Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sivri Sinek İle Uğraşma, BATAKLIĞI KURUT!
Yazar Fakir - Eylül 08 2012 - 19:28:43
Sivri Sinek İle Uğraşma, BATAKLIĞI KURUT!/Ozan Umut Suci.

Umut Suci Bir ailenin geleceği, o ailenin yetiştirdiği çocuğa bağlıdır.
Bir ülkenin geleceği ise, o ülkenin yetiştirdiği vasıflı ve genç nüfusa bağlıdır.
Maalesef geçmişten bu yana gerek hükümetlerin gerek ise devletin yanlış politikaları yüzünden bu işe çözüm bulunamamıştır.
Maalesef bunu üzülerek söylüyorum, öyle bir duruma gelmişiz ki, ne tam olarak ailelerin çocuklarından bilgisi var, ne de yönetenlerimizin insanlarımızın hakkında yeterince bilgisi var.
Oysa anne ve babalar çocuklarını takip edip ve gözden geçirmelidir.
Bizi yönetenler de halkının beklentisini, duruşunu ve objesini müşahede etmeli ve politikalarını ona göre yönlendirmelidirler.

Bizi idare edenlerin, vatandaşları yeterince tanımaması ülkemizde çok büyük bir vahamet yaratarak aileler arası ilişkileri bozarak darma dağın bir aile objesi oluşturmaktadır.
40 senedir bitmeyen anarşi ve terör durumu yanlış politikalar yüzünden devam etmektedir.
Son dönemde ekonomik ve sosyal nedenler üzerinden boşanmalar artmış, çocuk yaştaki evlilerin, çocuklarına sahip çıkmayan ailelerin yuvası yıkıldıktan sonra geride kalan çocukların angarya koruma ya alınan çocuklar, aile şefkatinden yoksul, şiddet, nefret, zoraki zordan kurallar içerisinde zar zor hayatını idame ettirip kurumlardan kaçarak, kurtularak, köprü altlarında, parklarda mekruh yerlerde yaşamayı tercih edip, hiçbir terbiye ve eğitim almadan al orta yaşayarak uyuşturucu, içki, tiner, madde bağımlısı olarak adeta toplum içinde patlayan bir atom bombası gibi tehlike saçmakta olup teröre, anarşiye, ahlaksızlığa büyük bir malzeme olmuştur.
Bu insanlık dramı son zamanlarda hızla çoğalarak, hat sefaya tırmanmıştır.
Aile içinde intiharlar, aile içinde şiddet gibi her türlü olumsuz rezaleti beraberinde getirerek adeta kanayan toplumsal bir yara gibi kendini belirtmiştir.
Sadece İstanbul da binlerce, belki on binlerce çocuk anakent varoşlarında sığınmasız, sorumsuz, başıboş yaşayıp toplumun her kesimdeki insanlara gerek maddi gerek ise manevi yönden tehlike saçmaktadır, cinayetler işlenmektedir.
Kötü niyetli insanlara malzeme olmaktadır.
Bunun yanında ailesi dağılmış yetişkin ve yaşlıları hesaba katarsak ülkemizde başlı başına bir aile dramı yaşanmaktadır.
Bu birikim birkaç senenin ürünü olmayıp, yılların yanlış politikasından kaynaklanmıştır.
Ve şimdi ise kambur o kadar büyümüş ki sırtta taşınmayacak hale gelmiştir.
Peki, çözüm ne? Hemen cevap vereyim.
Ülkemizde temel aile yapısı ve çekirdek aile düzeni olmalıdır.
Bu temel aile bireylerinden, aile içinde aklı başında ve tutarlı bir aile ferdi sorumlu olmalıdır.
Bizzat kızlar ile anneler, erkekler ile babalar çok yakından ilgilenmelidirler.
Çocukluk evresinde 01 - 09 yaş arası çocuğa yansıyacak aile içinde şiddet, kavga, içki, kumar, hovardalık gibi herhangi bir olumsuz davranışa bulunulmaması gerekli olup, anne ve baba çocuğuna gerekli bir örnek teşkil etmelidir.
Ayrıca temelde anne babanın evlatlarına din ahlaklı terbiye hakkında eğitim vermeleri lazımdır. Aile ilişkisi komşu ilişkisi çevre ve örf adet gelenek göreneklerden faydalı olabilecek konularda çocuklar bilgilendirilmelidirler. Temel aileden sorumlu aile reisi her yıl temel aile durumunu rapor edip her ilçede olabilecek sosyal politikalar temel aile dairesi adında bir kuruma durumu bir dosya şeklinde sunmaları gereklidir. Söz konusu kurum elemanları sosyolog, psikolog, aile bilimcileri, felsefecilerden ve ilgi dalı ilgilililerden oluşturulup temel aile dökümasyonu gözden geçirilip gereken boşluklar doldurulmalıdır. Çocuklar 0-5 yaş arası mutlaka ailelerinin yanında kalmalıdırlar. Çocuklar 0-2 yaşına kadar annelerinin sütüyle beslenmesine lazım olup. Herhangi bi olumsuzluktan dolayı tıppi beslenme destekli yardımlarda bulunmalıdır. Her temel ailenin çok detaylı genel profil dokümanını çıkararak işlemler bu evrak üzerinde yürütülmelidir. Çocuklar 5 yaşını doldurduktan sonra kentsel ve kırsal bölgeler olmak şartıyla 2 yıl günde en az 4 saat kreşlerde uzmanlar tarafından ilk okula doğru eğitim verilmelidir. Bu 2 yıl aile ile okul arasındaki bir uzantı olup çocuğun hazırlanma konusunda bir metetot olmalıdır.0-7 yaş arasında çocukları olan ailelerin çalışan fertlerine özel izin tanzim edilmelidir ve mutlak ve mutlak aileler çocuklarına zaman ayırmalı akşam olunca anne baba ve çocukların bir arada kalması ihmal edilmemelidir. Arkadaşlık unsuru 2 senelik kreşlerde oluşturulup ilk okulda perçümlenmelidir.İlk okuldaki öğretmenler itinayla seçilmeli, teorik ve pratik çocuk eğitim testinden geçirilmeli sorumluluk derecesi belirlenmelidir.Sadece zamanı dolsun diye çocukları okutmak değildir.Öğretmenin talebesini annesi ve babası kadar yakın olmalıdır.Bu görsel olmayıp aklen ve kalben olmalıdır.Bu durumdan yoksul olan öğretmenler tespit edilip farklı meslek alanlarına kaydol olmalıdır.Yani öğretmen görevini zoraki değil severek yapmalıdır.9-13 yaş arası çocuklara bizzat annelerinin kızlarına yardımcı olmalıdır.Okullarda cinsellik ve din dersi ağırlıklı olarak verilmelidir.Çünkü 13-15 yaş arası gerek kızlar gerek erkekler olsun ruhsal fiziksel olarak çok tehlikeli bir durumdan geçtiklerinden bazen irade dışı davranışlar kişilerin hayatını zindan edebilir.13 yaşında kişisel yetenekler öne çıktığında çocuk analiz edilip eğitimin becerisi olduğu kaynağa doğru yönlendirilmelidir.Çocuğun orta eğitiminde hangi yeteneğinin hangi meslek dalında olduğu tespit edilip o meslek üzerinde eğitim almalıdır.Her ilde üniversiteler her ilçede fakülteler olmalıdır.Çocuklar eğitimlerini kendi bölgesinde tamamlanması sosyal aile politikası için daha faydalıdır.Devamını da çok yazacığım. Bizzat çözümleri yazacağım.Bu benim kişisel görüşüm olup kimseyi bağlamaz.
Araştırmacı, Gazeteci, Yazar

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan