Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
''Biz insan değil miyiz?
Yazar Fakir - Mart 05 2007 - 23:50:16
''Biz insan değil miyiz?"/METİN ÖZKAN

ÜLKEMİZİN güzelliklerini anlatırken sıkça kullandığımız bir söz vardır; "Edirne'den Ardahan'a kadar her köşesi cennettir memleketimin..."
Turistik amaçlı ya da haber yapmak niyetiyle dört bir yanını dolaştığım Türkiye'nin coğrafi açıdan gerçekten her köşesi bir cennet.
Dün Ardahan'daydım.
Kar, buz ve çamurdan ulaşımın tam bir zulme dönüştüğü köylerden tutun da, geri kalmışlığın resminin yüzünüze tokat gibi yapıştığı şehir merkezine kadar, hemen her köşesini üç gün boyunca gezdim, dolaştım. Kime dokunduysam feryat, kimin derdini sorduysam isyan sesleriyle karşılaştım. Söze başlayan herkes bana aynı soruyu soruyordu:
"Biz insan değil miyiz?"
Şehir merkezinde nakliyeciliği at arabalarıyla yapan vatandaşların eksi 30 derecede buzdolabı yerine evin damı ya da balkonunu kullandığı, içme suları buz tutuğu için insanların tuvalete ibrikle gittiği, bu nedenle de birçok insanın haftada bir banyo yaptığı bir şehirden bahsediyorum...
Burada yazdıklarım Ardahan ve onun gibi geliştirilemeyen şehirlerimizin değil, Türkiye'nin bir eksiğidir. Seçim ve siyaset uğruna il yapılan birçok noktaya, elektronik eşyalar dışında medeniyetin hiçbirini götürememişiz. Şehir merkezindeki üç sinemanın ikisi kapatılmış. Tiyatro, resim sergisi, opera ve bale, karla kapalı yollardan olsa gerek, oralara uğramamış bile.
İşsizlik kol geziyor
TÜM bu olumsuzluklara bağışıklık kazanmış olan yöre halkı ise, işsizlik ve yoksulluk çemberi içinde dolanıp duruyor. Tabii, bu arada yörenin hayvancılık ve çiftçilikten dolayı durumu çok çok iyi olan işadamları da var. Ancak onlar da son zamanlarda İran'dan kaçak olarak getirilen besi hayvanlarından şikayet ediyorlar. Çünkü sıcak ülke iklimine alışmış bu hayvanlar soğuk nedeniyle ülke iklimine alışamayınca, bazı hastalıkları da beraberinde getirmiş. Tabii bir de kasım ayında alacakları "Yem bitkileri tarım desteği"ni alamayan çiftçiler var ki, onların durumu hepten berbat. Çünkü artık ekim yapabilmek için bile arpa bulamıyorlarmış.
Tabii, bunlar yerli halkın sorunlarından sadece birkaçı...
Ya, "Türk bayrağının dalgalandığı her yerde ülkeme hizmete hazırım" diyerek oralara görev yapmaya gitmiş asker, polis, öğretmen, doktor gibi sayısız devlet mensubumuz ne yapıyor?
Oturacak lojmanı olmadığı için aldıkları ortalama bir milyar lira maaşın 650 milyonunu devletin yaptığı toplu konutlara kiraya veriyor. Emin olun bu kira, Ankara ve İstanbul'un birçok lüks semtinde ödeyebileceğiniz bir meblağdır. Ancak ne var ki devletin verdiği görevi her ne pahasına olursa olsun yerine getirmeye çalışan bu insanlarımız, şehir ve yaşam şartlarının onları çok zorladığı bu ortamda, sıcak suyu ve kaloriferi olan bir evde adam gibi bir yaşam sürdürebilmek için bu fiyatlara boyun eğmişler.
Keskin soğukta, sıcak yüzler
YOKLUĞA ve yoksulluğa rağmen gelenek-görenek ve misafirperverliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olan, evinin kapısını çaldığınızda köşesindeki bir ekmeği ve içine koyacağı yüz gram peynirini sizinle paylaşmaya hazır Nesime Analar'a, Mahmut Emmiler'e ve Yeter Teyzeler'e sonsuz minnettarım.
İşte bu insanların onurlu geçmişimize sahip çıkarak dik duruşları ve "Allah devletimize, milletimize zeval vermesin" diyerek gösterdikleri hoşgörü, Ardahan'ın keskin soğuğu ile bir araya gelince bu birliktelik terör belasının da dibine darı ekmiş.
Kırk santimlik buz tabakasını kırarak balık tutulan Çıldır Gölü'yle, dünyanın birçok ülkesinden ödül kazanmış elişi bebeklerin üretildiği Damal İlçesi'yle, kaşar peyniri, balı ve kaz etiyle meşhur Ardahan eline selam olsun... İnsani tüm duyuların uyuştuğu eksi 35-40 derecede bile devletinin verdiği görevi layıkı ile yerine getirmek için çaba sarf eden tüm vatan evlatlarına da "Helal olsun..."
03.03.2007

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan