Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 80
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU SAHNEYE CİKMADİKCA...
Yazar Fakir - Temmuz 22 2012 - 20:24:01
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU SAHNEYE CİKMADİKCA...

Ardahan Camisi **ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU SAHNEYE CİKMADİKCA YADA ARDAHAN´DA Kİ STK YAPISI OTURMADIKCA...

Ardahan´da her yıl düzenlenen festivaller olanca hızıyla sürerken, Temmuz Ay´ının ilk haftasının son günleri 6-7-8 Temmuz Ardahan yerel ve kamu yönetimi acısından çok zorlu bir haftayı beraberinde getirdi. 5 festivalin aynı günlere denk gelmesi, Ardahan acısından tam bir rezalet. Ardahan dışında metropollerde yaşayan Ardahanlıların Ardahan´a yapacağı katkıya birbirleri ile buluşmalarına büyük bir darbe vuruluyor, Gagavuzya, Moldova, bilmem ne ova başkanları başbakanları Çıldır’da. Ama Çıldırlılar, Göleliler, Hanak, Damalıların birbirleri ile buluşması engelleniyor. Üniversite ve buradaki yönetimlerin komsu ülke sevdası dorukta.
Hiçbirinin Ardahanlıları birbiriyle, Ardahanlıları komsu illerle buluşturma derdi, Ardahanlıların sorunlarına sahip çıkma derdi yok.
Doğu ve Güney Doğu´da hayvancılık ithal et, ithal hayvan ve İstanbul Avrupa yakasına Ana doludan getirilen hayvanların geçirilmesinin yasaklanması nedeniyle bitirilmiş. 2-3 yıl önce 4-5 bin olan bir hayvan fiyatı düşmüş 1000-1500 tl´ye. Birileri ithal et firmaları ile şişerken, halk çöküyor…
Ardahan Gole girişinden itibaren Kura Nehrinin güzergâhı değiştirilip Karadeniz Bölgesine çevriliyor.
Muhalefet ve İktidar vekilleri ortada yok. Milletvekillerimiz halkı aptal sanıyor. Öğüt, Militanca eylemlerle göz boyamaya çalışıyor. 6-7 yıllık çalışmanın sonucunda 2-3 yıldır Ardahan Dernekler Federasyonu doğmuş. Sayın vekilimiz bu yapıyı sahiplenip Ardahan STK yapılanmasını güçlendirmesi gerekirken; Altan alta karsında yer aldı. Aynı karsı duruşu, Aynı partinin üst düzeyinde yer alan Tekinlerimiz de sergilediler. Ardahan STK yapılanmasına büyük bir darbe vuran bu duruşu gizlemek içinde militan vekilimiz Kazma kürek ve kefen eylemleri ile de halkın gözünü boyamaya çalıştı.
Bir taraftan Ardahan´ın can damarı olan nehri kurtuluyor. Binyılların suyu, medeniyetlerinin beşiği kurtuluyor, öbür yandan hayvancılık ithal hayvanla vuruluyor.
Yandaşa kurdurulan firmalara Anadolu ve Mezopotamyalının hayvanının İstanbul’a girişi yasaklanıyor, öte yandan binbir hokkabazlik ve yobazlik yapılıyor. Ve tüm bu hokkabazliklarla Ardahan halkının, Doğu ve Güney Doğu Halkının gözleri boyamaya çalışılıyor.
Ardahan özelinde sorunlara yaklaştığımızda sorunların çözüm adresi ve gücü olacak olan derneklere, STK´lara mesafeli duran tutumları ile onları sıfırlamaya çalışan bir siyasal yapılanma ve siyasal erkle karsı karşıya kalıyoruz.
Yaklaşık olarak yüzyıldır kurulan bu sistem (Türkiye- Türkü-ye) sırasıyla Anadolu ve Mezopotamya´nın tüm halklarını yerken, asimilasyonu ve ırkçı yapısıyla 70-80 milyon insana büyük bir darbe vururken derin asimilasyoncu yapısından hiç bir zaman taviz vermek istemiyor. Zamana ve zemine göre bu yapısını değişik şekillerde güçlendirecek sürdürmeye bakıyor…
Doğu Anadolu, Kars-Ardahan´a dayatılan geri kalmışlık, göç, yoksulluk v.b olguları, halk bölgelerine, doğdukları yere yüzlerini dönerek kırdı. Ardahan özelinde Hocvanlilar Merkeze kayarak bu oyunu ve oynamayı bozdular.
Fakat aldığımız duyum ve iddialara göre sistemin derin ırkçı yapısı ve güçleri doğal olarak gelişen bu nüfus popülasyonunu ve gelişmesini yine sistemin ırkçı asimilasyonu derin-zoraki yapısını kullanarak çaktırmadan Kürt nüfusa karsı kullanmaya başlamışlar.
Üniversite, özel idare, yerel yönetim, hastane vb. Her alanda ise alınan binlerce insanın icinde Kürt kökenlilere gizli bir ambargonun uygulandığı söyleniyor. Bir başka deyişle bölgenin can damarı olan hayvancılık bitirilirken, diğer taraftan rejimin karakterinden kaynaklanan ırkçılık geliştirilmeye çalışılıyor.
50–100 yıl önce Kürtçe ve Osmanlıcadan başka bir dil bilmeyen Düz Ardahan köyleri nüfusu önce asimile edildi. Kimliklerini araştırmaları engellendi. Şimdi o ovaya can veren suları kesiliyor. Ardından Ardahan halkı secim sürecinde kurt-turk diye birbirine düşürülmeye çalışıldı.
Bilim üretmeleri gereken kurumlar ırkçılık, bölgenin sorunlarına çözüm üretmeleri gereken siyaset kurumu ise STK´larin içini boşaltarak, birbirileriyle buluşmalarını engelleyerek hokkabazlık ve yobazlık üretmektedirler.
Kamuoyu yetkili makamlardan Ardahan genelinde son yıllarda ise alınanlarla ilgili belge bilgi ve sayı istiyor. Açıklama yapmalarını istiyor.
Şayet ise alımlarla ilgili İddialar doğruysa Ardahan´da ırkçılık körükleniyor, kurt nüfusa karsı ayrımcılık yapılıyor.

Siyasetin Ardahan STK yapısını bitirdiği, Ardahanlıların birbiriyle buluşmasını engellediği en somut gerçek iktidar ve muhalefet vekillerinin Ardahan Dernekler Federasyonuna karsı kayıtsız kalmaları ve Ardahan STK yapılanmasının toparlanması yönünde derinden karsı tavır almaları ortadadır. Bu siyasal duruşa ben Ardahan´ın temsilcisiyim diyen federasyon çatısı altında toparlanmayan ben hastalığına yakalanan ve bu geri yapılanmaya bilinçli bilinçsiz destek veren bazı dernek başkanları, yerle basın da ortak olmaktadır...
Ardahan İl-İlçe-Koy dernekleri bir çatı altında toparlanıp yürümedikçe yukarda sıraladığımız kura nehrinin kurutulması, ırkçılığın körüklenmesi, zoraki bir şekilde ilimizde nüfus popülâsyonun değiştirilmeye çalışılması, hayvancılığın dibe vurması gibi kronik sorunlara çözüm bulmak, çözüm geliştirmeye çalışmak hayalden öteye geçmez. Türkiye genelinde ´Koruculuk Sistemi´ bitirilmeye çalışılırken bu sistemin Hoçvan gibi bir yerde oturtulmaya çalışılması, mevcut sistemin Ardahan´a yaklaşımını da açığa vurmaktadır...
Yukarda vurguladığımız sorunlara karsı duyarlı bir tavır gösteren, karsı duruş sergileyen bir Hoçvan’lılar olmuştur. Onun dışında sorunları görmeme ve anlamama had safhada. Sorunları kavratacak, halkı örgütleyecek STK’lar ortada yok.
Tabi tüm bu olumsuz gelişmeler bölgede hayvancılık sektörünün çöküşe geçmesi mevcut iktidar ve muhalefetin sonunu hazırlayacak nitelikte gelişmeler... Şimdilik bölgedeki bu gözlemlerimizi bir kenara not ederek, Fakir Yılmaz´ın su tespitlerine de yer vermeden geçemiyoruz.
Geçtiğimiz hafta sonu yapılan 5 yaz şenliğinde memleketin bir sorunu tartışıldı mı?
Hayır
Peki, var olan sorunların çözümü konusunda bir öneri, bir proje hazırlanıp kamuoyuna sunuldu mu?
Hayır!..
Peki, başta İstanbul´da olmak üzere batı kentlerinden gelen misafirler ile Ardahanlılar bir araya getirildi mi?
Hayır!..
Peki, yapılan 5 festival, şenlik veya şölenin hiç bri ulusal basında yer aldı mı?
Hayır!..
Ardahan´ı tanıtma anlamında bir etkinlik yapıldı mı?
Hayır!
Ardahan Valisi ve bürokratlarının katıldığı geniş çaplı bir Ardahan sempozyumu yapıldı mı?
Hayır!..
Yak belki de Ardahan´ı 3. lig´de temsil etmek için çabalayan Ardahan Spor´a bir küçük katkı mı sunuldu mu?..
Hayır!..
Yok canım onca yediğimiz kazların, arıların, hayvanların daha iyi bir şekilde yetiştirilip, tüketilmesi gerektiğini ve piyasa şartlarına göre değer bulması için bir kooperatif kurulsun da bizde ortak olalım mı denildi?
Hayır!..
Yerel basınla bir araya gelinip, bu kentin ana sorunları mı tahlil edildi?
Hayır!..
2023 yılında nüfusu 50 binlere kadar düşeceği söylenen Ardahan´da ki göçün durması için kimse göğüs mü gerdi?..
Hayır!..
Peki, bu festival, şenlik ve şölenlere ne kadar para harcandı bileniniz var mı?
Hayır!
Bu harcanan paralar kamuoyuna açıklandı mı?
Hayır?
Peki Göle´de yapılan festivale Çıldır´lı katıldı mı?
Aynı günlerde yapıldığı için HAYIR!
Ya Damal´da ortaya çıkan doğaüstü siluetin nerde çıktığı Göleli, Çlıdırlı, Hoçvanlı, Köprülü/Gorevengli bilir mu?
Hayır!
O zaman bu festival, etkinlik, şenlik, şölen niye yapıldı?
Bileniniz var mı?
Hayır!..

Ardahanlılar olarak dayatılan oyunları kırmanın yolu güçlü bir federasyondan, köylerin dernekleşmesinden bir çatı altında toparlanmasından geçmektedir. Sivil toplumun, dürüst yapıların ve basının bu konuda yoğunlaşması ve ilimize dayatılan yüzyıllık geri kalmışlığı, dayatılmaya çalışılan ırkçılığı bitirmeleri yoğun bir emek, çalışma gerektirmektedir...
Bu isler kefen giyerek, kazma kürek sallayarak olmaz. STK yapılanmasını oturtarak olur...
2015 yılına kadar tüm Ardahanlıların bu konuda yoğunlaşması ve eksikliklerini gidermeleri hayatı önemdedir. Hoçvanlilarin ulaştığı politik bilince Ardahan´ın diğer kesimlerinin de ulaşması gerekiyor. Aksine hayvanım para etmiyor, suyun kesiliyor vb. Söylemler laftan öteye gitmez, kimse de takmaz...

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan