Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 62
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
TÜRKİYE'DE KÖY ENSTİTÜLERİ
Yazar Fakir - Eylül 22 2012 - 07:16:05
TÜRKİYE'DE KÖY ENSTİTÜLERİ/Kazım Arıcı

Kazım Arıcı Osmanlının yıkılış dönemlerinde Anadolu coğrafyası egemen ve sömürücü güçler tarafından işgal edildiğini artık bilmeyen kalmamıştır. Anadolu halkı yoksul, cahil ve perişan bir durumda idi. Ordularımız dağıtılmış elde avuçta hiçbir şey kalmamıştı. İşte bu aşamada birçok yurtsever ve kahramanlıkları ile bilinen insanlarımız bir araya gelerek bir çıkış yolu aranıyordu. Osmanlı ordusunun içinde yetişmiş bütün bu olup bitenlere seyirci kalınamayacağı düşüncesi ile gizlide olsa Anadolu ya geçip Anadolu da ki unsurları bir araya getirerek bir kurtuluş savaşı açmak için büyük Atatürk 19 mayıs 1919 da Samsuna ayak bastı. Bütün bu olup bitenleri satırlara sığdıramayacağım için işin özünü ortaya koymak durumundayım. Diğer yurt sever paşalarımızla Kazım Karabekir gibi bir araya gelip bütün bu yoksulluk ve çaresizliğe rağmen kurtuluş savaşımız başlamış oldu. Küçük azim ve gayret sayesinde dünya devletleriyle çarpışmış ve Anadolu muzu yabancı unsurlardan yüz binlerce evladımızı kaybederek kurtuluş savaşımız kazanılmıştır. Bu büyük başarı küre-i arzımı da görülmemiş olaydır. Bu uğurda kanını dökenlere başta Mustafa Kemal olmak üzere bütün kurtuluş ekibimize Allah'tan rahmet diliyorum.
Ancak Atatürk ün dediği gibi savaşlar kazanılır, savaşların en büyüğü cehaletle savaştır. Bu zor savaşı kazanmak için çareler aranıyordu. Emir verdi büyük adam çare bulun dedi bu arada büyük eğitimci İsmail Hakkı Tonguç uzun araştırmalardan sonra bir çare ortaya attı. Nüfusumuzun büyük çoğunluğu o zamanlarda köylerde yaşamakta idi. Toprağa yerleşmiş cemiyetin kökleri olan bu insanlar cahil yoksul ve çaresiz bırakılmışlardı. İşte bu insanlara aydınlanmayı götürebilmek için Köy Enstitüleri diye yurdun 22 bölgesinde bu aydınlanma okulları kuruldu. Buralara alınacak öğrenciler köyden olacaktı. Bunlar okuyacak öğretmen olacak kendi babasına kardeşine köylüsüne eğitim götüreceklerdi. Nitekim köy enstitülerinin 10 yıllık kısa ömründe büyük başarılara imza attılar. Bölgemizde de Cilavuz köy enstitüsü Ağrı,Kars,Artvin,Erzurum İllerine hitap etmekte idi. Ben içinden geldiğim için buradan toplanan öğrencilerle büyük dayanışma , sevgi ve saygı ile birbirimize kenetlenmiş idik.
İlk mezun olarak 1944 yılının 11. Ayında cilavuz ilk mezunlarını veriyordu. Mezun olurken okul müdürümüz Halit Ağanoğlu bir salonda bizlere şöyle sesleniyordu. O Halit Ağanoğlu ki kendisini saygıyle anıyorum. Büyük bir eğitimci, konuşmacı ve vatanseverdi. Diyordu ki; evlatlarım ilk mezunum sizlersiniz canımdan can koparıyorsunuz. Sizleri ben köylere savaş eğitimcisi olarak gönderiyorum. Gittiğiniz köylerde büyük yokluklarla problemlerle karşılaşacaksınız. Güvencim odur ki size verdiğim eğitim ışığında aklınızı ve sabrınızı kullanarak her işin üstesinden geleceğinize kesin gözüyle bakıyorum. Yolunuz açık gönlünüz aydınlık olsun evlatlarım. Bu sahne karşısında ağlamamak için kendini zor tutan insanları gözümle görüyordum.
Ardahan a ilk mezun olarak Ali Sakarya, Mahmut Öztürk, Osman Şanal, Kurban Güngör, Mehmet Çakıcı, Niyazi Çankaya, Rahim Eren, Kazım Arıcı, ve Asker Kirman Ardahan köylerine dağılmıştık. Her geçen yıl sayılarımız artıyor. Büyük bir birlik olarak eğitime devam ediyorduk. Diğer köy enstitülerinde bilim ve sanatta ödül alan arkadaşlarımız çoktur. Cilavuz köy enstitüsünde ise Dursun Akçam ve Ümit Kaftancıoğlu yapıtları ile üne kavuşmuşlardır.
Dursun Akçam'ın onlarca yapıtlarını okuyacak olursak köyümüz ve köylümüzün ananelerini acılarını sevinçlerini birebir bulabilirsiniz. Dursun Akçam'ı kaybettik. 12 eylül mezaliminde çok işkenceler çekip yurt dışında yaşamaya mahkum etmişlerdi.
Ümit Kaftancıoğlu'nu da zalimler katlettiler. Bu iki Yurtseverimizi saygı ile anıyorum. Ve şöyle bağlamak istiyorum. Köy enstitülerinin kapatılışının 62. Yılındayız. Zamanın siyasilerinin zalimce ve gaddarca yaptıkları bu katliamı köy enstitüsü mezunları olarak unutamıyoruz. Bunun içindir ki onların çocukları ve torunları köy enstitülerinin ideallerini yaşatmak için Türkiye de 20 İlde yeni kuşak köy enstitüleri derneğini kurmuşlardır. Yayın organlarından imece de çok değerli akademisyenlerin yazıları çıkmaktadır.
Netice olarak şunu diyorum ki; köy enstitüsü mezunları ve onların çocukları bu eğitim kurumlarına ilgi duyan insanların sayesinde Türkiye de çok önemli Atatürk ilke İnkılaplarına dayalı aydın bir kesim yaratmışlardır. Onların hayatta kalanlarına saygı duymakla birlikte hayatta olmayanların ruhları şad olsun diyorum.

KAZIM ARICI
CİLAVUZ KÖY ENSTİTÜSÜ MEZUNU THK ARDAHAN ŞUBE BAŞKANI

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan