Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sunay Karataş’dan Yorumlar
Yazar Fakir - Ağustos 21 2012 - 08:57:08
Sunay Karataş’dan Yorumlar

Sunay Karataş **MUTLULUĞA GİDEN YOLDA TÜRKİYE

Türkiye, farklı kültürleri, dilleri, inançları barındırması ve Asya'dan Avrupa'ya uzanan bir köprü olması dolayısıyla dünya barışına çok önemli katkılar sunabilecek konumdayken kalkınmamış, kendi gelişimini tamamlamamış bir ülke dünyada barışa, bilime ve sanata katkı sunamaz.
Gelişmemizin önündeki temel engel ekonomik sorunlarımızdır. Kıtlık, savaşlar, doğal afetler sürüp giderken yeryüzünde geleceğine yatırım yapmayan, günü kotarmaya çalışan bir ekonomi politikasıyla işsizliği yok edip ekonomik hedeflerimize ulaşmamız bir hayli güç.
Büyük sömürü odakları bize globalleşme adı altında sömürünün yeni bir versiyonunu sunmaya çalışıyorlar. Bu bütün dünya pazarlarına açılmanın karlı bir yolu aslında! Dünyanın her yerinde prototipi aynı olan kıyafetleri satan dükkânlar, kendine özgü damak tatlarını kaybetmiş mutfaklar, benzer sistemlerin doğru diye pazarladığı sabit fikirler, ben'i öldürüp bizi yaratmaya çalışan; bunu yaparken ben olmadan biz olunamayacağını unutan yönetimler. Tüm bu çarpıklıklar içerisinde Türkiye'nin küresel dünyada yer almasını ve sömürünün bir parçası olmasını istemiyorum.
Ben bu güne dek tek bir renge, o rengin de tek bir tonuna boyanmış bir tablo görmedim. Biz farklılıklarımızla vardık. Farklılıklarımızla bu günlere geldik. Farklılıklarımız kültürel zenginliğimizdir.
Dünya'da siyasi ve ekonomik dengeler hızla değişirken on beş, yirmi yıl sonrasını hayal etmek zor olsa da hayaller bugünden ve gerçeklerden kopuk olsa da her şey hayal etmekle başlar.
Mutluluğa giden yolda; çağdaş uygarlıklar içerisinde yerini almış, temel insan haklarına saygılı, demokrasiyi özümsemiş, şeffaf bir meclise kavuşmuş, hukuk devleti olabilmiş, kalkınmada ve aydınlanmada eğitimin önemine inanmış; en büyük yatırımını çocuklarına, onların eğitimine yapan bir Türkiye görmeyi hayal ediyorum. Çünkü bütün siyasal sistemlerin çöküşte olduğu bu zamanda yurdumuzun demeyeceğim; dünyanın umudu onlar.

**MUTLULUK MAVİ ÇOCUK

Hepimiz günlük rutinlerimiz içersinde koşturup duruyoruz. Aş peşinde, iş peşinde hep bir yarış, bir telaş… Bitmek bilmeyen bir kazanma ve tüketme hırsı… Gözlerimiz kör, kulaklarımız sağır… Hayatta bunların dışında, bunların ötesinde bir şeyler olduğunu unutarak, unutturarak yaşamaya devam ediyoruz. Çevremize baktığımızda ise kendiyle barışık olmayan, çatışan yanlarını bir türlü barıştıramayan bir yığın insan…
Her şeyin bir amacı vardır. Yaşamın amacı da ne kariyer sahibi olmak ne de zengin olmaktır. Yaşamın amacı mutlu olmaktır. Öyleyse bu telaş niye?
Usta şair H. Hüseyin diyor ki: ''Mutluluk, mavi çocuk/ Oynardı bahçemizde.'' Mutluluk niye bu kadar uzak bize?
Son yıllarda dilde, kültürde, insani değerlerde ciddi bir yozlaşmayla karşı karşıyayız. Eskiden aşklar, özlemler daha uzun sürermiş mesela. Şimdi yaslar bile kısaldı. Sevgiler niye azaldı? Neden artık daha yalnızız? Neden artık daha bencil? Üstelik yalnızlığımız gün geçtikçe artıyor gibime geliyor. Onca zaman, onca mekan, onca yol geçedursun ömrümüzden bütün yollar bizi kendimize getiriyor. Yıllar sonra, yollar sonra aslında hiçbir yere gitmediğimizi, kendi sokağımızda yalnızlığımızı kalabalıklaştırıp durduğumuzu fark ediyoruz.
Doğanın bir parçasıyız. Doğadan koptukça, taşlaştıkça, betonlaştıkça, makineleştikçe özünü yitirdi insan.
Global bir rüzgara kapılmış gidiyoruz.
İnsanın üretmenin tadına varmasına fırsat vermeyen, farklılıkları zenginlik olarak göremeyen, tek tip insan yaratmaya çalışan bir sistemin mutlu çocuklar doğurması beklenemez.
Uzmanlar başarı ve mutlulukta duygusal zekânın önemine dikkat çekmekteler. Oysa eğitim sistemimiz zihinsel zeka üzerine yapılandırılmak isteniyor. Bence eğitim sistemimizin en büyük eksiklerinden biri de bu. Eğer geleceğimizin güvencesi olan gençlerimize sevgi, saygı, anlayış, hoşgörü, sadakat, vefa gibi temel insani değerleri kazandıramıyorsak; insanı, doğayı sevmeyi, farklılıklara saygı duymamız gerektiğini anlatamıyorsak, öğrendiklerini yaşamlarına uygulatmayı başaramıyorsak eğitim sistemimizin başarıya ulaşması mümkün değil.
Eğitim sitemimiz içerisinde duygusal zekânın değerinin anlaşıldığı, mutlu çocuklar, mutlu insanlar ülkesinde yaşamayı ümit ediyorum.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan