Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BİR GAZETE, BİR BAŞLIK BİR YORUM, BİR HABER
Yazar Fakir - Haziran 16 2013 - 09:38:25
BİR GAZETE, BİR BAŞLIK BİR YORUM, BİR HABER

Alper Akçam *Alper Akçam

23 Mayıs 2013 Perşembe gününün Cumhuriyet gazetesinde, 1. Sayfadaki koca başlık, “BELGE BOMBASI” diyor. Reyhanlı’yı bombalayanlar, iktidar sözcülerinin iddia ettiği gibi Suriye istihbaratı değil, Esad’a karşı savaşan El Nusra imiş meğer! Belgeler de bir jandarma görevlisinin telefonundan dışarıya kaçak yapıvermiş.
Seyreyle gözüm! Şimdi başladı iktidardakiler, belgenin ne dediğini değil, nasıl sızdığını tartışmaya. Bunun adı da üzüm yemek değil, bağcı dövmek oluyor elbette.
Sen… Yüzlerce kilometrelik Suriye sınırını yolgeçen hanına döndürürsen… Emperyalizmin eli kanlı paralı askerlerine Beyoğlu’ndan Hatay’a tüm otel ve eğlence yerlerinde olay çıkarttıracak ölçüde kapıları açar, hatta sırtlarını okşarsan olacağı budur! Olan Reyhanlı’da giden canlara olur… Sen de oturur, belgeyi kim sızdırdı, nasıl sızdırdı diye ahkâm keser, iş işten geçtikten sonra sınırda önlem almaya kalkarsın.
Aynı gazetede, ikinci sayfada köşe yazan Emre Kongar’a bakarsanız, ABD uyanmaya başlamış (mış)! “Amerikancı İslam” politikası konusunda bir yavaşlama varmış(mış). Afganistan, Libya, Mısır, Tunus, Suriye deneyimlerinden ders alır olmuş(muş).
Kongar’a göre, ABD geç de olsa hatalarını anlayan, farklı seslere kulak veren bir siyasal yapıya sahipmiş!
Bitiyorum Cumhuriyet gazetemizin ve kimi yazarlarının arada bir depreşen, bu, Batılı gözüyle AKP’yi eleştiren görüşlere yer vererek, (“ya ben demedim mi”) kendi tezini haklı çıkarmaya çalışan tarzına; Batı aynalarda kendini beğene beğene saç tarayışına…
Sorarlar insana, kim yaptı oralardaki o kanlı “deneyimleri” diye…”Siyasal İslam” üzerinden gelişen politikaların arkasında kim var?
ABD ve Batı’yı iki buçuk yüz yıl önceki çağdaş demokrasinin beşiği gibi gören kimi safdiller de o dünyanın dinci politikalar yerine kendi “laik” tarzlarını tercih edeceğini sanıyorken, şimdi parmaklıklar arasında bitmeyecek günler sayıyorlar!
Emperyalizmin huyudur ve birinci işidir, kendi halklarına son derece demokratik ve de “sureti haktan” gülücükler dağıtırken, bizde 12 Eylül 1980 faşist darbesi öncesi ve sonrası katliamlarında, işkencelerinde olduğu gibi, yakın geçmişte tüm Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Yakın Asya’da tanığı olduğumuz, milyonlarca insanı ölüme götüren savaşlar çıkarmak, çoluk çocuk bombalatmak, yürek söken katiller üzerine yatırım yapmak…
Aynı gazetenin 4. Sayfasında BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş “Fethullah Gülen konusunda tutucu değiliz” demiş. Henüz kendisiyle görüşmek için randevu almamışlarmış ama…
Bu demek ki, alabilirlermiş de…
Neyi görüşeceklermiş acaba? ABD’nin yüzlerce dönümlük arazilerde kendisini neden besleyip koruduğunu mu soracaklar? Afrika’dan Asya’ya, ABD ekonomik ve politik yayılmacılığına kültürel koçbaşı olmuş gözyaşılı kaset-cemaat-tarikat-okul-dersane- bedava dağıtılan gazete ile kazandığı başarıların sırrını mı öğreneceklermiş?
Bundan kelli, ABD’nin Ortadoğu politikalarında oynayacakları roller için kendilerine de özel bir bakım yeri mi isteyecekler acaba?
Bu arada denk getirip Aptullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp teslim edildiği 15 Şubat 1999 tarihinin, aynı zamanda ABD’nin Körfez-Irak-Ortadoğu doğrudan askeri girişimleriyle Kürt politikasında da yeni bir yol izlemesiyle nasıl örtüştüğünü de sorsunlar…
Emre Kongar’ın yorumu için safdilli bir bakış açısının ürünüdür diyebilmek hoşgörüsünü gösterebilsek de, Demirtaş’ın İlim Yayma Cemiyetleri’nden Komünizmle Mücadele Dernekleri’ne, CİA ajanlarının Türk aydınlarıyla birlikte yazdığı Yeni Forum Dergileri’nden kendi güdümünde NGO (non Goverment Organization- Sivil Toplum Örgütü-) kurdurmalara, çifte pasaportlu, türbanlı Merve Kavakçı’yı ülke ülke dolaştıran ACRFA (Dış Ülkeler Din Hürriyeti Danışma Kurulu)na kadar, emperyalizmin hangi sinsi ve haince oyunlar ardında olduğunu bilmiyor görünmesine ancak “Pes” diyebiliriz.
Kendileri, Reyhanlı patlamasından sonra da “hükümetin yanında yer almak” gerektiğini söylemişlerdi zaten…
Hükümet’in yanı neresi? 51 canımızı yitirdiğimiz Reyhanlı patlamalarından hemen sonra iktidar sözcüleri Suriye istihbarat örgütlerini suçlarken, olayın arkasından Esad’a karşı savaşan El Nusra diye bir örgüt çıkıverdi işte. Bomba yüklenen araçların plakalarına kadar bir ay öncesinden her şey jandarma tarafından biliniyormuş meğer…
Daha çok Reyhanlılar yaşarız, daha çok Memet kanı, ana gözyaşı dökeriz biz…
Kürt yurttaşlarımız insanlık dışı koşullarda günlüğü 25 TL’den çok fındık toplar, hakaret işitir daha.
Kürt beylerimizin ve ağalarımızın keyiflerine ise diyecek yoktur!
Alevere dalevere, Türk-Kürt Memet nöbete diyor emperyalizmin gizli servisleri… Aydınlarımız ise, yol aydınlatacağına mide bulandırıyor ancak…
Emperyalizmi, kapitalizmi her türlü iyi niyetten arınmış bir çıkar, karmaşa ve savaş sistemi olarak tanımayı başaramadıktan, olayları anamalcı milliyet-dil-din kavgalarının dışında bir ekmek, su, hayat mücadelesi olarak göremedikten, kutsal kavramları kullanarak bizi kandıranların foyasını açığa çıkaramadıktan sonra… Daha çook işimiz var bizim!

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan