Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 49
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
EĞİTİM PANELİ
Yazar Fakir - Ekim 11 2012 - 02:46:43
EĞİTİM PANELİNDE DEVRİMCİ AKP STATÜKOCU DERNEKLERİMİZİ YERLE BİR ETTİ…/Yusuf Şit

Yusuf Şit Ardahan Kültürevi tarafından düzenlenen eğitim panelinde bölge derneklerinin soruna ve bölge sorunlarına siyaset kadar vakıf olmadıklarını, bu anlamda siyasetin çok çok gerisinde olduklarını gördük. Panelde şok üstüne şok yaşadık… Atalay'ın şahsında karşımızda bir milletvekili değil, halkı örgütleyen, halkın sorunlarına sahip çıkan bir devrimci gördük…
Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, KİSİAD Başkanı Süreyya Cinik ve Esenyurt Bld. Bşknı Kadıoğlu'nu dinlerken STK'larımızın bölgeye, bölgemizin ve ülkemizin sorunlarına bir siyasetçi kadar vakıf olmadıklarına şahit olduk. Atalay halkı temsil eden bir vekil olarak konuşurken STK'larımızın sorunları tespitte ne kadar geri olduklarını ele aldıkları sorunun asıl kaynağını dahi bilmediklerini, siyasetin çok çok gerisinde oldukları gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı.
Atalay, sistem tıkanmıştır. Kral çıplak değil çırılçıplaktır. Şu anda pansumanlarla idare ediyoruz derken, sistemi çözemeyen derneklerimizinde patır patır dökülüşünü ve çıplaklıklarını gördük.
İktidar partisi (AK PARTİ) temsilcilerinin sorunları tesbit ve çözüm programlarının STK'ların çok çok önünde olduğunu gördük. Tek kelime ile Prof. Orhan Atalay yaptığı tesbitlerle hepimizi şoke ettiği gibi, devrimci bir iktidarla karşılaştık… Ve Atalay'ın konuşması sık sık alkışlarla kesildi…

**KAİSİAD BŞK. Süreyya Cinik, STK değil, STK'cılık oynuyoruz…

Cinik, STK'larımızın izledikleri yol ve yöntemle sorunları bırakın çözmeyi kendileri soruna dönüşmektedirler. Özelde Ardahan'ı genelde ülkemizi ilgilendiren bir sorunda bölge STK'ları önce kendi aralarında sorunu tartışıp sorunu tüm detayları ile kamuoyuna taşımalıydılar. Kendi aralarında görev bölümü ve dağılımı yapmalıydılar. Ben yaptım, ben ettim mantığı ile hareket ediliyor. Ben yaptım-ettim mantığı ile toplumsal değil kişisel çıkışlar yapılmaktadır dedi. Bu da her alanda bölgemize zarar veriyor. Eğitim gibi bir konunun en az iki gün süren bir sempozyum şeklinde yapılması ve STK'lar tarafından detaylı bir şekilde tartışılması ardından kamuoyuna taşınması gerekiyordu.
Cinik bu temel gerçeklere değindikten sonra yaptığı konuşmada, Ardahan Kültür Evi'nin Ardahan'ı çok güzel temsil ettiğini söyledi. Bölge derneklerinin ve Ardahan Kültür Evininde her zaman sıklıkla yaptığı yukarda belirttiğimiz önemli eksikliklere de vurgu yaptı. Derneklerin böyle yaparak bölgeye ve bölge sorunlarına bir çözüm üretemediklerini belirtti.
Ardahan'ı ilgilendiren genel bir sorunda bir derneğin kalkıp ben yaptım, ettim mantığı ile kendini tüm STK'ların yerine koymasını ve bölge STK'larını boşa çıkarmasını anlayamıyoruz. Bir Organizasyonu bu şekil yapmak, gel, görün, git mantığı ile sorunlara yaklaşmak, bu yaklaşımlarla sorunlar çözülmez.
Ardahan'a hizmet etmek isteniyorsa öncelikle derneklerin bir araya gelip konuyu birlikte müzakere etmeleri, tartışmaları, görev dağılımı yapmaları, kimin ne konuşacağı önceden belirlenmeli, birlikte hareket etmeleri şarttır.
Bütün bu aksaklıklara rağmen bölgemizin büyük tüm STK'ları Ardahan'ı ilgilendiren önemli bir sorunda Ardahan Kültürevi'ne desteklerini sundular. Yalnız bırakmadılar. Ve yukarda KAİSİAD Başkanı Cinik'in ifade ettiği şekilde Kültür evini uyardılar…
Ardahan Dernekler Federasyonu gibi tüm yönetimi ile bu toplantıya destek veren Hoç-Fed toplantıya desteğini sundu ama toplantının bu şekil yapılmasını sessizce protesto etti. Toplantı bitmeden alandan ayrıldı. Geçmişte Kura Nehri örneğinde olduğu gibi ben yaptım ettim, öbür derneklerde gel-görün -git mantığının, toplumsal sorunlara olaylara çok sakat bir bakış açısı getirdiğini, bölge derneklerinin bu hastalıklarını yenmesi lazım dediler.
ARDAHAN İL DERNEKLERİ DÖKÜLÜYOR…
Toplantıda dikkatimizi çeken bir diğer konu ise Ardahan il derneklerinin çökmüş halleri:
Kartal Ardahan Derneği, bu derneğimiz son bir iki yıldır tamamen Ardahan ve Ardahan STK'larından kopmuş. Ortada yok…
Beykoz Ardahan Derneği, Sarıyer Ardahanlılar Derneği, Sultangazi Ardahanlılar Derneği birer karabatak gibi bir görünüp bir kayboluyorlar. Ardahan'ın 6 tane il derneği var. Birbirlerini doğru dürüst tanımıyorlar. Birbirlerinin etkinliklerinden haberleri yok. Ve biri etkinlik yaptığında ya öbürünün haberi yok; yada canı isterse katılıyor. Yada katılım gösteremiyorlar. Bir başka deyişle Ardahan'ı ilgilendiren hayati bir konuda panel yapılıyor. Ve bu panele bölge STK'larının SMS'lerle katılmaları sağlanmaya çalışılıyor. Dernekler ve bölge STK'ları önce nasıl güç birliği yapacakları, sorunlara birlikte nasıl sahip çıkacaklarının bilmiyorlar. Bir başka deyişle Ardahan Dernekler Federasyonunu yürütmesi gereken dernekler kendilerini bile yürütemiyorlar…
Bütün bu olumsuzluklara rağmen, Ardahan Kültürevi her zaman ciddi bir STK olarak önemli etkinliklere imza atabilmekte, Ardahan'ı temsil edebilmekte. Fakat bu derneğin ben ettim, yaptım hastalığı Kültürevi'nin ciddiyetine büyük bir darbe vurmaktadır.
Yukarda vurguladığımız ciddi aksaklık ve olumsuzluklara rağmen, Kültürevi'nin düzenlediği 'Ardahan'da eğitim' paneli şimdiye kadar eğitim alanında bu konuda yapılan en detaylı en kapsamlı çalışma oldu. İlk defa Ardahan'ı ilgilendiren hayati bir sorunda Ardahan STK'ları aynı çatı altında buluştu. Güç birliği yaptılar...

**TOPLANTIDA DEVLETİ DEĞİL, HALKI TEMSİL EDEN BİR VEKİL ve DEVRİMCİ BİR İKTİDAR PARTİSİ GÖRDÜK..

TBMM Eğitim komisyonunda yer alan ve panelde yaptığı konuşmayla herkesi şoke eden Ardahan AKP milletvekili Orhan Atalay, Türkiye'de sorunlar yapısaldır. Devlet her alanda tıkanmıştır. 80 yıllık Ankara bürokrasisi ülkeyi yürüyemeyen bir obeziteye çevirmiştir. Yerel yönetimlere öğretmen alımları dahil geniş yetkilerin verilmesi, özerk, özgür üniversitelerin oluşması, bölgeler özgün koşullarına göre programlarını oluşturmalı.
Devlet yeniden yapılanmalı, yerel yönetimlere olabildiğince imkân tanınmalı, İstanbul'dan yaşamış bölgemizin kültürünü, yaşamını bilmeyen bir gencin Ardahan'la uyum sağlaması yıllar sürüyor. Türkiye'de öğretmenlerin en çok rapor aldığı il Ardahan'dır.
Ardahan sürgün yeridir, Ankara bürokrasisinin cehennemidir. Kimi cezalandırmak istiyorsanız oraya gönderilir. Biz bu sakat anlayışı kırdık.
Mesele yapısaldır. 5 yıl orada çalışacaksın. Öğretmenleri o ilin valisi o bölgeden insanlardan almalıdır. STK'ların bu konuda ki baskısı belirleyecektir.
Türkiye eğitim alanında anayasasını ihlal ediyor. Yaz tatilini kış tatiline çevirelim. Kar, boran tipi olmasın. Yaz mevsimi bölgede yayla havasıdır. Her kes oraya gitmek için can atıyor. Üniversitelerin özgür ve özerkleştirilmesi, Ankara'nın bürokratik yapısının dağıtılması lazım.
Devlet yeniden yapılanmalı. Kral çıplak değil çırılçıplaktır. TC. hantal bürokratik merkezi yapısıyla 80 yıldır her geçen gün tıkanmaktadır. Ardahan ile Antalya'yı aynı kanun ve mevzuatla yönetirseniz bu ülke iki adım ilerleyemez. Sistem tıkanmış yürüyemiyor. Ama kimse cesaret edip bu yapısal sorunları, sistemin bu anlamda çöktüğünü dile getiremiyor.
Ardahan'da ve Türkiye'de eğitimin ilerleyebilmesi için Öğretmen alımlarını Valilere ve yerel yönetimlere bırakmalıyız.


DKM-HABERANALİZ - info@dogukultur.com

EĞİTİM PANELİ RUTİN HABERİ:
ARDAHAN'IN EĞİTİM SORUNU İSTANBUL'DAN START ALDI
Kurulduğu günden beri başarılı projeler ve etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Ardahan Kültürevi, düzenlemiş olduğu eğitim paneli ile kalbi Ardahan için atanları bir araya getirdi.

ARDAHAN'IN EĞİTİM SORUNU İSTANBUL'DAN START ALDI
Ardahan Kültürevi, Eğitim İçin Ardahanlıları bir araya getirdi…Ardahan'ın kalkınması ve gelişmesi için eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkında ve bilincinde olan Ardahan Kültürevi, ortaya koyduğu tespitlerle katılımcılardan tam not aldı.

Tuncer Dağ; "Ardahan bu sonucu hak etmiyor"

Esenyurt Belediyesi Nikâh Sarayı Konferans salonunda gerçekleşen panelde Ardahan
Kültürevi Eğitim Komisyonu Başkanı Saim Kendir'in açılış konuşması ve sunumuyla
başladı. Daha sonra kürsüye gelen Ardahan Kültür evi Eğitimden Sorumlu Başkan
Yardımcısı Şafak Avşar'da kısa bir konuşma yaparak Ardahan'da 80 sonrası eğitim
Sorunlarına ilişkin görüşlerini dile getirdi. Şafak Avşar'ın konuşmasının ardında söz alan Ardahan Kültürevi başkanı Tuncer Dağ, slayt eşliğinde, rakamlarla "Ardahan'da eğitimin dünü ve bugünü" sunumuyla çok çarpıcı ve önemli bilgiler verdi. Dağ, yaptığı uzun değerlendirmede Türkiye birincisi Bartın ve Ardahan'ı karşılaştırarak eğitimde neden başarısız olduklarının altını çizdi.
Ardahan kültürevi'nin özenle ve büyük bir titizlikle hazırlamış olduğu çalışma, bulunan bütün katılımcılardan tam not aldı.
Panelistlerin konuşmasından önce, çözüme ilişkin görüşlerini ve önerilerini de dile getiren Dağ, okuma yazma oranı Türkiye ortalamasının üstünde olan Ardahan'ın böyle bir sonucu hak etmediğinin altını çizerek, Birleştirilmiş sınıf, taşıma sistemi ve vekil idarecilik ile deneyimli eğitim kadrosundan kaynaklı başarısızlık olduğunu kaynak bilgilerle dile getirdi.

Panelistler çözüm önerilerini sundu
Tuncer Dağ'ın konuşmasından sonra Ardahan Kültür Evi Eğitim Komisyonu Başkanı Saim Kendir'in yönettiği ve panelist olarak Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü T.Fikret Eteker, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Reşat Çetin, Karaman Eski İl Milli Eğitim Müdürü ve Bakanlık Müşaviri Sebahaddin Altun, Eski Beyrahatun Dernek Başkanı Eğitimci Yaşar Geler'in katıldığı panel gerçekleştirildi. Panelistler Ardahan'ın genel durumunu göz önüne sererek başarısızlığın nedenlerini ve çözüm önerilerini sundular. Ardahan'a kısa dönem önce atanan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü T.Fikret Eteker Ardahan'daki eğitim konusundaki yatırımları dile getirmesi ve çalışma planını anlatması Ardahanlılar tarafından olumlu bir gelişme olarak algılandı ve çalışmalarına destek verilmesi gerektiği anlatıldı.

Kaynarca, ' Ben Ardahanlı öğretmen çocuğuyum'
İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ise konuşmasında, ' Ben Ardahan Posofluyum. İlkokulu bende Ardahan'da okudum. Ülkemizin uzun yıllardır kanayan yarası eğitim sorunları sadece Ardahan'da değil birçok İl'imizde var. Bu konulardaki sorunlar üzerinde yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Ardahan bu konuda tarihinin şansını bu dönem yaşıyor. Sayın Milletvekilimiz Prof. Dr. Orhan Atalay Eğitim Komisyon Üyesi olması Ardahan'ın makûs talihini yeneceğine inanıyorum. Bizlerde bu hususta üzerimize düşeni yapacağız.' İfadelerine yer verdi.

Başkan Kadıoğlu, '4+4+4 sistemi geleceği şekillendirecektir'
Düzenlenen panel'e kısa bir konuşma yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ise; 'Ardahan'ın eğitim sorununu ele alan Ardahan Kültür Evi'ni kutluyorum. Ancak, eğitim Anadolu'nun birçok İl'inde yaşanan bir sorunudur. Esasında Türkiye'nin geneline bakmak gerekir. Dünden bugüne eğitim konusunda hükümetimiz ciddi çalışmalar içerisindedir. Özellikle 4+4+4 sistemi öğrencilerin becerilerine göre geleceklerini şekillendirecek ve sorunların çözümü için ön ayak olacaktır.' Dedi.

Atalay, ağır işleyen bürokrasiden dert yandı
Ardahan Milletvekilleri Orhan Atalay ve Ensar Öğüt'ün Ardahan yatırımları ve sorunları konusundaki iş birliği ve diyalogları takdirle karşılanırken Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın iktidar milletvekili olmasına rağmen ağır işleyen bürokrasiyi eleştirmesi alkış topladı.

Panelden çıkan ortak fikir
Konuşmacılar İstanbul Ardahan Kültür Evi tarafından böyle önemli bir konunun gündeme alınmasından dolayı memnuniyet duyduklarını belirttiler.
Panelin sonucunda Ardahan'ın eğitiminin başarısızlığının nedeni olarak ön plana çıkan birleştirilmiş eğitim sistemine son verilmesi, taşıma sisteminin asgariye indirilmesi, yatılı okulların sayısının artırılması, vekil olan eğitimci ve idarecilerin asıl görevlerine dönmesi, yatılı okul için ihtiyaç duyulan pansiyon eksikliklerinin giderilmesi, "Okul yapamıyorsan sınıf yap" kampanyasının desteklenmesi ve toplantının devamının Ardahan'da yapılması konusunda ortak fikir benimsendi.
Toplantıdan sonra değerlendirme yapan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü T.Fikret Eteker toplantının çok verimli olduğunu bu tur toplantıların devam etmesi gerektiğini ifade ederek memnuniyetini dile getirdi.
Panele katılan davetliler tek tek söz olarak görüş bildirdi
Ardahan Eski İl Milli Eğitim Müdürü olan Avcılar Milli Eğitim Müdürü Hasan Dal, Ardahan Odalar Birliği Başkanı Yaşar Taşdemir, Türkiye Moda ve Tekstilciler Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Eğitimci Asım Karabacak söz olarak görüş bildirdiler.

Siyasi ve Eğitimcilerin paneli ilgisi yoğun oldu
Ardahan Kültürevi'nin Cuma günü Esenyurt Belediyesi konferans salonunda düzenlediği 'eğitim paneli 'ne; Ardahan Milletvekilleri Orhan Atalay ve Ensar Öğüt, Ardahanlı İstanbul Milletvekili Tulay Kaynarca, Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü T.Fikret Eteker, Ardahanlı olan Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Reşat Çetin ve Karaman Eski Milli Eğitim Müdürü Bakanlık Müşaviri Sebahaddin Altun, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Ardahan Eski İl Milli Eğitim Müdürü ve Avcılar Milli Eğitim Müdürü Hasan Dal, Ardahan Odalar Birliği Başkanı Yaşar Taşdemir, Türkiye Moda ve Tekstilciler Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Süreya Sanikli, Ardahan Federasyonu Başkanı Güven Doğruyol, Hoçvan Federasyonu Başkanı Yakup Mavzer, Beyrahatun derneği Bşk. Yaşar Geler, Huzurevleri Birliği Başkanı Ahmet Demirbaş, Ardahan Yanlızçam köyü drnek bşk. Selahattin Kışkan, İsrafil Sancar, Ölçek Köyü Dernek Bşk Yüksel kavak, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, Muhtarlar, birçok sivilm toplum örgütü başkanları ve çok sayıda eğitimci katıldı.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan