Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 30
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Dün 11 Eylül'dü!..
Yazar Fakir - Eylül 12 2013 - 05:09:27
11 Eylül: Bir ABD'liye karşılık 75 Müslüman!

11 Eylül 2001'de ABD'de düzenlenen şüpheli saldırıda 3 bin kişi öldü; ancak savaş bahanesiyle başlatılan işgallerde ölen her Amerikalıya karşılık 75 Müslüman'ın kanı akıtıldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 11 Eylül 2001 tarihinde, tarihinin en büyük saldırılarından biriyle ile sarsıldı. 11 Eylül günü kaçırıldığı iddia edilen sivil uçaklar ile askeri üs Pentagon’a ve Dünya Ticaret Merkezi binaları olan ikiz kulelere saldırıları düzenlendi. İkiz kuleler yıkıldı olayda hala kesinliği tartışılan rakamlara göre 3 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. ABD hatta bütün dünya büyük bir şaşkınlık ve şok yaşadı. Ancak bu olay daha sonra ABD’nin dünyanın çeşitli bölgelerine müdahalesinin de yeni bahanesi oldu.

BUSH SAVAŞ KAMPANYASI BAŞLATTI

ABD, 11 Eylül saldırılarından sonra Ortadoğu'ya büyük bir savaş ilan etti. Saldırıları gerekçe gösteren dönemin ABD Başkanı George W. Bush, önce Afganistan, ardından da Irak'ı işgâl etti. ABD Başkanı George W. Bush "Terörizmle Savaş Kampanyası" başlattı ve bu kampanya ile NATO'nun 5. maddesini işletmeye başlattı. Bu Kampanya'da ABD'ye başta Birleşik Krallık olmak üzere bir çok ülke destek oldu. 11 Eylül saldırıları sonucu, başta ABD olmak üzere batılı devletlerde Müslümanlar'a karşı işlenen nefret suçlarında büyük artış görüldü.

BUSH BLAİR'E BİLE YALAN SÖYLEDİ

ABD’nin 2003 yılındaki Irak operasyonu öncesinde Bush yönetimi ve diğer ülkeler arasındaki pazarlıklar yeni bir kitapla ortaya döküldü. Kitaba göre Bush, savaş hazırlığı yaparken bunu en yakın müttefikle-rinden bile aylarca sakladı

11 Eylül saldırılarından üç gün sonra dönemin ABD başkanı George W. Bush, başta İngiltere olmak üzere müttefiklerini terör saldırısıyla hiçbir ilgisi olmayan Irak’a askeri operasyon düzenleme niyetinde olduğundan haberdar etti. O günden itibaren neredeyse bir yıl boyunca dünya liderleri Bush’u aksi yönde ikna etmeye çalıştı. Ancak sonunda ABD ile tarihi bir kopuş yaşamak ya da Bush’un safında yer almaktan birini seçmek zorunda kaldılar. New York Times’ın eski araştırmacı gazetecisi, Vanity Fair dergisinin editörü olan Kurt Eichanwald, “500 Gün: Terör Savaşlarında Sırlar ve Yalanlar” adlı kitabında Irak’a operasyon kararının açıklandığı güne kadar yaşananları anlattı. Eichanwald’un bu ay piyasaya çıkacak kitabından ilk detaylar şöyle:

Bush’un savaştaki bir numaralı müttefiği İngiltere Başbakanı Tony Blair, savaş taraftarı değildi. Blair, Bush ile buluştuğunda, “Ortak hareket etmemizi istiyorsanız bizi planlarınıza dahil edin” dedi. Bush ise “Henüz çok erken. Savaş planı yok. İncelemeler devam ediyor” yanıtını verdi. Blair o akşam yatağına rahat bir nefes alarak girdi. Oysa Washington’da savaş planları çoktan başlamıştı.

GOG VE MAGOG DA NEYİN NESİ?

Bush, Blair’i ikna ettikten sonra Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a döndü. Chirac’ı arayan Bush “Jacques, sen ve ben aynı inanca sahibiz. Sen Katoliksin, ben Metodist ama her iki mezhepten Hıristiyanlar da İncil’in öğretilerine bağlıdır. Tanrımız aynı” diye söze başladı. Chirac, nereye varmak istediğini anlamadığını söyleyince Bush, “Gog ve Magog Ortadoğu’da iş başında. İncil’deki kehanetler tamamlandı. Bu karşılaşmayı Tanrı istiyor. Tanrı bunu kullanarak yeni bir çağ başlamadan önce düşmanlarını silmek istiyor” diye açıkladı. Telefonu kapatan Chirac, danışmanlarını topladı ve “‘Gog ve Magog’ dedi. Neden bahsettiğini bilen var mı” diye sordu. Kimsenin bir fikri yoktu. Chirac “Ne olduğunu öğrenin” emri verdi. (Gog ve Magog, “İnsanlarının son savaşta yok edilecek düşmanı” olarak tanımlanıyor.)

BUSH'A YANLIŞ METNİ VERDİLER

Blair, Irak’a operasyon düzenlemeden önce BM Güvenlik Konseyi’nden karar çıkarılmasını istiyor, Bush bunu gereksiz buluyordu. Bush BM’de yaptığı konuşmada ise “Gereken kararların çıkarılması için BM Güvenlik Konseyi ile çalışacağız” deyince Blair şaşkınlığa uğradı. Ancak toplantının ardından ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’tan telefon geldi. Bush’un karar değiştirmediğini belirten Rice, “Başkan’a yanlış konuşmayı verdik. Doğaçlama yapıyordu” dedi.

Kitaba göre Bush bir keresinde Blair’a, “Doğrusu, kelime haznem çok kısıtlı. Ne diyeceğimi çok iyi düşünmem gerekiyor” itirafında bulunmuştu. Kitapta dikkat çeken bir başka bölüm ise işkence ile ilgili. CIA’in şefi Geoge Tenet, waterboarding gibi “daha agresif sorgulama teknikleri” hazırlıyordu. Adalet Bakanı Alberto Gonzales Bush’a, “Başkanım, kendi iyiliğiniz için burada neler döndüğünü bilmemeniz daha iyi” dedi.

Devamı sayfa 4’te
11 EYLÜL İŞGALLERİ: MİNİMUM 225 BİN ÖLÜ

New York'taki ikiz kulelere düzenlenen saldırıdan sonra ABD'nin işgaller ve saldırılar 225 bin kişinin hayatına mal oldu. 2011 yılında ABD'deki Brown Üniversitesi'nin hazırladığı rapora göre, 11 Eylül saldırısından sonraki 10 yıl içinde ABD'nin Afganistan, Irak ve Pakistan'da girdiği savaşların ABD ekonomisine maliyeti ise 4 trilyon doları buldu. Savaşların devam etmesi halinde 2020'ye kadar 450 milyar dolar ek maliyet getireceği tahmin ediliyor.

BİR ABD'LİYE KARŞILIK 75 MÜSLÜMANIN KANI AKITILDI

20 akademisyenin ortak hazırladığı raporda 11 Eylül saldırıları ile ABD savaşlarının bilançosu kıyaslandı. 11 Eylül saldırılarında ölen 2 bin 995 kişiye karşılık, son 10 yılda 225 bin kişinin ölmesi, raporda "11 Eylül'de ölen her bir kişiye karşılık 75 kişi öldürüldü" şeklinde yorumlandı. ABD'nin savaşları, 125 bin Iraklı, 35 bin Pakistanlı ve 12 bin Afgan'ın hayatına mal oldu. Buna karşılık 6 bin ABD askeri, bin 200 müttefik güç askerleri, 9 bin 900 Irak askeri, 8 bin 800 Afgan askeri, 3 bin 500 Pakistan askeri ve 2 bin 300 özel güvenlik askerleri öldü. Savaşların bir maliyeti de yaralılar ve kitlesel göçlere neden olması. Savaşlarda 365 bin kişi yaralanırken, sadece Irak ve Afganistan'da 8 milyona yakın insan göç etmek zorunda kaldı.

İddialar:
FRANCESCO COSSIGA: BAHANE

82 yaşında vefat eden İtalyan Eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, "11 Eylül saldırıları CIA ve MOSSAD tarafından, İslam dünyasını suçlamak ve Batılı güçleri Irak ve Afganistan'a müdahaleye tahrik etmek için planlanıp gerçekleştirildi" demişti. Cossiga, "Saldırıların arkasındaki akıl son derece sofistike olmalı. Sadece fanatik kamikazeler devşirecek kadar değil, aynı zamanda yüksek uzmanlık düzeyinde personele sahip olacak kadar büyük imkânları da olmalı" dedi. Bir tek şey ekleyeyim: Bu saldırılar radar sistemine ve uçuş güvenlik elemanları arasına sızılmadan gerçekleştirilemez.

ABD VE GLADIO

Açık sözlülüğüyle tanınan Cossiga, 60, 70 ve 80'lerde Avrupa'daki bombalama olaylarından sorumlu tutulan ve temel uzmanlık alanı ülkelerdeki yerel politik muhalefetin üzerine yıkılacak eylemler gerçekleştirmek olan NATO himayesindeki Gladio örgütünün varlığını ifşa ederek yapılanma içindek rolünü de itiraf etmişti İfşaatlarıyla İtalyan siyasi düzenini rahatsız eden Cossiga, 1992'de istifa etmek zorunda kalmıştı. MOSSAD, 11 Eylül'de ne tür bir saldırı olacağını biliyor muydu? Ve bunu Amerikalılar'a söyledi mi? Raporlar, MOSSAD'ın, Mart 2001'den beri Ladin'in major (büyük) bir saldırı düzenleyeceğini bildiğini gösteriyor. MOSSAD, bu saldırının büyük bir Yahudi binasına ya da sinagoglara yönelik olabileceğini düşünüyordu.

KULELERDE ÖLENLER

İkiz kulelere yapılan saldırılar sonucunda toplam 3 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılar sonucu ölen Yahudi sayısı 373, olarak kayıtlara geçti. İkiz kulelerde çalışan Yahudi sayısı, 4 bin gösterilmekte. Bunların önemli bölümünün saldırı anında ikiz kulelerde bulunmamasının gizemi, henüz aydınlanmadı. Bazı kaynaklar, MOSSAD'ın uyarıda bulunduğunu savunuyor.

CEVAP BEKLEYEN ÖNEMLİ 5 TANE SORU

1. Kaçırılan uçaklar niye durdurulamadı? Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri, kaçırılan dört uçaktan hiçbirini neden durduramadı ya da düşüremedi? ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in uçaklara dokunmamaları için orduya talimat verdiği iddia edildi.

2. İkiz Kuleler'in Çökmesi: İkiz Kuleler'den geriye kalan boşluk
Soru: İkiz Kuleler neden bu kadar çabuk (yani birkaç katta çıkan yangın 1-2 saattir sürüyorken) ve kendi içine doğru çöktü?

3. Pentagon Saldırısı: 11 Eylül sabahı Pentagon
Amatör bir pilot, ticari bir uçağı çok zor bir manevrayla dünyanın en güçlü ordusunun komuta merkezine nasıl çarpabilir? Üstelik bunu olası bir uçak kaçırma uyarısından 78 dakika sonra nasıl yapabilir?

4. Dördüncü Uçak: United Havayolları'nın 93 sefer sayılı uçağı, United uçapının enkazı
Pensilvanya'nın Shanksville bölgesindeki enkaz alanı neden o kadar küçüktü ve uçağın parçaları görülmedi?

5. Dünya Ticaret Merkezi'nde 7 numaralı binanın yıkılması, Dünya Ticaret Merkezi'nde 7 numaralı bina
Bugüne dek hiçbir çelik kafesli gökdelen yangın yüzünden yıkılmamışken, uçağın çarpmadığı bir bina nasıl bu kadar çabuk ve simetrik bir şekilde yıkılabilir?

SALDIRIYA UĞRAYAN BİNALAR ANIT OLDU

11 Eylül saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin yerine “One World Trade Center” adını taşıyan yeni Dünya Ticaret Merkezi inşa edildi. Binanın inşaatı 2013’ün sonunda tamamlanacak.
Binada 11 Eylül anıtı ve müzesi, performans sanatları merkezi ve 46 bin metrekarelik mağaza alanı yer alacak.
104 kat olarak tasarlanan bina tamamlandığında 541 metreye ulaşacak ve ABD’nin en yüksek, dünyanın da üçüncü yüksek binası olacak.
541 metre, Amerikan ölçü birimiyle 1776 feet’e eşit. 1776 rakamıysa, ABD’nin Britanya’dan bağımsızlığını kazandığı yıl.
One World Trade Center’ın yüzde 95’i New York ve New Jersey Liman Kurumu’na, yüzde 5’i de Durst adlı emlak şirketine ait. New York eyalet yönetimi, Çin merkezli Vantone Industrial şirketi ve Conde Nast yayıncılık binanın ilk kiracıları.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan