Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 20
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan’lı olanların büyük çoğunluğu O’nu iyi tanırdı..
Yazar Fakir - Haziran 15 2014 - 11:21:13
**Ardahan’lı olanların büyük çoğunluğu O’nu iyi tanırdı..

4 Nisan 2014 günü saat 21.30 sularında yaşama veda etti tam 94 yaşında.
Ardahan’ın Hanak ilçesi, Ortakent köyünde 1921 yılında dünyaya geldi. 1941 yılında Kars lisesini bitirdi. Ankara Hukuk fakültesinde okurken Maliye’de memurluk yaptı. 1951yılında Ardahan’da avukatlığa başladı ve 1974 yılına kadar burada avukatlığa devam etti. Bildiğim kadarıyla dört defa CHP’den milletvekili adaylığı oldu ama hiç seçilemedi. Avukat Halis Özdemir, büyük bir aydın, iyi CHP’li olmayı, yazmayı ve aralıksız olarak Cumhuriyet Gazetesi okumayı son nefesine kadar sürdürdü. Yorulmak nedir bilmezdi. Yaşama dört elle sarılırdı. İşine çok titizdi. Cuma günü ameliyat olup, pazartesi günü büroya geldiğini görünce donup kalıştım.
Teknoljinin debelenme döneminde, sözcüklerin her harfini bir kurşun parçasından oluştuğu ve bunların dizilip sökülmesiyle baskı yapıldığı zaman, bu ilkel olanaklarla, daha doğrusu olanaksızlıklarla Serhat Ardahan gazetesini yirmi yıldan uzun bir süre tek başına çıkardı. Yöre sorunlarını dile getirerek çevresini aydınlatmaya çalıştı.
Çocuklarının büyümesi ve büyük şehirlere yerleşmeye başlaması, siyasette hak ettiği yere gelmesinin engellenmesi ve benzeri nedenlerle 1974 yılında İstanbul Barosu’na kaydoldu ve ölümünden bir ay öncesine kadar aktif avukatlığa devam etti.
Henüz ilkokul yaşındayken ailesi Ardahan’ın merkez köylerinden Sugöze (Cincirop) köyüne taşındı. Yaşam kavgasına işte bu köyden adım atmaya başlayacaktı.
1.90 boyunda, mavi gözlü, iri yarı, sürekli okuyan, yazan, temiz giyinen, oldukça ciddi görünümlü, yaşamı ciddiye alan bir adamdı. Hani bazıları çok şık giyinir ama yaklaşınca, o elbisenin içinde ciddiye alınacak birini göremezsiziniz, oysa Halis Özdemir ne giyinirse giyinsin, çınar görünümlü kişilikli hal ve tavırlarıyla ayrı bir havaya sahipti. Nazım Hikmet’in deyimiyle O, “Mavi gözlü bir devdi. Mini minnacık bir hanım sevdi.” Evet eşini çok sever ve eşinin kendisini komşularıyla ilgilenmesi konusunda hep uyardığını söylerdi. Eşi Raziye hanımın ölümünden sonra dolu düşmüş ve başakları örselenmiş bir buğday tarlası görünümünü gizlemeye çalışsa da, içindeki burukluk ve özlemi gizleyemez ve hatta sohbetlerinde dile getirmekten kaçınmazdı.
Gerçekten çok okuyan ve yazan bir insandı. Zaman zaman Cumhuriyet Gazetesinde ve mahalli dergilerde yazıları yayınlanırdı. Anılarını yazdığı eseri İstanbul Barosu yayınlarında çıktı. Bundan çok mutlu olmuştu, çünkü Halis özdemir sözcüğün gerçek anlamıyla iyi bir okur yazardı. Ölümüne kadar ne işitmede ne de görmede bir sorunu yoktu. Çok güçlü bir hafızası vardı.
Güzel bir kütüphanesi vardı. Ardahan Üniversitesi’ne bağışlamasını önerir dururdum. Çocuklarının böyle bir karar aldıklarını duyunca çok sevindim. Umarım bu kaynaklar daha da zenginleştirilir ve üniversite kütüphanesine Avukat Halis Özdemir kütüphanesi adı verilir. Ardahan derneği başkanlığı yapmış bir meslektaşı olarak bu konuda çaba harcayacağımı belirtmek isterim.
Tam 22 yıl önce yanında staj yaptığım, köylüm, büyüğüm güzel insan Halis Özdemir’in ölümü beni derinden üzdü. Kendisine Tanrı’dan rahmet, çocuklarına ve yakınlarına sabır ve metanet diliyorum. Işıklar içinde uyu değerli hocam.
Av. Yalçın TURA
İstanbul Barosu TBB delegesi
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan