Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Şemsettin Şenel’den Yorumlar
Yazar Fakir - Temmuz 27 2012 - 05:11:15
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Şemsettin Şenel’den Yorumlar/Şemsettin Şenel

Efkan Demir **SONUNCU ARDAHAN'A MERHABA..

Sayın çalışkan valimiz mi sonuncu yoksa Ardahanlı mı?
Valla ben anlamam.
Sayın Başbakanım'la üç yıl önce yaptığımız basın açıklamasında bize söylediğini söylüyorum: Ardahan'ınıza çalışkan bir vali gönderdim dedi.
Biz de kendisine teşekkür ettik.
Ancak gel gör ki Ardahan'ı üç yıldır da sonunculuktan kurtaramıyor, acaba neden?
Öyleyse , vali çalışkansa çalışmayan Ardahanlı, bu da onun kaderi, hiç kimseyi suçlamanın anlamı da yok o zaman.
Peki bunu da kabul ettik. Biz de üç yıldır yazıyoruz. Milli Eğitim'i, müdürünü, taşımacı öğretmenini suçluyoruz ama bir türlü suçluyu bulamıyoruz. O zaman suçlu sözüm ona bizim gibi yazıp çizenler. Tamam, onu da anladık. Sayın valimizi suçlama anlamında değil. Bu güne kadar kaç okulu ziyaret etti? Milli Eğitim Kurmayları'na bu sorunla ilgili hangi basın açıklamasında bulundu? Ben okumadım, duymadım. Ancak kuran kurslarının açılışı, yurtların yapılışı, yaz okulları adı altında çeşitli mekteplere verilen yer birazcık da ortaöğretime verilip denetlense belki durum değişir tabi ki. Sakın kızmayın sayın valim. Biz hepimiz Müslümanız elhamdirüllah. Aynı vatan toprakları hepimizin yurdu. Kasıt yok, iddia var. Suçlama yok, eleştiri var. Niye? Bir zamanların Türkiye ikincisi, birincisi, üçüncüsü ardahanlı da şimdi niye sonuncu? Ben de derim ki memleket sahipsizse evlatları da hayırsız olur diye düşünüyorum. Sayın vekillerime derim ki İstanbul'da Ankara'da ikamet edeceksin Ardahan milletvekiliyim diyerek hava atacaksın, tabi ki bunları hak ediyoruz. Ardahan büroksasi de vekilin ve de siyasi kuruluşların manevraları doğrultusunda hareket edecektir ki etmiyor ve de umursamıyor. M. Kemal'in bir sözü var 'disiplinsiz toplumlar yok olmaya mahkumdur'. Öyle ya kel başa şimşir tarak, tara tarayabilirsen. Diyeceksin ki 'sen de kimsin?'. Ben de eğitim emekçisi olarak basının yazar çizer dertlerimi arz eder giderim. Ancak takipçisi olur, değişikleri izler ve de yakasını bırakmam. Keşke ben de birileri gibi umutlarını yitirmiş biri olarak aldırmazlıktan gelip umursamasam. Ancak gel gör ki gerçek acı köyünlerinde yaşayanları tenzih ederim. Bu ülkenin kurucusu ve kurtarıcısı ruhu şad olsun Mustafa Kemal'in bir sözünü arz etmek isterim ' milletin efendisi köylüdür' sözü çok önemlidir. Tabi ki anlayıp bilene. Ya bizim sivil toplum dernekleri güya Ardahan'ın savunucusu koruyup kollayıcısı gibi görünmekten öte yol alamamışlardır. Çünkü bizden bir şey olmaz. Yine olan garibim Ardahanlıya olur, yine karboran onu yener, kaderiyle baş başa yine sorunları düğüm düğüm, yine kaderine küsmüş, yine yüzü gülmeyen, yine kapıları kapalı, suları satılmış, tezek yakan, banka kapılarında ümitçiliğe sığınmış, basını susturulmuş memleketimin haline vay…

**DERNEKLER NE İŞ YAPAR

Sayın Hilal Demirkaya'nın arz ettiği gibi dernekler ne iş yapar?
Ben de cevaben bir dernekçi olarak derim ki dernekler bol bol hava atar, şov yapar, Ardahan da bir kazı altmış tl'ye alır İstanbul'da bin tl'ye satar. Bu yetmezmiş kışın karda boranda İstanbul'da geceler yapar, bol bol bilet satar, lokallerde kumar oynar, köylü ve de Ardahanlının sorunlarıyla ilgili güya çözüm arar. Yazın gelmesiyle leylekler misali Ardahan'a göçer.
Üç gün beş gün şeniliktir düğündür festivaldir diyerek oynar, zıplar, güya onları sevindirip çoşturur misali katmerleşen sorunlarını sanki üç günde unutturur. Altında güzel arabası var, elbisesi kravatı var ancak cebi boş kapı baca dolaşarak kime musallat olur üç beş aparırım diyerek sanki Ardahan'a ümit olacak, sanki Ardahanlının sorunlarını çözecek, sanki dertlerine ortak olacak. Peki bu mudur dernekçilik?
Tabiî ki hayır. Dernekçi sivil toplum demektir basınla hareket eder, basın da halkın sesidir, umududur, güvencesidir, savunucusudur. Basını susturulmuş memlekette demokrasiden söz edemezsin. Ardahanlının İstanbul'da yaklaşık altmış yedi derneği var. Bunlarla birlikte hareket etme bilincine varsa da bir hareket edebilse var ya, basınla birlikte siyasilerini de bürokrasisini de değiştirir ve de etkiler. Biz de hani öyle dernekçilik? Örneği yok. Birileri barını oynar birileri kendini yorar. Ne öyle dernek ne de yeterli basın. Ardahan'ın bir sürü basını var yazar çizer ama sesi yok, sedası kesilmiş, ümmetçiliğe sığınmış, siyasiden medet bekleyen, savcıdan hakimden korkan, dayak yerim suçlamaları korkusuyla onu kayır, onu doyur, gerçek taşınmaz bir kambur banane der çıkar içinden.
Sayın Fakir Yılmaz kardeşimi tenzih ederim. Her zaman da söylerim Ardahan'ımın sesi, Ardahanlının umudu, bürokrasinin korkulu rüyası, kuzey anadolunun gazetecisi kendilerini, kutluyorum. Ancak bir gülle yaz gelmez ki, gelen yaz da cırcır böceği misali gelen dernekçilerle dolar taşar. Buradan dernekçi arkadaşlarımıza sesleniyorum gelin birlik olalım, güç oluşturalım, sesimizi yükselterek Ardahan'ımıza ve de halkımızın sorunları noktasında projeler üreterk umut olalım, yoldaş olalım, gardaş olalım, bir şeyler yapalım. Bir şey yapmalı, bir şeyler yapmalı. Bir şey yapmalı bir şeyler yapmalı.

**BÜLBİLAN YAYLASI NERESİ KİMLERE AİT?

Ardahan, Artvin, Erzurum illeri arasında 2860-3000 metre yükseklikte, zengin bitki örtüsüyle kaplı olan, Kuzey Anadolu'nun en büyük yaylası. Bir zamanların doğunun karadenize açılan tek kapısı. İpek Yolu üzerinde Yalnız Çam Geçidi'nin zirvesi.
Sağara Geçidi'nden başlar Erzurum Olur Şenkaya sınırına kadar uzanan bu yaylada 65 yaylanın yeraldığı Doksan Harbi sırasında askerin Rus, Ermeni, Gürcü işgalinde topçu birliklerinin yayladan geçişi sırasında duman ve sisten yolunu kaybederek bir bülbülün ötüşü istikametinde yürüyerek bu meskene ulaşarak askerin burada ikamet etmesi duman çekildikten sonra bu güzellkteki yaylamıza o meskene Bülbülhan ( bülbülünhanı) adını vermişler. Ordan asker, topçu birlikleri Erzurum'a geçer. İşte o askerin güzergahı top yolu aynı zaman da Artvin'le Ardahan arasındaki sınırı çizmiştir. Ancak 1965 yılında Artvin ile bizim Bağdaşen (kinzodamal) köylüleri arasında savaşı andıran çatışmaların yaşandığını hatırlıyorum. Bu anlaşmazlıklar bugüne dek sürmektedir. Zamanın muhtarı Ali Şenel bu yaylaya yerleşen hopa Hemşinlerini çıkarmayı başarmış ancak buralara halkımızın yerleşmemesi sağlanmadığından tekrar dostluk ilişkileriyle tekrar yerleşmelerine sebebiyet doğurdu. Sonraki muhtar Fehmi Bozkurt tekrar davayı yenileyerek hudutları yeniden belirlemesini bakanlık mezninde eski kararları aynen onayladılar. İçişleri Bakanlığı'ndan gelecek heyetin karar nezninde yer belirlemesi gerekirken mevcut muhtar alelacil Ardahan'dan bir ekiple yer belirlemeye çıkmış ve yanlış tespitle karardan halkın yine rahatsız ve tedirgin olduğu, tartışmaların hala devam ettiği aşikardır. Bu yayla zamanında yurdumuzun hepsine hitaben Pazar ve panayır yeri olmasına rağmen aynı zamanda Teksas gibi bir mezkendi. Zamanla insanların göçü taraflı siyasilerin Artvin bağlantı yolunu Şavşat Sahara'ya almalarından bu Pazar yeri yıkılan hanlar restaurantların kalıntıları yeniden hayata geçirme anlamında yayla turizminin canlanmasıyla ben de bölgeyi iyi bilip tanıyan bir eğitim emekçisi ve sivil toplum başkanı olarak emekli olduktan sonra 2005 yılında bir şenlik başlatarak yeniden yaşatma yolunda yeniden yapılanması meclisten sayın vekilimiz Ensar Öğüt ve Saffet Kaya'nın da katkılarıyla muhtarımız Fehmi Bozkurt'la birlikte sorunlarımızı dile getirme, turizm anlamında ivme kazanması köyümüzü örnek köy alt yapı projesi parke döşemesi gibi çalışmalar sağladık. Tüm Ardahan büroksisine de emeği geçen siyasileri sonsuz teşekkürler.

**Ardahan Dernekler Federasyonu Eğitim Sekreteri

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan