Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 79
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göle, Hanak, Çıldır, Damal, Posof, Dernek
Yazar Fakir - Ekim 20 2013 - 16:39:05

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Cesur yürekli Göleli/Mazlum Irmağ

Mazlu Irmağ Yaklaşan yerel seçimlerde Göle’de kimlerin belediye başkanı, kimlerin belediye ve il genel meclis üyesi olacağını tartıştığımız bir sırada sürpriz haber İstanbul Tuzla’da geldi..
Göleli Gürsel Tekin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu açıkladı.
Evet, Fatih Sultan Mehmet’in genç yaşta aldığı İstanbul'a bir Göleli aday..
Aynı zaman da CHP İstanbul Milletvekil olan Gürsel Tekin’in adaylığını açıklamasıyla başta Sarıgül tayfası olmak üzere bir çoklarının acı bir fren yaptığını görsekte, biz Gölelilerin tam gaz Tekin’in yanında olduğunu şimdiden görüyor gibiyim..
Sadece Göleliler mi ki?..
Tabi ki değil, Ardahanlı, Karslı, Iğdırlı başta olmak üzere doğulu hatta Güneydoğulu, Akdenizli, Kayserili, Karadenizli, İzmirli, Başkentli’de heyecanlandı..
Ve Gürsel Tekin olmaz denileni oldurmak için İstanbul’da, CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu açıkladı..
Cesur yürekli Göleli hayırlı olsun..
alt="Yazarlarımızı okuyor musunuz?">


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
ÇILDIR GAZETESİ'NDEN
Atila Dönmez./Hilal Demirkaya

Hilal Demirkaya Yerel seçimlerin ne kadar önemli olduğunu sanırım çok kimse bilmez yada anlamaz..
Çünkü bir veya iki vekilin seçildiği genel seçimlerde koparılan fırtınanın, kimsenin hesap sormadığı köy muhtarı, çokta ortada gözükmeyn belediye meclis üyesi, en azından yarı milltvekili olması gereken il genel meclis üyesi, bir kentin gelişiminde büyü rol oynayan belediye başkanı gibi yerel parlenmento olarak bilinen siyasi arena kafa-kol ilişkileri ile hatırlanır.
İşte bu nedenledir ki yerele bu seçimlerede daha çok önem verip, buna göre oy kullnamalıyız. Ve en önemlisi Atila Dönmez gibi tertemiz, çizilmemiş, hiç bir şaibeye bulaşamış insanların öne çıkmalarına yardımcı olmalıyız..

**Kar ve Çıldır...

Beklenmedik çabuklukta gelen kış ile birlikte, ‘Kar yağar bardan bara’ türküsünü mırıldandığı şu günlerde bahardan ve de yazdan kalma şeylerden bahsetmek isterdim..
Ama başta Aktaş Gümrük kapısı olmak üzere bu yılın baharından yazına kadar beklediğimiz onca yatırımın yine kar altında kaldığını görünce vaz geçiyorum.
Çünkü bir yılın daha geride kaldığını anlarım.
Ve aniden, erkenden gelen kar ile birlikte ÇIldır düşünürüm..
Bir kışı daha yaşarken Kars-Titlis-Bakü Demiryolunu, bir türlü bitmeyen Ardahan-Çıldır yolunu, Çıldır-Kar yolunu düşünmü yorum artık, ertelediği hayallerim gibi Aktaş Gümrük Kapısını da unutuyorum, 52. Yıl oldu, yine açılmadı derken..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

EĞİTİM VE GÖRGÜSÜZLÜK

Süreyya Cinik Newton bir ağacın dibinde gölgelinirken (şekerlemede olabilir) başına düşen elmanın insanlık için bilim için yeni bir kapı açacağını belki biliyordu belki değil lakin insanoğlunun sosyolojik olarak sosyallleşme tanımında , araç yapma yetisi olduğundan başına düşeni toplumsal bir faydaya dönüştürmesini bildi.

Türkiyde her açıklanan sınav sonuçlarından sonra genelde yerel kurumlar ellerini ovuştururlar. Öyle ya ortada başarısızlık var çare kimde tabiki onlarda.Hemen bir basın açıklaması jet hızıyla Ardahan ...

Sadece stklar değil basın da Newton vari şekerleme yapıyor ani bir refleksle kalkıp eğitim gönüllüsü oluyorlar.

Newton bunu yaparken insana has özellikleri olduğu için bunu topluma bilime yararlı bir formata sokuyordu, ya siz?

Sizin ne kerametiniz var?

Bilinen kimi gerçekler ortada Rojavada allahuekber nidaları ile insaları katledenlerin fetva aldıkları Saidê Kurdî nin fikirleri çalıp değiştiren düzenbaz Fetullah efendi bölge için aynen şunlar der; keşke biz bunlara tank ile tüfek gitmeyip de kalem ile kitapla hayırla ,bursla gitseydik der...

Görüldüğü üzere bölge için en büyük tehlikenin yol haritasını hazret vermiş uygulamayıda ''Çorbacıbaşlarına'' vermiş.

Hiç bir altyapı çalışması olmadan ,birbirlerinde proje çalarak uyduruk isimler koyarak bölgedeki insanların çocuklarını kuzey Afrika kolonileri olarak görerek bölgede silgi dağıtıp Ardahan'ın eğitim sorunların çözmek istiyorlar.

İslami felsefede hayır ,iyilik yapılırken reklam yapılmaz ama aymazlar vermedikleri bursların propagandasını yapıyorlar.

Kalemini namusu olarak görmeyenler ise habire cilalayıp pastadaki paylarını yükseltiyorlar. İşte aslında Ardahan'da Eğitim çalışmalarını yönetmek isteyen sınıf özü itibari ile bu işi amiyane tabir ile toptan voleyi vurmak istiyorlar.

Daha şimdiden siyasal partilerin yerel seçim çalışmalarına başlamış durumdalar( Araçlarına Sarıgül plakası takıp dolaşan hırsızların fotolarıda mevcuttur) .

Görüldüğü üzere plan rant planıdır eğitim bu işin mişli hikayesi ha bide Kürt demokratik kamuoyunu yanıltmak için Anadil söylemleri varki o da tam bir şark kurnazlığı. ANADİLİ savunduklarını söyleyenler Anadil için son bir ayda ki kaç basın açıklamasına gitmişler? Kaçında fikirlerin beyan etmişler?

Değerli Ardahan ve Serhad kamuoyu değerli yurtseverler, bölgemize sahip çıkmak devrimci ve ahlaki bir durum ifade eder halk düşmanı bu görgüsüzlerin eğitim adı altındaki çalışmlarını yerinde gözlemleyin . Ehmedê Xanî Nubara Biçukan'ı Kürt çocukları için yazmıştır çocukları bir halkın ana sütunu olarak görmüştür. Xani'nin torunlarının temiz duygularını tuvaletçilerin, golıkvanların kirli emellerine bırakmayın...
ULAŞ AVŞAR

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'nın Gurbetteki Sivil Toplum Örgütleri Olmak Derneği Olmak

Süreyya Cinik Ardahan da yaşayan Ardahan ın Nüfusu 105 bin Ardahan Dışında yaşayan yani Büyükşehirlerde Toplam Nüfus Tuik verilerine göre 400 bindir.
Ardahan basını olarak bir çok kez sivil toplum kuruluşları hakkında yazılar Makaleler eleştirilsel veya ön plana çıkaran Manşetler yayınlar yapılmıştır.
Ben bu gün tamamen başka bir anlatım tarzı ile dikkat çekmek için uyarıda bulunmak üzere bu yazıyı ele almak istiyorum. Bilmiyorum Ama Ardahan Haberi nin sahibini yayın akışında görevli arkadaşlarımızı ne kadar yakından tanıyorsunuz eğer gerçekten tanıyor iseniz bu güne kadar yani 2003 yılından bu tarafa yayın hayatında olan ve Ardahan ın ilk sıralarında yayın yapan kuruluşumuz hiçbir dönem kendi menfaatı ile yayın yapmamış tamamen Ardahan in menfaatlerini ön plana çıkararak Gerçek başarılı olan kurum kuruluş kişi siyaset siyasetçi ayrımı yapmadan haberi haber gibi yayınlamış yayınlamaya da devam etmektedir.

Şimdi Asıl konumuza dönelim ve konumuz yukarıda da bahsettiğim Dernekler Vakıflar Federasyonlar bu kuruluşlar yukarıda sayısını verdiğim her kuruluşun bir başkanı yanında yönetimi olan birer sivil toplum kuruluşu olduğunu hepimiz biliyoruz ve biz gazeteciler bunların gerçek birer sivil toplum kuruluşu olması için her türlü etkinliklerini ileri safhalara taşıyarak tanıtımlarını manşetlerde yapmaktayız

Peki bu yapılan tanıtımın manşetlerin amacı nedir acaba Dernek başkanlarını Milletvekili, Bakan, Başbakan mı yapmak yoksa kendilerinin birer sivil toplum kuruluşu olduğunu ve bu sivil toplum kuruluşlarının Demokraside çok önemli olduğunu katılımcı çoğunlu sağlayarak Memlekete faydalı birer kuruluş yapmak mı dır.

Evet Amaç Bu dernek vakıf federasyonların kaz gecelerini otel lobilerindeki kahvaltı safhalarını eline mikrofonu alan bir Haber Yayının da resmi çıkanlar Milletvekili Bakan Edasına Kendini Sokan bu havayı kendilerine verenler veya kendi şahsına bu dernekleri etiket yaparak kendi menfaatları doğrultusunda bu etiketleri kullandırmak değildir.

Buradaki tanıtım amacı kişilerin kendi idolojik kafa yapısına o kuruluşu sürüklemeden tamamen tarafsız Ardahan ın menfaatı için siyası düşüncesini bir tarafa bırakıp, şahsında bağımsız ama politik bir siyaset yaparak her siyası partiye aynı derecede yakın ve aynı derecede uzak politika üreterek birlik ve beraberliği sağlamaktır.

Evet önümüzde yaklaşan bir yerel seçim var ve bir daha ki senede genel seçim olacaktır. Bu yerel seçimlerde 951 ilçe ve belde 81 il de Ardahanlı kaç tane Belediye Başkanı Adayı adayı var ve kaç tane Belediye Başkanlığı kazanmayı düşünüyoruz..
Bunun için bu yukarıda bahsettiğim sivil toplum kuruluşları ne gibi bir çalışma başlattılar kaç tane Ardahanlı Aday Adaylarını siyasi partiler de aday yaptırabilecekler bu konuda nasıl bir tarafsız komisyon oluşturdular bunlar merak konusu ;

Şimdi buraya kadar eleştiri olarak belirttim asıl bu sivil toplum kuruluşlarımızın yapması gereken tüm Dernek Başkanları ile bir toplantı tertiplemek ve bu toplantı da bir tarafsız komisyon oluşturarak Ardahanlı Aday Adaylarına gerçek manada siyasi partiler nezdinde girişimde bulunarak bu kişilerin yanında destek olup Adaylıklarını kazandırmak için çalışmalar başlatılmalıdır.

Unutmayalım ki hiçbir şey verilmez ısrarla alınır bunu almak içinde güç olması gerekiyor, bu gücüde hiçbir siyasi parti düşüncesi olmadan Her parti nezdinde girişimde bulunarak aday adaylarına destek olunarak Ardahanlı hemşehrilerimizin daha fazla Belediye Başkanlığı alması için çaba göstermeliyiz ve bu çabayı gösterirken iyi analiz yaparak yola çıkmalıyız.
Herkes baş olmaz, herkes başa oynamamalı gerçek başarılı seçilebilecek kendisini bulunduğu noktada kendisini isbatlamış kişiler aday adayı olmalı herkesin baş olacağı düşünülürse bu defa ayak olunabileceği de gözden kaçmamalı; Bizler büyük şehirlerde ne kadar güçlü politika üretirsek memleketimize daha çok faydalı olabiliriz hatırlayalım 2 yıl öncede böyle bir yazı ile bazı konuları dile getirmiştim biz her şeyi kendi çabası ile siyasi olarak bir yerlere gelen şahıslardan bekliyoruz oysaki kendi çabası ile gelen insanlarında siyasette güçlü olması için arkasında bulunan güçlü sivil toplum kuruluşlarının olması gerekir siyasi olarak seçilen Milletvekili ,Belediye Başkanına bulunduğu noktada daha güçlü olup Memlekete fayda sağlayabilmesi için desteği olması gerekir.

Bizler ne yapıyoruz başında bulunduğumuz sivil toplum kuruluşunu kendimizi güçlendirmek için veya idolojimiz siyasi görüşümüz doğrultusunda kullanıyoruz.
Bu da o sivil toplum kuruluşunu güçlü kılmıyor, tamamen taraflı bir duruma getiriyor.. Bu durumda ise o sivil toplum kuruluşu, Dernek, Federasyon, Vakıf tabeladan ibaret kalıyor..
Oysaki 93 derneği federasyonu vakıfı olan bir il bu kadar sivil toplum kuruluşu olmasına rağmen gerçek birliktelik oluşturup siyasi parti liderlerine gücünü gösterememiş bir toplantı yaparak siyasi parti liderlerini toplantısına getirememiştir.
Ama geç kalınmışta olsa bundan sonra kısa sürede toparlanarak birlik beraberlik içerisinde hareket ederek güçlü sivil toplum kuruluşu oluşturulmalı ve yönetimde söz sahibi olunması için mutlak suretle Siyasi görüşü ne olursa olsun hangi siyasi partiden olursa olsun Ardahanlı olarak desteklenmeli güçlü politika izlenmeli Artık yönetilen toplum değil yöneten toplum olunmalı ki Kendi Küçük çirmi Büyük Ardahan'ı ileri gelişmiş iller arasına sokabilelim diye sesli düşünüyorum bilmem siz ne düşünürsünüz
ardahanhaberi

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Cinik’in Cigözlüğü Sürüyor!

Süreyya Cinik Bölgede çocuklar cizmasız kalmıştı.. Cinik Giydirecek..

Kendisi iş kadını olmadığı halde üç ilin yani Kars’ın, Ardahan’ı ve Iğdır’ın iş adamlarına başkanlık ettiğini belirten Süreyya Cinik’ten bir adım daha..
Yapılan eleştiriler üzerine kendisini uzun süredir saklayan Cinik şimdi yen bir cin gözlüğün peşinde..
Kendisine yakın bir internetçinin haberine bakıldığında Cinik yeni Cingözlüklerin peşinde gibi görünüyor..
İşte o mehtiyeler dolu, bölgeyi cizmalarla kurtaran haber ve İşi olmadığı halde KAI’nın başkanı Cinik ile ilgili haber;

Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici İşadamları Kültür ve Dayanışma Derneği (KAİSİAD) bölgemiz açısından çok önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı.
Bölge bazında ilk defa bir STK bölgenin tüm renklerini, kültürlerini, dillerini, dinlerini bir araya getiriyor. Öteki kavramını tarihe gömüyor. Karsın (Ardahan-Iğdırın) kendine özgü cihanşumül demokrasi kültürünü yaygınlaştırıyor, hayata geçiriyor. Kürdü-Türkü, Azerisi, Ermenisi ile tüm Kafkas halklarının buluştuğu bir üst çatı KAISİAD’la ortaya çıkmaya başladı.
Dünyaca ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’i onur üyeliği ve “BİR ADIM DA SEN AT” etkinliğinden önce, önceden alınmış bir randevu çerçevesinde Başkan Süreyya Çinik, Arge’den sorumlu Y.K.Üyesi Hakan Çapan, Bşk Yrd. Casim Yıldırım, Y.K. Üyeleri Rahşan Bukni Ulus, Özcan Yıldız ve bölge Basınından DKM Medya’nın genel yayın yönetmeni Yusuf Sit ve yeniumut Gazetesi Haber Müdür ü Gürbüz Küpeli ziyaret ettiler.

**PROF DR. BİNGÜR SÖNMEZ ONUR ÜYESİ YAPILDI

KAİSİAD aylık olağan toplantılarından birini daha İstanbul Vilayet Evlerinde icra etti. Bu toplantıda da KAİSİAD bölgemizin iş, bilim,siyaset, sanat dünyası alanında önde gelen bireylerini çatısı altına alma, iş bilim siyaset sanat dünyasını birbiriyle buluşturmada önemli bir adım daha attı. Bölge iş dünyası ve lobiciliğinin oturması ve güçlenmesinde önemli bir misyon yüklenen dernek bu misyonunu başarıyla icra ettiğini bir kez daha ispatladı. KAISİAD yılda bir kez bölgenin ileri gelen insanlarından birini onur üyesi olarak kabul ediyor. Bu yıl ilk defa böyle bir etkinlik yapan dernek onur üyeliğine Prof. Dr. Bingür Sönmez’i kabul ettiler.

Dünyaca ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’i onur üyeliğine, bulunduğu bölgede vergi rekortmeni olan, başarılarından dolayı birçok ödülün sahibi olan, Türkiye’nin en önde gelen firmalarından Beta-Fak (ambalaj Sanayi) Fabrikasının sahibi ve ortaklarından Ali Erkılıç, Gıda sektörünün önde gelen firmalarından Çapan Etin Sahibi Musa Çapan gibi bazı iş adamlarını törenle üyeliğe kabul edildiler. Yemekli yapılan toplantıya KAİSİAD’ın davet ettiği işadamları, derneğin bazı üyeleri ve yön. Kur. Üyeleri başta olmak üzere seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Açılış Konuşmasını çok önemli açıklamalar yapan dernek başkanı Süreyya Çinik yaptı.

ÇİNİK, AMACIMIZ BÖLGE İŞ DÜNYASI İÇİNDE DAYANIŞMA KAYNAŞMAYI ÜST BOYUTA ÇIKARMA, BİRBİRYLE BULUŞLTURMA…

Çinik, “Yılda bir kez Cumhuriyet Balosu etkinliğini gerçekleştiriyoruz. İlk iki balomuzu eğitim katkı amacı ile yapmıştık. Bazı okullarımızda tadilat, bazı okullarda öğrencilerimizin kütüphane ihtiyaçlarını, bazı öğrencilerimize ise bot ve kaban yardımında bulunmuştuk. Bu yıl 3. sünü Kasım ayında yapacağız. Bu yılki balomuzu “ BİR ADIM DA SEN AT” sloganı adı altında 2 Kasım 2013 tarihinde yapacağız.
Balomuzda aynı zamanda Kars-Ardahan-Iğdır’ın kurtuluşunu da kutluyoruz. Bu şehirlerimizin kurtuluşunu Cumhuriyetin kurtuluşu ile eş değer tutuyoruz.
Amacımız iş dünyası içinde dayanışmayı, kaynaşmayı, dostluğu arkadaşlığı en üst boyuta çıkarma. Dernek olarak siyasi görüşümüz yoktur. Bütün görüşlere eşit mesafedeyiz. Bireysel anlamda herhangi bir arkadaşımız bir yere aday olduğunda kurum olarak arkasındayız.
Bölgemizde ve ülkemizde kurulan çoğu stk yada yapılanmalar insanların, vatandaşlarımızın önünü açacağına maddi manevi anlamda onları tüketip birer esir konumuna getiriyorlar. Bu anlamda biz KAİSİAD olarak her şeyden önce bireyin özgürlüğüne değer veririz.
Biz orman gibi bir bütün birer ağaç gibi hür iradesi olan insanların bir araya gelmiş insanların oluşturduğu bir topluluğuz.
Kars tarihi bir açık hava müzesi. Dünyada bu anlamda eşi olmayan ender şehirlerden biri. Bu konuda dernek üyemiz Av. Erkan Karagöz’e huzurunuzda teşekkür ediyoruz. Şehrin tarihi dokusu ve tarihi hakkında derin bir bilgiye sahip ve bu anlamında bize çok değerli bilgilerle rehberlik etmektedir.
Son yıllarda şehrin bu tarihi dokusunun tahrip edildiği yönünde aldığımız haberler bizi üzdüğü gibi, Kars-Ardahan-Iğdır ve Ağrı’yı içine alan bir tek tur operatörüne rastlamadık. Bu yıl kendi imkânlarımızla ilk defa biz dernek olarak bölgeyi bu anlamda gezdik, tek kelime ile hayran kaldık.
Ağrı’dan Ardahan’a yaptığımız gezide, gördüğümüz bu tarihi doku bakımından adeta büyülendik. Kars’ta tarihi dokunun korunması ve tarihi dokunun bulunduğu alanların derhal açık bir hava müzesine dönüştürülmesi gerekmektedir.
Bölgemizde turizm açısından, özellikle dini turizmin başlamasında büyük bir emeği olan, Sarıkamış Şehitlerinin ulusal ve uluslararası anlamda tanınmasını sağlayan Bingür Sönmez’i Onur Üyemiz yapma kararı aldık. Bölgemiz açısından bir değer olan bir bilim adamımız. Kendisiyle gurur duyuyoruz.
Kış turizmi bölgede giderek gelişiyor. Tarihi ipek yolu, yapılan yatırımlar 10 yıl sonra Kars’a yatırım için giden geç kalacak.
Çinik, metropollerde iş dünyamızın örgütlülüğünü büyütmesi yetkinleşmesi gerekmektedir diyerek, aday adaylıkları sürecinde bırakın aday tayin etmeyi kendi içimizde aday tesbiti dahi yapamıyoruz. Bu anlamda diğer bölgelerin ve lobilerin çok çok gerisindeyiz dediler.PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ: BU YAPININ İÇİNDE YER ALAMKTAN GURUR VE ONUR DUYARIM

Başkan’ın konuşmasının ardından Prof. Bingür Sönmez söz hakkı aldı. Sönmez, KAİSİAD’ın verdiği ‘Onur Üyeliğinden gurur duydum. Onur duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Böylesine nezih bir topluluğun içinde bulunmaktan da ayrıca gurur duyuyorum dediler. Sönmez, Yaptığı çalışmalar, hayatı ve Sarıkamış Şehitleri; bölge ile ilgili yaptığı çalışmalarla ilgili çok önemli bilgiler çok önemli bir tarihçe verdi. Çok önemli açıklamalar yaptı.
Sarıkamış şehitleri ile ilgili yaptığımız çalışmalar yılda onbinlerin bölgemize yönelmesini, turistik tesislerin ortaya çıkmasını ve Kars’ta Orman Su İşleri bakanlığının Sarıkamış’ta 17 bin dönümlük bir araziye “Sarıkamış Kafkas Cephesi Araştırma ve Geliştirme Merkezi” açılıyor. Bu adı vermekte bana nasip oldu.
Sönmez, biz siyasetle uğraşmadık ama sizler uğraşın. Bu dernek milletvekilleri çıkarmalı ve onlar da gelip bu toplantılara katılmalıdır…

GELENEKSEL HALE GETİRİLECEK OLAN YILDA BİR KEZ YAPILMASI PLANLANAN “BİR ADIM’DA SEN AT” ETKİNLİĞİNİN 1. TANITILDI

Bölgemizde ihtiyaç sahibi öğrencilerin, çocukların iklim koşulları nedeni ile en çok ihtiyaç duydukları bot ve kaban ihtiyacını gidermek için dernek üyeleri öz kaynakları ile 2000 adet bot ve kaban kampanyası başlattı. İsteyen iş adamları bu kampanyaya dahil olabilecekler.
Bu etkinlikle ilgili başkan Çinik kısa bir konuşma yaptı. Dernek olarak bölgeye yılda 2-3 kez çıkarma yaptıklarını, bölgede karşılaştıkları bazı manzaralardan çok büyük bir rahatsızlık ve üzüntü duyduklarını ifade eden Çinik, bazı öğrencilerin kış ayında terliklerle okullara gittiğini görünce çok üzüldüklerini ifade ettiler. Kampanya’da kullanılan resmi DKM Medya’dan temin ettiklerini belirten Çinik DKM Medya İmtiyaz Sahibi Sayın Yusuf Sit’e de teşekkür ediyoruz dediler.
Bölge öğrencilerinin en acil ihtiyacı kışlık bot ve kaban olarak gördüklerini bu anlamda kendi öz kaynaklarımızdan yola çıkarak 2000 bot ve 2000 kaban kampanyasını başlattıklarını ifade ettiler. Bu kampanya çerçevesinde alınan meteryaller üç ile bölüneceği gibi, İki Kasım’da gerçekleşecek olan 3. Cumhuriyet Balo’sunda Kars-Ardahan-Iğdır valiliklerine teslim edilecektir ve bu sayıyı artırmayı da hedeflediklerini belirttiler.
Toplantıda iş dünyası ve katılımcılar sırayla söz alarak bölge ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Hoç-Fed’in içerisinde yer alanlar;
Dernekçiliğin ne olduğunu bilmiyorlar..

Ardahan Haberleri Son festivalden bu yana ortalarda görünmeyen Hoç/Fed’e Hoçvan Federasyonun içinde ki derneklerde eleştirmeye başladılarr. Ama Hoç/Fed Yöneticilerinde ses yok..
‘Hoç/Fed’in bütün çalışmaları gayri resmi olmuştur... Kimde ne kadar para aldıklarının resmi kayıtları yoktur... Sorduğumuzda her kafadan bir ses çıkıyor... Topladıkları paraların miktarını bir kaç kişi dışında hiç kimse bilmiyor... Ne dönüyor ne bitiyor halen anlamış değilim...’ diyen Murkan Köyü Derneği Başkanı ve Hoç/Fed Delegesi Muhlis Aktürk www.hocvanhabergazetesi.com adlı internet sitesi üzerinde mevcut Hoç/Fed yöneticileri hakkında ciddi suçlamalarda bulundu.

İşte o röportaj..

Hiç bir zaman bütünlüklü düşünüp, hareket etmediler..
Çünkü o kabiliyetleri yoktur... İllaki birilerin himayesine girecekler böyle dernekçilik olmaz, bizi örnek alsınlar...
Dernek nasıl yönetilirmiş görüp öğrensinler...

**HOÇVAN MURKAN KÖYÜ DERNEK BAŞKANI SAYIN MUHLİS AKTÜRK'LE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ:

Sayın Başkan Siyaset bize göre değildir diyorsunuz... Ancak, kültürel faaliyetlerin dışında değilsiniz. Çünkü kültürel faaliyetleri olan bir derneğin başkanlığını yapmaktasınız... İddialı Bir dernek başkanı olarak ilk göreve geldiğiniz günden günümüze kadar olan süre zarfında, ne tür kültürel çalışmalarınız oldu... Dönem itibarıyla okullarda Kürtçe dilinde eğitim istiyoruz etkinlikleri oluyor, yine Rojava katliamıyla ilgili olarak tavrınız ne olmuştur... Orada ki insanlara ne gibi katkılarınız olmuştur, bunun paralelinde yardıma muhtaç okuyan yoksul öğrencilere burs vb. gibi yardımlarınız oluyor mu?
M.Aktürk;Konumuza geçmeden önce...Yerel haber sitesi olarak kısa dönemde bu kadar gelişme göstermeniz toplumun sorunlarıyla doğrudan ilgilendiğiniz ile objektif ve tarafsız yayın çizginizle direkt bağlantılıdır...
Bu anlamda Hoçvan Haber Gazetesine teşekkür ediyorum...
-M.Aktürk; Binbaşarköyü (Murkan) derneği olarak olanaklarımız dahilinde ihtiyaç sahiplerine azami derecede hem dernek olarak hemde, bireysel yardımlarımızı yapıyoruz... Örneğin Rojava da gelen 7 nüfuslu bir aileye kapımızı açtık, bütün ihtiyaçlarını karşıladım ve karşılamaya da devam ediyorum... Barınmaları için kendi evimi onlara tahsis etim ve içerisinde oturuyorlar... Aynı kaderi paylaşanlara yine yardımda bulunuyorum... Burs vermeye gelince şahsi olanaklarımı kullanarak hali hazırda okuyan yoksul 2-3 öğrenciye burs veriyorum... Ayrıca,Hoçvan dernekleri içerisinde toplumsal olaylara karşı duyarlı olduğumuz kadar hiç bir köy derneği o duyarlılığı gösterememiştir... İnsanlarımız arasında çıkan tatsız olayları yatıştırma ve küskünlükleri giderme yönündeki çabamız yetersizde olsa vardır... Bir noktayı daha belirtmek istiyorum kapımız her daim halkımıza ve partimize açık olduğunu belirtmek istiyorum...
-Sayın Başkan ...Buraya gelip röportaj yapacağımızı iki gün öncesinde size bildirdik ve belirtmiş olduğumuz gün ve saate mekanınıza geldik.. Lakin ne gibi sorular soracağımızı bilmiyordunuz... Sorduğumuz sorulara kendinizden gayet emin bir vaziyete açık ve net cevaplar veriyorsunuz ve yaptığınız yardımlararınızdan dem vuruyorsunuz... Anladığım kadarı ile taktir, edilecek ve örnek olarak gösterilmesi gereken çalışmalardır... Hadimiz olmayarak yardımda bulunduğunuz insanların bir veya iki tanesiyle sizce bir sakıncası yoksa bizi görüştürebilir misiniz?..
-M.Aktürk;Tabi ki seve-seve yaptığım her şey resmidir...Verdiğimiz her bursun resmiyeti vardır ve kime neye verdiğimiz belidir...
Bütün insanlarımızın hakkı bizde saklı olmak kaydıyla 1 saat sonra yardım eli uzatılan insanlarla bire bir görüştük ve okul ismini buraya yazmıyoruz psikoloji bölümünde okuyan bir öğrencisiyle görüştük hakeza diğerleriyle de görüşüp konuştuk ve söylenenlerle aynı çıktı... Bilinmesi gereken şudur. Yardım edilen ailelerin hepsi yurtsever ailelerdir.
-M.Aktürk; Yoksul insanlarımıza yardım elimizi uzatmak hepimizin aslı görevidir...Yaptığımız yardımları da her yerde konuşmayı doğru bulmuyorum... Şahsım adına bazı doğru şeyleri yaptığıma inanıyorum... Ben gördüğüm yanlışları eleştiriyorum, kişilerin hatalarını eleştirdiğim için kötü adam olarak ilan ediliyorum... Hoç-Fed'e karşı çıkan biri olarak lanse edildim... Gerçekleri söylemek suçsa ben o suçu her zaman işlemeye devam edeceğim... Hoç-Fed yönetiminin başına geçen insanlar hep taraflı davranıyorlar, hemde göz göre göre yapıyorlar... Onlara soruyorum yanlış yapmayın; Yaparsanız eğer, sizleri doğruya çekmek adına yaptığınız yanlışları eleştirmek herkesin görevi olsa gerek...
Hoç-Fed’in içerisinde yer alanlar; Dernekçiliğin ne olduğunu bilmiyorlar. Hoçvan köy dernekleri ile doğru bir ilişkilenmeyi beceremediler. Nedenine gelince taraflı davranışlarının içerisinde arasınlar yaptıkları orada gizlidir...
Bir köy derneğinin başındaki kişi olarak bana, her taraftan bilgi geliyor. Bana gelen bilgiler ile bildiklerim ve gördüklerimle birleştirdiğimde ortaya şu tablo çıkıyor... Gelen bilgilerin toplandığı nokta Hoç-Fed'in başında bulunan kişi derneği yönetemiyor sadece isim onun, başkaları yönetiyor... Federasyon başkanı çok pasif kalmaktadır.. Halkın gücüne inançları yoktur. Çünkü halka hizmet etme diye bir niyetleri hiç bir zaman olmadı ki?
Dolayısıyla halkı temsil etmiyorlar... Eğer temsil etme güçleri olmuş olsaydı yaptıkları bunca yayla şenlikleri fiyaskoyla sonuçlanmazdı... Size bir kaç tane somut örnek vermek istiyorum... 9.nu yaptığımız festivale, köyümü temsilen bende festival alanındaydım... Gelecek olan konuşmacılar için bağımsız protokol çadırı kuruldu.. Bende protokol sorumlusuydum... Panelde konuşmak için İsmail Beşikçi, Faik Bulut vb gibi bilim insanları konuşmacı olarak davet edilmişlerdi... Yöremiz için olumlu bir gelişmeydi... Bu olumlu havaya gölge düşürdüler gelen panelistleri protokol için hazırlanan çadıra götürmediler...
Mucüc köyü (Beşiktaş) Derneği çadırına götürüp orada konuşma yaptırdılar... Şimdi soruyorum hakkaniyet bunun neresindedir... Taraflı bir tutum değilde nedir? Bağımsız protokol çadırımız olmasına rağmen başka bir çadıra götürmenin izahını bana yapabilirler mi? Bu nasıl bir aymazlık ve dengesizlik anlayışıdır, anlamaktan zorlanıyorum... Protokol çadırında birinci derecede sorumlu bendim ve bütün hazırlıklarımızı ona göre yapmıştık... Bir anda neye uğradığımı halen anlayabilmiş değilim... Hepimizin duygularıyla oynadılar...
Bir şey daha söylemek istiyorum; Federasyonun başında bulunanların vurdum duymazlıklarından istifade eden bazı kesimler festival alanını kumar ve içki içilen yer olarak anıyorlar... Bu konu yabana atılacak bir durum değildir...
Nice emek ve çabalar sonucunda elde edilen bu kazanım, yakıştırılan o imajla anılmamalıdır... Bende dahil olmak üzere önümüzdeki yıllarda böylesi durumlara müsaade edilmemelidir... Her insanımızı duyalı ve sorumlu olmaya davet ediyorum... Ne olursa olsun O federasyon yöremizindir ve yurtsever Hoçvan halkımıza aittir... Yanlışlara müsaade etmeyelim...
Kişilerin reklamını yapmak için yöremizi neden alet ediyorlar... Yaptıkları bu uygulama taraflı değilde nedir?.. Yöremizi temsilen kurulan federasyonun kuruluş amacı dışında bir misyon yüklenilmiştir... Kişileri önpılana çıkaran ve yine, kişilerin boy gösterdikleri ile şov yaptıkları sirk alanına çevirdiler...Yaptıkları bunca yanlış ve yetersizliklerini eleştirmek federasyona karşı çıkma olarak algılanıyorsa yapılacak bir şey yoktur ve bildiklerinden devam etsinler... Yazıktır, günahtır ve ayıptır.. Güneş balçıkla sıvanmaz... Yurtseverlik böyle değildir...
Kısaca şunu belirtmek istiyorum;Yöremizin ismini kullanarak festival alanına tahsil edilen yere bir haftalığına tatile gelmişlerdi...Halkımızın adına yola çıkmışlar. Halktan gelen hiç bir talepleri kabul etmiyorlar... Festival alanına geldikleri gibi planladıkları biçimiyle reklamlarını yaptılar boy-boy resimler çektirip şov yaptılar diyebiliriz... Yaptıkları bundan ibarettir. Yöre halkının hangi sorunuyla ilgilendiklerini çıkıp anlatsınlar... Orada sorumlu olduğum halde hiç bir şey bize sorulmadı, bir kaç kişi bildiğini okudu... Hepsi bundan ibarettir...
Yaptıklarımız doğrudur diye savunan varsa, Söyleyenlere şu soruyu sorma hakkımız vardır; Festival bitikten sonra doğru veya yanlış sonuçları hakkında katılım gösteren derneklerid e katarak neden bir değerlendirmeye tabi tutmadınız? Alın size festival...
Yöremiz yurtsever bir bölge olduğu unutulmamalıdır. Gün gelecek yaptıklarınızın hesabını halkımıza vereceksiniz... Hesap günü geldiğinde o sırat köprüsünde hepimiz geçeceğiz ve herkes yaptıklarından sorumludur.. Herkes yaptıklarından utansın başka ne diyebilirim ki?
Federasyon ekonomik olarak kendisini doğru konumlandırmadığı için, kimin parası varsa oraya yaslanıyorlar... Hiç bir zaman bütünlüklü düşünüp hareket etmediler çünkü o kabiliyetleri yoktur... İllaki birilerin himayesine girecekler böyle dernekçilik olmaz bizi örnek alsınlar...Dernek nasıl yönetilirmiş görüp öğrensinler...

-Derneğinizle ilgili bize neler söyleyebilirsiniz?
--M.Aktürk;Muruka Derneği olarak belirlediğimiz delegelerimizin kaç kişi olduklarını isimlerini yazarak resmi olarak federasyon başkanına vermemizin üzerinde ne kadar zaman geçmesine rağmen dün bana telefon açmış ne diyor biliyor musunuz... Delegelerimiz resmi olarak kayıtlı değildirler.. Kayıtlarınızı yapmamız için resmi evraklarınızla birlikte federasyona gelin kaydınızı yaptırın diyor... Bunları duyduğumda şok geçirdim bunca zaman geçmesine rağmen neredeydiniz.. .Orada ne iş yapıyorsunuz... Yada bunun altında bir bit yeniğini mi var?.. Kafamda bin bir soru işareti dolaşmadı değil.. .Bu ne biçim iştir anlamış değilim...
Şimdiye kadar resmi olarak yaptıkları hiç bir çalışmaları yoktur... Bütün çalışmaları gayri resmi olmuştur... Kimde ne kadar para aldıklarının resmi kayıtları yoktur... Sorduğumuzda her kafadan bir ses çıkıyor... Topladıkları paraların miktarını bir kaç kişi dışında hiç kimse bilmiyor... Ne dönüyor ne bitiyor halen anlamış değilim...
Bunlar çanta dernekçiliği dediğimiz durumda da daha geri bir konumdalar... Bir kaç yeni derneğin dışında hiç bir dernek bunlara destek vermiyor ve miatları dolmuştur... Yani derneklerin ezici çoğunluğu bunları istemiyorlar, bir an evel kongreye gidilmelidir, ve güven tazelenmelidir... Kongre öncesi tüzük değişikliğine gidilsin...Giderek halkımızın inancı ve güveni kırılmaktadır. Murkan Derneği olarak; Bugüne kadar maddi ve manevi bütün desteğimizi kendilerine sunmuşuz ve beş kuruş borcumuz yoktur...
Murkan Köyü Derneği olarak başa ilk geldiğimiz günden günümüze kadar yönetime gelen her arkadaşlarımla birlikte uyumlu çalıştık arkadaşlarımdan çok memnunum ve uyumlu ekip çalışmamızın sonucunda güzel projelere imza atık... Maddi olarak Hoçvan'ın bütün köy derneklerinden daha iyi konumdayız iki dernek yerimizin restorasyon çalışmaları devam ediyor ve yakın bir zaman diliminde bitecekler...
Tadilat çalışmaları bitikten sonra yakın bir zamanda açılışımız olacak.. Akabinde zaman kaybetmeden dernek kongremizi gerçekleştireceğiz. Hedef olarak önümüze koyduğumuz projelerimizi gerçekleştirdik çok mutluyum ve hiç bir sıkıntımız yoktur... Bu toplumsal bir çalışmadır.Halkımızın desteğiyle büyüdük bizde onlara layık olmaya çalıştık hatalarımız olmuşsa da yüce şefkatlerine sığınıyoruz.. .Her şey halkımız içindir... Taktir fedakar halkımızındır... Hoç-Fed köyümüzün dernek çalışmalarını örnek alsın... Bütün halkımıza selamlarımı söylüyorum.. .Hoçvan Haber Gazetesine tekrardan başarılar diliyor ve teşekkür ediyorum...

Röportaj Notu..

Yazılıp çizilen her bilgi ve yorum sayın Muhlis Aktürk'e aittir... Düşünsel ve yorum bazında hiç bir katkımız olmamıştır... Anlatılanları düzenleyip haber olarak yayınlıyoruz, yaptığımız iş bundan ibarettir...
Her insanımızın hakkı bizde saklı olmakla birlikte isteyerek yada istemeyerek de olsa zikir edilen bazı kişi ve şahısların isimlerini yazmayı uygun bulmadık....
Teşekkür bizden deyip oradan ayrılıyoruz ve başka mekanlara doğru arkadaşımla birlikte yolumuza devam ediyoruz...
Halkımıza sözümüz vardır.
Tarafsız ve objektif olacağımıza dair...
Söz onurdur..
Bütün halkımıza saygı ve sevgilerimizi gönderiyoruz...
Bizi takip etmeye devam edin...
Hoçvan Haber Gazetesi

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan