Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 47
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 108 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 197 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 202 Gün Gelmedi
atlantis 223 Gün Gelmedi
baris dursun 224 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 232 Gün Gelmedi
adacala 233 Gün Gelmedi
admin 235 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 236 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Stalin Kars ve Ardahan'ı İstedi mi?
Yazar Fakir - Şubat 14 2013 - 17:59:10
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Stalin Kars ve Ardahan'ı İstedi mi?

Ardahan Haberleri **KIVILCIM ÇAĞLA

Ben Ardahan'ın Hanak ilçesinin bir köyünde doğdum.
Başlıktaki sorunun bir tarihçi olarak benim için ayrı bir önemi var. Kars ve Ardahan 1878-1918 arasında çarlık Rusya'sının elinde idi ve Büyük Ekim Sosyalist Devrimi ve onun önderi Lenin'in "ilhaksız, tazminatsız hemen barış" politikası sayesinde ana vatana katılmasının önü açıldı. Bu nedenle Lenin'e ayrıca şükran duymalıyız. Burjuvazinin ve gerici güçlerin tetikçi kahyaları Mustafa Suphi'leri alçakça katletti, Enver denen maceracı Bolşeviklerin yüzüne gülüp arkadan kuyusunu kazmaya kalktı, İnönü rejimi Nazım Hikmet'i ve başka komünistleri hapse attı, ancak yine de SSCB Türkiye ile dostluk politikasından vazgeçmedi. Bağımsızlık savaşımızda askeri ve maddi yardım yaptı, 1930'lu yıllarda da yardımda bulundu; örneğin, faizsiz, 20 yılda geri ödemeli ve ödemesi de parayla değil, malla yapılan 8 milyon dolarlık bir kredi verdi.

Öte yandan Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı boyunca pratikte Alman yanlısı bir politika izlediği gayet iyi biliniyor. Rüşdü Saraçoğlu hükümeti Alman gemilerinin ve denizaltılarının Boğazlardan geçmesine izin vererek, SSCB ile ticareti kesip faşist Almanya ile ticareti artırarak, Almanya'ya krom madeni ihraç ederek ve içerde ipsiz sapsız ırkçı faşist güruhu azdırarak Almanya'ya oynadı.
Türk halkının değil sadece bir avuç burjuva ve toprak ağasının çıkarlarını temsil eden bu faşist yardakçıları ulusal bağımsızlık savaşımıza etkin destek vermiş olan tek ülkeyle imzalanmış olan dostluk anlaşmasına ihanet ettiler.
Ancak Stalingrad savunmasında Hitler sürülerinin durdurulup geri püskürtülmesi bizim faşistlerin aklını başına getirdi. Ateşle oynadıklarını fark ettiler. Nitekim savaşın bittiği neredeyse kesinleştiği sırada Almanya'ya savaş ilan ederek durumu kurtarmaya çalıştılar. Kuşkusuz bütün bunlar uluslararası ilişkilerde Türkiye'ye itibar kazandırmadı.

Daha sonra da Menderes hükümetleri Türkiye'nin Sovyet düşmanı ve ABD yanlısı politikasını sürdürdüler. (Bu konuda İnönü'yü aklamıyoruz, aslında o da aynı çizgide kararlı bir anti-komünist idi). NATO'ya girebilmek için Türk askerinin kanını Kore'de pazarladılar. İşte bu çizgilerini meşru gösterebilmek için bir Sovyet tehdidi efsanesi yaratmaları gerekiyordu ve yarattılar. Nitekim Stalin'in 1945 yılında Türkiye'den Kars ve Ardahan'ı istediği iddiası bunlar için bulunmaz nimet idi.

Bir an için kendimizi Stalin'in yerine koyalım. Ta 1853-56 Kırım Savaşı'ndan beri Batılı güçler Rusya ile her savaşta Türk boğazlarından geçerek Rusya'ya ve onun Karadeniz filosuna saldırmışlar. Dolayısıyla onun SSCB için hayati önemi olan Türk boğazlarının güvenliğini sağlayarak bu soruna bir çözüm bulmak istemesi doğaldır. Ayrıca kendi açısından savaşta düşmanına yardım etmiş olan Türk hükümetini cezalandırmak istemesi de anlaşılır (kabul edilir değil, anlaşılır!) bir durumdur. Ancak istemekle yapmak farklı şeylerdir.

Kars ve Ardahan'a yönelik toprak talebini 1945 yılında iki Gürcü profesörü bir Gürcü gazetesinde dile getirmişlerdir. Ancak elbette bu resmi politika anlamına gelmez. Toprak istemek ciddi bir iş olduğuna göre öyle gazete makaleleriyle değil, resmi nota ile olur. Böyle bir notanın varlığı ise şimdiye değin gösterilmemiştir. Üstelik şimdi Rusya arşivleri de açıktır, hele Stalin'e karşı olabilecek her türlü belge açıktır.
Türkiye'de bu iddiayı yayan Feridun Cemal Erkin ile Selim Sarper'in her ikisi de Amerikan yanlısı diplomatlardır ve bunların sözlerinin ve anılarının kıymeti harbiyesi dedikodudan daha fazla değildir.
Ancak bir de SSCB dışişleri bakanı Molotov'un Mayıs 1953 tarihli notası var. Burada Molotov "SSCB'nin Türkiye'den toprak talebi yoktur" diyor. Amerikancı cephe bunu SSCB'nin toprak taleplerinden vazgeçtiği şeklinde yorumluyor.
Bunun mantıklı bir yanı yoktur. Ancak SSCB'nin Boğazları birlikte savunma talebi olmuştur. Elbette bu da yanlış bir taleptir, ancak toprak talebi değildir.
Şair-gazeteci Feliks Çuyev'in bu konuda önemli bir tanık olan Molotov'la yaptığı söyleşiler 1991'de Rusya'da yayınlandı, hemen İngilizceye çevrildi, 2002'de yeniden basıldı, geçen yıl Türkçe çevirisi de çıktı. Molotov Stalin'in güney Kafkasya sınırını göstererek "buradaki sınırımız hoşuma gitmiyor" dediğini söylüyor. (Feliks Çuyev, Molotov. Poluderjavnıy Vlastelin, Moskova: Olma Press, 2002, sf. 19). Tabii buradan Stalin'in Türkiye sınırından memnun olmadığı anlamı çıkıyor, ancak bu toprak istediği anlamına gelmez. Haritaya bakıp birçok şey söylemek mümkündür ancak bunu resmi politika yapmak başka şeydir. Molotov daha sonra Stalin'in ondan Boğazlar'da ortak savunma için bastırmasını istediğini belirterek bunun yanlış olduğunu ancak Stalin'i bunun yanlışlığına ikna edemediğini söylüyor. Stalin: "Haydi bastır! Ortak üs". Molotov: "Vermezler". Stalin: "Sen bir dene hele!". (agy, sf. 148). Molotov açıkça "bu bizim açımızdan bir hata idi, Türkiye sosyalist olsaydı belki düşünülebilirdi" diyor. Daha sonra "Bizde Türk topraklarını isteyenler vardı, Gürcü bilim insanları yazdılar" diyor. Dikkat edilirse Molotov Boğazlar konusunda Stalin'i açıkça eleştiriyor, ancak Kars ve Ardahan'ı istediğini söylemiyor.
Sonuç olarak Stalin'in 1945'te Kars ve Ardahan'ı istediği iddiası kanıtlanmamış bir iddiadır. Stalin'in veya SSCB hükümetinin yazılı notası bize gösterilmedikçe bu iddiaya inanmamız için bir sebep yoktur. Peki ya böyle bir notanın var olduğu ortaya çıkarsa ne mi yaparız?
Gayet basit, Stalin hata yapmış deriz. Stalin'i severiz ama gerçeği daha çok severiz. Aklımız, fikrimiz, vicdanımız özgür bizim. Tarihsel gerçeklerden korkmamız için hiçbir neden yok. Hakikat bizim yanımızda ve dönüş de bizedir.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan