Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 56
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Arı ve Bal
Yazar Fakir - Ekim 02 2012 - 01:51:08
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
ARI VE BAL

Ardahan bal  Posof "Seyran" Aşıklar Şenliğini, Damal Atatürk'ün izinde ve Gölgesinde Müzik Festivali, Çıldır Göl, Göle Kaşar, Ardahan Bal, Hoçuvan, Körülü ve Çardaklı yayla şenlikleri üzerinde bu güne kadar çok şey yazıldı ve çok şey konuşuldu.

Haklı-haksız, doğru-yanlış; bütün iddialar sahiplerine kalsın.

Arılar balı nasıl yapar? Ben bu evrimi okuyucularımla paylaşmak istedim.

Evet; Arı ve Bal!... Ya da arı balı nasıl üretiyor?
İnsanlar bazı böceklerin ürettikleri ürünlerden ekonomik faydalar sağlamaktadırlar. Bu böceklerin başında ipek böceği ile arılar gelmektedir.
Arılar üç kategoride sınıflandırılır:
- Kıraliçe arı (Ana arı)
- İşçi arılar,
- Erkek arı,
Arı ailesi koloni olarak bir ana arı, "Kralice" bir kaç yüz erkek arı ve binlerce işçi arı'dan oluşur. Görünüş olarak birbirinden farklı olan bu üç Arıdan Kraliçe arı ve işçi arılar dişidirler. Dış görünüşteki benzerliklerine rağmen kovana giren yabancı arı, kovandaki arılar tarafından tanınır ve kovandan kovulur ya da öldürülür. Çünkü her kovanda Kraliçenin salgıladığı bir kimyasal madde vardır. Kolonideki bütün arılar bu maddeyi Kraliçeden alır ve kraliçe ile aynı kokuya sahip olurlar. Bu madde sayesinde aynı kolonideki bütün arılar birbirlerini kolaylıkla tanırlar.
Boyu1.2 cm uzunluğunda olup, baş ve gövde bölümü az çok kıllı olan ve genellikle sarı ton renk taşıyan arının rengi soydan soya değişir. İki büyük bileşik göz ve üç basit göz, arının başının tepesinde yer alır. Arının keskin görme duygusuna, koku alıcı iki duyarlı anten yardımcı olur. Bu arılar toplu yaşayan canlılardır. Kovandaki yaşamlarını devam ettirmek için hep birlikte çalışırlar.
İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenirler ve büyüdükleri hücreden çıktıkları andan itibaren gelişmeleri ile orantılı olarak kovan içindeki görevleri de değişir ve her türlü işle ilgilenirler.
Kraliçe ve işçi arıların iğnesi olduğu halde erkek arının iğnesi yoktur. Erkek arıların spermlerini vücudundaki sperm kesesinde depolayan Kraliçe arının petek gözlerinden yumurtalarını bırakırken bu spermlerle döllenen yumurtaların gelişmesiyle dışı arılar, az sayıda da olsa döllenmeden düşen yumurtalardan da erkek arılar oluşur. Kraliçe arı larva halinden itibaren "Bitkilerin çiçekleri ya da çiçek dışındaki kısımları üzerinde yer alan ve şeker içeren eriyik bezinden" beslenerek ana arı olurlar.
Kraliçe Arı, petek gözlerine bırakılmış bulunan dölü, bir yumurtanın larva döneminde, işçi arı olacak larvaya göre daha sık ve daha zengin gıda ile "Arı sütü" özel beslenmesi sonucunda yumurtadan yetişkine toplam 16 günde ulaşır. Daha sonra yetişkin arılar içlerinden yalnızca bir tanesi kovanda kalıncaya değin kıyasıya savaşırlar, Bu yeni ana arı kovanın eski ana arısına saldırır. O da yeni bir koloni kurmak üzere bir sürü ile birlikte kovanı terk eder. Buna arıcılıkta "oğul verme" denir. Bu şekilde arı kovanı ikiye bölünmüş olur. Arı kovanının her birinde bir tek Ana Kraliçe bulunur. Ve bu kraliçe diğerlerinden daha büyüktür. Temel görevi ise yumurtlamaktır. Üreme sadece Kraliçe vasıtasıyla olur. Onun dışında diğer arılar erkeklerle çiftleşmezler. Kraliçe yumurtlamaktan başka, koloninin bütünlüğünü ve kovandaki sistemin işleyişini sağlayan önemli maddeler sağlar. Kaliteli ve genç bir Kraliçe, kovan içi, kovan dışı, şartlar elverişli ise günde 2000 dolayında yumurtlayabilir. Ayrıca Arıların başıdır. Çiftleşmede önemli rol oynar.
Arılar için kovan temizliği önemlidir. Kovana dışarıdan giren böcekleri öldürürler. Bu yüzden mumyalama işlemi yaparlar. Arılar için mumyalama işi ideal bir maddedir.

Arılar 3 günden sonraki bir hafta boyunca adeta dadılık yaparlar. Vücutlarındaki bazı salgı bezlerinin harekete geçmesi üzerine, larvalarının bakımıyla 3 ila 10 gün ilgilenirler. Larvaların kimini arı sütüyle, kimini de bal ve çiçek tozu karışımıyla beslerler. İşçi arılar kovan içerisinden en fazla 5 km gidebilirler. 10 günden itibaren işçi arıların karnındaki balmumu bezleri gelişmeye başlar ve balmumu yapacak hale gelirler. İşçi arılar artık balmumuyla petek inşa eden inşaat işçileridirler. On gün boyunca petek üretimine devam ederler. Ama doğumlarının 20. gününde yine görev değiştirirler. Bu kez de kovan girişinde gardiyanlık yaparlar. Arıların vücudunda yine bir değişme olur ve yine bezleri zehir üretmeye başlar ve gardiyan olan arılar kovan kapısında nöbet tutarak davetsiz misafirlerin içeri girmesini engellerler.

Arılar toplam altı haftalık hayatlarının kalan bölümünde çiçekleri araştıran birer balözü toplayıcılarından olurlar. İşçi arıların tamamı dişidir. Ancak erkek arılarla çiftleşmezler. Erkek arılar dişilerden iridirler ama iğneleri ve kendilerine besin toplayacak organları yoktur. Tek fonksiyonları Kraliçeyi ödüllendirmektir.

Arılar bal yapmayı evrim safhalarında, bitkilerden topladıkları nektar ve salgılardan öğrenmişlerdir. "İçenleri ölümsüzlüğe götüren içecek, bal özü, meyve özü, botanik".

Bal nektar olarak bilinen ve kolay bozulan ince tatlı bir sıvıdır. Arıların vücutlarından saldıkları bir takım emzimlerle işlenmesi sonucu, dayanaklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesine dönüştürülmesi ile elde edilir. İşçi arı kovana getirdiği balı ilk boş bulduğu peteğe bırakır ve tekrar nektar toplamak için kovan dışına çıkar.

Finalde petek gözüne konulan bal, kovan içi hizmet yapan arılar tarafından alınıp ballıklardaki peteklere taşınır. Bu yarı olgunlaşmış bal, arılar tarafından suyu uçurulup olgunlaştırılır ve bal konulan petek gözleri, balın suyunun uçurulup olgunlaşmasından sonra, balmumu salgılayan arılar tarafından kapatılır ve hazır hale getirilir.

Anlatılmaya değer mi? Yorum okuyucunun.
Hanifi Öztürk

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan