Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 52
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
HOÇVAN ŞENLİĞİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
Yazar Fakir - Ağustos 05 2012 - 01:59:08
HOÇVAN ŞENLİĞİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

Hoç Fed Çok istememize rağmen bu yılda hesaplar tutmadı ve sonuç olarak Hoçvana gidemedik... Ömrümüz yeterse bir dahakini bin umutla bekleyeceğimizin bilinmesini isteriz.

Bazı arkadaşların bire bir gözlemlerine dayalı yazılan çizilenlerin her birini en az iki kere okuduk… Ardahan basınında çıkan Hoç-Fed 2012 etkinlikleri ile ilgili tüm yazıları takip ettik. Çok az farklılık olsa da genel olarak gözlemler bir birinin aynı diyebiliriz.

Değirmene gidip üstü başı un olsa dahi inanmak istemediklerimizin aktarımları dahi ilk kez diğerlerinin yazdıklarıyla karşılaştırdığında etkinlikte yaşananların yalan olmadığı ortaya çıkıyor!

Başını, 'Hoç-Fed'den ayrı çeken malum iki köyün kısır dağına en az 500 kişi toplanıp gönüllerince ne yaptıklarını bilemiyoruz ancak, varsa gerçek payı bilen arkadaşların bunu da mutlaka aktaracağına inanıyorum!

Uzatmayalım, gelelim anlatılanlardan aklımızda kalanların ne kadar doğru olup olmadığının değerlendirmesine

BDP'nin (2012) Xoç-Fed gelişme sürecini doğru değerlendirerek Xoç-Fed Yöneticilerine kahvaltı vermek suretiyle görüşlerini iletip misafirlerini onore etmekle nasıl bir avsahibi olduklarını dile getirdiği varsayılsada Oradaki halkın misafirperverliğinin sadece BDP' ye özgü bir davranış olmadığı, bu geleneğin köklü bir geçmişi olduğu unutulmuş gibi geldi bana!

'BDP'li vekillerin korumasız, sıradan Xoçvanlılar gibi düşünen' Vurgusunda verilmek istenen mesajı gayet iyi anmalıyız… Bilim ve teknolojinin sınır tanımaz biçimde ilerleme kaydettiği bir zamanda bunun şirin bir davranış olarak gösterilmesi iyi anlamak gererkir!

Ömrümüz yeter mi, görür müyüz, görmez miyiz orası meçhul ancak, dileğimiz 26 etnik unsurun mevcut olduğu bu ülkede tek başlarına iktidar olmaları nasip olduklarında da böyle(Korumasız) dolaşmalarını isterdim doğrusu…

Biraz önce yukarıda BDP' ye mal edilen Hoçvan halkının misafirperverliğinden bahsettik…

Varsayın ki sizler bir milletvekilisiniz ve hoşnut olmasanız da davete icabet ederek düzenlenen etkinliğe geldiniz…

Yıllardır bu bölgeye azda olsa hizmetleriniz söz konusu ve bu hizmetlerin göz ardı edilircesine bir tepkiyle karşı karşıya kaldınız.

Nerede kaldı o aslen hoçvan halkının samimiyetinin dışavurumu olan ancak, BDP' ye mal edilen misafirperverlik?

Yeri geldiğinde 35 yıldır dökülen kanın durması adına bu ülkede demokratik cumhuriyetin tesisi ve barışın sağlanmasının vurgusu yapılmakta… Uzaktan davulun sesi hoş gelir… Barışın ne denli zor olduğunu 1982 yılında Urfa-Ceylanpınar da canımdan bir parça yitirmiş olan bir ben bilirim birde yaradan!

Barışın sağlanması adına bugünlerde herkes canhıraş bir uğraşın içinde… Merak ediyorum doğrusu barışın konuşulduğu bugünlerde misafirperverlik önce ağırlanıp sonra tartaklanmaya maruz kalmak mıdır?

Nerde insan hakları, nerde demokrasi… Her tepki kısasa kısas ölçülere uygun olacak diye bir kaidemi var?

Kürt asıllı Ak Parti Milletvekili Orhan ATALAY'ın Kürtleri soykırıma iten bir partiye üye oluşu hoş karşılanacak bir davranış olmayabilir ancak olaya bireysel özgürlükler çerçevesinde bakıldığında hangi partiye üye olup olmaması gerektiği kişinin kendisini bağlar.

Gerek sayın Atalay ve Gerekse Sayın Öğüt'ün davete icabet etmesi ve tepkiyle karşılık bulması günay restaurantın Rövanşı olarak yorumlanması hoş bir davranış olmasa gerek!

Sayın Atalay iktidar partisinin inkâr politikalarına rağmen orada bulunuyorsa demokratik teamüller hiçe sayılmak suretiyle kendisine karşı takınılan tavır bu olmamalı diye düşünüyorum…

Bunu bir tek ben söylemiyorum. Kendileriyle tamamen zıt düşünceye sahip olduğum basından bazı arkadaşlarda benimle aynı düşünceyi paylaştıklarına şahit oldum. Yıllardır gerek meclis içinde ve gerek meclis dışında yakından şahit olduğum kadarıyla yöre halkının çektiklerine elinden geldiğince tercüman olmaya çalışmış CHP milletvekili Sayın Ensar Öğüte karşı yapılan hareket tasvip edilemez bir davranıştır. 'Bu ülkede barışın nasıl sağlanacağı' noktasında sanırım bir kez daha düşünmemiz gerekir… Temennimiz bu tür girişimlere pirim verilmemesiydi ancak olan olmuş, yaşanan yaşanmıştır ne yazık ki!

Yerel sanatçılar konusunda yapılan açıklamalar daha da ilginç… Yapılan bir takım değerlendirmelerde 'yöresel sanatçılarımızın maddi olarak doyurulması' vurgusu yapılmakta! Profesyonellik maddiyatla kıyaslanmış… Sanırım Hoçvanlı sanatçılarla bir şarkı için milyarlar isteyen salon bibloları birbirine karıştırılmış!..

Festival boyunca Adını anmak istemediğim bir haber ajansına işaretle ona karşı duyarsızlığa vurgu yapılmış... sanırım himaye edilmesi gereğine işaret edilmekte... Eleştiriye kulak vermeye eyvallah ancak, eğer bir kurum dışarıdan gelen telkinlerle var olan kurumsal politikalarını birilerinin lehine değiştirme gibi bir eğilimi varsa ben o kurumdan şüphe duyarım!

Neden bu konuya değindik?

Çok istememize rağmen gitmek nasip olmadı, nedenini açıklamak zorunda da değiliz… Uzaktan kumanda ile kimler yazı yazar bilinmez ancak, Görünen köy Kılavuz istemiyor ve Hoç-Fed etkinliği ile ilgili tüm Ardahan basınında yazılıp çizilenler ortadadır. Değerlendirmelerimizde biz bunları dile getirmeye çalıştık… Yukarıdan beri gerekli açıklamalarımız sol geleneğin bize verdikleri ile dürüstlük ilkelerine sadık kalarak anlatmaya çalıştık. Kim kendi payına ne anlamak istiyorsa da umurumuzda değil… Bu haber yorum gelişmeye müsait bazı yanlış anlamaları önlemek adına yeniden güncellenmiştir.

İlyas Yıldız

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan