Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 20
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Haber
Yazar Fakir - Nisan 17 2014 - 03:27:21
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DYP AKP'YE İLHAK EDİYOR!..

Ardahan Haberleri Ardahan Doğru Yol Partisi İl Teşkilatının bu partiden istifa ederek Adalet ve Kakınma Partisine katılacağı öğrenildi.
Konu hakkında bir açıklamada bulunan DYP Ardahan İl Başkanı Kutluhan Akçay yaşanan gelişmeyi doğrularken şöyle dedi.
'AK Partinin, başta muhafazakar kesimin başta olmak tüm Türkiye'nin partisi olmaya başladığını geride kalan 30 Mart Yerel Seçimlerin de bir kez daha görülmüştür, bizde bu nedenle böyle bir karar aldık ve DYP Ardahan İl Başkanlığından istifa ederek, yönetimimle birlikte AK Parti'ye katılma kararı içerisindeyiz.' dedi.

**İlk Ziyaret AK Partili Belediye Başkanına..

Geçtiğimiz ayın sonunda yapılan seçimlerle 2. kez Ardahan Belediye Başkanlığına seçilen ve geçtiğimiz gün mazbatasını alan Ardahan Beleidiye Başkanı Faruk Köksoy'u makamında ziyaret eden DYP Ardahan İl Başkanı yakında aynı partide bir araya gelmeyi düşündüğü Köksoy'a başarılar diledi.
Haberi ekleme saat: 19.19-09 Nisan 2014
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: Barış Bilgin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YSK Ret Etti, AKP Eyleme Geçti!

Ardahan Haberleri 30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından itiraz edilen kentlerin başın da gelen Ankara’da CHP tarafından yapılan itirazın Yüksek Seçim Kurulu tarafından ret edilmesinin hemen ardından ve aynı dakikalar da AKP’liler eylem yaptı.

YSK’nın CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Seçimleri için yaptığı itirazın ret edilmesinin duyurulmasının hemen ardından YSK’ya 600 metre uzaklıkta Kızılay meydanında bir araya gelen AK Partili gençler Mısır’da idamlarına karar verilenlerin idam edilmemesi çağrısın da bulundular.
YSK’nın bulunduğu caddede bulunan gazeteci ve medyanın dikkatini Kızılay’a çektikleri görülen AK Partili gençler, tamda CHP’nin kararının ret edildiği bir sırada AK Parti Ankara İl Başkanlığı Gençlik Kolları tarafından düzenlenen eyleme katılıp, burada bir basın açıklaması okuduktan sonra sessizce dağıldıkları görüldü.
AK Parti Gençlik Kollarının Ankara'da olduğu gibi Ardahan ve diğer illerde de düzenlediği ve Mısır'da ki idam kararlarını kınadığı basın açıklamasının CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesinin seçimine yaptığı itirazın YSK tarafından ret edildiği saat ve de dakikalara getirilmesi elemleri izleyenlerce manalı bulunurken, bazı kişilerin 'TSK Ret Etti, AKP Eyleme Geçti' dedikleri görüldü.

** Ardahan’da basın açıklaması vardı..

Öte yandan AK Parti Ardahan İl Gençlik Kolları da aynı anda Mısır’da alınan idam kararını kınadılar.
AK Parti Ardahan İl Gençlik Kollarını organize ettiği ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Serdar Gökdemir’in okuduğu basın açıklamasında şunlar söylendi;
‘Günümüzde örneği görülmemiş bu toplu idam cezası, tüm dünyanın gözü önünde “insanlık suçu” işlenmekte olduğunu açıkça göstermektedir. Ne hazindir ki bu acımasız karar medyada çok yer edinememiştir. Mısır'da 529 insan için darbeciler tarafından verilen idam kararını, vicdanlı insanlar olarak kınıyoruz ve tüm dünyayı 529 insanın sesi olmaya davet ediyoruz. AK Partili gençler olarak bu darbeyi, bu soykırımı, bu yapılanları asla kabullenmeyerek kardeşlerimizin sessiz çığlığını sesimizin yettiği yere kadar duyuracağız. Çünkü haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ dedi.
Haberi ekleme saat: 18.43-09 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

F Tipi Paralel
ARDAHAN BASININA MI SIZMAYA ÇALIŞIYOR?!..

Ardahan Haberleri Başbakan’ın dünkü grup toplantısında bir kez daha gündeme getirdiği ve ‘İnlerine Gireceğiz’ diyerek Adana’nın ardında diğer illerde ki operasyonların devam edeceğinin sinlaylini verirken F Tipi Paralel Yapı da boş durmuyor.
Yerel seçimler öncesi künyesi olmayan gazeteler basıp, başbakan ve hükümet aleyhinde kamuoyu oluşturmaya çalışan paralel yapını Ardahan’da ki uzantısı şimdide mahalli basına el atmaya çalışıyor.
Bir çok yerel gazetenin bulunduğu kentte yayınlanan gazetelerle temasa geçtikleri gözlenen F Tipi Paralel Yapı’nın Ardahan’da ki kanadı bu yolla hükümetin Ardahan’da ki hizmetlerini ‘Gazetecilik’ adı altında eleştirerek, halkın gözünde küçümseme ve hükümeti yıpratmayı hedeflediği dikkat çekiyor.
F Tipine yakınlığı ile bilinen ulusal gazetenin eskisi gibi ilgi görmemesi ve abonelerinin sayısının bir hayli düşmesin de bu durumun etkili olduğu ileri sürülürken, F Tipi Paralel Yapı’nın şimdide mahalli basını kullanarak yoluna devam etmek istediği de gözleniyor.

**AGC: Dikkatli olun..

Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz F Tipi Paralel Yapı’nın Ardahan’da ki çalışmalarını en iyi bilen biri olarak bunlara güvenilmemesi yönünde onca yazısı olduğunu söyledi.
‘Meslektaşlarımın bunların yalancı güler yüzlerini, samimiyetsizce tutumları ile kısa sürede görürler zaten’ diye Fakir Yılmaz, Ben yıllardır bu yapının ülkeyi sardığı gibi sosyal demokrat Ardahan’ı da sardığını ısrarla yazıp, duruyorum. Başta başbakan olmak üzer bir çok kişi şimdi ‘Vay be’ diyor..
Ama ben Üzeyir isimli Yüzbaşı Doktorun döneminden bugüne kadar bunları anlatırken, birileri ‘Komünisttir, Dinsizdir, Kürttür, PKK’lıdır’ deyip, işin içinde çıkıyordular. Ama bugün Ardahan Üniversitesini, Mahalli Basını ele geçirmeye çalışmaları karşısında paniklenmemek ve gerekli önlemi almak gerek derim.’ dedi.
Haberi ekleme saat: 19.39-09 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Karnelerini değil, Mazbatalarını aldılar..

Ardahan Haberleri Ardahan Belediye Başkanlığını ikinci 2. kazanan Faruk Köksoy mazbatasını aldı.
30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Ak Parti Ardahan Belediye Başkanı seçilen Köksoy, mazbatasını aldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Köksoy, Ardahan istikrardan yana hizmetten yana tavır koymuştur. Ardahan uzun süredir yakalayamadığı hizmet ivmesini gelişme yönündeki çalışmaları takdirle karşılamış ve buna oy vermiş diyerek şöyle devam etti;
"Ardahan istikrardan yana hizmetten yana tavır koymuştur. Ardahan uzun süredir yakalayamadığı hizmet ivmesini gelişme yönündeki çalışmaları takdirle karşılamış ve buna oy vermiş. Birçok konunun analizini ileride yapacağız. Bunları basınla paylaşacağız. Ama genel çerçeve olarak Ardahan istikrardan yana hizmetten yana tavır koymuştur. Ardahan uzun süredir yakalayamadığı hizmet ivmesini, gelişme yönündeki çalışmaları taktirle karşılamış ve buna oy vermiştir. Muhalefet farklı farklı değerlendirmeler yapsa da beklerdik ki seçmen iradesine teşekkür edilsin, saygı gösterilsin. Doğrusu da budur. Ama biz hiçbir şekilde seçmenlerimize göz boyacı vaatlerde bulunmadık. Hiçbir kimseye nezaketsizlik etmedik. Biz iktidar partisinin bir adayı olarak değil, sadece ve sadece bir aday olarak yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattık. Hiçbir kirli ilişkiye, kirli koalisyona fırsat vermedik. Bu nedenle bu değerli oylara teşekkür ediyoruz." dedi.

**Özdemir’den Veda Mesajı..

30 Mart 2014 yerel seçiminde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Belediye Başkan adayı Mete Özdemir yerel seçimlerin sonuçlanması ve itirazların bitmesi ardından yazılı bir açıklama yaparak Ardahanlılara ve kendisine oy verenlere teşekkür etti.

Açıklama şöyle:

Çok değerli hemşehrilerim;
Hep birlikte uzun ve zorlu bir sürecin ardından, bir yerel seçimi daha geride bıraktık.
Adaylık düşüncesi henüz oluşmamışken bu yönde gelen önerileri değerlendirmek ve bir yol açmak adına Ardahan’da yaşamakta olan her çevreden ve siyasi düşünceden yaklaşık yüz elli kanaat önderiyle görüştüm. Bunların içinde CHP de vaktiyle görev almış, aday olmuş, çalışmış ve bu yolda gönül verdiğini düşündüğüm kişiler de vardı. Bütün bu görüşmeler neticesinde aldığım izlenim ve görüşler doğrultusunda şehrime ve siz değerli hemşerilerime çok iyi hizmetler yapabileceğim düşüncesiyle yapmakta olduğum İl Genel Sekreterliği gibi önemli bir makamı bırakarak aday adayı olmaya karar verdim. Aday adaylığı sürecinde yaşadığım bir çok haksız itham ve eleştirilere kulak asmadan sizlerle görüşmelerimi sürdürdüm. Parti Genel Merkezinin yapmış olduğu kamuoyu yoklamaları, anketler ile millet vekili, il ve ilçe yönetimi görüşleriyle birlikte adaylık sürecine başladım.
Yıllar boyu hak ettiği yatırımları alamayan, ,ihtiyacımız olan hizmetleri göremediğimiz, şehrimizde mağdur, başka şehirlerde ve dışarıdan gelenlerin yanında mahcup durumumuzu düzeltmek adına bir çok konuda araştırmalar yaparak projeler geliştirdim. Bunlar, şehrin sanayileşmesinden kültürel gelişimine, turizminden ticaretine, istihdam alanlarının oluşturulmasından gençlik ve ulaşım hizmetlerine kadar hemen hemen tüm alanlardaki ihtiyaçları karşılayacak ve her biri yapılabilir, uygulanabilir nitelikte projelerdi. Yerel seçimlere projeleriyle ve yapacağı çalışmalarıyla giren tek partiydik. Bunun karşılığını da siz değerli hemşehrilerimizden fazlasıyla gördüğümü düşünmekteyim.
Sizler şehrimizle ilgili endişe ve hassasiyetimizi anlayıp bana güvenerek görülmemiş oranda destek verdiniz. Siyasi iktidarın tüm baskılarına, bu süreçte ilimize gelen bakanların kendi kurumlarına yaptığı baskılara, AKP yönetiminin tüm tehditlerine, yardım kolilerine, altın ve para desteklerine, yalan duayeni eski vekiline ve bunun her türlü manevrasına, halkın dini ve manevi değerlerine konulan ipoteğe, asgari ücretle evine ekmek götürmeye çalışan işçilere yapılan işten atılma tehditlerine karşın Cumhuriyet Halk Partisi, Ardahan tarihinde görülmemiş oranda oy almıştır. Bu oylar, gönlü Ardahan sevgisiyle dolu, samimi olarak Ardahan da bir şeyler olmasını isteyen ve bu amaçla şahsıma ve sunduğum projelere inanıp güvenen siz değerli hemşerilerimin helal ve tertemiz oylarıdır.
Bütün bu samimiyet ve iyi niyet karşısında siyasi iktidarın gücü ve baskısı Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Ardahan’da da maalesef baskın çıkmış ve seçimi almıştır.
Bu süreçte benimle birlikte hareket eden bana inanan, güvenen, destek veren başta siz değerli hemşerilerime, arkadaşlarıma, CHP millet vekillerimize, partililerime, sivil toplum kuruluşu başkan ve üyelerine, basın mensuplarına, Ardahan için duyduğum hassasiyetle çalışmalarımın ara vermeden devam edeceğini bildirir hepinize sonsuz teşekkürlerimle, sevgi ve saygılarımı sunarım.
Mete ÖZDEMİR
Haberi ekleme saat: 19.33-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SINIRDA VİAGRA GERGİNLİĞİ!

Ardahan Haberleri **Gürcistan’a İlaç İle Giriş Yasak..

Türkiye’nin sınır kenti Ardahan’dan Gürcistan’a geçerken üzerinde ilaç çıkanların Gürcü polisince 48 saat gözaltına alınıp, para cezasına çarptırılması üzerine Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası attığı bir mesaj ile üyelerini uyardı.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Metin Lale yaptığı açıklamada; ‘ Gürcü polisinin sınırdan geçip, Gürcistan’a geçenlerin üzerinin aradığını ve bu arama esnasında ilaç bulunduğunda insanları gözaltına alındığını ve 48 saat gözaltında tutulduğunu, ardından birde para cezası kestiği yönünde bilgiler aldık. Birçok üyemiz ve insan mağdur oldu. Bizde böyle bir mesajla üyelerimizi uyardık’ dedi.
Lale, Gürcü polisini bu uygulamasının altında ne yattığını bilemiyoruz ama aldığımız duyumlara göre birçok kişinin vigara başta olmak üzere birçok uyarıcı ilaçlar taşıdığı, bunun da Gürcü kanunlarınca sakıncalı olduğunu duyduk. Gürcü polisinin bu uygulaması dolaysıyla sağlığı bozuk, ilaç almak zorunda kalan üyelerimizi de zorda bırakıyor. Bu konuda gerekli girişim de bulanacaklarını belirtti.

**Etme bulma dünyası mı?

Yaşanan sorun dolaysıyla sınırdan giriş, çıkışların azaldığını da belirten ATSO Üyesi Metin Lale, ‘böyle bir durumu daha öncede Türk plisi yapıyordu. Sınırda ülkeye girmek isteyen bayanlara bizim polis üzerinizde para var mı, para yoksa sınırı geçemezsin’ demiş ve sınır ticaret büyük darbe almıştı. Girişimlerimiz üzerine Türk tarafında yaşanan bu sorun ortadan kalkmıştı. Ama bugünde aynı yanlışlığı Gürcü polisin yapması zaten yok denecek kadar az olan ithalat ve ihracata darbe vurduğunu da belirtti.

**Kaymakam: Tolerans tanınmalı..

Gürcistan’a açılan Türkgözü Gümrük kapısının bulunduğu Ardahan’ın Posof ilçesi Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan ise yaşanan durumu doğrularken, bunun Posof/Türkgözü Gümrük Kapısından ziyade Hopa Sarp Gümrük Kapısından yapılan girişlerde yaşandığını belirtti.
Kaymakam Şivgan, ‘bu tür can sıkıcı şeylerin iki dost ülke arasında yaşanmaması gereken şeylerdir. Gürcü polisini bu uygulaması onların mevzuatlarınca haklı olabilir. Ama bir düşünün kalp hastası biri ilacıyla sınır kapısını geçse ve üzerinde ki ilacı alınıp, 48 saat içeride tutulsa doğrumu. Gürcistan yetkililerinin bu konuda daha toleranslı olmalı. Daha üst yetkili kurumlar bu konuda gerekli girişimlerde bulunmalı diye düşünüyorum’ dedi.

**Ardahan'da Kaçak Sigara Operasyonu..

Jandarma ekipleri tarafından yapılan yol uygulamasında bin 228 paket kaçak sigara ele geçirildi.
İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından, Ardahan Merkeze Bağlı Nebioğlu Köyü yol ayrımında, yapılan uygulamada, bir otomobil durdurularak arama yapıldı.
Ekiplerin yaptığı aramada, otomobilde M.T.'ye ait olduğu belirlenen çeşitli markalarda bin 228 paket kaçak sigara ile bir adet kuru sıkı tabancanın ele bulundu. Savcılıkta ifadesi alınan M.T. çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
Haberi ekleme saat: 18.24-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yunus Kılıç: Her şey doğruydu aday dışında..

Ardahan Haberleri İktidar Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan ve iki dönemdir AK Parti’de olan Kars Belediyesi’nin el değiştirip, MHP’ye geçmesini n nedeninin adayın yanlışlığına bağladı.
Kars’ın 11 yıllık AK parti İktidarın da büyük hizmetler gördüğünü belirten AK Parti Kars Milletvekili Kılıç, seçmen ve Karslının AK Parti’ye değil, belediye başkan adayı olarak gösterilen Nevzat Bozkuş’a oy vermediğini söyledi.
Kars’ta seçim çalışmaları yaptığı sırada babasını da kayıp eden ve Paralel yapının AK Parti’nin oy kaybına uğraması için Kars’ta da büyük bir kampanya yürüttüğünü de belirten Kılıç, seçimlerde hile yapıldı iddialarının da bu paralellerce kamuoyuna pompalandığını ileri sürdü.
Yerel seçimler sonrası ilk açıklamasını yapan ve belediyenin AK Parti’den MHP’ye geçmesinin devam eden hizmetleri durdurmayacağını belirten AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç yaptığı açıklamada, ‘umarız belediyeyi alanlar iktidar ile barışık olur, birlikte çalışma azmini gösterir. Bu olurda Kars’a yönelik hizmetlerin devamı gelir’ dedi.

**Barış süreci tarafların sağduyusuna bağlı..

Yerel seçimlerde görülen en önemli mesajın vatandaşı AK Parti hükümeti tarafından uygulamaya konula barış sürecine verdiği destek olduğunu belirten AK parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç barışı devamı için her iki tarafında olaya, gelişmeler sağduyu ile yaklaşması gerektiğine de dikkat çekti.

**Organik Hayvan Vurgununa katkı sunmayın..

Belediye seçimleri boyunca Kars’ta bulunduğunu belirten AK Parti Kars Milletvekili prof. Dr. Yunus Kılıç devletin, hükümetin, AB ve Dünya Bankası’nın bölgeye yönelik yatırım niyetlerinin bazı uyanıklarca su istimal edildiğine de dikkat çekti.
Kılıç bazılarının kurdukları paravana şirket ve kooperatifler aracılığıyla başta çiftçileri olmak üzere vatandaşlardan paralar topladıklarına şahit olduğunu belirttiği Kars ziyareti sırasında bu yönde birçok uyarıda bulunduğunu, destek almak isteyen vatandaşların öncelikle İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurmaları ve bilgi aldıktan sonra hareket etmeleri gerektiğini de söyledi.
Haberi ekleme saat: 11.49-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vekilleri Tabut’a Koydular!

Ardahan Haberleri Yerel seçimlerin sona ermesi ardından açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri olan Milletvekilleri mesaiye yeni bina da başladılar.
Milletvekillerinin, ‘Yerimiz dar’ diyerek sıkça şikayetçi olduğu ve yapımına geçtiğimiz yıllarda başlanan ve 27 Mart’ta resmi açılışı yapılacağı belirtilen yeni binaya taşınmaya başlayan Milletvekilleri yeni yerlerini ve odalarını beğenmediler.
Konu hakkında bir açıklama yapan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ‘bu binanın projesini çizen mimarı bulup, önün de asmak gerek.’ diyerek yeni binanın adeta tabuta benzediğini ileri sürdü.
Yeni binanın hiç bir estetik yönü olmadığını belirten Öğüt,
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğün takip ettiği, ve projesini Mimar Cem Açıkkol’a yaptırdığı binanın Meclis binasından ziyade bir kötü AVM’ye benzediğini de ileri sürdü.
Öte yandan konuyla ilgili bir diğer açıklamada, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’de yeni binayı beğenmeyenler arasında.
Bu binann yapılmaya başladığı ilk günlerde bina ilgili kendilerin sunulan projeye o gün karşı çıktıklarını belirten Hamzacebi, ‘devlet binası dediğin heybetli, devletin, hükümetin, meclisn gücünü his ettirmeli, Alman mimarın yaptığı eski binaya bakın, şimdikine bakın böyle meclis binası olmaz.’ dedi.
Haberi ekleme saat: 11.52-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hamzaçebi: CHP’de Kurultay İstemek
AKP’ye Cumhurbaşkanlığını hediye etmektir!

Ardahan Haberleri 30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin partisi için bir yükseliş trendi yakalanmış bir süreç olarak değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi seçim sonuçlarından memnun olmayanların kurultay için harekete geçtikleri yönünde ki tartışmalara Cumhurbaşkanlığı seçimleri penceresin de baktığını söyledi.
CHP’nin ve ülkenin cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenmesi gerektiğini belirten Hamzaçebi, ‘Bu süreçte kurultay yapmak Cumhurbaşkanlığını AKP’ye altın tepsiden teslim etmekten öteye geçemez.’ dedi.
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ı makamında kabul eden CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi kazananın, kayıp edenin belli olduğu ancak başta Ankara’da olmak üzere bir çok yerde halen tartışılan Mahalli Seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
CHP’nin oyunu alamadığı Kürt seçmenden beklediği oyu olmak için başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu yönde ki açıklama ve söylemleriyle olmak üzere bir çok konuda büyük bir çaba harcadığını belirten CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi CHP’nin oyunu arttırarak çıktığı 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin sonucunu bahane ederek parti için de kurultay süreci ve tartışmaları başlatmak isteyenleri de uyardı.
Bu süreçte kurultay tartışmaları ile zaman geçirecek bir CHP’nin yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgilenemeyeceğini, bunun da Cumhurbaşkanlığının AKP’de altın tepside sunulan bir fırsattan öteye bir şey olmayacağını belirten Başkanvekili Hamzaçebi CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Haberi ekleme saat: 08.39-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Cama kadar girdiler!..‏

Ardahan Haberleri Hükumetin ekonomik sorun yok’ dediği bir süreçte sayıları bir hayli artan dilenciler başta yollar da olmak üzere cadde ve sokakları işgal etmiş durumdalar.
Suriyelilerin gelmesiyle sayıları bir hayli artan dilencilerin büyük bir bölümü de kent merkezin de ki yollar üzerin de bulunan yollarda beklediği ve trafik ışıklarının yanmasıyla araçların içine kadar el uzattıkları görülüyor.
Başta İstanbul ve başkent Ankara'da adeta caddeleri, yolları ve sokakları işgal eden ve bir kuruş almak için her duran aracın camından içeri el uzatan dilencilerin büyük bölümünün çocuk ve kadınlardan oluşması da dikkat çeken diğer bir olay.
Haberi ekleme saat: 0744-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bizimkiler kabak tadı verince
Tebriz'den aşıklar getirildi!..

Ardahan Haberleri Ardahanlılardan kopuk etkinlikler yapmakla eleştirilen ve bütçesinin büyük bölümünü alakasız işlere harcadığı iddia edilen Ardahan Üniversitesi (ARÜ), çal ounasın etkinliklerine devam ediyor.
Ardahanlı aşıkların yer aldığı 'Urfa ve Sıla' geceleirnden bıkan üniversite yönetimi şimdide Tebrizden aşık getirtti.
Türk ve Iranlı sanatçıların teşrif ettiği programın ilk bölümü ARÜ Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi (IIBF) Konferans Salonu’nda yapıldı. Programın açış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Ardahan Üniversitesi’nin organize ettiği programa katılan ve emek veren herkese teşekkür etti. Prof. Dr. Korkmaz’ın konuşmasının ardından Iran’ın köklü şehirlerinden biri olan 'Tebriz' ile ilgili bir tanıtım videosu gösterildi. Video gösteriminden sonra söz alan ARÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ghadir Golkarian (Kadir Güldiken) Tebriz’in tarihi hakkında genel bilgiler verdi.
Konuşmaların tamamlanması ile kürsüyü 'Könül Mahlası' ile şiirler yazan Fatime Abdi devraldı. Abdi, yazdığı şiirleri okudu. Programın devamında Javad Majdi kendi şiirlerini okudu. Programa yine Tebriz’den katılan Cinas Ağası Nasir Paygozarda kendi şiirlerini seslendirdi. Daha sonra sahneyi Iranlı Âşık Ali Hudadad Madudlu aldı. Fatime Abdi ile kısa bir atışma yapan Madudlu, âşık atışması yapmak üzere Âşık Faruk Erdoğan’ı sahneye davet etti. Erdoğan ile Madudlu’nun atışmaları ile katılımcılar keyifli dakikalar yaşadı.
Programda ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan tarafından Javad Majdi’ye, ARÜ IIBF Dekanı Prof. Dr. Hakkı Büyükbaş Fatime Abdi’ye, Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak Nasir Paygozar’a, Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş Âşık Ali Hudadad Madudlu’ya ve Il Kültür ve Turizm Müdürü Sıddık Alagöz Âşık Faruk Erdoğan’a birer teşekkür belgesi takdim etti.
Ardahan Il Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan programa Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun da katıldı. Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Kafkas Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Programa katılan şairler kendi eserlerini okudu. Âşık Ali Hudadad Madudlu ve Aşkı Faruk Erdoğan’ın atışmalarının ardından, Il Kültür ve Turizm Müdürü Sıddık Alagöz kendi yazdığı şiiri okudu.

**Hava da İnmeyen Rektör ABD'ye Uçacak..

Öte yandan sık sık ülke gezilerine çıkan Ardahan Üniversitesi Rektörü bu kez ABD'ye uçacak.
Alınan bilgilre göre; Türk-Amerikan Derneği’nin organize ettiği ve bu yıl 34. Buluşmanın gerçekleşeceği “34. Yıllık Olağan Konferansı”na, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz davetli konuşmacı olarak katılacak. Konferans, 10 - 12 Nisan 2014 tarihleri arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington DC eyaletinde yapılacak. Konferansın ana teması ise, “Türk ve Amerikan Topluluklarını Güçlendirme ve Farklılıkların Gücü” olacağı bilgisi alındı.
Haberi ekleme saat: 07.39-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Naif Alibeyoğlu'nun Yeğeni
Ardahan Yolunda Öldürülmüş Olarak Bulundu!..

Ardahan Haberleri Kars Kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta, Ardahan yolu üzerindeki Karadağ Çöplüğü'nün hemen yanındaki boş bir tabyanın içinde bulunan çocuk cesedenin 9 yaşındaki Mert Aydın'a ait olduğu belirlendi. Mert Aydın'ın eski Kars belediye başkanı Nafi Ayibeoğlu'nun da yeğeniydi.

**OTOPSİ YAPILACAK..
Polisin aramasıyla olay yerine gelen yakınları, küçük çocuğu teşhis edip gözyaşına boğuldu. Mert'in kıyafetleri ise tabyanın dışında bulundu. Cesedin otopsi için Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği öğrenildi. Polisin olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

**KAMERAYA TAKILMIŞTI..
Kars'ta cep telefonu satışı yapan babasına yemek götürmek üzere dün saat 12.00 sıralarında evden çıkan 9 yaşındaki Mert Aydın'dan bir daha haber alınamadı. İhbar üzerine harekete geçen polis, bir iş yerinin kamerasında Mert'in görüntüsüne ulaştı. 40- 45 yaşlarında birinin başını okşadığı Mert'in kaçırıldığı üzerinde yoğunlaşan polis, her yerde arama yaptı.

**"UZUN BOYLU BİRİSİYLE GÖRÜLMÜŞTÜ"
Mert’in amcası Mahil Aydın, MOBESE görüntülerinin incelendiğini belirterek, "MOBESE görüntülerini izledik. Mert'in yanında Digor pazarında yanında uzun boylu birisi görülüyor. Sonra kamyonların olduğu bölgede kameradan kayboluyorlar" demişti.

**VALİ'DE AÇIKLAMA YAPMIŞTI..
Vali Eyüp Tepe, "Yani hem de şehrin ortasında olan olay. Çok kenar köşede olan bir olay da değil. Hani şu kareyi yani şu çocukla bu şahsı görenler var mı diye şehirde çalışmalar devam ediyor. Bütün arkadaşlarımız mobese görüntülerinin başında ve teker teker inceliyorlar" diye konuşmuştu.

**CHP'Lİ ADAYIN YEĞENİ..
Kars eski Belediye Başkanı olan ve son seçimlerde CHP'den belediye başkan adayı olan Naif Alibeyoğlu, kaybolan Mert'in, dayısının torunu olduğunu söylemiş, Naif Alibeyoğlu, "Mert'in hiçbir sağlık sorunu yok. Kötü niyetli kişiler tarafından kaçırılmış olabilir. Sonu inşallah Pamir gibi olmaz. Herkesten yardım bekliyoruz" demişti.
Haberi ekleme saat: 07.35-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başken’te Ardahanlıları Onlar Temsil Edecekler..

Ardahan Haberleri Genç yaşına rağmen yerel seçimler öncesi yapılan ön seçim de en çok oyu alarak CHP Çankaya’da Belediye Meclis Üyesi seçilen 28 yaşında ki Göleli Avukat Atakan Akyıldırım CHP’nin Ankara’da parlayan yıldızları arasında.
Ankara Barosu Üyesi Ardahan Göleli Avukat Atakan Akyıldırım 45 Belediye Meclis Üyesi bulunan Ankara’nın gözde ilçelerinden Çankaya Belediyesini kazanan CHP kazandığı 39 Üyenin en çok oyu alan üyesi.
30 Mart Yerel Seçimler ardından bir çok Ardahanlı Belediye Meclis Üyeliği kazandı.
Ardahan’da olduğu gibi ülke genelinde yapılan yerel seçimler ardından başta İstanbul ve Ankara’da olmak üzere bir çok partiden Belediye Meclis Üyesi olan Ardahanlılar, bürokraside, iş hayatında olduğu gibi siyasette de başarılı olması dikkatlerden kaçmadı.
İstanbul’da olduğu gibi Ankara siyasetinde de olağanüstü bir çıkış sağlayan Ardahanlıların başında, genç yaşına rağmen Ankara’nın Çankaya Belediyesi’nin Belediye meclisi listesinde yer almayı başaran Ardahanlı Genç Avukat Atakan Akyıldırım ve Ardahanlı İşadamı Gayri Menkulcu/İşadamı Özgür İncesu CHP’e Beleidye Meclis Üyeliği kazanıp, Ardahanlların Ankara’da ki temsilcileri oldular.
Av. Atakan Akyıldırım ve İş adamı Özgür İncesu'yun yanı sıra Çıldır İlçesine bağlı Aşıkşenlik’te bir dönem Belediye Başkanlığı yapan Fezayir Koca’nın oğlu İşadamı Musin Koca’da iktidar partisi AK Parti'den Ankara’nın önemli semtlerinden olan Kazan İlçesin de, yine Göleli hemşehrimiz Kemal Yıldırım Ankara'nın diğer gözde semtlerinden olan Keçiören'de Belediye Meclis Üyeliğine seçilen isimler arasında oldular..

**Süleymanoğlu yine başkan yardımcısı..

Öte yandan İstanbul'un bir çok ilçesinin Belediyesin de Belediye Meclis Üyeliğine seçilen hemşehrilerimiz de mazbatalarını alıp, seçildikleri belediye meclislerin de görev bölümü yapmaya başladılar.
Başta iki dönemdir İstanbul Esenyurt Belediyesin de Belediye Başkan yardımcılığı yapan ve bu dönemde hem başkan yardımcılığı hem de Esenyurt Belediyesi 2. Meclis Başkan Vekiliğini üstlenen Göleli Gürbüz Süleymanoğlu ile Hanaklı AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Togay Çoban ve diğer Ardahanlı Esenyurt Belediye Meclis Üyeleriye birlikte görev bölümü yaparak 5 yıllık görevlerine başladılar.
Haberi ekleme saat: 28.09-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yeni Binalara Minare Kalkanı..

Ardahan Haberleri Başta Kentsel Dönüşüm Projesi olmak üzere son yıllar da ard arda yükselen yeni konutlara cami koruması..
Son yılların en çok gelişen ve ilgi gören konut sektörünün başta imar problemi olmak üzere bir çok engeli aşmak için belediyeye başvurmadan konut yapılacak alana hemen bir cami kondurması dikkat çekerken, camilerden sonra yapılan dev binaların kısa sürede minareleri geçip, camileri gölgelediği de dikkat çeken diğer önemli konu..
Haberi ekleme saat: 19.23-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARܒLÜ ÖĞRENCİLERDEN BİR KAMPANYA DAHA..

Ardahan Haberleri Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri, sosyal sorumluluk çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak ARÜ Yönetim ve Kariyer Kulübü ile Sosyal Aktiviteler Kulübü, 24 Mart 2014-2 Nisan 2014 tarihleri arasında yardım kampanyası düzenledi. “Biz Büyük Bir Aileyiz” sloganı ile yürütülen kampanya boyunca Ardahan Devlet Hastanesi’nde tedavi gören hastalar için yardımlar toplandı.
ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde açılan stantta toplanan yardımlar, 2 Nisan 2014 tarihinde Ardahan Devlet Hastanesi’ne yapılan ziyaret sırasında tedavi gören hastalara ulaştırıldı. Ziyarete Ardahan Devlet Hastanesi Müdürü Gürol Aydemir, ARÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Özcan Arıkan, Ardahan Devlet Hastanesi İdari Mali İşler Başkanı Engin Boztepe, kampanyayı organize eden öğrenci kulüplerinin danışmanları Öğr. Gör. Fesih Bayraktar ile Arş. Gör. Zafer Aykanat, kulüp başkanları Selim Koç ile Vedat Çökmez ve ARܒlü öğrenciler katıldı.
Ardahan Devlet Hastanesi’nden alınan özel izin ile gerçekleştirilen ziyarette, kardiyoloji, dahiliye ve çocuk servisinde tedavi gören hastalar ziyaret edildi. ARܒlü öğrenciler tarafından hastaların ihtiyaçları gözetilerek alınan hediyeler hastalara takdim edildi. Ziyaret nedeniyle duydukları mutluluğu dile getiren hastalar, öğrencilere teşekkür etti.
Haberi ekleme saat: 19.17-08 Nisan 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Başkan Mete Özdemir ile Çalışabilir mi?

Fakir Yılmaz Aslın da bugünkü yazımı dün güvenliğinden şikayetçi olduğum Türkiye Büyük Millet Meclisi’n de CHP Genel Başkanına atılan yumruk olacaktı..
Ama dünkü yazımın hemen ardından gelen ve yazımda anlattığım gibi onca saçma, sapan güvenliğin bir şeye benzemediğini görünce ne yazsak boş olacağından bu konuda yazılacakları, meclisin ünlü, ünsüz gazetecilerine ve onların memleketten bi haber gazetelerine bırakıyorum..
Ve beliki de çoğunuzun ‘olmaz’ diyeceği önemli bir konuya girmek istiyorum..
Dün mazbatasını alarak 2. kez Ardahan Belediye Başkanlığını üstlenen mevcut Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’a bir teklifim olacak..
Tabi aynı teklifin diğre bir tarafın da Mete Özdemir olduğunu hemen baştan belirtelim..
Yani iki Ardahanlıya bir teklifim olacak..
Yani, 'bu memleketi ben kurtaracağım' diyen, ama bu benlerin bir araya gelmesiyle Mete Özdemir Faruk Köksoy güç birliği olacağına inandığım için bu iki Ardahanlı değerli bürokrata, siyasetçiye, Hanaklı hemşehriye bir teklifte bulunacağım..
Ve diyorum ki;
Sayın Başkan seçim bitti, geride kaldı..
Sen gel en güçlü rakibin olarak seni ve partini bir hayli terleten Mete Özdemir’i makamına davet et..
Öncelikle kendisini ortaya koyduğu siyasi performans ile aldığı oylar dolaysıyla kutla ardındangeçmiş olsun de..
Sonra gel birlikte çalışalım de..
Ve 10 Yıldan fazladır bulunduğu Ardahan’da ki Köy Hizmetleri, Genel Sekreterlik tecrübeni başkan yardımcısı olarak Ardahan’ın gelişimine omuz olarak ver, birlikte çalışalım de..
Evet ben olsam hiç çekinmem ve basını da çağırır, halkın önünde bu teklifi Mete Özdemir’e yaparım..
Çünkü Ardahan’da yetişmiş elaman yok diyenlerin başın gelen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un hem devlet kadrolarında önemli yerlerde görev almış, hem mühendis, hem siyasetçi ve bir değer olan Mete Özdemir’i kaçırmamalıdır derim..
Bunun örnekleri yok mu? Yoksa ilk ilki Köksoy ve Özdemir yapsın, Türk siyasi tarihine de bir ders versinler...
Ama hatırlıyorum bu durum Mikail Kayatürk’ün karşısında 1994 yılında seçime girmiş, ama seçimi kazanamamış ve geri belediye de ki görevine dönmüş olan, ardından da Ardahan Belediye Başkanlığı da yapan Teoman Güngör-Mikail Kayatürk yarışında da olmuştu..
Kısacası Mete Özdemir’in bu teklifi kesip, atmaması ve bu yönde gelecek bir teklife başım üzeri demesi kadar doğal bir durum yoktur..
Haydi fesatlar aradan çekilin ve Başkan Köksoy, yardımcısı Özdemir ile yeni bir Ardahan’ın inşası için el ele verenlere bu yazı da destek olsun..

Mete Özdemir Faruk Köksoy **Üniversite ve Hastanesi..

2008 Yılında kurulmasına karşın ancak kampüsunu bitirebilen, ama halen bin bir sorunla uğraşan Ardahan Üniversitesini kağıt üzerinde kurduğu, ama hala hayata geçiremediği Güzel Sanatlar Fakültesi ile İlahiyat Fakültesinin açılmasını beklediğimiz bir süreçte Ardahan Üniversitesiyle birlikte açılan onca üniversiteyi inceleme fırsatı buldum..
Bizim üniversite, Ardahanlılardan kopuk ve Ardahan ve Ardahanlılar ile alakalı olmayan seminerler, kokteyllerle günün gün ederken Ardahan Üniversitesi gibi yeni açılan onca üniversitenin alt yapılarını çoktan bitirip, üstüne üstlük birde Üniversite Hastanesi kurduklarını da görmek mümkün..
Eşini Üniversitenin para ve bağış yapılan derneğinin başına, yeğenlerini idareye, arkadaşlarını öğretim yönetimine, yakınlarını güvenlik başta olmak üzere üniversitenin her alanına yerleştiren Ardahanlı Rektörün ABD ile Rusya arasın da 3. Dünya savaşı çıkmasına neden olacağı iddia edilen Kafkasların gözde üniversitesi haline getirmeye çalıştığı Ardahan Üniversitesinin Tıp Fakültesi, ardından bu fakülteye bağlı hastanesinin ne zaman olacağını sormanın abes bir soru olacağını bilsem de yaptığım araştırmada bu üniversite ile birlikte kurulanların bunu çoktan gerçekleştirdiğini görmenin ezikliğini yaşadığımdandır, bu isyanım, isteğim..
Gerçi daha öğrenci yurtları olamayan, yolları ve çevre düzenlemesi bulunmayan, kent merkezine kilo metrelerce uzaklıkta bir üniversiteden Tıp fakültesi, ardından hastane istemek hayalleri zorlamaktan öte bir şey olmadığını da bilen biri olarak göçün bir diğer nedeni olan sağlık hizmetlerinin gelişiminin önemini de bilmek gerek ve benim bu istemim vede hayalim yabana atılmamalı derim..
Adı Ardahan olan ancak bir türlü Ardahanlının olmayan Ardahan Üniversitesinin YÖK’ten aldığı iki yeni fakülteyi açması bile bir mucize denildiği bir süreçte benim hastane istemem gerçekten zor ama olmayacak bir şey değil..
Ki ufku geniş bir bakışla bu sistemimin masaya yatırılabileceği gibi hazırda bulunan Güzel Sanatlar ve İlahiyat Fakültelerinin açılması için de artık ciddi çalışmalar yapılması gerektiği ve bu işin ‘Cak-cukla’ değil, gerçekçi adımlarla gerçekleşebileceğini de bilmek gerek..
Bu arada Ardahanlı Rektörün cemaate yaranmak için üniversite kampusünun ortasını, yani kampusün kalbini cemaatcılara verip, yurt yaptırdığını da bilen biri olarak bu devasa arazinin birilerine peşkeş çekileceğine yeni fakülte ve bir hastaneye ayrılabileceğini de unutmamak gerekir..
Neyse biraz uçuk, biraz ciddi, biraz değil tamamı gerçek olan bu sitem dolu yazımın da üniversite de panel yada Tarihçi/İmam (!) Ahmet Hocaya tanınan imkan gibi bir seminer ile anlatılabilir mi, bilmem ama anlatılsa ben o kamyonlar dolusu bastırılıp, depolanan ve her gelene verilip, 'İş yapyoruz kardeşim' denilerek bol bol fotoğraf çektirilen plaketlerden istemem haberiniz ola..

Mete Özdemir Faruk Köksoy **Meclis Değil, Askeri Kışla..

Yerel seçimlerin hemen ardından geldiğim Ankara’da olmazsa olmaz denilen ziyaretler arasında meclisin de yer aldığını sanırım sizde tahmin etmişsinizdir.
Çünkü bir ben değil, hemen hepimizin başkente geldiğinde uğramadan dönmediği Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara’nın kalbi olduğu gibi ülkenin iskeletidir.
Evet dün bende bir kez daha gidip, milletvekilleri ile görüşmeye çalıştığım TBMM’sindeydim..
Yeni bir binanın yanı başında yapıldığı TBMM’sinin etrafını dolaşıp, Dikmen kapısına kadar yürürken, o eski, bildiğimiz binalara girmeyi umuyordum.
Gerçi Askeri Kışla’ya girerken daha rahat girdiğimizi bildiğimden olacak ki meclisin kapısına yaklaştıkça o sıkı aramalı taramalı girişi hatırlarken daha içeri girmeden stres basmıştı.
Çünkü milletin vekillerinin milletten daha değerli olduğundan olacak ki insanların üzeri arama üze rine arama yapılarak, içeri alındığı bir meclise gittiğimi biliyordum.
Neyse birinci kapıyı kazasız belasız geçtikten sonra ikinci kapıyı da hafif gerginlikle geçtim.
Çünkü onca cihazdan geçtikten sonra birde ellerle okşanan alanı da geçmiştim..
Hava alanına girmekten daha zor bir şekilde girdiğim meclisin içinden vekillerin bulunduğu alana yönelince arkamdan bir ses..
-Beyefendi bakar mısınız?
Baktık..
Elinizdeki fotoğraf makinasını bırakın..
Neden?
İzin almanız gerek..
Kimden..
3. Katt filan beyden..
Üçüncü kat niye burada olmaz mı?
Hayır, burada şu formu doldurun, 3. kata çıkın ve imzalatın gelin..
Allah allah gazeteci kartım yetmiyor mu?
Hayır!..
Neden
-Efendim kurallar..
Ya ben gazeteciyim, buraya gelirken görüşeceğim insanlarla röportaj yapacağım, fotoğraf çekeceğim..
Olmaz, izin almanız gerek..
Allah Allah..
Neyse verin dolduram şu formu..
3. Kata çıkayım, 306 nolu odayı bulam..
Buldum imzaladım..
Geri gelip, makinayı aldım..
Ama sanki fotoğraf makinalarından daha iyi çeken cep telefonları yokmuş gibi..
Yani sanki Meclis’te değil, Askeri kışladayız..
Giriş bir başka, çıkış bir başka..
Asılın vekilinden hor göründüğü bir meclise sizde gitmek ister misiniz?
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535. 418 32 58

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Mert Aydın’ı Kim Öldürdü?..

Ardahan Haberi Kılıçdaroğlu'na yumruklu saldırının gerçekleştiği yönünde gelen haberleri izlerken, dün yaşanan ve hepimizi derinden üzen eski vilayetimiz, komşu ilimiz Kars'ta yaşanan olayın üzüntüsü içindeydik.
Çünkü cep telefonu satışı yapan babasına yemek götürmek için çıktığı evlerine bir daha dönmeyen ve Kars kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki boş bir tabyanın içinde cesedi bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın’ın öldürülmesi CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na atılan yumruktan daha ağır, bir o kadar da vahşi bir durumdu.
Başta biz anneler olmak üzere hepimizn çocukların güvenle bıraktığı cadde ve sokaklarda ki vahşetin önüne geçmesi gereken Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kadar sızdığını gösteren Kılıçdaroğlu’na atılan yumruk, bu ülkenin sosyal yaralarını saracak adımlara ihtiyaç duyduğunu da ortaya koyuyordu..
Çünkü Mert’ten önce Galatasaray-Fenerbahçe maçı sırasında diğer bir genç başına Kemal Kılıçdaroğlu vurularak, öldürülmüş ve Mert gib, bir çöp bidonuna atılmıştı..
Ki bunlar basına yansıyanlar, yumruğu gösteren ama halka her gün vurulan balyozları görmeyen medyanın magazine haberlerin gölgede bıraktığı sosyal patlamaya hazır olun..
Çünkü gün geçtikçe yaşanan ekonomik, siyasal sorunların er geç samanlığı tutuşturacağı ve mereği kimseye bırakmayacağının sinyalidir bunlar..
İşte burada yazımın başlığını oluşturan sorumu sorup, cevabını bı yazıyı okuyan, okumayan herkese soruyorum..
Mert’i Kim Öldürdü?
Milyonlar ödenmesine rağmen doğru dürüst çalışmayan, yolda geçen insanı değil dev tankı bile göstermeyen sözüm ona kent merkezlerin de ki kamaeraların tespit edemediği katil, yada katiller mi?
Yoksa Kemal Kılıçdaroğlu’ndan önce Ahmet Türk’e, ardından Bakan’a yumruk atan toplumun psikolojisinin bozulduğunu ortaya koyan psikopatlar mı?
Belki de Berkin’in olduğu gib Mert’in can güvenliğini, öldürülmesini çokta tınlamayan hatta siyasi malzeme yapan iktidar temsilcileri mi?
Kim bilir belkide ben, yada sen, yok yok O!
Evet söyleyin..
Kim öldürdü Mert’i?..

Başbakan **Başbakan şaşırmasın..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz pazar günü bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle İstanbul'da yaptığı özel toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.
Toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan; "Seçimlerde özellikle Güneydoğu illerindeki bazı sandıklardan çıkan sonuçlar oldukça ilginç. Bu illerde askerin ve polisin oy kullandığı sandıkların birçoğundan BDP birinci parti çıkmış. Kısacası, 'paralel yapı' buralarda çok iyi çalışmış. Ak Parti'nin buralarda tek rakibinin BDP olduğunu gören bu yapı, 'Ak Parti'den sonra en güçlü hangi partiyse ona oy atın' talimatı vermiş." dedi.
Bu haber bizimle ilgili değil, başbakan ile paralel çalışan, zaman zaman başbakandan daha çok başbakan olan TMFS’nin birilerine hediye ettiği gazetenin birisinde yer alan köşeden alınmıştır..
Ki o toplantıya zaten bizi çağırmazlar, onca başbakana ve onun başında bulunduğu idarecilere yalaka yapmak için sıraya giern o kadar gazetecimiz varken..
Neyse başbakanı şaşırttığı ileri sürülen Güneydoğu’de ki seçim sonuçların da kendince bir pay çıkaran başbakan ile görüşen meslektaşımız ve başbakanın aslında hiç şaşırmaması gerekir..
Çünkü başbakanın Asker ve Polisin oy kullandığı sandıklarda BDP’nin birinci parti çıkmasını bir paralel yapı organizesi deyip, şaşırmasını ben doğru bulmuyorum..
Gerçi başbakan inlerine girmek için her gelişmeyi paralelleştirip, suçu paralel yapıdan aramaya ve bu mana ile polisten sonra şimdi de askeri dağıtmaya hazırlandığını da anlayabileceğimiz bu açıklama da aslında görüşülmesi gerek tek şeyin, bu ülke de Kürtler nasıl AKP’ye oy veriyorsa BDP’ye de oy verenlerin olabileceğidir..
Ve bunun polis veya asker olarak algılanmasının da çok yanlış ve zaten her geçen gün biraz daha açılan ayrışıma neden olacağını bilmek gerekir..
Çünkü BDP’nin oylarını istediği Kürtlerin büyük bölümünün AK Parti’ye gittiğini poliste, asker de biliyor ve siz kabul etmeseniz de bizde AK Parti’ye, onunla baş edemeyen CHP ve MHP’ye değil, dürüst, ilkeli bir politika sergileyen, belediyelerinde hırsızlıkların olmadığı ve tüm baskılara rağmen ayakta duran BDP’li belediyelerin hizmetinde memnunuz diyebilirler..
Kısacası; Başbakanın şaşırdığı Güneydoğu’da ki sandıklarda ayrışım değil, barış ve kardeşlik için verilmiş oylar çıkmıştır..
Bırakın artık şu bir dönem ortak olduğunuz paralel masallarını..

Başbakan **Kimse razı değil..

Ülke de olduğu gibi Ardahan'da gerçekleşen seçimler ardından yaşanan tartışmalara baktığımızda ne hükumetin, nede muhalefetin alınan sonuçlara razı olmadığını görürüz.
Başbakanın balkon konuşması ardından susup, kenara çıkması, muhalefetin cılız itirazları dışında çokta kendisini yırtmaması bu seçimlerin ne hükümete, nede muhalefete yaradığını ortaya koymakta.
Amerika ve Avrupa ülkelerinin seçim sonrası başbakanı kutlanmaması da dikkat çeken bu seçim de ülkenin de çok şey kazandığını söylemekte zor..
Çünkü Kürt sorunu, ekonomik krizin yaklaşması, cumhurbaşkanlığı seçimini üst üste koyarsanız, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerin de kimse memnun değil demek en doğrusu..

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan