Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 36
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kura Nehri Ardahan’dan giderse Göç kamyonları yola dizilir
Yazar Fakir - Ekim 11 2012 - 03:22:20
***Kura Nehri Ardahan’dan giderse
Göç kamyonları yola dizilir

Yusuf Şit **Kura Nehri Kafkaslara can veriyor..

Siyasal Birikim Gazetesi ekibi Kura nehrinin önemini ve doğaya sunduğu katkıları yerinde tespit etmek için Ardahan Posof Türkgözü Sınır kapısından geçip, Ahıska Tiflis Azerbaycan’a kadar gitti.
Kura nehrinin Tünelle Karadeniz’e akıtılmaması için yoğun çaba gösterenlerin Medya öncülüğünü yaptığımız için Kura Nehrini daha yakından tanımak, Kuraya dokunmak için Kuranın doğduğu Allahuekber Dağlarından, Ardahan’ın Göle İlçesinden başlayıp halkla röportaj yaparak ve fotoğraf çekerek, bazen de yüzümüzü yıkayarak Aras Nehrinin Sevgilisi Kura Nehrinin Aras’la buluştuğu Hazar Denizi’ne kader gittik.
Kura Nehri gezisinden sonra ekip adına izlenimlerini aldığımız Siyasal Birikim Gazetesinin imtiyaz sahibi Gazeteci Yazar Mustafa Küpeli; Türkiye sınırını geçtikten sonra çok farklı bir ülke, Sanayileşmiş bir toplum ve çok farklı bir coğrafi Tarihi olan kültürel bir şehirle karşılaşacağımızı sandım. Çok büyük fiziki değişiklikler görmesek de sanayileşmemiş ama tarih kültür mimari bakımından Kars’a benzeyen özelikleri, Komünist Rejimin Köy ve kentlerde uyguladığı birbirlerine benzeyen çatılı evleri gördük. Bunun yanında %95 tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir toplumu görmek mümkün.

###Küpeli Ardahan Tiflis gezisini şöyle değerlendirdi..

Tarım toplumu köle toplumudur, Ama Ardahan’da 20 yıldır bir küçük sanayi sitesi yapılmadığı için ne sanayi toplumu nede Tarım toplumu olmayı başaramamıştır.
Sınırdan sonra il girdiğimiz Ahıska’da birkaç İş merkezi gördük.. Daha sonra BORCAMİN kasabası ve Tiflis’e kadar diğer kentlerde İş hanları yoktu. Bakıyorsun birkaç tane lokanta, birkaç tane eğlence yeri, birkaç tane otel. İnsanlar tüketmiyor üretiyor. Dolayısıyla şimdi biz kendimizi lüks yaşama yöneltmişiz. Lüks yaşayınca tarımdan uzaklaşmış aşırı tüketime yaklaşmışız.
Ama orada tarımı büyük bir önem verilmiş Sınırı geçince Kura nehrinin suyunu dağlarına tepelerine kadar çıkarıp, her kes tarıma yönelmiş. Bütün Gürcistan coğrafyasında Tarım ekonominin can damarı durumuna gelmiş.
Bizde Aşırı sayıda Mağazalar, lüks giyimler, lüks Lokantalar marketler bulunmakta neden tüketim toplumu olmaya başlamışız. Üretiyoruz ama üretenimizden çok tüketenimiz var.
Gürcistan sınırından girer girmez patates, mısır, ayçiçeği eken kadın ve erkekleri gördük. Boş gezen insan göremezsiniz yani. Burada örnek alınması gereken Bir coğrafya Türkiye tarım alanlarını iyi korumalıdır.
Anlattığım yeşil coğrafyaya tarım alanları yaratan daha doğrusu gördüğümüz topraklara can veren Kur Nehrini izlemeden Ardahan’daki kuranın kıymetini bilmek mümkün değildir.
Bir taraftan ormanların az olması ve yeşilin az olması sebebiyle yağmuru çekemeyen, kuraklık döneminde yağmur duasına çakan Ardahan ve Yemyeşil, diğer taraftan onun hemen dibinde aynı iklim kuşağında, aynı coğrafi yapıyı sahip yem yeşil Gürcistan. Kıyaslayınca Ardahan’a bir şey olmadığını görüyoruz.
Ardahan’da çalışan köylüyü Çayır ve harmanda yani 3- bilemeden 4 ay görürsün diğer zamanlarda kahvede.
Topraklarını Karadenizlilere sebze meyve ekmek için kiraya verip, aylarca kahvede kumar oynayan Ardahanlıları, Ardahan valisi veya Belediye Başkanı ücretsiz tur düzenleyip, otobüslerle sınırı geçirip, Gürcistan’a götürmeli. Tüketen bir halktan ziyade sürekli üreten bir halklın varlığını görmeleri lazım.
Gelelim Konumuza Kura Nehrini takip ediyoruz. Kura Nehrinin etrafında millet bağ bahçe yapmış. Ardahan tarafındaysa akıp gidiyor. Hiç kimse arazilerini değerlendirmiyor, arazisine bakmıyor, sulamıyor bile.
Kura nehrinin renk kattığı Tiflis’e girince hayran kaldık. Meryem Ananın bulunduğu tepeye çıktık kenti oradan seyrettik. Tarih kokuyordu. Binlerce fotoğraf çektik ama yine de doyamadık. Kura nehri şehrin ortasından geçiyor. Bütün binaların camları, kapıları kuraya bakıyor. Cumhurbaşkanın evi de kuraya bakıyor. Meryem Anada Kura’ya bakıyor, 1000 yıllık yapıtlar var kura etrafına dizayn edilmiş. Her taraf tarih kokuyor yüksek bina bulamazsın burada. Seyyar satıcı yok. Turizm kenti olarak inşa edilmiş ama hiçbir noktada bozulmamış. Tarihi yapılar insanın kente saygısını artırıyor.
Kura boyuna bakarsak kent çok pahalı. Nasıl EGE AKDENİZ ve İstanbul’daki sahillerimiz çok palalı ise Gürcistan’da Kura Nehrinin kenarlarına kurulan daireler, villalar iş yerleri, Türkiye’den pahalı. Tiflis hükümeti bu yıl 1 milyar dolar, Kuranın etrafına yatırım yapmış. Köprülerin tamamını camdan yapmışlar.
Kura Nehri olmasaydı bu kentlerin bu kadar pahalı olması mümkün değildi. Tarımında, Şehirlerin güzelliğinin altında Kura Nehrinin cazibesi yatıyor.
Gelelim asıl meseleye. Gezi boyunca yaptığımız incelemelerde bütün köyler ve kentler kanalizasyonlarını Kura Nehrine akıtıyorlar. Ardahan’dan Kura Nehrinin suyunun Karadeniz’e akıtılması halinde Ardahan’dan tutun Gürcistan ve hazar denizine kadar Kuru boyunca bütün kentlerde su azlığından sürkilasyon almayacak ve bütün kentler kokacaktır. Bu da bir felaket olacaktır. O koku yüzünden ve kuraklıktan da o bölgelerden de göç başlayacaktır.
Gezimizin tamamı kayıt altına alınmış bir filim yapılıp Başta Ardahan Valisine, Ardahan Belediye Başkanına ve Özellikle Ardahan Dernekler Federasyonuna, Ardahan il ilçe Belde ve Köy dernek yöneticilerine verilecektir.
Görüntüler izlendikten sonra Kura Nehrinin nelere kadir olduğunu bütün Ardahanlılar görecek. Olayın önemini anlayacak ve 4 elle Kura Nehrine sarılıp kimseye vermeyecektir. Bundan adım gibi eminim.
Gürbüz Küpeli/Gürcistan/Siyasal Birikim

**Kura Nehri Ardandan giderse Göç kamyonları yola dizilir..

Kura Nehri, Allahuekber Dağlarının kuzey yamaçlarından doğan Kayınlık Dere, Türkmen Deresi ve Kür Çayının Göle Ovasında birleşmesiyle oluşur.
Toplam uzunluğu 1523 km, Ardahan il sınırlarında uzunluğu ise 189 km, Gürcistan topraklarını geçtikten sonra Azerbaycan’ın Sabirabad şehrinde Aras Nehri ile birleşir. Neftçala Rayonu’nda doğaya canlılara hayat vererek Hazar Denizine dökülür.
Kura Nehrinin, Hidroelektrik Santralı (HES) projesi için yatağı değiştirilerek Çoruh Nehri üzerinden Karadeniz'e akıtılmak isteniyor.
Bu haksız duruma karşı Ardahan Derneklerinin yoğun çabası sonucu ve yaptığı İtirazlar sonucu Danıştay projeyi durdurma kararı aldı.
"Mahkeme sonuçlanıncaya kadar ihale edilemez" kararına ve Çevreci ve bilimcilerin verdiği raporlarla Projenin hayata geçirilmesi halinde Ardahan büyük bir kuraklığın esiri olacaktır. Nehrin geçeceği güzergâhta bulunan tüm köylerin göç dalgası yaşayacağı öngörülmesine rağmen Devlet Su İşleri projeyi ihaleye çıkardı ve 28 Eylül'de Ankara'da yapılan ihaleye 13 firma katıldı. Beşikkaya Şirketi ihaleyi aldı.
Türkiye'de organik tarım üreticiliği yapan illerin arasında bulunan Ardahan, HES'in organik ürünleri de bitirme tehlikesi ile karşı karşıya.
Hem Bölge İdare Mahkemesi hem de Danıştay'ın kararını kimse dikkate almıyor. Hukukun üstünlüğünün gittiği, adaletsiz bir kalkınma gidişinin hızla yol aldığı ülkemizde bazı olayların yaratacağı zararların telafi edilmesi mümkün değil. Bunların içinde Kura Nehri projesinin yaratacağı zararları asırlarca telafi etmek mümkün olmayacaktır.
Bakınız ülkede Para matbaalarını Ardahan’a kurup, Para üretirsiniz, Ama Kura Nehrinin can verdiği coğrafyayı asla alamazsınız.
Bakın Kars’ta Ani şehri susuzluktan göç etti.
Ani’nin su sorunu olmazaydı, şimdi Kars ve bölgesi dünyanın en zengin bölgesi olacaktı.
Dün gazetede Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un bir haberini okudum Aynen şu ifadeye yer vermiş; “Kura Nehri, kente sosyal ve ekonomik canlılık getirecek” “ Kura Nehrinin kıyılarının vatandaşların aileleriyle rahatlıkla dinlenebileceği ortamlar haline geldiğini, bu yüzden Nehir kenarına hareketlilik geldiğini. Özellikle Kura Nehri'nin Halil Efendi Mahallesi bölümünü gezmek, İsteyenler, Ardahan Kalesi, Ardahan Köprüsü ve Ardahan Ovası'nı da görebilecekler." Diyor.
Burada Başkan Sınır ötesinde Kura Nehri üzerindeki projeleri gördüğü için ve Ardahan Kura’yla 100 misli daha güzelleşeceği için Kuranın önemini masaya yatırmıştır diye düşünüyorum.
Şimdi İhalesi yapılan Kura Nehri Karadeniz’e akıtılırsa Başkan’ın projeleri ve hayalleri suya düşmez mi?
Ardahan Denekleri, Sivil toplum örgütleri, kanat önderleri, basın mensupları kol kola girip Ardahan halkının suyuna sahip çıkması için mühendislerin, bilim adamları ve çevrecilerin öncülüğünde toplantılar, paneller ve sempozyum düzenlemesi lazım. İlgililere bu sular dereler sahipsiz değildir mesajı verilmelidir.
Bu mesajlar kara para gözünü bürümüş HES’cilere verilmeli. Hükümette olayın önemini anlayıp, ihaleyi iptal etmelidir.
"Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytan" olmayacaksak sanatçılar ve aydınlar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür" Kura’ya yapılan haksızlıklara Yasadışı ihale edilmesine, yöre halkına olayı yanlış anlatıp aldatmaları gibi, baskılara, adaletsizliğe karşı en ön saflarda mücadele vermemiz gerekiyor.
Mustafa KÜPELİ
mustafakupeli36@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan