Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 56
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
HUKUKÇU GÖZÜYLE ÇILDIR ADLİYESİ VE ÖNEMİ..
Yazar Fakir - Haziran 09 2012 - 20:30:56
HUKUKÇU GÖZÜYLE ÇILDIR ADLİYESİ VE ÖNEMİ..
Adliye Nedir?/Av.Cansever KORKMAZ

Av.Cansever KORKMAZ **Adliye Nedir?

Adliye..
Adaleti sağlamakla görevli makamların tamamı hukuk ve adalet işlerini gören devlet teşkilâtı: Adalet ve hukuk islerinin görüldüğü resmî daire, bina: şeklinde tanımlamak mümkündür,
?
**İLÇEDE ADLİYE BİNASININ ÖNEMİ..
İlçelerin kurulmasında önemli unsurlardan biri nüfustur ilçeler nüfus sayısına göre kurulur ve ilçeyi ilçe yapan en önemli unsurların başında kamu kurumları gelir bunlar Kaymakamlı, Adliye, Nüfus Müdürlüğü, Tapu Dairesi...
Ve diğer kurumlardan oluşur kurumların tamamını saymak değil asıl amacımız özellikle Anadolu şehirlerinde bulunan İlçelerde ki Adliye binası ve önemi ile ilçeden adliye binasının kaldırılmasının sakıncaları nedir bunu açıklamaya çalışacağım.
?
**Adliyenin Görevleri Kısaca Nelerdir?
1-Uyuşmazlıkların Çözüldüğü Kamu Binalarıdır
2-Mahkemelerin Bulunduğu Yerdir
3-Yakalama ve Kovuşturma tutuklanma kararlarının verildiği yerdir
4-Beraat kararlarının verildiği yerdir
5-İfadelerin alındığı yerdir
6-İnsanlar hakkında adli sicilin tutulduğu yerdir
7-Duruşmaların yapıldığı yerdir..
?
**ADLİYENİN İLÇEYE KATKILAR..
Bir ilçeyi ilçe yapan kamu kurularının başında adliye binası gelir, adliye kişiler arasında veya kişiler ile kurumlar arasında veya kurumlar ile kurumlar arasında çıkan ihtilafların çözüldüğü en son duraktır.
İlçeye en önemli katkılarından biri kişiler arasında çıkan ihtilaflarda en hızlı ve en ucuz şekilde çözmektedir.
Çıldır Adliyesi Ardahan'a taşınır ise Çıldır ilçesi bittiği gibi halkı da büyük sıkıntı yaşayacaktır. Bu sıkıntıların başında Çıldır esnafının geçim kaynaklarının başında gelen memurların tamamı Ardahan'a gidecektir..
Buda Çıldır esnafının ekonomik olarak büyük kayba uğratacaktır, ayrıca adliyede sorununu çözmek için köylerden gelen insanlarda Ardahan'a gidecek ve harcaması gereken parayı Ardahan'da harcayacaktır.. Bu durum Çıldır esnafının diğer bir kaybı olacak ilçe adeta hayalet şehir haline gelecektir..
Ayrıca Çıldır'dan Askerlik Şubesinin ve hapishanenin gitmesinin çıldıra büyük zararı olmuştur çünkü Çıldır'da fabrikalar olmadığına göre hizmet sektörü ve kamu binaları adeta can damarıdır.
Askerlik şubesinin ve cezaevinin gitmesi Çıldır'ın iki damarı kesilmiştir.. Şimdi ise en önemli ve adeta can damarı olan Adliye Binasının gitmesi Çıldır'ın ilçe olmasını tartışmalı hale getirceği gibi Çıldır esnafının da bitme noktasına gelmesi demektir.
Fabrikası olmayan Anadolu şehirlerinin can simididir kamu kurum ve kuruluşları bu kurumlarda memurlar çalışmakta ve aldıkları maaşı bulunduğu ilçede harcamaktadır bu da bacasız sanayi demektir.
İstanbul'un önemli bir ilçesinden adliye binası taşınması söz konusu idi ancak ilçe Belediye Başkanı bu adliyenin taşınmaması için çok çaba sarf etti ve başarılıda oldu.. İstanbul'un bir ilçesinden adliye binasının gitmemesi için bu belediye başkanı neden çaba sarf etti..
Çünkü ilçe esnafının en büyük geçim kaynağıydı ayrıca ilçenin hareketli olmasını sağlayan bir kurumdu. Bazı batı şehirlerinde bırakın adliye binasının gitmesini hatta ünlü sanatçıların kendi ilçelerinde ikamet etmesi için bedava ev verirler nedeni ise ilçenin marka haline gelmesi ve diğer insanların kendi ilçelerini tercih etmesini ve sanatçı hayranlarının kendi ilçelerine gelip para harcamalarını sağlamaktır.
İlçeyi ilçe yapan kamu kurumlarıdır kamu kurumlarını çıkardığınız zaman ilçe diye bir şey kalmaz. Bir öğrenci üniversite tercih ederken, o ilçenin potansiyeli nedir, sosyal imkanları nelerdir bu ve buna benzer kriterlere bakar..
Şimdi bir ilçede Askerlik şubesi yok, Cezaevi yok, Adliye yok, Tapu dairesi yok, Nüfus müdürlüğü yok, söyleyin bana bu yerin neresi ilçe hangi öğrenci burayı tercih eder buranın bir köyden farkı olmadığının rahatlıkla görecektir.

**ÇILDIRDAN ADLİYE BİNASININ GİTMESİ, ÇILDIR'IN İLÇE OLMASINI TARTIŞMALI HALE GETİRİR..
Çıldır'dan kamu kurumları bir bir gitmektedir, bu durum Çıldır için büyük kayıp olduğu gibi gün gelir Çıldır'ın ilçe olmasını da tartışmalı hale getireceği gibi belki de ilçe olma statüsünü de kayıp edebilir.
Vatandaş yönünden adliye binası çok önelidir..
Çıldır'ın ücra bir köyünden bir vatandaş kalkıp Ardahan'a gelecek bu durum o vatandaş için parasal yönden çok zor olacağı gibi ulaşımı da çok zor olacaktır, örneğin bir sabıka kaydı çıkaracak bunun için Ardahan'a gelmesi gerekir..
Oysaki kendi köy muhtarına söylediği zaman muhtar dahi kişisel ilişkiler nedeniyle vatandaşın ilçeye gelmesine gerek kalmadın almaktadır.
Örneğin bir Tapu İptal ve Tescil davası açtınız, Adliye Ardahan'da tapu kayıtları Çıldır'da bu kayıtların Ardahan'a gelmesi en az 3-4 ay sürer..
Oysaki Çıldır tapu müdürlüğünden 10 dakika da gelir birde vatandaşın yapacağı masrafı düşünün, şimdi birde keşfe gidilecek Ardahan'dan Çıldır ilçesinin ücra bir köyüne gitmek için alınacak yol masrafı daha fazla olacaktır..
Oysaki Çıldır'da adliye devam ederse daha az ücret ödeyecektir. Bu durumu bir taksi tutup gitme mantığıyla düşündüğünüz zaman Ardahan'dan Çıldır'ın köyüne gitmek için 200.TL ödeyeceksen, Çıldır'dan gitmek için 50.TL ödeyecek.
Nüfus davası açtınız bu kayıtların Çıldır'dan gelmesi yine 3-4 ay sürerken Çıldır'da açtığınız zaman 10.dakikada kayıtları gelir Adliye binasının Ardahan'a taşınmasının sakıncalarını saymakla bitirmek mümkün değildir.
Çıldır İlçesi çok büyük yara alır .Oysaki faydaları kat kat fazladır Çıldır halkı Adliye binasının gitmemesi için gerekli kurum, kuruluş ve yöneticiler nezdinde girişimlerde bulunmalıdır.. Çıldır'ın daha fazla kan kaybetmesini engellemelidir.
Adliye çalışanları ekonomik yönden ilçeye katkı sunduğu gibi kültürel yönden de katkı sunmakta ve ihtilafların çözümümde de okur yazarı olmayan vatandaşlara yardımcı olmakta zaman zaman dilekçe de yazmaktadır..
Ardahan'da hangi memur size yardımcı olabilir?
Zaten kendi işi başından aşkın birde size oturup dilekçemi yazacak?!.
Tarihi kimliği olan Çıldır ilçe olarak kalmalı, gün gelir Çıldır ilçesi Ardahan'ın bir köyü olur son pişmanlık fayda vermez.
Çıldır halkı Adliyesine sahip çıkmalı ve adliyenin önemini asla unutmamalıdırlar.
Çıldır ilçesinden giden her kurum veya kuruluş Çıldır için büyük kayıptır, geri gelmesi de adeta imkansızdır..
Lütfen bir Çıldırlı olarak tüm hemşerilerime sesleniyorum..
Hiç yoktan var olanı koruyalım hatta gerekirse İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlere göç etmiş insanları Çıldır'a yatırım yapmak için teşvik edelim..
Çıldır ekonomisi ancak böyle gelişir esnaf daha çok para kazanır Çıldır doğunun parlayan yıldızı olur.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan