Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 78
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ZEKÂT-FİTRE-SADAKA
Yazar Fakir - Ağustos 05 2012 - 01:37:49
ZEKÂT-FİTRE-SADAKA

Fitre tutarı Muhterem Mü'minler!

Kâinatta bulunan her varlığı Yüce Allah kudretiyle yoktan var etmiştir. Bu alemdeki her şey O'nundur. Dilediğini aziz, dilediğini zelil kılar.(2) Dilediğine bol bol ihsanda bulunduğu gibi dilediğini lütuf ve ihsanından mahrum bırakır. Elbette O'nun bol bol vermesinde de kısmasında da hikmetler vardır. Bize düşen tedbir alıp, takdirine boyun eğmektir. İnsanlık var olduğu sürece istesek de istemesek de aramızda yoksul, güçsüz ve himayeye muhtaç kimseler olacaktır. Bugünün zengini yarının fakiri olabileceği gibi, bu gününün fakiri yarının zengini de olabilir. Toplumdaki bu farklılık ancak varlıklı kişiler ile yoksullar arasında kurulacak insani ve İslami bir bağ ile giderilecektir. Bundan dolayı Yüce Dinimiz İslam; toplumda bütünleşmeyi, zengin ve yoksul arasındaki uçurumu kapatacak tedbirleri almıştır.

Aziz Cemaat!

İhtiras ateşleri içinde servet toplama yarışına giren bir insan, böyle bir ruh hali içerisinde servetinde fakirin de hakkı bulunduğunu düşünmesine imkân yoktur.(3) Böyle bir ortamda ferdin ve cemiyetin imdadına yetişecek olan, İslam'ın getirdiği mali ibadetler olacaktır.
Hutbemizin konusu olan, Zekât, Fitre, Sadaka mali ibadetlerin bir kısmını teşkil etmektedir. Bu ibadetlerden zekât, İslam'ın beş temel esasından biridir ve dinen zengin sayılan kimselere farzdır. Kur'an-ı Kerim'de otuz yedi yerde namaz ile birlikte geçmesi, bu ibadetin önemini vurgulamak içindir.(4) Fitre ise malından bir miktarı fakirlere vermek suretiyle yapılan bir ibadet olup hükmü vaciptir. Ramazan ayında verilerek fakirlere bayram sevinci yaşatılmış olur.
Farz olan zekât ve vacip olan fitrenin dışında, gönüllü olarak yapılan yardımlara da sadaka denilmektedir. Sadaka, Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle "Suyun ateşi söndürmesi gibi günahları giderir"(5)

Kıymetli Kardeşlerim!

Mali ibadetlerini ifa edenler; Yüce Allah'ın sevgisini, mal ve servet sevgisinden daha üstün tuttuklarını ifade etmiş olurlar. Zekât, fitre, sadaka toplumun sosyal güvenlik şemsiyesidir, cimrilik hastalığını tedavi ederek insanın cömertlik duygularını geliştirir. Zengin-fakir arsında bir köprü oluşturarak toplumda huzur ve birliği sağlar.
Zekât-fitre ve sadakanın fakirleri incitmeyecek şekilde verilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde fakirin onurunu zedeleyecek şekilde yapılan yardımlarla sevap elde edilemez. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının peşinden (bunları) başa kakmayan ve gönül incitmeyenlerin, Rableri katında mükâfatları vardır. Onlar için korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah, her bakımdan sınırsız zengindir, Halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir)."(6)

Aziz Müslümanlar!

Yüce Allah'ın bizlere emanet olarak verdiği mal ve servetin sorumluluğunu bilelim. Rabbimizin rızasını gözeterek vereceğimiz zekâtın, fitrenin ve sadakanın sevaplarımızı çoğaltacağını, malımıza bereket ve yaşantımıza huzur getireceğini; bu ibadetlerin ihmalinde ise büyük bir vebalin olduğunu unutmayalım.
Hutbemi zekatla ilgili bazı ayetlerin meali ile bitirmek istiyorum. "… altın ve gümüşü biriktirip gizleyerek onları Allah yolunda harcamayanları elem dolu bir azapla müjdele. O gün bunlar cehennem ateşinde kızdırılacak da oların alınları, böğürleri ve sırtları bunlarla dağlanacak ve "işte bu, kendiniz için biriktirip sakladığınız şeylerdir. Haydi, tadın bakalım biriktirip sakladıklarınızı" denilecek. (7) "Herhangi birinize ölüm gelip de, "Ey Rabbim! Beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam!" demeden önce, size rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayın."(8)


HAZIRLAYAN: İsmail HATİPOĞLU
UNVANI : İlçe Müftüsü/HANAK
1-Bakara, 254.
2-Al-i İmran, 26.
3-Zariyat, 19.
4-Tevbe, 103.
5-Tirmizi, İman, 8.
6-Bakara, 262-263.
7-Tevbe, 34-35.
8-Münafikun, 10.
ARDAHAN İL MÜFTÜLÜĞÜ HUTBE KOMİSYONU TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMİŞTİR…

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan