Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 85
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SİLAHSIZ, ŞİDDETSİZ VE ASKERSİZ
Yazar Fakir - Mayıs 21 2013 - 06:13:45
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Gazeteci Fakir Yılmaz'ın twitter adresi..

twitter.com/fakir_yilmaz

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SİLAHSIZ, ŞİDDETSİZ VE ASKERSİZ BİR DÜNYA İÇİN EL ELE/Mahmut Alınak

Mahmut Alınak Dünya tarihi aslında sadece yoksulların birbirine kırdırıldığı bir kanlı savaşlar tarihidir. Bugün olduğu gibi insanlığın binlerce yıllık tarihinde savaş meydanları egemenlere değil hep ezilenlere mezar olmuştur. Yoksullar ölmüş, onları kardeş kavgasına süren çapulcular ise semirmiştir.
Kendi halklarını içeride dikenli teller arasında boyunduruk altında tutan diktatörler yoksul gençlerden kurdukları dev ordularla kıtadan kıtaya kanlı fetihlere girişmiş ve dünyayı aç kurt iştahıyla parsellemeye koyulmuşlardır. Kan deryası savaşlar sürüp giderken nice uygarlıklar yıkılmış, niceleri kurulmuştur. Ülkeleri demir yumrukla yöneten tiranlar değişmiş ama halkların kaderi değişmemiştir. Çünkü halkların kendi başlarına buyruk olmalarına egemenlerce hiç izin verilmemiştir.
Binlerce yıl önce olduğu gibi bu gün de dış düşmanlara karşı kurulduğu söylenen ordular –bu tam bir yalandır- içeride halklara karşı amansızca kullanılmaya devam edilmektedir. Halkların en insani istekleri bile kendi orduları tarafından kanla bastırılabilmektedir. Asker yetmezmiş gibi şimdi bir de polislerden ordular kurulmuş ve her tarafı polis terörü sarmıştır. Kısacası ülkeler kendi orduları ve polisleri tarafından işgal altında tutulmaktdır.
Tarihin bize öğrettiği yanılmaz gerçek şudur:
Yeryüzünde ordular ve silahlar oldukça savaş ve şiddet fırtınası dünyada hep cirit atacak ve halklar özgürleşmeyecek! Geçmişten bugüne kadar orduların halklara hiçbir yararı olmamış ve olmayacak! Dahası hep zararı dokunmuştur. Çünkü ordular halkların değil egemenlerin çıkarlarına bekçilik yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Lanetli hırsları ile dünyayı kana bulayan ve kendi ülkelerini cendereye alan egemenler emirlerindeki ordularla birlikte kenara çekildiklerinde, halklar arasında savaşmayı gerektiren hiçbir nedenin olmadığı görülecektir.
Ordular kendilerine verilen çeşitli savaş uçakları, tanklar, toplar ve her türlü silahlarla birlikte kendi halklarının sırtında ayrıca ağır ekonomik bir yüktürler. Onlar için harcanan milyar dolarlar yoksulların kanı ve alınteriyle karşılanmaktdır.
Çağımız, halkların özgürleştiği ve kardeşleştiği bir çağ olmalıdır. Bunun yolu da egemenlerin vurucu gücü olan orduların- silahlı kuvvetlerin- tüm dünyada dağıtılmaları ve silah üretiminin -bir mantar tabancası bile kalmayacak şekilde- durdurulmasından geçer.
Her ülkeden halklar dil, din ve renk ayrımı yapmadan el ele verip tüm dünyada orduların dağıtılmasını ve başta nükleer silahlar olmak üzere tüm silahların üretimine son verilmesini istemelidirler. İstemekten de öte söz ve eylemle ısrarcı olmalıdırlar. Silah fabrikalarının kapısına kilit vurulmalıdır. Dünya çapında başlatılacak böyle bir kampanya insanlığa yeni bir çağın aydınlık kapılarını açabilir. Bu hedefe ulaşılması şimdi imkânsız gibi görünse de, çakılacak bir kıvılcım gözleri kamaştıran bir meşaleye dönüşüp dünyayı pençesine alan karanlığı dağıtabilir.
Kişiler arası şiddet de insanlığın ilgilenmesi gereken çok ACİL bir sorundur. İncir çekirdiğini doldurmaz nedenlerle çıkan kavgalarda cinayetler işlenmekte, ağır yaralamalar olmaktadır. Birçok şehirde serseriler bellerinde tabancaları ve ceplerinde sustalı bıcakları ile korku ve terör estirmektedirler. İnsanlığın bu sokak şiddetini dışlayan, kötülüğünü teşhir ve mahkûm eden bir kültür yaratması gerekiyor. Öyle ki, o magandalar insan içine çıkamaz hale gelmelidir.
Biliyorum, bunlar şimdilik bir ütopyadır; sonuçları belki bir asır sonra ortaya çıkacaktır. Dedelerimiz bu çalışmayı kendi zamanlarında, yüzlerce yıl önce başlatmış olsalardı, biz çocukları bugün bunca belâyla uğraşmak zorunda kalmayacaktık. Yarınlarda çocuklarımızın da benzer sorunlarla boğuşmalarını istemiyorsak, daha fazla gecikmeden (dedelerimizin yapamadığını yapıp) bu çalışmayı başlatmamız gerekiyor. Tarih defterine gururla bir not düşebilir, tarihin insan kanıyla dönen çarkını durduracak ilk adımı atan kişiler olabiliriz.
Yazıyı size bir soru ile bağlayayım: Dünya halkları zincirini oluşturma hedefi olan sivil bir inisiyatifin, SİLAHSIZ, ŞİDDETSİZ VE ASKERSİZ BİR DÜNYA İÇİN EL ELE girişiminin kurulmasına ne dersiniz?
Derin sevgi ve selamlarımla
(alinakmahmut@hotmail.com)

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan