Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 61
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
“Bekle kar altında kalan buğday tanesi”
Yazar Fakir - Mart 09 2007 - 11:41:12
“Bekle kar altında kalan buğday tanesi”/Mustafa Küpeli

Uzun yıllar solcu kimliğiyle kendinden sıkça söz ettiren ve bu yolda hayatın kaybeden bir “devrimci”nin oğlu Deniz evin kapısını adeta tekmeleyerek açar ve annesine seslenir:

- Ana ben AKP’li olacağım.

Annesi Ayten hanım bu cümleyi duymak istemezcesine kafasını ters tarafa çevirir ve mırıldanır gibi söylenir:

- Oğlum babanın kemikleri sızlar. Bu AKP’de ne varmış ki? Bu parti dolma parti. Külden tepe olur mu? Yarın bir rüzgar vursa, ilk seçimde yok olur gider.

- Yok olmaz anacığım, ben AKP’li olacağım.

- Oğlum ülkenin durumu ortada.. Yoksulluk diz boyu; intihar eden, kapkaç yapan, yan kesicilik, sokak vurgunculuğu, talan, hortumculuk gırla. Haksız özelleştirmeler yüzünden bu parti de ANAP gibi bir gün barajda boğulacaktır. Sende bu adamlarla beraber kaybolacaksın, kirli bir siyasetçi gibi mahallede gezeceksin. Hani babana söz vermiştin? Hani hunharca katledilen Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Bahriye Üçok’un öçlerini alacaktın, onları yaşatacaktın hani? Oportünistlik sana yakışır mı?

- Yok anacığım, yok. Aziz Nesin amcanın dediğini hatırla; “Bu halkın çoğu aptaldır”. Bu halk, kendisine zarar veren siyasetçiye o veriyor.

- Oğlum senin adına yazık değil mi? Baban halkı için canını veren Deniz’in adını sana vermiş ki onun yolundan gidesin, özgürlük yolunda bedel ödeyenleri yad edesin.

- Bildiğin gibi değil anam. Türkiye’de yol Mol falan kalmadı. AK partililer üyelere zengin olsun - fakir olsun kömür dağıtıyor, et dağıtıyor. Başı kapalı, türbanlı kızın varsa evde oturur, maaş alıyor. Duyduğuma göre Ankara’da 400 bin, İstanbul’da 650 bin AKP üyesi genç bu yollarla maaş alıyormuş. Bunları 5’le çarpsan 2 milyon oy eder. AKP’ye üye olan, gençlik kollarında görev alan gençlere maaş, iş, dershane bedava; büyük şehirlerde Halk Ekmek fişi bedava... Gel keyfim gel.

- Oğlum, bunlar yoksulluğa dayalı politika yapıyorlar. Bu yurttaşların, yurttaşlığın duruşunu bozar.

- Ana ne duruşu Allah aşkına? Eskiden Mahzuni dede vardı, “Amerika katil katıl” diyordu, siyasiler sanatçılardan korkuyordu. Demirel amca herkesi devlet sanatçısı yaptı, birkaç kuruş maaş verdi, hiç kimse devletin aleyhine türkü söyleyemez oldu. Ana halkı uyandıran sanatçılar, ülkeye yön veren - yönlendiren sanatçılar neredeler şimdi?

- Oğlum sen yanlış yoldasın. Balık yemek bir ülkeyi tembelleştirir. Önemli olan balık tutmayı öğrenmektir. Üretmeyen halk başkasına muhtaç olur.

- Ben anlamam ana, AKP’li olacağım. Partiye üye olan arkadaşlarımın babaları Mercedes’le geziyor, onların çocuklarının cebinde her gün bizim evin bir aylık masrafını karşılayacak kadar para; altlarında araba var. Bu yoksulluğu nereye kader çekeceğim?

- A benim akıllı oğlum... Bir halkın duruşu yoksa, o memleket batar. Bak Irak’ın duruşu belli olmadığı için her gün 100 insan ölüyor. Türkiye Cumhuriyeti kolayı kurulmamış, bu Cumhuriyetin üzerine kolay kolay da kimse rüzgar estiremez. Biz daha ölmedik oğul.

- Ana sen ne diyorsun? Cumhuriyet 100 yıldır daha oturmamış. “Biz” dediğin o amcalar akşama kadar boş ezip, bolca boş boş konuşuyorlar. Devlet kırmızı fişi takmış bir kere. 60 yıldır devleti sağcılar yönetiyor. İlksan’da yolsuzluk oluyor, Demirel “ben yaptım” diyor. Sağcılar koruyor, halk susuyor. Özal “benim memurum” diyor, bürokratın duruşunu bozuyor. Anacığım, Cumhuriyeti aç karnımızla mı koruyacağız?

- Oğlum... Türk halkı çok sabırlı bir halktır. Cumhuriyetin kuruluşunda herkes açtı, ayağında çarık yoktu ama vatanımızdan bir parça kimse alamadı. Hatırla Hasan Tahsin’i... Seyit Onbaşı’yı hatırla... Mustafa Kemal’i, İsmet Paşa’yı, Anafartalar’ı, Sakarya’yı, İnönü zaferlerini... Cumhuriyeti hangi ruhla, damarlarımızdaki hangi kanla koruyacağımızı bir daha hatırla.

- Ama ana bu AKP’liler adam dövüyorlar, karakolun ön kapısından girip arka kapısından çıkıyorlar. Arkadaşım anlatı bütün ihalelere AKP’liler katılıyor ve alıyorlar. Bu ihalelerden herkes belli para ayırıyor ve bu parayı da hayır işlerine harcıyorlar. Devletin bütün kadrolarına bunlar yerleşti; bunları nasıl yeneceğiz benim güzel anam? AKP’li olalım, rahat edelim.

- Canım oğlum... Paran olur ama onurun olmaz. Tüyü bitmemiş insanların hakkını yersen bir gün senden de acısı çıkar. Ölürsek de onurlu ölürüz.

-Bak ana biz bu dünyaya bir daha gelmeyeceğimize göre, güzel yaşamak varken niye sıkıntı çekiyoruz da AKP’li olmuyoruz?

- Gel sana AKP’nin yüzünü anlatayım.

Bu şehirde neden hava kirli, biliyor musun? AKP’lilere dağıtılan kömür çok kalitesiz, bu yüzden.

Burada dağıtılan malların çoğunun kullanma tarihi geçmiş. Çöpe atılan mallar dağıtılıyor, halkın karnını doyurmak adına sağlığı hiçe sayılıyor.

-Ana sen boş konuşuyorsun. 28 Şubatı da atlattık. Cumhur Başkanı bunlardan olacak. Darbe falan olmaz AB’ye karşı. Gel inat etme anacığım, beraber AKP’li olalım. Bak ana... Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, otobüslere oyuncak bebekleri doldurmuş; Ankara’da ne kadar çocuk varsa hepsine bebek dağıtmış. AK Partili Belediye başkanları Kadınlar günü nedeniyle 20 Fabrika yapılacak kadar para verip gül alıp kadınlara dağıtmışlar. Bunlar herkesin gönlünü yapıyor. Gazetede okudum Melih Gökçek, diğer taraftan BOTAŞ’a olan 1 milyar dolar borcunu da ödememiş; doğalgaza zam yaparak bu borcu halkına ödetiyor. Buna kim ne diyor ki?

Bunların donulmazlıkları kalksa çoğu yargılanacak. Başta Başbakanın ağabeyi Maliye Bakanı Unakıtan olmak üzre... Sen de biliyorsun, bunlara kimsenin gücü yemiyor. Araştırmalara göre %25’le 5 yıl daha iktidardalar.

Ayten hanım oğluyla bir türlü baş edemiyor. Ülkenin ne kadar zor durumda olduğunu, AKP’nin ülkenin değerleriyle nasıl oynadığını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde “Cumhuriyete rejimi ile problemim var” diyen şimdinin Başbakanın gelecekte Cumhurbaşkanı olması durumunda ülkeyi nasıl tehlikelerin beklediğini... “Bağımsız Türkiye” sloganını haykırırken vücuduna isabet eden kurşunla hayatını kaybeden kocasının bugün yaşıyor olması durumunda oğlunun bu sözleri karşısında nasıl binlerce kez daha öleceğini... Adını Deniz Gezmiş’in onurlu mücadelesinden alan küçük Deniz’in AKP’de karşılaşabileceği zihniyet sorununu... Anlatmadı, anlatamadı. Çünkü, o da istiyordu ki, biricik oğlu Deniz, babasınınki gibi bir ölümle ayrılmasın yanından. Çünkü o da biliyordu ki, rüzgar eser... Eser rüzgar ve biter. Çünkü o da biliyordu ki, beklerse kar altında kalan buğday tanesi, yine karın sularıyla yeşerir. Yeşerir ve kardeşlik kokar dünya. Buğday tanesiyle hayat bulan doğa, barışı müjdeler, çirkinliği gölgeler.

Bunları düşünürken Ayten hanım... Radyoda yayınlanan Yavuz Bingöl türküsü ülkeyi bu hale getirenlere ettiği beddualarına adeta karşılık veriyordu:Bekle kar altında kalan buğday tanesi

Yine onun sularıyla yeşereceksin

Gözyaşları çare değil, ağlama büyü

Toprağa sıkı sarıl, baş edeceksin.

mustafakupeli36@gmail.com
AvcılarKent Konseyi Genel Sekreteri

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan