Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Aramıza girme Kadıoğlu ..
Yazar Fakir - Mart 26 2007 - 17:45:18
Aramıza girme Kadıoğlu

Mustafa Küpeli Bir yerel yönetici insan ırk ve bölge ayrımı yapmamalı, yaparsa eğer o koltuğu doldurmamış demektir.
Son zamanlarda dünya - Türkiye barıştan söz etmekte. Irak’ın işgalinin 4 yıl dönümü nedeniyle ABD ve dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de “savaşa hayır” deyip herkesi barışa davet ederken; herkes, “barış barış” diye feryat ederken, 350 bin nüfuslu bir beldenin %35 nüfusunu oluşturan Kars-Ardahan-Iğdırlıları vatan haini ima etmek, bu tür bir barış sürecine gölge düşürmektedir. Orada yaşayan 120 bin Kars, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizi incitmiştir. Türkiye’yi incitmiştir.
Geçtiğimiz hafta Esenyurt Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu, Bahçelievler Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu’nda Gümüşhaneliler Derneği’nin düzenlediği gecede yaptığı konuşmada, Karslılara ve sola olan kinini bir kez daha kusarak, Karslıları küçük düşüren açıklamalarda bulunmuştur.
Kadıoğlu’nun konuşması aynen şöyle
”Biz Gümüşhaneliler bayrağını, milletini seven vatansever bir milletiz. Ama ben ülkenin en zor yerinde görev yapıyorum. Orada Kars hakimiyeti var. Şimdi size Esenyurt’ta caddelere konulan isimleri tek tek sayacağım: Doğan Araslı Caddesi, Sırrı Atalay Caddesi hele bir isim söyleyeceğim ki, saçlarınız diken diken olacak, Deniz Gezmiş Caddesi. Ama merak etmeyin ben gerekeni yapıyorum.”
Belediye Başkanı Kadıoğlu, bu konuşmayı aynı solonda davetli olarak bulunan 12 Mart’ta Deniz Gezmiş’in idam fermanını imzalayıp kalemini kıran Savcı Baki Tuğ’a bakarak yapıyor.
Deniz Gezmiş o salonda olsaydı siz bu konuşmayı yapamazdın Sn. Kadıoğlu. Bizim oralarda, yiğidin arkasında konuşana kalleş derler.
***
Sn. Kadıoğlu vatanseverliliğin ne olduğunu bilmiyor. Kars tarihini okumasını tavsiye ediyorum. Kadıoğlu’nu bilgilenmesi için.
1855 yılında Ruslarla yapılan muharebede Kars halkı Rusları bozguna uğratmış ve gazilik unvanını almıştır.
1878-79 Osmanlı Rus Savaşı’nda yenilen Osmanlılar, Kars, Batum ve Ağrı çevresini savaş tazminatı olarak Ruslar’a vermiş ve Karslılar vatan topraklarını aç susuz beklemiş, ama bu vatandan bir karış toprak vermeyiz diyerek işgale direnmişlerdir. 40 yıl Rus esareti onları vatan sevgisinden uzaklaştıramamış. 40 yıl bayraksız yaşamış ama Türkiye’den hiçbir zaman ayrılmamışlar.
Kars halkı 1900’lerde, Artvin, Oltu, Göle, Ardahan, Çıldır şura hükümetleri kurularak Cumhuriyetin temeli Kars ve çevresinde atmış. İlk bağımsızlık mücadelesi Kars’ta başlatılmıştır.
600 yıl Osmanlı krallığıyla yönetilen Anadolu topraklarında “Bağımsız Türkiye” sloganı, büyük ozan Aşık Şenlik’in “Ehli İslam işitsin bilsin/Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana” dizelerinde açıkça dile getirilmiştir. Halkı işgale karşı örgütlemiş vatan bilincini ve vatan sevgisini aşılamıştır. Türk halkını Rus çarına karşı yüreklendirmiştir.
1917 yılında Bolşevik Devrimi olmuş,
1918 yılında Karslılar Yüksek İslam Şüra Hükümeti’ni Kars’ta kurmuşlardır.
1919’da Cenubi Garbi Kafkas Cumhuriyeti’ni kurarak Anadolu’da ilk demokratik yapıyı oluşturmuşlar.
1900 lerden başlayıp 1923 yılına kadar Kars’ta Cumhuriyet kültürü Karslılar tarafından oluşmuştur.
Cumhuriyetin ilk ışıkları Kars’ta yakılıp, “Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa” marşıyla da Atatürk’e olan sevgisini göstererek bir kez daha milli duygularını göstermişlerdir.
İlk kurtuluş harekatı Kars’ta başlamış, Misak-ı Milli sınırları çizilmesi için. İlk mermi Doğu Cephesinin merkezi Kars Kalesinde atılmıştır.
Türkiye Cumhuriyet kurulmasından sonra Kars ilimiz “solcudur” diye, “sol partilere oy veriyor” diye 80 yıldır devlet yatırımından mahrum kalmış, ama Karslılar Türkiye Cumhuriyetinin sahibi ve Cumhuriyetle tarihsel akraba oldukları için
Türkiye cumhuriyetine toz kondurmamış, Rüzgar estirmemiş estirmeyecektir.
Devletin yatırımlarını sürekli alıp, devletin yanında görünenlerin, bugün Cumhuriyete ne kadar sahip çıktıklarının veya daha açık bir ifadeyle cumhuriyetle ne kadar zıtlaştıklarının fotoğrafına bakmak lazım.
Bu vatanseverler çoğu yüce divanda. Ülkede vatanseveriz deyip çek senet işi yapıp, ülkenin soyulmasına göz yumanlar, ülkeyi İMF’ye muhtaç edenler kuru sıkıyla bir mermi bile atıp göz korkutmadılar ama adları Vatansever.
Gelelim Esenyurt’a Dr. Gürbüz Çapan döneminde sokaklara ve caddelere ismi yazılanlara: İsmi yazılanlardan Sırrı Atalay, Türkiye Cumhuriyeti’nin en namuslu yurttaşlarından biri olup, Cumhurbaşkanlığı vekilliği, Senato Başkanlığı yapmış, ölürken tek kuruşu olmayan bir dünya lideridir.
Doğan Araslı, bu ülkede tek şaibeye buluşmamış, ihaleye fesat karıştırmamış, yolsuzluktan yargılanmamış, sorgulanmamış az sayıdaki milletvekillerinden biriydi. Onun da serveti yoktu.
Görüldüğü gibi sayın Başkan, “yurtseverlik”, “temiz siyaset”, “kirlenmemişlik” Kars’la özdeş kavramlardır. Bunu anlayamamışsanız, vay bu ülkenin haline, vay Esenyurt’un haline.
Gelelim Nihat Delibalta İlköğretim Okulu yaptı. İsmail Aytemiz bir Okul yapıyor onların isminden sakın rahatsız olmayasın sonra...
***
Şimdi, Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu’nu, Kars, Ardahan ve Iğdırlılar’dan özür dilemeye davet ediyorum.
Seçimler barışla alınır, siz 1600 oyu olan Gümüşhaneliler seçmedi. Gürbüz Süleymanoğlu aracılığı ile Kars-Ardahan-Iğdırlılar’ın oyuyla o koltuğa oturdunuz.
Son olarak: sayın Başkan, biz Karslılar 18 yıldır Esenyurt’ta Esenyurtlularla, Gümüşhanelilerle, Tokatlılarla, Amasyalı ve Sinoplularla kardeşçe yaşıyoruz, sakın aramıza girmeye kalkma.
Zaten başaramazsın da…
Mustafa Küpeli/Siyasal Birikim Gazetesi İmtiyaz Sahibi
mustafaküpeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan