Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 90
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
y O r u M L a R
Yazar Fakir - Ağustos 20 2013 - 04:52:40

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
YEDİRMEYİZ(MİŞ)!
Yedirmeyin, size mübarek olsun!

Ardahan Haberleri Görülen şekil bir örümceğin anatomisi değil. Avrupa ve Anadolu’yu demiryolları ile birlikte gösteren bir fotoğraf…
(Astınız, Zehirlediniz, Yedirmeyiz) denilen üç liderden Menderes tarafından yapımı durdurulan, Özal tarafından (komünistlik!) diye tarif edilen ve yalnızca on bir yılı bulan R. T. Erdoğan döneminde Ankara-Konya, ve Ankara-Eskişehir hızlı tren girişimleri ile birazcık kıpırdayan demiryollarında böyle yoksul bir görüntüsü var Anadolu’nun… İki kısa hattaki hızlı tren uygulaması, Anadolu’nun dört bir tarafında insandan ineğe, tuzdan demire her şeyin kamyonların, tırların üstünde olduğu gerçeğini değiştirmiyor...
Fotoğraf ve yaşadığımız coğrafyada tanığı olduklarımız, onlarca yıldır ne demiryolu taşımacılığına, ne de üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyor olmamıza karşın denizyolu taşımacılığına önemli bir yatırım yapmadığımızı göstermiyor mu?
Her şey kamyonla, tırla taşınacak ki, her yıl yapbozlarla Anadolu’nun en ücra köşesine kadar (dubleli!) karayolları döşenecek ki, yerli yabancı parababalarının petrol şirketleri para kazansın, asfaltı, lastiği, otomotivi, yedek parçası bir yana…
Litresinde yüzde seksene yakın vergi ödeyerek kullandığımız dünyanın en pahalı benzininden, mazotundan yükünü tutsun birileri… Köylü mazot borcundan belini doğrultamasın, bir litre mazot için yedi sekiz kilo buğday, ya da süt satsın!
Alınanların birazcığı da yandaşlara dağıtılsın. Her yıl yol onarımı, her yıl kaldırım yapımı, her yoksulum deyip boyun bükene makarna, kömür…
Boyun büken de asla sormayacak, ben neden bu duruma düştüm diye!
İnsanlar parçalanıyormuş her gün; onlarca sayıyla, yüzlercesi yararlanıyormuş, memleketin kanıyla birlikte varı yoğu da bu dubleli karayolları sistemine, asfaltların üzerine akıp gidiyormuş… Kimin umurundaymış!
Allah aşkına! Bir akşamüzeri İzmit’ten İstanbul’a gitmeye kalkın bakalım otomobilinizle… Nasıl pastırma yapmak için saldırıyor üstüne o koca tırlar. Yüzlercesi, binlercesi, bir ezme, öldürme, yok etme yarışında…
Bir de çıkın Avrupa yollarını görün; saatlerce gidersiniz bir tane kamyon göreceğim diye. Onların da çoğu Türk plakalı… Hafta sonları şehirlerarası yollara çıkmaları, şehirlere yaklaşmaları yasak zaten!
“Ele verir talkımı, kendi yutar salkımı” demiş atalarımız… Tam da bizim politikacılarımızın, hele de o üçlünün birlikte iş yaptığı, sözlerinden dışarı çıkmadığı Batılı emperyalistlerinin bize öğütledikleri ekonomik yapının fotoğrafı! Başbakanımız Fas dönüşü göstericilere yönelik polis şiddetini eleştirmeye kalkan Batılı politikacılara demedi mi, “bu nasıl iş, bunlarda ahde vefa yok mu yahu?” diye… Ne borcu vardı Batılı politikacıların AKP’ye ve liderine? Onu da sağır sultan duydu. Yargının, koruma kurullarının, mimar – mühendis odalarının bilim ve insan odaklı uygulamalarla denetlemeye kalktığı firmalar için Türkiye çoktan “Yağma Hasan’ın Böreği” olmamış mıydı? Yargı atama ve işaretle görev yapar oldu, çevreymiş, anıtmış, tarihe karıştı, mimar mühendis odaları eli kolu budanarak anasından doğduğuna pişman edildi.
12 Eylül 2010’dan sonra, yargı da, yasama da, yürütme de, iki dudağın arasına toplanmamış mıydı?
HES’lerle derelere zincir vurulup tarım alanları kurutulsun dediler, oldu. Maden arama ruhsatı dendi, derhal! Hem de binlercesine… Ormanlar kesilip siyanürle altın aransın, baş üste!
Haliç’ten Haydarpaşa’ya, kıyılardan Anadolu bozkırına, satılmadık yer kalmadı…
Böyle işte elinoğlu… Kendileri en ücra kasabalarına kadar dakikası dakikasına kalkan trenlerle taşır insanını da eşyasını da, bize gelince, “demiryolu komünistliktir!”, “duble yollarla donattık Anadolu’yu” dedirtir!
Hadi bakalım, yedirmeyin! Size mübarek olsun!...
31 Temmuz 2013, Alper AKÇAM


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
KADİR GECESİ

Ardahan Haberleri Allah' ın Kur'an' da bin aydan hayırlıdır buyurduğu mübarek kadir gecesi biz mü'minlere Yüce Mevlamız'ın bir lütfudur. Kadir gecesi; yapılan ibadetlere verilecek ecir ve sevabın kadir ve kıymetinin çok olduğu, kadri yüce bir kitabın kadri yüce bir Rasüle ve kadri yüce bir ümmete indirildiği mübarek bir gecedir. Bu kadri yüce gecenin, hangi gece olduğu konusunda farklı görüşler vardır. Taki Ramazan-ı Şerîf'in bütün geceleri değerli bilinip kullar tarafından ihya edilsin diye Cenab-ı Hak o geceyi gizlemiştir. Rasûlullah (s.a.s) Ramazan ayının son on gününde câmiye kapanır, ibadete teksîf olur ve şöyle buyururdu: "Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içinde arayınız!" (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3; Müslim, Sıyâm 219) Ulemanın büyük çoğunluğu Übey b. Ka'b'dan rivayet edilen bir hadîse dayanarak Kadir gecesi 27. gecedir demişlerdir. Ve bu gece Müslümanlar tarafından Kadir gecesi olarak büyük itibar görmektedir.
Kadir Suresi 3. Ayeti kerimede: "Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır." buyrulmuştur. Bazı rivayetlere göre ashabı kiram, geçmiş toplumlara verildiği gibi, bizlere de uzun ömürler verilse de Yüce Allah'a daha çok ibadet etsek arzusunda bulununca, bu sure inerek onlara, Yüce Allah sizin zamanlarınızı öyle bereketli kıldı ki, size bahşettiği bir kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır, diye onları sevindirmiştir. (İmam Malik, Muvatta,İtikaf 15) Bu itibarla kadir gecesinde yapılan bir ibadet bin aylık ibadetimiz gibi -1000 ay; 83 sene 4 aya tekabül etmekte- kıymet kazanmıştır. Çünkü Kadir gecesinde bizlere dünya ve ahiret saadetimizin reçetesini sunan Kur'an-ı Kerim indirilmeye başlamıştır. Yüce Allah Kadir Sûresinde "Biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik" (Kadir,97/1) buyurmaktadır. Kur'an, bu gece de, Beytü'l Izze denilen yüce makamdan dünya semasına bir gecede toptan indirilmiş, sonra da Kadir gecesinde Hz Muhammed'e peyderpey indirilmeye başlanmıştır. Her şeyi, bir kadir ve kıymete göre takdir eden yüce Rabbimiz, kıymetini anlayıp bilmeleri ve yaşamaları için, yüce Kitabını, kadir ve kıymeti çok yüksek bir gecede indirmiştir. Dolayısıyla Kur'an inmeye başladığı geceyi bin aydan hayırlı kılmıştır. Zira, insanlara dünya ve âhiret mutluluğunu sağlamayı hedefleyen ve manevi varlığımızı karartan her türlü olumsuzluktan arındırarak, bizi üstün ahlâkî değerlere yönelten Kur'ân'dır. O, insanlar arasında sevgi, uzlaşma, yardımlaşma, kardeşlik ve istikrarı sağlayacak; fert ve toplum planında pek çok ahlâkî ve sosyal problemin hak ve adalet çerçevesinde çözülmesine ışık tutacak ve insanlara gelişme yollarını göstererek onları geleceğe hazırlayacak ilâhî ölçüleri içeren bir kitaptır. Kur'ân'ın bu özelliği, "Gerçekten bu Kur'an en doğru olan yola götürür ve iyi işler yapan mü'minler için büyük bir mükafat olduğunu müjdeler"( İsrâ, 17/9) "Biz Kur'an'dan, mü'minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz." (İsrâ, 17/82) ayetleriyle dile getirilmektedir.
Bu yüzden kadir gecesini hakkıyla ihya edebilmenin yolu Kur'an' ın güzel öğretilerini hayatımıza aktarabilmekten geçer. İnmeye başladığı geceyi bu kadar değerli kılan Kur'an hiç şüphesiz insan hayatına da inince onu Allah katında değerli kılacaktır. Kur'an'ın mesajlarını hayatımıza aktarma adına bu geceyi Kur'an-ı Kerim okuyarak, bol bol namaza kılıp dua ederek, tevbe-istiğfar ederek değerlendirmeli, geçmiş hayatımızın muhasebesini yaparak Allah'ın razı olamadığı hal ve hareketlerimize bir daha dönmemeye azmetmeliyiz. Bu önemli gecede 1000 aylık ibadet sevabına erişebilmek için dargınlıklarımızın, küskünlüklerimizin yerini; kardeşliğe, dostluğa bırakmalıyız.
Rasûlullah' ın Hz. Aişe' ye kadir gecesinde okumasını önerdiği: "Allahümme inneke afuvvun kerimun tuhibbu'l-afve fa'fu annî. Allahım sen affedicisin kerem sahibisin, affı seversin beni affet" (Tirmizî, Deavât, 84; İbn-i Mâce, Duâ, 5) duasıyla Allah' a yalvarmalıyız.
O gecede, Rablerinin izniyle Cebrail başkanlığında melekler, geceyi ihya eden Müslümanların arasına katılıp onlarla birlikte Allah'ı anmak, secde, rükû, dua, selam ve yıllık işleri planlamak için rahmet ve bereketlerle yeryüzüne inerler. "Melekler ve Ruh o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler." (Kadir,97/4)
GALİP AKIN/ARDAHAN İL MÜFTÜSÜ

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan