Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 58
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bölge de Fidan Dikimi Devam Ediyor
Yazar Fakir - Eylül 15 2014 - 03:42:49
Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü, kentin ve bölgedeki illerin fidan ihtiyacını karşılamak için 2 bin rakımda, hem yılda 15 milyon fidan üretiyor hem de tohum ve fidan stokluyor.
Bölge Müdürü Muhammet Salih Çetiner, düzenlediği basın toplantısında, 6 ili kapsayan çalışmalar yaptıklarını belirterek, bölgenin yeşile kavuşması için fidan üretimine önem verdiklerini söyledi.
Müdürlük olarak fidan programlarının yıllık 15 milyon olduğunu ifade eden Çetiner, "Bu yıl için şu ana kadar 14 milyon fidan üretimi yaptık. Üretime devam ediyoruz. Stoklarımızla beraber fidanlıklarımızda 19 milyon fidanımız var. Türkiye'deki fidanlıklar arasında ilk üçe girmiş durumdayız. 2013 yılında 504 bin adet fidanı ücretsiz olarak dağıttık. Bu yıl da fidan dağıtımına devam ediyoruz" diye konuştu.
Tohumları soğuk hava depolarında sakladıklarını vurgulayan Çetiner, bu bölgede dağdan leylak, kuşburnu, akasya, yalancı iğde, zerdali gibi ağaçlardan tohumları toplayarak sakladıklarını belirtti.
Çetiner, bir ton tohum stokları bulunduğunu ve bir kilo tohumdan 15 bin fidan ürettiklerine dikkat çekti. Fidanları anne şefkatiyle ürettiklerini anlatan Çetiner, şunları kaydetti:
"Bizim için burada her ürettiğimiz fidan, bir anne babanın gözünde neyse bizim fidanlarımız da bizler için birer bebektir. Onları bir anne şefkatiyle dağdan topladığımız tohumları birtakım işlemlerden geçirip, toprakla buluşturuyoruz. Seralarda çimlendikten sonra açık alana alıp, gölgelikler oluşturuyoruz. Nakliyesinde de aynı hassasiyeti göstererek, dikilecek bölgelere anne şefkatiyle dikiyoruz. Bizim bebeklerimiz bu fidanlardır."
Fidanlık müdürlüğünün 444,5 hektar alan üzerine kurulduğunu belirten Çetiner, ürettikleri fidanları, Erzurum, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Erzincan, Kars illeri ve ilçelerinde kullandıklarını vurguladı.
Çetiner, müdürlük olarak ilk kez bambu boylu fidan üretimi gerçekleştirdiklerini anlatan Çetiner, ilk etapta 50 bin tane ürettiklerini, bunları cami, okul, belediye, askeriye gibi yerlere verdiklerini ifade etti.

"HAYVANLARIN AYAKLARINA DEĞMESİN DİYE TAŞLARI BİLE TOPLATTIRIYORUZ''

Çetiner, bölgedeki hayvancılık sektörünün önemine işaret ederek, "Ağaçlandıracağımız alanlarda vatandaşlar, 'mera alanlarımız daralıyor' diye bizim ağaçlandırma faaliyetlerimize zaman zaman engel oluyorlar. Orman varlığımız yüzde 15, amacımız Türkiye ortalaması olan yüzde 27'yi yakalamak" şeklinde konuştu.
Orman köylülerine de destek olduklarının altını çizen Çetiner, şöyle devam etti:
"Orman köylüsünü, yapacağımız ağaçlandırma, erozyon, sel kontrolü çalışmalarında istihdam ediyoruz. Yıllık ortalama 30 milyon para girdisi oluyor. Orman köylülerine fenni arıcılık, güneş enerjisi, süt sığırcılığı, koyunculuğu kapsamında da ORKÖY kredilerinden istifade ettiriyoruz. Amacımız orman köylüsünü köyde tutmak, tente göçü önlemektir. Mera ıslah projesi kapsamında bize yer veren orman köylülerine, kaynak suyu varsa isale ederek, onları meraların ortalarına getirip, kurun yaparak, gölgelik, çoban barınağı, tuzluk üniteleri yaparak destek oluyoruz. Taş bile toplattırıyoruz, hayvanların ayaklarına taş değmesin diye."
Erzurum Fidanlık Müdürü Fatih Demirci de fidan üretiminde kurumsallaştıklarını ifade ederek, bu sektörün zor olduğunu, uzun yıllar sonra sonuç alabildiklerini söyledi.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan