Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 94
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Selam Sana
Yazar Fakir - Temmuz 30 2012 - 05:08:31
Selam Sana Rahmet Ayı Mübarek Ramazan!

Galip Akın Rahmet ikliminin kuşattığı bu mübarek ayı idrak etmeye, onun rahmetini bereketini ve mağfiretini yaşamaya başladığımız bu günlerde ruhlarımızı, bedenlerimizi de Ramazan ayının bu kutsal anlarından istifadesini sunmaya başladık.
Gelip geçici zevklerden, fani pırıltılardan, baki lezzetlere ulaştıran oruç bu ayda farz kılınmıştır.(Bakara,2/183)
Kalpleri yalnız Allah muhabbeti etrafında pervaneleştirmeye, gönüllerimize ebediyet saatlerinin heyecanlarını yaşatmaya vesile yegane ibadet oruçtur.
Her insan İslâm fıtratı üzere doğar. Bembeyaz süt gibidir fıtratımız. Leke yoktur. Kir değil, toz bile konmamıştır. Pırıl pırıl, cıvıl cıvıldır. Bu fıtrat insanı her zaman İslâm'ın baharına sevk etmek ister. O için için bu güzel duygularla coşarak büyür. Büyüdükçe kendini ve çevresini bir bahar gibi çiçeklerle benzemek ister. Çevresini, evini, işini, sokağını hep bu güzelliklerle donatmaya gayret eder. Çünkü onu yaratan, Allah(cc) bu fıtrat güzelliğini muhafaza edebilmesi için "Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun"(Tevbe9/119) buyurmuştur.
Ramazan ve oruç içimizdeki bu fıtrat güzelliklerini muhafaza için önümüze açılmış bir fırsat, bir ibadet günleridir. Bu günler, her Müslümanın gönlünde ayrı bir heyecan uyandırır. Bu mübarek ayda ameller çoğalır, hayırlar, bereketler artar.
Ramazan günlerinde her Müslümanın bir ramazan günlüğü vardır. Bu günlük sahur ile başlar bir sonraki sahura kadar devam eder. Sevgili Peygamberimiz hadisleriyle bu programı bildirmişler hayatında tatbikatıyla da bizlere yol göstermişlerdir.
"Sahur yemeği yiyin. Çünkü sahurda Feyiz ve bereket vardır. Bir yudum su içmek bile olsa sahuru terk etmeyin. (Buhari, Savm,20)
Günlük yaşantımızda ilk değişiklik, seher vaktinde kalkmak, bir iki lokma ile de olsa sahur bereketini, seher feyzini gönle doldurmakla başlıyor. Evimizde bir neşe, camimizde bir coşku, mahallemizde, köyümüzde, şehrimizde bir dirilik, çocuklar da ayrı bir sevinç daha seherlerde başlıyor..
Ramazan ayında imsakla ezanlar başlar. Müslümanlar bu mevsimde akın akın camilere koşar. Sabah namazına cemaate gitmek de kolaydır bu rahmet ayında. Bilenler bilir imsak vaktinde caminin yolunda esen o tatlı havayı, o tatlı rüzgarı.. Sabah mukabelesini dinleyerek Kur'an-ı Kerimin nurunu gönlümüze doldurmanın verdiği huzuru.. 30 ramazan sabah akşam cemaatle namaz kılmanın tadını, verdiği manevi zevki..
Bu Mübarek Rahmet ikliminde Müslümanlar komşularıyla, akrabalarıyla daha yakın ve gönülden gönüle bir sohbet halindedir. Rahmet herkesi kuşatmıştır bu iklimde.. Kardeşliklerimizde ayrı bir irtibat kurulmuştur bu ayda.. Oruçlu iken selam vermek, selam almak, devamlı selamlı olmak.. bizleri daha da kardeş yapar kardeşlerimize.. yakınlarımıza.. belki bu Ramazan bizim Selam alışkanlığını kazandığımız bir rahmet iklimi olacak. Kim bilir? Bu oruç ayında Müslüman, kurulan bir saat gibi, giyilen zırh gibi gönlü hep fıtrat güzellikleriyle doludur. Dil kalbin tercümanıdır. Oruçlu mü'min diline de sahip olur bu ayda. Ondan boş ve kötü bir söz çıkamaz, gayreti bunadır Müslümanın.. İşinde, evinde, çarşıda, pazarda, işçisine, ailesine, çocuklarına ve komşularına hiç bir kimseye eza vermemek için dilinin bekçisidir bu ayda Müslüman. Çünkü dil yılan gibidir. Sahip olunmazsa zehirler. İki tarafı keskin bıçak gibi olan bu uzvumuza da oruç tutturabilmek ne kadar güç bir iş...
İbni Abbas (ra) dilini tutar şöyle dermiş: "Ya hayır söyleyerek hayra nail ol, yahut şerri söylemekten hazer et, selamet bul!"
Sevgili Peygamberimiz(sav) de: "Kişinin kendini alakalandırmayan şeyleri terk etmesi, İslâmî güzelliğindendir." buyurarak, kendini ilgilendirmeyen şeyin lüzumsuzluğuna, boş şeyler olduğuna işaret edip bundan sakınmanın İslâmi güzellik olacağını bildirmiştir.
"Her kim yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına Allah için hiç bir ihtiyaç yoktur." (Buhâri, Kitâbu's-Savm, 1775)
Oruç insana bir frendir adeta. Giderken gelirken, otururken, konuşurken, dinlerken, çalışırken bir günaha girmemek, bir tehlikeye düşmemek için gayret gösteren mü'min titizliğini kazandırır insana.
Rabbimizden ramazan günlerimizi kurtuluşumuza vesile kılmasını niyaz ediyoruz. Rahmet ayı ramazan... Mağfiret ayı ramazan…Kur'an ayı ramazan... İçerisinde kadir gecesi bulunmayan bir aydan hayırlı olan ramazan... Hatimler, mukabeleler, salat ve sıyamla, tevhid, tekbirlerle geçen ramazan... Ramazanınız gerçek anlamda Ramazan, Oruçlarınız gerçek anlamda Oruç olsun..
Selam ve muhabbetle…
Galip AKIN Ardahan İl Müftüsü

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan