Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 71
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 214 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 219 Gün Gelmedi
atlantis 240 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 252 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Federasyonu ne iş yapar?
Yazar Fakir - Haziran 22 2012 - 00:17:47
Ardahan Federasyonu ne iş yapar?/İlyas Yıldız

İlyas Yıldız Son yazımdan sonra Sayın Güven Doğruyol'un şahsıma karşı olan çıkışları nedeniyle bu konuda uzun süredir yazmamaya karar vermiştim. Bu olayın üzerinden çok uzun zaman geçti. Geçen süre içinde federasyonla ilgili hiçbir konuyu suların durulması adına ele almadım.

Şahsımın da birebir çabalarıyla 7 yıllık bir sürecin ardından nihayet 2010 yılında kuruluşu gerçekleşen Ardahan Dernekler Federasyonu ARDA-FED'İN genişlemesi adına düzenlediği birkaç toplantıya ek MKM'de eksikliklerle dolu olsada yapılan organizasyonun haricinde gözle görülür herhangi bir faaliyete imza atmadığını biliyoruz. ARDA-FED'İN, Ülkede ve bölgemizde süregelen bunca sorunlara rağmen kış uykusuna yatmışçasına sessizliğini koruması ilginçtir doğrusu!

Yanılmıyorsam en son 75 delegeden 61 inin katılımıyla gerçekleşen kongrede ikinci kez seçilen Güven Doğruyol'un hangi şartlarda gerçekleşen bu kongreden yeniden başkan seçildiği ise elbette ayrı bir tartışma konusudur.

Genel kurul'da Divan Başkanı Mustafa Küpeli, Güven Doğruyol'a; Ardahan il ve ilçe dernekleri üye olursa olağan genel kurul yapar mısın? Sorusu üzerine Güven Doğruyol söz alarak, ''Ben Ardahan için her şeye varım yeter ki sahiplensin Ardahan Güçlensin'' Demişti yanılmıyorsam… Aynı şekilde, 'Federasyonun güçlenmesi için Derneklerin üye olması sorusuna ise Tuncer Dağ, 'Tamam üye olup destek sunacağız' Demiş ve genel kurul'a katılanlar olarak, 'Kim Ardahan'ı seviyor kim sevmiyor bekleyip göreceğiz!' Diyerek yüksek sesle şahitlik etmiştik.

Açılış konuşmasını Federasyon Kurucu Genel Başkanı Sayın Güven Doğruyol yaparken, 'Lobisi olan illerin sorunlarının çabuk çözüldüğünü bu anlamda Ardahan Dernekler federasyonunun herkes tarafından desteklenmelidir' Demişti ancak, desteklenmesi noktasında Sayın Doğruyol'un bugüne kadar olan çabaları da doğrusu sorgulanması gereği vardır! Evet, Sayın Doğruyol. Bugüne kadar Federasyonun desteklenmesi noktasında hangi fedakârlıkları sergilediğinizi Ardahan kamuoyu adına size bu soruyu sorma gereği hissettik. Cevaplarsanız beni değil, Ardahan kamuoyunun merakını gidermiş olacaksınız!
Bitmedi daha… Dilek ve Temenniler bölümünde kimler neler konuşmuştu? Birde buna bakalım istedik!

Kenan ULUTAŞ:
'Ardahan'ın adına kurulmuş il, ilçe ve köy dernekleri bulunmaktadır ve bu derneklerin birçoğunun yerini bile Ardahanlı bilmemektedir. Dolayısıyla bu Federasyon bir fırsattır, dağınıklığı toplamak adına derhal her derneğin güçlü bir Ardahan için Federasyon çatısı altında toplanması gerekmektedir.' Demişti. Bu uyarı dikkate alındımı Sayın Doğruyol?

Yaşar GELER:
Ardahan federasyonun ilk, görüşmelerini yürüten dernekler arasındaki koordinasyonu sağlayan ve bu aşamaya gelmesinde de ciddi katkısı olan Yaşar Geler, 'Bu süreçten sonraki dileklerinin de Federasyonun tam kurumsal kimlikle hareket etmesidir. Bu gibi genel kurullarda bütçelerin yerine Ardahan'ın sorunlarının konuşulması ve bu sorunlar doğrultusunda hareket edilerek Ardahanlının sesi, gözü, kulağı olmalıdır' Demişti. Ardahan da HES projeleri dörtnala almış başını gidiyor… Bugüne kadar Ardahan la İlgili hangi sorunların üzerine gittiniz Sayın Doğruyol?

Alaattin KILIÇ:

'Federasyon genel kuruluna, katılımın az olduğunu ve gelen katılımcılarında eşleriyle gelmediklerine' dair görüş belirtirken, sözlerini artık Ardahan derneklerinin K.A.I derneklerinin gölgesinde kalmaması gerektiğini belirtmiş ve bu durumdan bir an evvel kurtulun malıdır. Federasyona bu saatten sonra katılmayan Ardahan İl Dernekleri, Göle, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır dernekleri benim için hiç bir şey ifade etmiyorlar. Kadınların azlığını da vurgulayan KILIÇ, mutlaka federasyon tüzüğüne % 30 kadın kotasını koymalıdır. Bu federasyon bizim federasyonumuzdur ve herkes buna sahip çıkmalıdır.'' Demişti… Federasyonda %30 kadın kotası sağlanabildi mi Sayın Doğruyol?

Tuncer DAĞ:
'Federasyon kurulmasındaki isteğin daha önceden de denendiğini ve bu girişimin ciddi yol aldığını ancak siyası kesintiye uğradığını' Belirtmişti. Dağ, 'Federasyona üye olmadıklarını ve şu aşamada da olmayı düşünmediklerini' belirtmiş ve bunu açıklarken de federasyonun oluşmasında taleplerimiz vardı. Bu taleplerin yerine getirilmediğinden dolayı uzak durduklarını belirterek, sözlerinin devamında, 'federasyonu hiç ötelemediklerini ve her daim destek olacaklarını diğer dışarıda kalan il ve ilçe derneklerinin de bir an evvel gelip federasyonda yerlerini almalarını' belirtmişti. Bu noktada güven Doğruyol un yanı sıra Sayın Dağa'da bir sorumuz olacak! Sayın Dağ, siz il, ilçe ve köy derneklerine böyle bir tavsiyede bulunmadan evvel örnek olma adına kişisel bir çabanız odlumu, olduysa izah etmeniz mümkün mü? Ve Sayın Doğruyol, Sayın Dağın Tavsiyeleri ışığında hiç kendinizden fedakârlık göstermek suretiyle sözü edilen il, ilçe ve köy derneklerine karşı nasıl bir çaba ortaya koydunuz?

Edip AYAZ:
''Dinlemiş olduğum konuşmacıların beni çok şaşırttığını ve anladım ki Ardahan ikiye bölünmüş. Bunun içindir ki değişime karşı duran ve gelişim gösteremeyen dernek başkanlarının hemen görevini devretmeli ve bu işi yapacak değişimden ve gelişimden yana heyecanlı arkadaşların iş başına gelmesiyle aşılacaktır.'' Demişti. Edip Ayaz, ''Hiç bir derneğin dışarıda kalma lüksü yoktur ve bir an evvel gelip federasyona üye olmalıdırlar. Federasyon yönetiminin de mutlaka kadın kotasını dikkate alması, bayanlarında bu sürece dâhil edilmesini sağlamalıdır. Birde fazlasıyla federasyon eleştiriliyor henüz yeni olan bir kurum, ne yapacağı belli olmamış bir yönetimi şu an eleştirmek doğru değildir. En tuhafı da destek vermeyenler eleştiriyor.'' Demişti. İşte biz birazda bu tavsiyelere uyarak bugüne kadar federasyonu eleştirmekten kaçındık doğrusu! Edip Ayazın dediği gibi Federasyonun örgütlenmedeki kaçınılmaz ayağı olan kadın kotasının ne durumda olduğu bugün merak konusudur? İlk etapta Federasyon yönetimine seçilenlerin acemilikleri olduğunu farz edelim ancak bu acemilik sürecinin bugüne değin uzaması ilginçtir… Merak edilen Şu ki, Federasyon o çok eleştirilen tabeladan vb. çantadan ibaret derneklerin durumuna mı düştü acaba!?
-Ardahan Kamuoyu adına soruyoruz Sayın Doğruyol… Federasyon Kurulduğu gün itibariyle bugüne kadar sayısı belli köy dernekleri haricinde kaç tane il ve ilçe derneğini bu kuruma dâhil edebildiniz?

-Kişisel egolarınızın tatmini uğruna Federasyon genel başkanı olarak geçen seçimde CHP milletvekilliğine soyunmak adına Federasyonun itibarını yerle bir edip etmediğinizi vicdanınızın sesine kulak vermek suretiyle itiraf edebilir misiniz?
-Federasyon adına Kura'nın elden gitmemesi ve Ardahan'ın çöl olmaması için bugüne kadar hangi ciddi adımı atabildiniz?

-MKM' de yaptığınız eksikliklerle dolu organizasyon haricinde bugüne kadar hangi faaliyete imza koydunuz… Siz yöre basınınıza dahi eleştiriliyorsunuz diye sürekli cephe aldınız. Halen federasyonun başında kalmayı düşünüyor musunuz Sayın Doğruyol?

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan