Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 71
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Esenyurt'ta Seçim Sonuçları Analizi!
Yazar Fakir - Nisan 04 2014 - 08:28:42
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Esenyurt'ta Seçim Sonuçları Analizi!

Çetin Yılmaz Bir yerel seçimi daha geride bıraktık. Çok konuştuk; çok kritik yaptık. Hepimiz fikir beyan ettik. Kah yanıldık; kah haklı çıktık. Ama bir kez daha halkın nabzı ile sandıktan çıkan sonuç arasındaki farkı görmüş olduk.

**Celladına aşık Kürdler!

HDP adayı Cüneyt Caniş’in Esenyurt’u tanımaması çalışmalarını aksattı. Başkan adayının geç belirlenmesi çalışmalara sekte vurdu. HDP başkan adayı Caniş, sosyal medyayı iyi kullanan adaylardan biri. Lakin yazılı medyada kendileri yoktu. 100 bin Kürt’ün yaşadığı Esenyurt’ta neden 35 bin oyda kaldığı konusunda ilçenin öz eleştiri yapması gerektiğini düşünüyorum. Kulislerde HDP, CHP ile anlaştı diye konuşulurken Kürt seçmen sağ gösterip sol vurdu. Ve kendi celladına aşık olan Kürtlerin oyları AKP’ye gitti. Rojava ve Roboski gibi acı kayıplar unutuldu ve seçim sonuçlarına göre Kürt seçmeninin çoğu oyu AKP’nin oldu.

**Cüneyt Caniş, başarılı olmuştur..

Artık bunu iyi bilmek gerek ve önüne geçmek gerekiyor. Kürde para lazım olduğu zaman AKP’ye gitmesi; asker lazım olduğunda BDP’ye gelmesi Kürt halk mücadelesine zarar vermiştir. Cüneyt Caniş, Esenyurt’ta büyük bir sınav vermiştir ve başarılı olmuştur. Genç yaşına rağmen başarılı bir siyasi kampanya yürütmüştür. HDP görevlilerin sandıkta geçmiş yıllara nazaran gereken hassasiyeti gösterememiştir. İl teşkilatının bu konuda ilçeden gereken bilgiyi alması gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu konu hakkında görüşlere başvurur.

**Kazanan Çapan oldu!

CHP Belediye Başkan Adayı Çetin Çapan, beklenenin üzerinde bir performans gösterdi. Mitingde Çetin Çapan’a kendi ekibi yanlış yapmıştır. Çalışma yapmayarak sadece duyuruyla Çapan sevenler mitinge gelmiştir. Bu nedenle 100 binlerin üzerinde oy alan Çetin Çapan’ın mitingine olması gereken katılım sağlanmamıştır. Yeteri kadar katılımın sağlanamaması; destek sunmak için katılım gösteren çevre ilçe başkan adaylarının ekipleriyle değil yalnız başlarına miting alanına gelmesi; miting alanına birkaç metre uzaklıktaki insanların mitingden habersizce mangal yakıp çocuklarını eğlendiriyor olması; ses düzenindeki yetersizlik Çetin Çapan’ın ekibinin yetersizliğidir. Bu yetersizlik Umut Çapan diyen bir kitlenin morallerini bozmuş; kimilerinin kararını etkilerken kimilerini de sandığa gitmekten alıkoydu. Tüm bunlara rağmen bence bu seçimi Çetin Çapan kazanmıştır; ekibi kaybettirmiştir. Kardeş Metin Çapan tek başına yapabileceğinin üzerinde performans göstermiştir. Meclis üyeleri sınıfta kalmıştır. Çetin Çapan kadar kapıyı çalmış tek bir meclis üyesi olmamıştır.

**Her şeye rağmen alınan oy büyük başarı..

Çetin Çapan’ın yirmi beş günlük bir zaman dilimine bu kadar çalışmayı sığdırması takdir edilecek bir durum. Çetin Çapan’ın ekibi, sosyal medyada hızlı çıkış yapmasına rağmen bu başarıyı yerel yazılı medyaya yansıtamadı. Gürbüz Çapan’ın siyasi geçmişinde bir sağ kolu, bir Çetin’i vardı. Lakin Çetin Çapan’ın bir Çetin’i olmadı. CHP ilçe zafiyet içerisindeydi ve başarı gösteremedi. İlçe teşkilatının yapması gerekenleri de Çapan Gönüllüleri yapmak zorunda kaldı. Bu nedenle de Çetin Çapan’ın ekibi her alana hakim olamadı. Buna rağmen alınan oy büyük bir başarı. Bunca olumsuzluklara ve eksiklere rağmen Çetin Çapan ilk siyasi deneyiminde başarıyı yakaladı.

**Güzel bir düşünce de ibadet sayılır..

AKP Belediye Başkan Adayı Necmi Kadıoğlu siyasi görüş olarak kazanmasını istediğim bir aday değildi. Bu konuda gerçekçi olmak zorundayım. Hiçbir AKP’li arkadaş kusura bakmasın. Umarım bu halk için en iyi şeylere imza atarlar; İnsanları dinlendiricilikten kurtarırlar; Trafik çilesinden kurtarırlar, medyanın özgürlüğüne müdahale etmezler. Umarım insanları ötekileştirmezler. Oy veren veya vermeyenlere eşit mesafede hizmet götürürler. Hiç kimseye başka bir siyasi partisine çalışma yaptıkları için zulmü öngörmezler. Tabii ki temennilerimiz bunlar, bekleyip göreceğiz.

**Hata değil çare bulun..

AKP Başkan Adayı Necmi Kadıoğlu ve ekibi diğer partilerden farklı olarak çalışmalarını sessiz yürüttüler. Sosyal medya yerine yerel yazılı basını çok fazla kullandılar. Ekonomiyi ön plana koydular. Ve benim şahsen yakıştıramadığım eylemelere imza attılar. Bir grup işadamının para havuzunu oluşturması ve dağıtılması içinde Kürtlerin ve Gölelilerin kullanılması olması yakışık almadı. Ancak kazanan yine de sözde çoğunluğun gönlünü yapabilenlerin oldu.

**Filler tepişir, çimler ezilir!

Ülke çapında seçim sonuçlarına itiraz söz konusu. Ankara, Antalya, Yalova gibi Esenyurt’ta seçim sonuçlarında da şaibe olduğu konusunda iddialar söz konusu. Konu ile ilgili gelişmeleri ilerleyen zamanlarda paylaşacağım.

**Her başarının sırrı var..
İnsanlar el ele, gönül birliğiyle çalışıp başarıyı yakalamak isterse darılmasın, kin beslemesin, kıskanmasın, ayıp aramasın, öfkelenmesin, kibirlenmesin, özrü kabul etsin, bencil olmasın, vefalı olsun. Her iş, her ortaklık, her dava arkadaşlığı birer evliliktir aslında. Ve evliliği güzel olanlara neden 'kumrular gibi' benzetmesi yapılır biliyor musunuz? Çünkü kumru, asla eş değiştirmez; içinde bulunduğu şartlara her zaman uyum gösterir, şikayet etmez; hiç bir zaman başka bir kuşun yuvasına girmez. Allah’ım kumru aşkı versin her dava arkadaşına.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan