Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 67
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Nerede bu dernekler?
Yazar Fakir - Nisan 14 2013 - 08:51:08
Nerede bu dernekler?/Türkan Deli

Türkan Deli Gazeteci Reha Muhtar, bir dönem haber sunduğu TV kanalında karşılaştığı kimi durumlar karşısında “Nerede bu devlet? Nerede bu millet?” diyerek serzenişini dile getirirdi.
Bazı sorunlar vardır ki devletin iradesi milletin sağduyusu ve desteği ile çözümlenir bu nedenledir ki: Reha Muhtar’ın serzenişi sisteme karşı geliştirdiği bir tepki değildi, aksine karşılaştığı sorunun devlet- millet ortak hareketiyle çözümlenmesi için davetti. Göreve çağrıydı.
Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin en büyük sorunlarından birisiyle yüzleşiyor. 30 yıldır devam eden ve 30 yıl içerisinde on binlerce cana mal olan iç savaşın bitmesi için, akan kanın durması için Türkiye’de Barışın hâkim kılınması için devlet kendi yöntemleriyle girişimlerde bulunuyor.
Devlet kurumları aracılığıyla süreci yönlendiriyor. Barış sürecinin olmazsa olmazı milletin barış sürecine dâhil edilmesi için iş: Demokratik Kitle Örgütlerine, Sendikalara, Meslek Odalarına, Sivil Kitle Hareketlerine düşüyor.
Toplumla iç içe olan Demokratik Kitle Örgütleri hitap ettikleri kitlelere barışın gerekliliğini, önemini ve toplumun barışa olan ihtiyacını anlatmakla mükelleftirler. Ne yazık ki: birçok kitle örgütü temsilcisi sanki bu ülkede yaşamıyormuşçasına, sanki barış sürecinden bihabermişçesine sus pus olmuş bir kenarda oturmuşlar.
Demokratik Kitle Örgütlerinin kılcal damarları konumundaki hemşeri dernekleri ülkede cereyan eden önemli olaylar üzerine çalışmalar yapmak, fikir üretmek ve ürettiklerini kamuoyu ile paylaşmak, üyelerine aktarmak, toplumu bilgilendirmek sorumluluğundan kaçmamalıdırlar.
Türkiye son zamanlarda sivil bir anayasaya kavuşmaya çalışıyor, 30 yıldır ağlayan anaların gözyaşlarını dindirmeye çalışıyor, akan kanı durdurmak için uğraş veriyor bizim hemşeri derneklerimiz; saz çalıp kaz yiyerek gelişmelere seyirci kalıyor.
İsteriz ki; Hemşeri derneklerimizin özellikle aydınlanmaya yüz tutmuş ve kitlesel olarak büyük bir güce sahip olan İstanbul Göle Kültür ve Dayanışma Derneğinin ürettiği fikirlerle, sunduğu katkılarla: Üzerinde toplumsal mutabakat sağlanan onurlu bir barışın, sahip olunan tam demokratik ve sivil bir anayasanın ardından, özgürlüklerle donatılmış bir ülkenin yaratılışını halaylarla, türkülerle, kaz ziyafetiyle kutlayalım.
Askeri vesayetten ve 12 Eylül Anayasasından canı bir hayli yanmış, düşüneni, aydını işkence masalarında can vermiş toplumsal olarak birçok bedeller ödemiş, 30 yıllık süreçte onlarca şehit anasına, çatışmada yaşamını yitiren onlarca Kürt gencinin anasına sahip olan bir Göle’nin evladı olarak, evimiz ve baba ocağımız olarak gördüğümüz, Göle Derneklerinin yöneticilerinden ülke adına örülen duvara bir tuğla koymasını istemek hakkımız değil midir?
Ey hemşeri dernekleri, ey toplumun kanaat önderleri: Bugün sesinizi çıkarmayacaksınız, bugün fikir üretmeyeceksiniz, bugün ülkenin kanayan yaralarına pansuman olmayacaksınız da ne zaman olacaksınız?
İstanbul başta olmak üzere Göle derneklerinin bu denli hassas ve önemli gelişmeler karşısında sessiz kalmaları üzerine Gazeteci Reha Muhtar’ın yaptığı çağrıyı kendimize uyarlayarak bir kere daha dile getirmek istiyorum. “Nerede bu dernekler, nerede bu Göleliler?”

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan