Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 86
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHAN'IN DEMETEVLERİ
Yazar Fakir - Temmuz 21 2012 - 09:57:19
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
ARDAHAN'IN DEMETEVLERİ

Ardahan Evleri Yeşilin, çiçeklerin, Kura’nın aşkına, serin ve temiz havanın, besinlerin doğallığı aşkına; betonlaşan kentlerdeki evimizde ‘memleket hayallerimizi’ yıl boyu konuşur, özlem büyütürüz. Kış mevsiminde gitmeye cesaret edemediğimiz coğrafyaya, göçmen kuşlar gibi akarız ilkyaz mevsimiyle.

Yakın geçmişteki yolculuğumda ‘buzul göğün, kıyısız yeşilinde, rengarenk çiçekleriyle karşıladı beni’ Ardahan.

Bıraksalar, yeşil kucaklayacak göğü. Güneş, en güzel nakışlarıyla kilim dokumakta. Dokunsam şiire dönüşecek doğa…

Sokaklarda, çayırlarda, dağlarda, (…) bıraktığımız anılarımız/çocukluğumuz neşesiyle dolaştım memleketi. Kavruk yüreğimi serinletti temiz havası. Yıldızlar da şarkılarını mırıldıyordu, yün yorganlarına sarılıp uyuyanlara…

Şehrin girişindeki tabelayı okuduğumda, Ardahan’ın il olduğundan bu yana nüfusunun çok az arttığı yazılıydı. Bu da demektir ki, yerleşkedekiler hala umutlarını başka yerlerde arıyorlar. Göçü tersine çevirmek yerine, ne yazık ki durdurulamadığı bile her halinden belliydi. Göçerler, kentlerin ağır koşullarında sosyal ve psikolojik anlamda çile dolduruyorlar. İlgililer çözüm adına, yeniden düşünmeliler!..

İlin Karagöl Mahallesi, Ardahan’ın (Ankara’nın) Demetevleri gibi… Sırt sırta vermiş beton binalar. Güya depreme dayanıklı! “Arsanın tamamına kondurulmuş kondular”, desek daha iyi yakışır. Bahçe, kaldırım, sokak, cadde planı es geçilen, geniş iç mekanlı daireler... Havaların ısınmasıyla birlikte, bu binaların çatısından düşecek olan kar ve buz kütlelerini de düşünmek istemiyorum. Yapı denetim ve belediye yetkilileri görevlerinin sadece, yapı harçlarını tahsil etmek olduğunu mu düşünüyorlar?

Şehrin eski yapısal dokusu olan, taş evler yok ediliyor. Oysa bu taş evlerin bir çoğu koruma altına alınıp onarılabilinir-di. Bu konuda sevindirici tek şey, kentin yapısal dokusunu temsil eden kongre binası olarak bilinen eski hastane, Özel İdare Kurumu’nca onarılarak müzeye dönüştürülmesidir.

Yapı Denetim-siz şehir planlaması, şehir dokusunu, rantsal anlayışa evirir. Bu durumda sermayenin kar hırsı tetiklenir, Uyumsuzluk, şehrin ruhunu bozar! Oysa şehri var eden dinamikler vardır; altyapı, ulaşım, sağlık, sosyal alan/tesis, sanat, kültür...

Bu dinamikler şehirde yaşayanları, kent kültürüyle tanıştırır/uzlaştırır. Bireyin "birarada" yaşama bilincine katkı sağlar. Gelecek kuşaklara yaşanılabilir alanlar, donatılar bırakılır.

Esnafın işlerinden şikayet ettiklerini ve tüketicinin de fiyat politikasının (fahiş fiyat) bütçelerini zorladıklarını gözlemledim. Dolayısıyla, internet üzerinden alış-veriş yapma eylemi, Ardahan ekonomisini olumsuz etkilediğini duydum. Bazı iddialara göre, Türkiye’de internet üzerinden alış-veriş yapma durumu; nüfus oranına göre, Ardahan’ın ilk sıralarda olduğu söyleniliyor!

Ardahan coğrafyasının mera alanı geniş olup, hayvancılık ve hayvan yemleri üretmeye uygun yer olduğu bilinmektedir. Köylü geçimini bu kaynaklar üzerinden sağlamaktadır. Devletin bu konuda bir politikasının olması gerekir. Dolayısıyla, Türkiye’nin diğer bölgelerinde nasıl ki; zahire, sebze, meyve, balık, çiçek, (…) borsaları varsa; Ardahan ‘da da “canlı hayvan borsasının” olması gerekir. Bu uygulamayla beraber üretici eğitilmeli, desteklenmeli, kaliteli hayvan yemleri üretilmelidir. Ayrıca, bir kamu görevlisinden duyduğum bilgi doğrultusunda “ 'TOKİ' aracılığıyla ihtiyaca göre, daha modern ahırlar yapılabilir."

Eğitimin önemli ayaklarından biri de kütüphanelerdir. İl kütüphanesi içler acısı durumdadır. Nüfus oranına göre yeterli üyesi bulunan kütüphane binasının çok eski olması; okuma-araştırma, bilgisayar, çocuk okuma salonları, konferans salonları (…) ile az sayıda personel ve kuruma ait yönetim odalarının olmayışı, eğitime verilen önemsizliğin bir diğer parçasıdır, diye düşünüyorum.
Memlekette kalanların mutluluklarıyla taçlandırdım, “yedi tepeli şehre” dönüşümü.
Ekin Zamanı
Metin Kaya

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan