuz olarak yansımaktadır. İstanbul’un birçok ilçesinde kurulan Ardahan İl Dernekleri ayni tarihlerde farklı faaliyetlerde bulunmaları farklı icraatlar gerçekleştirmeleri Ardahan’ı İl bazında temsil etme güvenini verememektedirler. Ayrıca köyler hatta sülaleler bazında kurulan dernekler köyler içindeki sülaleciliği ön plana çıkarmaya başladı.
Ardahan il ve köyler bazında kurulan derneklerde baş gösteren artış öyle bir hızla arttı ki kontrol edilmeyecek aşamaya geldi. Kurulan bu dernekler kendi içinde üç guruba ayrıldılar.
Çantacı Dernekler: Resmi kağıt üzerinde kurulmuş, kurucuları bulunan ama fiiliyatta olmayan derneklerdir. Bu dernekler çeşitli amaçlar için kurulmuşlardır. Kuruluş amaçlarının başında bir oluşuma karşı güç gösterisi için kurulmuştur. Diğer amacı ise dernek adı altında lokal işletmek için kurulmuştur. Bu derneklerin varlığını sadece birkaç kişi bilir. Derneğin yeri ve evrakları başkanın veya yöneticilerin çantasıdır.
Seçim Endeksli Dernekler: Bu tip dernekler genelde seçimlere yakın dönemlerde kurulurlar. Kuruluş amaçları pazarlık yapmak içindir. Bu dernekler her seçim dönemi birkaç kişi tarafında kurulur. Belirli bir mekanı ile gz doldurur konumdadır. Siyasileri ve siyasi partileri cezp edecek görüntü göstermektedirler. Seçimlerin yaklaşması ile kendilerini bir yerlere aday göstermek veya destek sözü verip maddi menfaat sağlamak içindir. Seçimlerin sona erkesi ile kendilerini fes ederler.
Gerçek Dernekler: Bu tür dernekler genel anlamda amaçlarına uygun kurulan ve amaçlarını gerçekleştirmek için çaba sarf eden derneklerdir. Bu derneklerin sayısı çok az sayıdadır. Ardahan geneline baktığımız zaman İlçe Dernekleri bu gurubun içinde sayılabilirler. Birçok köy derneği ilçe ve iline örnek olacak çalışma içerisindedirler. İl Genelinde ise bu guruba girmeye emek harcayan derneklerimiz olmasına rağmen olumsuz rekabet ortamı onları engellemektedir. İl Adını taşıyan derneklerin sayısının fazla olması ve kendi içlerinde ön plana çıkma yarışı beraberinde güvensizliği de getirmektedir. Bu güvensizlikte amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan dernekleri olumsuz bir şekilde etkilemektedir.
İstanbul’da en fazla göç alan iller sıralamasında ön sıralarda yer alan, dernek sayısındaki artış anlamında ilk sırada yer alan, sosyal kültürel ve siyasi arenada boy gösteren il olan Ardahan 5253 Sayılı Dernekler Kanununun vermiş olduğu yetkiyi çok az kullanan İllerimizin başında gelmektedir. 5253 sayılı kanunun vermiş olduğu Federasyon ve Konfederasyon oluşumunu ağırdan alan bölgelerimizden bir tanesidir. Federasyon çalışmasının ağır işlemesinin nedenlerinde bir tanesi derneklerin birbirlerine karşı olan güvensizlikleri ve derneklerin siyasiler tarafında basamak olarak kullanılmasının vermiş olduğu rahatsızlıktır. Siyasilerin derneklere fazla müdahaleci olması, dernek yöneticilerinin bazen etki altında kalmaları derneklerin bir araya gelmelerine ve Federasyon oluşturmasına engel teşkil etmektedir.
05,03,2007

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan