Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 20
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
İKİ YALANDA BİR GERÇEK
Yazar Fakir - Kasım 17 2014 - 23:01:17
**İKİ YALANDA BİR GERÇEK..

Edebiyat, yalanları çözüp ipliklerini pazara çıkaran bir yalandır. Afallatır, uyarır, şaşırtır, dünyayı yeniden algılamamızı, hayatı sorgulamamızı sağlar. Pişmanlıkla haset arasında uzanan duygularla döşenmiş bir tarih çizgisinde geçmişi bugüne, bugünü yarına taşır; korkuya karşı gülmenin, yok oluşa karşı birey varoluşunun, yenilenmenin, yeniden doğuşun yollarını açar. Yaşamı ve ölümü bize ait kılar. Zamana direnir, yıkıldıkça yeniden kurulur. Çoğuldur o; o çoğaldıkça bizim duygularımız, düşüncelerimiz de çoğalır. Bir yalan olduğunu yadsımaksızın, gerçekliğin gölgesine, karanlıkta kalmış yüzlerine ayna tutar.

Siyaset bezirgânlarının yalanıysa, tek seslidir, tartışılamaz, karşı çıkılamaz. Buyurgandır; kasvet, zulüm ve acımasızlığı içerir. Hayatımızı karartır, damarlarımızı kurutur…

Şimdi, zeytin ağacının Yahudi ağacı olduğu biçiminde bir kara propaganda ile Anadolu’nun yaşam ve sağlık kaynağına saldırıyorlar. Zeytinlikleri kesiyorlar.
Onlarca yıl benzer yalanlarla Amerikan mısırözü yağıyla, Hollanda margarini ile insanların damarlarını tıkadılar, kalp hastalıklarını Anadolu’nun kaderi yaptılar. Emperyalist tekeller ile onların yerli yardakçıları, bezirgânlar kazandılar, halk kaybetti.

Zeytin’e saldırıların kaynağı Demokrat Parti dönemine kadar gider. O dönemde, başta zeytin üreticileri olmak üzere, çoğu kimse tehlikesinin farkında değildi… Demokrat Parti iktidarı bu gün olduğu gibi, emperyalizme açtığı yeraltı ve yerüstü kaynaklarından keseyi doldururken bir kısmını da taşra tefeci bezirgân zümresine dağıtıyor, kapitalist pazara açılan kırsal alanda aracı sınıflar iyi para kazanıyorlardı. ABD, işbirlikçi Demokrat Partinin kendisine sunduğu yeni pazara girerken halka söylenen yalanlar o günlerde ‘’Zeytin ‘’ile başlamıştı: “Zeytinyağı ısınırsa kanser yapar” deniyordu. Oysa, zeytinyağı, en zor yanan sıvı yağdı. Zeytin Akdenizliydi, Egeliydi, Anadoluluydu; ilk anavatanı, Mardin, Kahramanmaraş ve Hatay üçgeniydi. Bütün ağaçların ilkiydi ve insan sağlığına en yararlı ağaçtı.

Dünyanın en büyük mısır üreticisi olan ABD, mısırözü yağı ihracatını Marshall Yardımı koşullarını kullanarak yapıyordu. “Ekonomik kalkınmanızı bize bırakın!” demişti.

ABD’nin Türkiye’den ilk isteği kendilerinden mısırözü yağı almamız olmuştu. Baskılardan dolayı; “Biz bir tarım ülkesiyiz, ülke olarak mısır üretiminde de önemli bir gücümüz var, sizden neden mısır yağı alalım” diyen olmadı. Ya da bunu söylemek isteyenler susturuldu.

“Bu zeytinyağı zararlı ise Amerikalılar peşin dolar verip niye zeytinyağı alıyor” diye sormak da kimsenin aklına gelmedi.

12 Kasım 1956 tarihli tarım anlaşmaları sonucu ABD, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatını, önce yılda 10 bin, sonra 6400 ton ile sınırladı! Eğer zeytinyağı ihracatı ABD’nin izin verdiği miktarı aşarsa Türkiye, ABD’den aynı miktarda hidrojen iyonu katılarak katılaştırılan bitkisel yağ, yani margarin satın almak zorundaydı! Çünkü “dostumuz ABD!”, insan sağlığına çok yararlı (!) nebati yağlarının satışının etkilenmesini istemiyordu!

Halkın üretimini ipotek altına alan Demokrat parti iktidarı Zeytinyağı için verilen talimata uymasına rağmen izinsiz buğday ihraç edince, Amerika’nın o dönem Ankara Büyükelçisi olan Fletcher Warren, 20 Ocak 1958’de Menderes Hükümeti’ne nota vermişti.

Sonuç olarak, ABD emperyalizmi savaş alanlarında yapamadığını, işbirlikçi Demokrat Parti iktidarında yaparak tarımımızı ele geçirdi. Bunu yaparken aynen Osmanlı İmparatorluğuna dayatılan ve çöküşü hızlandıran kapitülasyonlara benzer bir şekilde; gümrük vergisi, özel idare ve belediyelere ait vergiler, resim ve harçlar, sundurma ve antrepo ücretleri, rıhtım resmi ve rıhtım ücretlerinden muaf tutuldu.

Konu sadece Mısırözü yağıyla sınırlı kalmadı. Soya fasulyesi üretiminde dünya birincisi olan ABD, Türkiye’ye soya yağı ihracatına başladı. Bu yağların büyük kısmı margarin yapımında kullanıldı. Doymuş yağ asidi içeren margarinin damar sertliği yaptığı söylenmedi. Etkileri günümüzde de devam eden kalp damar hastalıklarının temelinde onlarca yıl tereyağı ve zeytinyağı yerine margarin kullanılması olduğunu söyleyebilecek babayiğitler de çıkmadı uzun süre… O sıralar, içinde domuz yağı içeren donmuş yağların Türkiye’ye girmesinden haberi bile olmayan bizim “dini bütün” ve işbirlikçi Demokrat Parti ve sonrasında Adalet Partisi ve Milliyetçi Cephe iktidarları ise, ülkenin emperyalizme peşkeş çekilmesine karşı koyan, “Bağımsız Türkiye” isteyen öğrencilere resmi ve sivil güçlere, kendilerini “milliyetçi” sanan ülkücü militanlara kurşunlatmayı görev bildi; onlarca öğrencinin, aydının kanına girdi.

İlk margarin fabrikası ABD’nin yardımıyla kurulmuştu.

Margarine alışkanlık o hale geldi ki, gün geldi, Şili’de de olduğu gibi, margarin kuyruklarıyla Ecevit Hükümeti yıkıldı.

AKP iktidarının 12 yıldır uyguladığı yıkım politikalarına bugünkü zeytin karşıtlığı damgasını vurmaktadır. Bugün, zeytin boykotu çağrısı sosyal medyada ne yazık ki yankı bulmakta, zeytin almamaya, ‘’Zeytin Yahudi ağacıdır’ denen kampanyalarla zeytine saldırı utanmazca sürdürülmektedir.
Oysa ki, zeytin ve zeytinyağı sağlık kaynağıdır… Anadolu'nun batısında, güneyinde, deniz kıyıları ve iç bölgelerde kendini karşılık beklemeksizin halka adamış bir güneş- toprak-su-hava armağanıdır.
Zeytinimize, toprağımıza, suyumuza, havamıza, kültürümüze, yani hem bedenimize, hem ruhumuza yönelmiş bu satılık saldırganlığa karşı Anadolu imecesiyle, kardeşçe karşı duracağız. Türkülerimizle, oyunlarımızla, öykü ve romanlarımızla, biz sanat ve edebiyat yalanlarından yana olacağız. Bu toprağa, bu güneşe, bu suya, bu havaya ve bizim geleceğimiz için toprağa düşmüş, ter dökmüş, sıkıntı çekmiş bizden önceki kuşaklara borcumuz var!

Öylesine şaşkın izlememeliyiz bu oyunu. Derlenip toparlanmalı, geleceğimize sahip çıkmalıyız.

13 Kasım 2014, Alper AKÇAM

· Zeytin konusunda paylaştıkları bilgilerden ötürü ADMMARCH grubuna teşekkürler…
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan