Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 85
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ozan Umut Suci'nin Kaleminden
Yazar Fakir - Şubat 17 2013 - 20:28:29
Ozan Umut Suci'nin Kaleminden
KÖPEK İSTİSAMI VE KORUMA PROJESİ

Umut Suci Bulunduğumuz bölgenin genelinde ve yaşamakta olduğumuz Göle ilçesinde yıllardır süren bir köpek dramı yaşanmaktadır. En acı olay ise söz konusu yetkili ilgili kurumların bu yaşanan dırama karşı kalıcı ve kesin bir çözüm bulamamaktadırlar. Bunun yerine teorik ve insancıl ve duygu ve düşüncelerden ırak klasik pratik ve insanlığın kabul etmediği yöntemleri kullanarak her yıl köpeklerin toplumsal kıyımı için çok sayıda hayvanları itilaf etmektedirler. İşin en acı yanı bunun yıllarca aynı boyutta devam ettirilmesidir.
*Benim şahsi kanayetimce bunun insanlık onuruna yakışmayan bir suçtur. Sanırım bu katliama bütün vatandaşlarımızda razı değillerdir. çünkü bütün vicdanlar böyle hayvan kıyımlarının yapılmasına karşılardır.Karıca dahi olsa onun yaşama hakkına biz sayip çıkıp saygı göstermeliyiz çünkü bütün canlılar ve eşya bizim hizmetimizdedir.Köpekler ancak uyarmak ve koruma amaçlı olup son zamanlarda güvenlik ve terapi amaçlarda kullanılmaktadırlar.
*Asıl meseleye geçmek istiyorum*bu konuda biraz düşündüm taşındım kendi kanaatimce en son olarak bu konumda bir çözüm yolu buldum. Bu konularla gazetelerde çok şey yazıldı çok şey yazıldı hep tutarsız kaldı şaşalı vaatler palavralar süslü ve merhamet içerikli sözler ama sonuçta köpek katliamı her yıl aynen devam etti. Kalıcı ve kesin bir çözüm yok. Gerçektende zor bir mesele ama çaresiz ve çözümsüz değil bu konuda sabırlı olmak birazda beklemek lazım. Düşüncemi bütün kamuoyuyla paylaşarak gerekli yapılacak şeyleri sıralıyorum.
1) Pilot bölge Göle ilçesi olmak şartıyla bütün ilçe ve il genelinde sonra ulusal baz da uygulanması lazım.
2) Söz konusu köpeklerin kaynağı olan muhtarlar hane sistemi üzerine araştırma yaparak köylerdeki ve mahallelerdeki köpek pırofol sayısı çıkarması gereklidir.
3) Konuyla ilgili başta yerel yöneticiler (Belediyeler, Kaymakamlıklar olmak şartıyla ilgili dernekler ve sivil toplum örgütleri birleşerek bu pıroje için çalışması ve destek vermesi gereklidir. Bu konuda 8 kişilik bir grup oluşturulmalıdır 4 kişi yerel ve 4 kişide genel yönetimde olmalıdır.
4)Yerel yönetim Belediye Başkanı Genel yönetim Başkanı ise Kaymakam olmalıdır.
5) Söz konusu 54 köyün muhtarı ve 4 mahallenin muhtarı bu konuyla ilgili köy hane reisine ve mahalle reisine yazılı genelge göndererek eğer varsa evde bulunan köpek sayısı ve konusuyla ilgili bilgi verilmesi ve görüşülmesi lazımdır.
6) Söz konusu köpek sahipleri köpeği ne amaçla beslediği ve köpeği ne amaçla kullandığını köpeğin cinsi, yaşını, rengini ve yeteneğini konu alan bilgileri muhtarlıklara bildirmeleri gereklidir.
7) Vatandaşın talebine göre eğer istiyorsa her köpek için yılda 100 tl vergi alınması sağlayacak sözleşme yaparak imzalatmalıdır.
8)Eğer hane reisi ve ilgili kişi bu anlaşmaya uyarsa köpek veteriner kontrolü altında sağlık taraması yapılıp köpeği söz konusu nitelik ve nicelik verileri yazılı 2 yapraklı bir kimlik bir tarafına köpek diğer tarafına sahibinin kimliğinin bilgileri fotoğraflı bir kimliğinin olması gereklidir.
9) Ayrıca köpeğin pratik bilgileri metal bir tasmaya yazılıp ve köpeğin boynunda bulunması gereklidir. Bu bilgiler bilgisayar sistemine kayıtlı olmalıdır.
10)Kayıt dışı köpeklerin tümü toplanarak Belediyenin tahsis- ettiği bir köpek barınma merkezinde toplanması gerekmekte olup islah edilmesi örneğin dişi köpeklerin kısırlaştırılması doğumların azaltılması.
11)Bu genelgeye uymayan söz konusu kişiler muhtarlıklar tarafından tespit edilip uyarılması ve ısrar ediyorlarsa kanunlara cezai müide uygulanması lazımdır.
12)Köpeğin hastalanması kayıp olması ve ölmesi durumunda köpek sahiplerinin veterinere bilgi vermesi gerekmektedir.
13) Köpek toplanma merkezlerindeki barınma beslenme bakıcı söz konusu belediye bütçelerinde karşılanmadır.
14) Köpeklerin beslenmesi için gıdanın askeriye hastane, okul evlerdeki yemek artılarının köpek barınaklarına taşınıp köpeklerin beslenmesi gerekmektedir.
15) Bununla ilgili gönüllü bir ekip kurulup askari ücretle çalışan elamanların görev yapması sağlanmalı ve bu elemanların söz konusu araç taşıyıcı yakıt ve masrafının köpek vergisi altında toplanan vergilerden bakıcılara verilmesi gerekmektedir. Ancak çözüm böyle olur. Bunun başka bir yolu yoktur.
16)Yeşil kart sistemine bağlı muhtaç vatandaşların köpek sahibi olma haklarının kurulca red edilmesi gerekmektedir.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan