Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
MİNBERDEN-GÖNÜLLERE
Yazar Fakir - Aralık 17 2012 - 21:27:42
MİNBERDEN-GÖNÜLLERE

Ardahan Müftülüğü HZ. MEVLÂNÂ VE HOŞGÖRÜ

Muhterem Müslümanlar!

İnsanın insan olma vasıflarından biri olan hoşgörü kavramı sözlükte, her şeyi anlayışla karşılayarak muhatabını olabildiği kadar hoş görme durumu yani müsamaha manasına gelir. Hoşgörü, beşeri münasebetlerin özü olup insanlara karşı anlayışlı olmak, kendini ve haddini bilmek, insanları sevmektir. Hoşgörü, insanlarla iyi ilişkiler kurmanın da en güzel yollarından biridir.
Yüce dinimiz İslam, dünyayı nuruyla aydınlatıp insanlara ulaşmada merhamet ve hoşgörüyü temel alarak muhataplarına olan davetçi hitabını bu üstün meziyetler üzerine oturtmuş ve bu sayede bütün İslam beldeleri, birer 'merhamet ve hoşgörü medeniyeti' haline gelmiştir. Dünyanın cahiliye çağını yaşadığı, Allah'ın gönderdiği hak dinleri tahrif etmiş olan insanlığın sefillik bataklığına saplanmış olduğu bir çağda İslam'ın bu hoşgörü medeniyeti insanlığa kucağını sonuna kadar açmış ve onları bu bataklıktan kurtarmak için çabalamıştır.

Kıymetli kardeşlerim!

Âlemlerin Efendisi Hz. Muhammed (SAV), hayatı boyunca bir hoşgörü ve merhamet abidesi olarak yaşamış, bizlere de bu konuyla alakalı şu tavsiyede bulunmuşlardır: "(Ey insanlar) İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe (birbirinize merhamet göstermedikçe) de (gerçek manada) iman etmiş olamazsınız." (1)
Sevgili Peygamberimiz (SAV), Uhud Harbi'nde, hatalı davranışlarıyla büyük bir faciaya sebep olan sahabeleri dahi o engin merhametiyle affetmiş, onun bu anlayışı ve hoşgörüsü Kur'ân-ı Kerim'de: "Allah'ın rahmetinden dolayı, sen onlara karşı merhametle davrandın. Eğer kaba ve katı kalpli olsaydın, şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi…" (2) buyrularak methedilmiştir. Yine Uhud Harbi'nde kendisini öldürmek isteyenlere, mübarek dişini kıranlara ve amcası Hz. Hamza ile beraber yetmiş sahabeyi şehit edenlere beddua etmesi istendiğinde: "Ben beddua etmek için gönderilmedim, rahmet olarak gönderildim." (3) buyurarak peşinden de: "Yâ Rabbi kavmime hidayet nasip et, çünkü onlar bilmiyorlar." (4) diye dua etmiş ve insanlığa nasıl bir müsamaha ve şefkatle baktığını ispat etmiştir.
Hz. Peygamber (SAV)'in bu emsalsiz karakterini kendisine örnek alan, Anadolu'nun bağrında merhamet ve hoşgörü timsali olarak dimdik duran, tüm Dünya'ya bu erdemleri ulaştırarak İslâm medeniyetinin inşasında mühim bir rol oynayan önemli şahsiyetlerden biri hiç şüphesiz Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'dir.
Her şeyin iyiye ve mükemmele doğru gittiğine inanan Mevlânâ, toplumda var olan kötülüğün insanın kendi noksanlıklarından meydana geldiğini söyler. Bu noksanlıkların insana zarar vermemesi için kişi kendisini hoşgörü, iyi tutum ve davranışlarla tamamlamaya çalışmalıdır. Zaten kendisindeki kusurları görmekle uğraşan bir insan, hem kendisini mükemmelleştirme şansına sahip olabilecek hem de başkasında kusur aramaya fırsat bulamayacaktır. O, bu düşüncesini şöyle anlatır: "Karşındakinde gördüğün suç, sendeki suçun cinsindendir. Önce o huyu kendi tabiatından atman gerek. Sendeki çirkin huy, sana onda göründü. O sana âdeta bir aynadır..."

Kıymetli kardeşlerim!

İçinde bulunduğumuz asırdaki sıkıntıların, anlaşmazlıkların, küskünlüklerin, husumetlerin ve kavgaların en büyük sebebi; aramızda sevgi, muhabbet ve hoşgörünün olmayışı ya da eksik oluşudur. Bizi rahatsız eden çoğu davranışın temelinde, yeterince hoşgörülü olamamak vardır. Ecdadımız bunun bilincinde olarak asırlar boyu ülkeleri değil gönülleri fethetme gayesiyle hareket etmiş ve bu sayede tüm dünyaya mükemmel bir örneklik teşkil etmiştir. Bizler de ecdadımızın bu güzide mirasını devam ettirerek yaşadığımız sorunları çözme noktasında büyük bir adım atmış olabiliriz.
Hutbemi Mevlânâ'nın hikmetli bir sözüyle bitiriyorum: "Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte nehir gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol."


HAZIRLAYAN: M.Numan TÜTÜNCÜ
UNVANI: Açıkyazı Ky. İ.H. Merkez/ARDAHAN

1) Müslim, Îmân, 93; Tirmizî, Sıfâtu'l-Kıyâme, 56
2) Âl-i İmrân Sûresi, 3/159
3) Müslim, Birr, 87 (Hadis No: 2599)
4) Buhari, Enbiya, 37
İL MÜFTÜLÜĞÜ HUTBE KOMİSYONU TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMİŞTİR

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan