Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 111
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SN.ORHAN ATALAY’IN AHDE VEFASINA AÇIK TEŞEKKÜR
Yazar Fakir - Haziran 07 2012 - 11:09:30
SN.ORHAN ATALAY’IN AHDE VEFASINA AÇIK TEŞEKKÜR/Kahraman AZAT

Kahraman AZAT Kuzey Doğu Anadolu gazetesinin internet sitesinde geçtiğimiz günlerde Milletvekilimiz Sn. Prof. Dr. Orhan ATALAY’ ın bir demecini sevinerek okudum ve bu teşekkür yazısını kaleme aldım. Sn. Milletvekilimiz ,demecinde 1926 yılında Ardahan Milletvekili Halit Paşa’nın mecliste arkadan vurulduğunu,neden vurulduğunu ve kimin vurduğunu irdeleyeceğini ,izini süreceğini ve Ardahan milletvekili olarak bu olayı sorgulayacağını vurguluyordu. Halit Paşa gibi büyük bir komutanın şaibeli ölümünün peşine düşen Orhan ATALAY’ a Halit Paşa’yı tanıyan herkes minnet duyacaktır.Çünkü tarihimizde mağdur ve mazlumların hakkını savunurken canından olan bu yiğit Paşa hakkında şimdiye kadar resmi bir girişim olmamıştır.Ne yazık ki Ardahan’da da bu olay hakkında bir şey bilmeyenlerin sayısı da çok fazladır. Hatta ne hazindir ki bu değerli milletvekilimizin Ardahan’da esamesi bile okunmamaktadır.
Osmanlı devleti Mondros mütarekesini imzalamak zorunda kaldıktan sonra,ordusu terhis edilmiş,tersanelerine girilmiş ve yurdumuz bölge bölge işgal edilmiştir.Böyle bir ortamda Ayestefanos Antlaşmasıyla Ruslara savaş tazminatı olarak Kars,Ardahan ve Batum (Evliye-i Selese) bırakılmıştır. Halit Paşa yöre halkıyla bütünleşerek kıt imkanlar ve zor şartlarda büyük kahramanlık örneği göstererek Kars ve Ardahan’ı Ruslardan geri alır. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte Ardahan mebusu olarak TBMM’ye katılır. Savaş meydanlarında olduğu gibi mecliste de açık sözlü,riyadan uzak ve cesur çıkışlar yapar. Milletin menfaatlerini savaş meydanlarında kahramanca savunan Halit paşa bu kez meclis kürsüsünden haykırır. Halit paşanın bu cesur çıkışları meclise çöreklenmiş olan bazı grupların işlerine gelmemiş olacak ki Paşa’ya bulaşmak için çeşitli bahaneler ararlar. Nihayet Halit Paşa, 1926 yılında harp malûlu ve yetimlerine maaş bağlanması için meclise önerge verir. İtirazlara rağmen fikrinde direnir bu bahane ile paşaya sataşmalar başlar. Kel Ali lakabı ile bilinen Afyon milletvekili Ali Çetinkaya Halit Paşa’ya sataşır ve aralarında kavga başlar. Meclis koridorlarında büyük bir arbede yaşanır. Bu sırada bir silah sesi duyulur ve Halit Paşa arkadan vurularak ağır yara alır ve yere yığılır. Halit Paşa’yı arkadan ateş ederek vuranın Rize milletvekili Rauf Bey olduğu söylenir. Ağır yaralanan Halit Paşa mecliste bir odaya taşınır fakat ne hikmetse bir türlü doktor çağırılmaz. Büyük kahraman Halit Paşa mecliste kan kaybından hayatını kaybeder. Ömrünü milleti ile bütünleşerek savaş meydanlarında geçiren ve adeta planlı bir suikastle mecliste öldürülen “Şarkın Fatihi, fedakarlık ve ferasetin timsali, insanlık numunesi olan” Halit Paşa’nın ölümünün izini sürmek isteyen, neden arkadan vurulduğunu tespit etmeye çalışan bir başka Ardahan milletvekili Hamdi Bey ise Atatürk’e suikast bahanesi ile bir gecede idam edilir. O Hamdi Bey ki daha genç bir Asteğmenken Gürcü ve Ermenilerden alınan Ardahan Kalesi’ne Türk bayrağını çeken ilk adamdır. Yine ne hikmettir ki Halit Paşa’nın izini süren Hamdi Bey’e de idam kararını o dönemde İstiklal Mahkemeleri başkanlığına getirilen Kel Ali lakaplı Afyon milletvekili Ali Çetinkaya verir. Bu olayda yakın tarihimizde üstü kapatılmış bir cinayettir.
Bütün bunları düşündüğümüzde Halit Paşa gibi büyük bir kahraman ve büyük bir devlet adamının egemenliğin temsil edildiği mecliste öldürülmesinin yıllar sonra peşine düşen, Halit Paşa’nın neden ve nasıl öldürüldüğünü araştıran bir başka Ardahan Milletvekili Sayın Prof. Dr. Orhan Atalay’a gösterdiği bu ahde vefadan dolayı şahsım adına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum . Çünkü Halit Paşa sadece yöremiz için değil milletimiz içinde büyük bir değerdir. Bu değere sahip çıkmak ve en azından aziz hatırasını yaşatmak ise erdemli ve çok duyarlı bir harekettir. Sayın milletvekilimiz Prof. Dr. Orhan Atalay bu demeciyle Ardahan’da unutulan Halit Paşa’yı yeniden hatırlatarak Ardahan ve Kars’ta Halit Paşa’nın ismini bir okula, bir caddeye, bir mahalleye ve hatta bir sokağa çok görenlere umarım ki örnek olmuştur. Sayın vekilimizin Halit Paşa ile ilgili araştırmasının sonuçlarını merakla bekliyor ve tarihin tozlu sayfaları arasında kaybedilen Halit Paşa dosyasına ilişkin bulgu ve belgeleri kamuoyu ile paylaşmasını diliyorum. Belki bu vesile ile yöremizde unuttuğumuz veya unutturulan bir çok mukaddes değerimizi yeniden hatırlamış oluruz. Sayın milletvekilimize bir kez daha teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan